Dit Dommer bestaat Hit Vier Bladen. Landbouw-krediet. fh 8173. Maandag XX October. A0. 1886. <§eze jouraat wordt dagelijks, met uitzondering ran fan- ea feestdagen, uitgegeven. f. Alle bank- en geldoperatiën in den ruim sten zin, die kunnen strekken ter bevordering van den landbouw in Nederland en tot vermeerdering van het daarvoor beschikbaar kapitaal. Leiden, 9 October. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per I meendenUO. Franco per port1-*°* Afzonderlijke Kommer*.0.06. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 16 regels 1.65. Iedere regel meer 0.171. Grootere lettere naar plaatsruimte. Voor het incae- eeeren buiten de stad wordt 0.10 berekend. Het zal voorzeker geen tegenspraak ondervinden, dat de toestand van den landbouwersstand alles behalve rooskleurig is. Verschillende oorzaken kun nen hiervoor aangegeven worden. Wij willen niet vooruitloopen op de enquête, die van regeerings- wege door de daarvoor benoemde commissie zal bewerkstelligd worden. Maar wjj wenschen toch in 't midden te brengen, dat voor die landlieden, welke in den tyd dat de landerijen zoo enorm in waarde stegen, kochten, de toestand schier onhoud baar is, voor zooverre zij eene aanzienlijke som op hunne landerijen beleenden. De rentevoet was des tijds veel hooger dan tegenwoordig; ten andere waren ook de landbouwproducten, bjj nu vergeleken, aanzienlijk meer waard. Het zou weinig moeite kosten tal van voorbeelden te noemen, dat in dien tyd meer aan hypotheek werd opgenomen dan diezelfde landerijen, zoo ze thans onder den hamer kwamen, zouden opbrengen. Zoolang de rente bijbetaald wordt, blijven de land lieden, die in dergelijk geval verkeeren, op de hof steden. Nu echter de zuivel- en andere landbouw producten zooveel minder opbrengen, is het licht te begrijpen, dat zij hunne verplichtingen bezwaar lijk, ja soms niet bij mogelijkheid, kunnen nakomen. Toch waren zjj, voordat zjj zeiven eigenaars werden, niet geheel onbemiddeld; anders zouden de geld schieters zeker niet genegen geweest zijn hunne gelden op hypotheek te geven. Bjj de daling in de waarde der landerijen kunnen zij rekenen hun eigen kapitaal geheel kwijt te zijn, terwijl de geldschieter bovendien ook een belangrijk nadeel lijdt, daar ook zjjn voorgeschoten geld voor een groot gedeelte by verkoop der landerijen niet meer kan teruggegeven worden. Het is trouwens geen zeldzaamheid, dat menig zoogenoemd eigenaar een veel te aanzienlijk bedrag op zijne woning en landerijen heeft staan, sedert deze laatste zoo in waarde zjjn gedaald. Menig heer kocht ook land, zelfs in den duren tijd, ver boven de waarde. Het was alsof er geen eind zou komen aan de stijging der prijzen van de landerijen. Toch is de daling eer ingetreden dan menigeen, eigenaar of landheer, lief was. Yan uit dit oogpunt bezien, juichen wy het toe, dat eenige flinke, ter goeder naam en faam be kende personen, alle belangstellenden in of belang hebbenden bjj den landbouw, tot de oprichting van de Nederlandsche Landbouwbank zich ver eend hebben. De ontwerp-akte is dezer dagen ver schenen. Volgens deze is de Nederlandsche Land bouwbank eene naamlooze vennootschap en te Amsterdam gevestigd en kan zjj ook elders filiaal-kan toren en agentschappen oprichten. Het doel dezer vennootschap is volgens art. 2 kapitaal be schikbaar te stellen voor den landbouw in Neder land en tot meerderen bloei en ontwikkeling daar van voorwaar een edel plan mede te werken. De wjjze waarop dit laatste geschiedt, wordt in hoofdstuk III nader omschreven. "Wy lezen daar in art. 10: De werkkring der vennootschap bestaat in: a. Het geven van