De stelling dat verlaging van het tarief voor- deelig voor den dienst zou wezen, weerlegt de minister met de cijfers, die op de exploitatie der Rijkstelegraaf betrekking hebben en waaruit blijkt dat de vermeerdering der opbrengst geenszins steeds het gevolg is van tariefsverlaging, daargelaten dat toeneming van het gebruik meestal verhooging van administratiekosten noodig maakt. Met de cijfers uit de jaren der belangrijkste tariefverlagingen voor oogen, meent de minister, zal wel geene Regeering het evenwicht tusschen ontvangkosten en uitgaven trachten te herstellen door tariefsverlaging. De vraag of de tariefsverhooging al dan niet drukkend is, beantwoordt de minister ontkennend. Eerstens is het beweren dat het tarief met de helft is verhoogd, overdreven, want de prijs is voor het meerendeel der telegrammen slechts met 10 pet. verhoogd. Alleen voor groote telegrammen kan de prys- verhooging tot bijna 50 pet. stijgen, doch desniet temin blijft het tarief nog lager dan elders, met .■uitzondering alleen van België, Luxemburg en "Zwitserland en voor de perstelegrammen, van Frankrijk. De prjjs van het telegram per woord is lager •naar mate het grooter aantal woorden. De minister geeft niet toe, dat zij, die van de telegraaf een ruim gebruik maken, aanspraak heb ben op tariefsverlaging, en wel op grond dat juist -bevordering van groote telegrammen niet van eene goede exploitatie der telegraaf kan verwacht worden, want aanbiéding van groote telegrammen staat spoedige verzending der aangeboden berichten in den weg. Verder schrijft de minister, dat het streven van de dagbladen om door beknoptheid op de telegram men-uitgaven te bezuinigen, den telegraafdienst niet minder ten goede zou komen dan het publiek. De schatkist wordt door het gemis dier lange berichten niet in hare inkomsten bedreigd. Dat de tariefswijziging zoodanige vermindering van het telegrafisch verkeer ten gevolge zal hebben dat de schatkist door den maatregel niet gebaat zou worden, kan de minister niet inzien. De tariefsverhooging was daarvoor wegens hare weinige beteekenis, van te geringen invloed op het telegrafisch verkeer. Voor zooveel het binnenlandsch verkeer betreft, verwacht de minister een vooruit gang van gemiaaeia 3 ets. por telegram uf/"oo.ooo per jaar. En wat betreft de beweerde vermeerdering van de finantieele lasten van den handel en de dag bladen, berekent de minister dat het hooger bedrag voor den handel vermoedelijk lager zal zijn dan ƒ30,000 'sjaars, een bedrag dat, verdeeld over tal van personen en firma's, nergens zwaar zal drukken. Tegenover dit nadeel wijst hij op de finantieele voordeelen aan het telegrapheerend publiek ten deel gevallen door de invoering van stadstelegram- men, de verlaging van het tarief voor dringende telegrammende verlichting van den druk der sein- koston door invoering van het nieuwe internatio nale telegramtarief. Waar nergens de telegraafdienst zoo slechte finan tieele resultaten oplevert als hier te lande, het telegraaftarief zóó laag is, uitsluiting van winst op den voorgrond staat, achtte de regeering zich gerechtigd het tekort eenigermate te verminderen, zonder dat de lasten van het telegrapheerend pu bliek worden verzwaard. Gemengd Nieuws. In 1885 werd B. te Noordwp, in staat van faillissement verklaard. B. was o. a. agent van eene Belgische verzekeringmaatschappij. De curator mr. Ryshouwer, vond in den boedel ƒ270 aan contanten welke som evenwel de Maat schappij als haar eigendom opvorderde van den curator. Deze zaak werd gisteren voor de rechtbank te 's-Gravenliage bepleit. Mr. D. v. Eek voor de eischeresse optredende, betoogde dat ieder eigenaar zyne zaak van iederen houder kan opvorderen. Nu werd wel beweerd dat het geld tot den boedel behoorde als daarin ge vonden, maar dat nam niet weg dat de curator het bewjjs had moeten leveren dat dit zoo was, waar daarenboven de gefailleerde dadelijk had ver zocht dat die som aan de maatschappij zou worden teruggegeven. Het geld was door den gefailleerde aan de maatschappij verschuldigd voor premiën, de gefailleerde had het dus slechts in bewaring en bovendien was het gevonden ten zijnen huize, waar de maatschappij