Echter was die toestand zóódanig dat eenige mannen en vrouwen uit die buurt het niet meer konden aanzien. Fluks was het besluit genomenonder- en boven goed werd bereidwillig aangebracht en de man uit gekleed. In den letterleken zin des woords werd hij schoongepoetstDoor een der omstanders handig geknipt en geschoren en in schoone klee deren gestoken, strompelde hij weldra, als op zyn Zondagsch uitgedost, de St.-Jacobsgracht op. Voor zeker moet hy toen een dankbaar gevoel gehad heb ben jegens hen, die zoo goed voor hem gezorgd haddenwant een prettig werkje was dit zeker niet. Eere wien eere toekomt! En terwjjl een dikke rook en eenige vlammen de plaats nog aanduidden, waar de weldaad was geschied, was de stoet de Raamsteeg genaderd. Men wist niet waarheen, totdat een tweewielde wagen hulp kwam aanbrengen. Men legde den man daarop en in triomf werd hij naar het politiebureel gebracht, waar men, het moet gezegd worden, hem bereidwillig eene plaats gaf voor zijne nachtrust. Inlichtingen hebben ons doen zien dat bevoegde autoriteiten reeds het hunne voor het sujet hebben gedaan, maar ten einde raad zyn. "Wie weet nu iets afdoende, want, of de man het helpen kan of niet.... is zyn toestand niet allerongelukkigst? Gisteren werden alhier aangehouden twee minderjarige personen, die er hun werk van maakten om ten koste van anderen een onder komen te verkrijgen. Zy zijn heden op transport naar hunne woonplaats gesteld. Tegen een niet alhier wonend per soon is door de politie proces-verbaal opgemaakt wegens misbruik maken van vertrouwen tegenover zijn patroon, zoo ook tegen iemand die zich heeft schuldig gemaakt aan oplichting van een gouden ketting ten nadeele van een goud- en zilver-kas houder alhier. De politie te Rotterdam heeft gear resteerd den kassier Delvau van den Parijschen kleermaker Redfern, die met 10,000 fr. van zijn patroon op den loop was gegaan. Delvau was afgestapt in het hotel Jansens, Raamstraat 35, te Rotterdam. Hij had nog 8000 fr. bij zich. Gisterochtend is te Rotterdam de machinist van de stoomboot „Cornelis De Wit," liggende aan de Rjjnspoorkade, die bezig was de raderen van de boot na te zien, in het water ge vallen en verdronken. Blijkens aankondiging gaat de voor genomen voorstelling van den heer Donato in den. Stadsschouwburg te Amsterdam niet door. Art. 15 van de pachtvoorwaarden voor den schouw burg zegt o. a.„het gebruik van den schouwburg of van één of meer zalen tot andere doeleinden, geschiedt alleen met uitdrukkelijke goedkeuring van B. en Ws." Van deze bepaling is door B. en Ws. gebruik gemaakt. Zij hebben hunne goedkeuring niet verleend. De te Amsterdam gehouden Bakkerij- Tentoonstelling heeft slechts een klein tekort opge leverd, zoodat zij, die het waarborgfonds bijeenge bracht hebben, niet de geheel door hen gestorte som zullen terugontvangen, maar 75 a 80 percent. Gisternacht omstreeks halfvier ont stond brand in eene woning te Veenoord, gemeente Sleon, bewoond door den bakker Jonkers en den spekslager Veldkamp. De geheele woning is tot den grond afgebrand, benevens de geheele inboedel met een koe en varken. De oorzaak is onbekend. Alles was verzekerd. Gisternacht ontstond er brand in een huis, staande aan het hoofdkanaal te Nieuw-1 Amsterdam, waarin twee gezinnen waren geves tigd. In weinig tyds was het geheele gebouw uiti gebrand. Oorzaak onbekend. Huis en inboedels wa ren verzekerd. Te Deventer werd gisteren een vliegerwedstrijd gehouden door jongens uit den werkenden stand. Niet minder dan 466 namen er aan deel, met 455 helpers. Zy trokken, met de kapel van het 1ste reg. huzaren voorop en verge zeld van de leden der commissie, door de stad naar de Bergweide, waar de wedstrijd gehouden werd. Eene ontzaglijke volksmassa was daarbij op de been. Alle jongens werden op versnaperingen onthaald, en ieder kreeg een prijs. De optocht liep, niettegenstaande de groote volksmassa, in de beste orde af. Volgens te Nieuw ediep ontvangen telegraphiscli bericht, is het Ned. barkschip „Vrede", kapt. Visser, van