voorschotten of openen van kredieten onder zakeljjken of persoonlijken waarborg. b. Het opnemen van gelden a deposito met of zonder vergoeding van rente. c. Het bevorderen in de provinciën der oprich ting, of het geldelijk steunen van maatschappijen (naamlooze vennootschappen), coöperatieve vereeni- gingen, locaal- of buurtspoorwegen, trams of andere plattelands-communicatie-middelen, krediet- of ver briijksvereenigingen, enz., welke zich ten doel stellen de landbouwbelangen in het bijzonder te bevorderen. cl. Het in consignatie ontvangen en verkoopen van landbouwproducten met of zonder voorschotten. Het verschaffen van werkgelden aan solide land- bouw-ondernemingen onder behoorlijken waarborg en zoo noodig tegen consignatie van 't product. e. Het aankoopen van landbouw-werktuigen, mest stoffen, zaaizaden, enz. voor rekening en ten be hoeve van solide personen of vereenigingen ten platten lande. g. Tjjdelyke belegging ook op andere solide wijzen der eventueel beschikbare fondsen. De werkzaamheden worden gesplitst in twee afdeelingen lo. de Bank-afdeeling voor hetgeen onder de letters a, b, c. f en g is vermeld; 2o. de Handels-afdeeling voor de letters d en e. Iedere afdeeling staat onder het beheer van een afzonderlijken deskundigen directeur." Er is o. i. geen twijfel of allen, die een warm hart voor den landbouwersstand hebben, zullen deae middelen, welke moeten strekken om den land bouw werkelijk te steunen, goedkeuren en alles aanwenden om een thans kwijnenden tak van ons volksbestaan weder nieuw leven te schenken. Krachtige samenwerking in alle oorden van ons land, ijverige belangstelling zoowel voor het thans tot stand brengen der zaak, ais voor hare latere ontwikkeling, zjjn onmisbaar," zegt het rapportin zake de enquête door het Landbouw-comité uit gebracht. De vennootschap, die staat opgericht te worden, belooft in haar streven en werken een zegen voor de landbouwers te worden, zoowel voor hen die geen dadelijke hulp noodig hebben, als ook voor hen die behoefte hebben aan krediet. De eersten kunnen haar werkkring krachtdadig bevorderen door het nemen van aandeelen van twee hon derd gulden. Zjj worden volgens art. 5 doorloopend genommerd, aan toonder gesteld en zjjn voorzien van dividend-bewijzen, benevens een talon. Op elkander volgende nummers kunnen op verlangen des houders, tot één stuk worden ver- eenigd van vijf aandeelen." Het kapitaal der vennootschap bedraagt volgens art. 4 zes millioen gulden. Het is gesplitst in 2 serieën, ieder groot drie millioen gulden, waarvan voorloopig alleen de eerste wordt uitge geven. Uitgifte van de tweede serie en vergrooting van kapitaal kunnen alleen geschieden ten gevolge van een besluit, te nemen in eene algemeene ver gadering van deelhebbers, behoudens de koninklijke bewilliging, voor zoover noodig. Zjj erlangen, als deelnemers, een zeker dividend, jaarljjks, na af sluiting van de boeken der vennootschap, te bepalen. In het vooruitzicht wordt gesteld, zoo mogelijk, 5% van het gestorte kapitaal. De laatstgenoemden, zij nl., die geen vast goed te verpanden hebben, en evenzeer krediet behoeven en verdienen, zullen door de oprichting der Neder landsche Landbouwbank gebaat worden en zeker niet zoo duur als thans niet zelden geschiedt. De Bank zal alzoo èn voor de grondeigenaars èn voor de minder of niet gefortuneerde landlieden, door boider belangen samen te koppelen, weldadig kunnen werken. Zy heeft het blijkbaar goed voor en noemt de zaak bjj haar waren naam als zij het nemen van hypotheek een weinig aanbevelens waardig middel acht, „omdat er in de eerste plaats te groote opkosten