haar domicilie had. De eischeresse was dus gerechtigd om van den curator in privé, die het geld tot zich had genomen, de onderhavige vordering in te stellen. Mr. Rjjshouwer voor zich zelf het woord voerende, meende dat de curator gelden die hij onder den gefailleerde vond, als tot den boedel behoorende moest aanmerken. De geëischte som was niet afgescheiden van de overige goederen gevonden, maar daarmede vermengd. Bovendien was een door B. voorgesteld accoord gehomologeerd, en had de maatschappij zich dus niet tot hem, curator, maar tot B. zelf moeten wenden. De uitspraak is op 26 October bepaald. Als eene bijzonderheid kan worden medegedeeld dat bij den landbouwer Hendrik Bin nendijk Dz., te Valkenburg, by Leiden, een kas tanjeboom in vollen bloei en blad staat, en een tweede op het punt staat uit te komen. Terwy'l men Maandag 11. te Ryp- wetering bezig was met het lossen van een schip met steenkolen, trachtte het zesjarig zoontje van J. Belle, die by het lossen behulpzaam was, over de loopplank het schip te bereiken, doch stapte mis en viel in het water. Onmiddellijk sprong de vader zyn kind na en bracht het weldra op het droge. Met den schrik en een geheel nat pak van het kind en een gedeeltelijk dito van den vader zyn beiden vrij gekomen. Bij vonnis van den krijgsraad in het lste millitaire arrondissement, is de grenadier v. d. H. veroordeeld tot 3 maanden militaire detentie, ter zake van eerste desertie in tyd van vrede, gevolgd door arrestatie en het verwaarloozen en zoek maken van equipementstukken. Te Scheveningen kwam gisteren eene haringschuit aan, medebrengende 200 kantjes pekel haring en circa 30 duizend stuk steurharing. Acht schuiten van de andere kustplaatsen en een schokker brachten versche visch en besomden in één dag 22 tot 88. Maandag-avond omstreeks 11 uren liep G. L., van beroep beambte by de staatsspoor wegen te Groningen, met eenige vrienden langs het Schuitendiep, en was op weg naar huis. Hy had zoo ergen dorst, dat hy het waagde om eene voor hem wild vreemde vrouw, die in de deur van liaio -tuning stond een glas water te verzoeken. Aan zyn verzoek werd bereidwillig voldaan. Nauwe- lyks was hy binnen in de woonkamer of de man des huizes, zekere S., springt op en valt L. aan met een mes in zyne hand. De jonge man had geen tyd om den verraderlyken aanval te ontwy- ken, en kreeg van S. eene erg bloedende wonde over den pols van zyne rechterhand, die hem ver- moedeiyk zal beletten om in de eerste dagen zyn werk te verrichten. Hy heeft zich terstond aan het politiebureel vervoegd en van het gebeurde verslag gegeven, alwaar dr. Sormani den patiënt heeft verbonden. Tegen S. is te dezer zake proces-verbaal opgemaakt. Luide n s een telegram uit Melbourne, dd. 5 Oct., heeft op het eiland Niapu, behoorende tot de Tonga-groep, eene vulkanische uitbarsting plaats gevonden, waardoor twee derde van het eiland geheel met lava is bedekt. Eene stoomboot is er heen gezonden om hulp te verleenen. Het eiland wordt door 500 menschen bewoond. De uit barsting ging vergezeld van aardbevingen, waar door al de dorpen vernield werden. De bewoners zyn echter gered. Uit Mexico wordt gemeld dat een groote heuvel by Chimalapa (in Guatamala) door onderaardsche werking geheel in tweeën is gespleten.# KOLOMEN. BATAVIA, 28 30 Augustus. Aan tien beri-beri lyders en deswege in het zieken gesticht te Padang verpleegd wordende is algehéele gratie verleend van het door hen nog te ondergane gedeelte der straf. By arrest van het Hoog Militair Gerechtshof is het vonaiis van den krygsraad te Willem I, waarby de Europeesche fuselier C. G. Francken, ter zake van feitelijke insubordinatie is veroordeeld tot de straf des doods met den kogel, bekrachtigd. Aan den directeur van 's lands plantentuin, dr. M. Treub, is wegens ziekte eene maand verlof verleend naar Soekaboemie. In het te Buitenzorg afgenomen klein-ambte- naars-examen zijn alsnog geslaagdde heeren F. P. Voermans, W. De Vogel, C. A. Van Colbier, W. J. Leidelmeyer, P. H. De Jager, H. E. Van den Broek en A. Fritz. In den nacht van den lOden op den 11den brandden door onvoorzichtigheid 8 huizen te Talang- Padang af. De schade bedroeg