KOtka herwaarts, zwaar lek te Hangö binnengeloopen. Overigens alles wel aan boord. Volgens een brief van kapitein Jaski, voerende het Nederlandsché schip „Elmina", van Amsterdam te Macassar aangekomen, heeft hij op 42° Zbr. 20° OL., zware stormen door staan. Lenzende voor topzeil en fok, kreeg het schip van achteren zware brekers over, waardoor twee man met het stuurrad wegsloegen tot in de midscheeps, hut, kajuit, verschansingen en eene boot stuk sloegen, het schip onder den wind werd geworpen, de topzeilra brak en topzeil en fok wegvlogen. Het schip lag geheel onder water. Door dien de kajuit en hutten vol stonden, drong veel water naar binnen, zoodat de kapitein vreest aan zienlijke schade aan de lading te zullen hebben. Het schip hield zich uitmuntend en bleef dicht. Nader wordt gemeld, dat de brand in de fabriek van kerk-ornamenten der firma Kluyt- mans te 's-Hertogenbosch niet is ontstaan door gas ontploffing; de oorzaak kan vooralsnog niet met zekerheid worden opgegeven. Het woonhuis en de fabriek met alles wat zy bevatten, zyn in de asch gelegdnoch van den inboe del, noch van don rijken voorraad ornamenten is iets gered. De brandkast heeft echter, te midden van een hevig vuur, den haar toevertrouwden schat, waaronder, naar men beweert, de boeken der firma, zorgvuldig bewaard. Dit is het eenige wat behouden bleef. Huis en inboedel waren verzekerd. De schade is zeer aanzienlijk. Eene belooning van 1 0, 000 mark is uitgeloofd voor het weder vinden van gravin Her mann Von Amim, die zich in een aanval van zwaar moedigheid verwijderd heeft uit Schwartzwald-Curort Platte, naby Baden-Baden, en tot dusver niet is teruggevonden. Deze dame is 34 jaar, vrij gezet en sterk, met vol aangezicht, groote blauwe oogen, gewelfd voorhoofd, bruin haar. Zij was gekleed in een grys zomerkostuum met kleine zwarte bloempjes; zy had noch hoed, noch parasol. Aan de linkerhand droeg zij een trouwring, als mede een ring met blauwen steen (saphir) en twee diamanten. Ook droeg zy een doekspeldje met zwarte en witte steentjes. Telegraphisch bericht wordt by eventueels ont dekking ingewacht by de politie te Baden. Te Coustet, by Barsac, op 35 kilo- meters van Bordeaux, waren twee werklieden in een wynkelder aan den arbeid. Eén hunner zag dat de wyn in eene kuip aan het gisten was. Hy begaf er zich heen en viel er bedwelmd in. De ander riep om hulp en snelde met een derde toe, maar zy deelden in hetzelfde lot, gelyk nog twee, die ondanks het smeeken van anderen hen volgden. Men moest het dak openbreken, dat de kuip ter helft bedekt, om de lichamen te voorschyn te halen. Voor één der vyf bestond nog hoop. De vier om gekomenen waren huisvaders en laten hunne ge zinnen onverzorgd achter. In het Bridge House Hotel te Lon den heeft Maandag 11. eene gasontploffing plaats gehad, waardoor een gedeelte van het gebouw ver nield werd. Een man in de straat werd door van het dak vallende pannen doodelyk gewond. BUITENLAND. Fraukrlik* Volgens „La Nation" heeft de reis van den heer Granet, minister voor het post- en telegraafwezen in Frankryk, naar Brussel, ten doel: het instellen van een telephoondienst, niet slechts tusschen Parys en Brussel, maar waarmede tevens Amsterdam, Hamburg, Berlijn en Londen verbonden zouden worden. De medewerking der verschillende regee ringen is reeds toegezegd. De regeering heeft gelast den hertog van Sevilla in een departement, ten noorden van de Loire, te interneeren. Naar gemeld wordt, is de minister van finan ciën met van zins aan het verlangen der begroo- tingscommissie te voldoen en een ontwerp ter in voering van de inkomstenbelasting te doen gereed maken. Hy wil dat de commissie dit zelve doen zal. Worden hare voorstellen dan door de Kamer aangenomen, dan zal hy zy ne portefeuille nederleggen. Uit Hué zyn te Parijs aangebracht 14 kisten met gouden munten en baren zilver, ter waarde van 9 millioen, door de Franschen in Anam buit gemaakt. Eene depeche uit Laokoï meldt dat de grens- commissie haren arbeid onverpoosd