aan verbonden zijn en het in de tweede plaats voor een tijdelijk benoodigd voorschot geheel ongeschikt istelkens aflossen van hypotheek zou de ondergang van den boer worden en door loopend rente betalen van geld, dat hjj niet meer behoeft, is ook onhoudbaar." Na kennismaking met het doel en den werkkring van de vennootschap „De Nederlandsche Land bouwbank," aarzelen wy dan ook niet hare totstandkoming ten zeerste, in 't belang van het zoo nuttig en hoogst belangrijk landbouwbedrijf voor het vaderland, te hopen en uiten den hart- grondigen wensch, dat alle afdeelingen van de Hollandsche en Friesche Maatschappijen van Land bouw, ja ook allen die daartoe kunnen medewerken, de verwezenlijking bevorderen van het edele plan, in de statuten omschreven, waarvan nadere kennis making door ons sterk wordt aanbevolen. De gelegenheid tot inschrijving bestaat van Dins dag 12 tot en met Dinsdag 19 October o. a. bjj de Leidsche Bankvereeniging H. F. C. Gerlings. De gemeenteraad van Leiden zal Donderdag, 14 October a. s., weder eene vergadering houden. Aan de universiteit alhier is het eerste natuur kundig examen met gunstig gevolg afgelegd door de heeren E. G. M. Ahn, T. P. C. Van Doorn, C. H. Burgersdijk, E. Teixeira De Mattos en C. Brüggeman het tweede natuurkundig examen door de heeren G. H. Yan Dissel, P. Tours en J. J. A. L. Van Luik; het propaed. examen in de geneeskunde door den heer F. D. Schmalhet candidaats-examen in de genees kunde door den heer J. M. Van der Minne, dat in de rechten door de heeren A. E. Bles, C. M. H. Minderop, W. Sonneveld, E. Jannink en L. S. Hol lander (cum laude)dat in de theologie (2de gedeelte) door den heer C. J. A. Bosch, dat in de klass. let terkunde door de heeren A. J. Ballego en G. "W. I. Wilde (cum laude). Onze stadgenoot de hoogleeraar dr. H. G. Van de Sande Bakhuyzen zal Nederland vertegenwoordigen op het den 20sten dezer te Berljjn te houden congres voor graadmeting. De afdeeling der Koninklijke Academie van Wetenschappen, bestemd voor de taal-, letter-, geschiedkundige en wjjsgeerige wetenschappen, zal hare gewone vergadering houden op Maandag 11 dezer, in het Trippenhuis te Amsterdam. Onderwerp van behandeling is„Arnold Guelincx te Leiden (1658—1669)", eene bijdrage van prof. dr. Land. Met 1 Januari 1887 zal de termijn zyn ver streken, door de Regeering in 1884 gesteld voor de aanwezigheid der helft van het aantal onder wijzers, die de wet voor de openbare lagere scholen eischt, naar gelang van de schoolbevolking. Met 1 Jan. 1890 moet overal het volle personeel zijn aangesteld, door de wet voorgeschreven. De „Haarl. Ct." deelt omtrent Noord-Holland mede, dat daar reeds lang schier overal de helft van het geheele aantal onderwijzers aanwezig was en vóór 1890 nergens aanvulling noodig is. Thans vindt men er reeds in 61 gemeenten met 212 scho len het volle wettelijk getal aanwezig, bij 139 dier scholen te zamen zelfs 255 meer. In 40 andere gemeenten zjjn 78 scholen met het volle aantal en 66 scholen waar nog 1 of 2 ont breken. Dat laatste geldt ook van de 33 overige gemeentel, met 48 scholen. Aan 114 scholen in de geheele provincie moeten in 't geheel nog 143 onderwijzers worden aangesteld om het volle wet telijk getal te doen bereiken. De 402 vakonderwij zers of onderwijzeressen zijn in die cijfers niet begrepen. Sedert het begin van 1884 zijn in die provincie 254 onderwijzers boven het vroegere cjjfer aange steld, waarvan ruim 200 wegens de vermeerdering der schoolbevolking met ruim 5000 kinderen; 47 werden benoemd om allengs aan de eischen der wet te beantwoorden.

Leidsch Dagblad | 1886 | | pagina 1