voortzet. Spanje. Te Madrid is Dinsdag in een der schouwburgen eene groote ovatie gebracht aan de koningin-regentes, onder het aanheffen der kreten „leve de koningin „leve koning Alfonsus XIII!" De staat van beleg zal onverwyld worden op geheven. Volgens te Madrid openbaar gemaakte officieele opgaven bedroeg de vlottende schuld van Spanje op 1 October 101 millioen pesetas, zijnde in de maand September met 5,000,000 pesetas toegenomen. De straf der ter dood veroordeelden is veranderd in levenslange opsluiting in eene der vestingen op de Barbarysche kust. Volgens particuliere telegrammen uit Madrid heeft de koningin-regentes het verleenen dezer gratie tegen den wil van het ministerie gewild. Het mi nisterie had Maandag-avond na langdurige beraad slaging besloten de doodvonnissen te laten voltrek ken. Dinsdag-voormiddag kwam de minister-presi dent Sagasta op het koninklyk paleis en deelde aan de koningin het besluit van den minister raad mede. De koningin barstte uit in snikken en sprak: „Ik wil het bloed dier mannen niet over my en den jeugdigen koning brengen." Zy bezwoer hierna den heer Sagasta het ministerie opnieuw byeen te roepen en aan zyne ambtgenooten mede te deelen, dat zy volstrekt gratie wilde schenken. Sagasta riep toen tegen 3 uren 's namiddags de ministers byeen. Deze waren te 5 uren nóg niet tot een nader besluit gekomen. De koningin vond dit lange wachten onverdraaglyk en zond den plaats- commandant, generaal Blanco, naar den minister president en liet dezen zeggen: „Er gebeure wat er gebeure, zy zal de doodvonnissen niet laten voltrekken 1" Nu gaf het ministerie toe, en generaal Blanco spoedde zich naar de kapel, waar de ter dood ver oordeelden zich bevonden, om hun de kwytschelding der doodstraf aan te kondigen. De dochter van generaal Villacampa, die voortdurend aan de deur was blyven staan, viel van vreugde in zwym. Generaal Villacampa zeide„Van nu af ben ik een trouw dienaar der koningin." Verscheidene republikeinsche afgevaardigden be gaven zich naar het paleis om der koningin hunne persoonlyke hulde aan te bieden. 's Avonds diende Sagasta aan de koningin het ontslag van al de ministers aan, maar de koningin weigerde het aan te nemen. Gisteren kwamen de gemachtigden van allecor- poratiën byeen, om een adres van dankbetuiging aan de koningin vast te stellen. Naar men nader verzekert, is ten gevolge van de aftreding der ministers van oorlog en marine toch eene ministerieele crisis ontstaan. 6r«ot>BHtaiiniSL De algemeene raad van den sociaal-democrati- schen bond te Londen heeft gisteren een manifest uitgevaardigd, waarin wordt verklaard dat de nood onder de Londensche werklieden, die geen arbeid kunnen vinden, grooter is daii het vorige jaar. De werkeloozen worden uitgenoodigd, zich te voegen by den optocht van den lord-mayor op 9 Novem ber a. s., en aldus aan het land te toonen, in welken wanhopigen en gevaarlyken toestand zy zich bevinden. Engelands Staatsinkomsten bedroegen in het op 1 dézer geëindigd kwartaal 17,464,562 pd. st., of 487,466 pd. st. méér dan in 1885. De „Times" doet uitkomen dat in September de lijst van agrarische misdaden groot is geweest. Deze lyst is Maandag 11. vermeerderd met een aan slag, waarby door eenige „moonlighters", die zeke ren pachter Jones te Cork een geweer wilden af dwingen, op diens dochters geschoten is, welke hun verhinderden in het huis binnen te dringen. Beide meisjes werden nogal ernstig gewond. BulgarijS. De commandant van Roestsjoek heeft een weige rend antwoord gegeven op een brief van generaal Kaulbars, waarby de invryheidstelling der in hechtenis genomen officieren was gevraagd. De Bulgaarsche regeering zal aan de mogendheden eene nota over dit incident zenden. Van het plan om de verkiezingen eene week uit te stellen, is afgezien. De aanhangers van Zankoff te Vratza, hebben den generaal Kaulbars te Sofia eene ovatie gebracht. In regeeringskringen verwacht men elk oogenblik het bericht van den val van het regentschap te Sofia.

Leidsch Dagblad | 1886 | | pagina 2