ongeveer ƒ10,000. Eene vrouw overleed aan de gevolgen der bij die gelegenheid bekomen brandwonden. Mevrouw Hansen bevindt zich thans te Anak Pala, eene kampong tusschen onze vroegere ben- tings Boekit Seboen en Kroeng Raba gelegen, en waar de vroegere posthouder Smit van Kroeng Raba, benevens eenige pradjoerits, in 1883 door Toekoe Oemar werd overvallen en getjingtjangd. Men zegt dat Toekoe Oemar in het huwelyk wil treden met mevrouw Hansen, na haar eerst tot den Islam te hebben doen overgaandoch zy moet hem hebben te kennen gegeven dat zy alsdan zelfmoord zou plegen. (N. Pad. Hbl.) Het emigreeren van Javanen naar Deli duurt voort. Weder, schrijft de „Loc.", zyn door bemid deling der firma Van der Linde en Teves veertig personen als koeli's naar Deli vertrokken, waarvan 32 mannen en 8 vrouwen. Elk hunner ontving 30 voorschot. Schyndood. Gistermorgen vervoegde zich een onder-adjudant, behoorende tot het wapen der genie, by den ambtenaar van den burgerlyken stand, om van het overlijden van zyn zoontje aangifte te doen. Op de vraag van den ambtenaar of het kind al dan niet aan eene besmetteiyke ziekte was over leden, kon de onderofficier geen zeker antwoord geven. De ambtenaar stelde hem nu een consent ter hand, waarin de vergunning, het lyk nog 12 uren boven aarde te doen verblyven. Heden ver voegde de onder-adjudant zich weder by den amb tenaar van den burgerlyken stand met het bericht dat het kind schyndood was geweest en nu zoo goed als beter was. Het had dus maar bitter weinig gescheeld of het kind was levend begraven. Door den gouverneur-generaal van Ned.-Indië zijn de volgende beschikkingen genomen Civiel Departement. Benoemd: In de residentie Bagelen, tot assistent-resident: van Koetoardjo, tevens vendumeester aldaar, de ass.-res. van Karang AnjarE. Sieburg; van Karang Anjar, tevens vendumeester aldaar, de controleur lste kl. bij het binnenl. bestuur op .Java en Madura J. A. Hardeman. Bij het binnenl. bestuur op Java en Madura: tot contr. lste kl., P. La Fontaine; tot contr. 2de kl., Q. L. H. Kruisboom; tot aspirant-controleur, A. P. Stoorvogel; met ingang van 5 Sept. 11886: tot contr. lste kl., A. J. B. Koopmans; tot contr. 2de kl., O. E. V. Hermans; tot asp.- contr., E. W. H. Doeve. Op het residentiekantoor te Menado: tot commies, de derde commies P. C. Coldenhoff; tot 3den commies, de ambtenaar op wachtgeld, J. E. Leidelmeijer, laatstelijk 3de commies bij het dep. van justitie. Met ingang van 2 Sept. 1886, tot ass.-res.van Pandeglang, tevens vendumeester aldaar, do ass.-res. van (Rembang), A. C. Schepper; van Blora, tevens vendumeester aldaar, C. J. De Jaager, thans met den rang en titel van contr. lste kl. bij het binnenl. bestuur ter beschikking van den hoofdinspecteur voor de suiker- en rijstcultuur, het landelijk stelsel en Wat daarmede in verband staat voor het onder zoek naar de uitgestrektheid en waarde der vischvijvors op Java en Madura. Verplaatst: Van de res. Madura naar de res. Sema- rang, de contr. 2de kl. M. J. A. Kruseman. Geplaatst: Aan de op. 6de 1. sch. te Batavia, de tjjdelijk werkzaamgestelde hulponderwijzeres A. Kimball, geboren Van Beers. Overgeplaatst: Van de op. 6de 1. sch. te Batavia naar de op. 2de lag. meisjesschool aldaar, de hulponder wijzer es L. M. A. Van Haastert. Departement van Oorlog. Overgeplaatst: De lste luit. der inf. A. J. Van Geelen, bjj het garnizoens-bat. van de Zuider- en Ooster-afdeeling van Borneo en de 2de luit. der inf. J. G. B. Berlouwt, bij het garnizoens-bat. van Amboina en Ternate, beiden van het 3de depot-bat.; de lste luit. der inf. D. T. Komein van het 10de bat. bij het garnizoens-bat. van Sumatra's Oostkust. Verleend: Een 2-jarig verlof n. Europa, w. 15 jaren onafgebroken dienst in Ned.-Indië, aan den lsten luit. der inf. P. L. W. M. Skene. Departement van Marine. O vergeplaatst: Van het marine-établissement op Onrust bjj de bosch-exploitatie te Bajangan, de lste opz. voor het vak van scheepsbouw B. L. De Bruyn en de commandeur voor het vak van scheeps bouw H. S. Hageman. Van de bosch-exploitatie te Bajangan: naar het marine- établissement op Onrust, de 2de opz. voor het vak van scheepsbouw C. L. J. F. Holman; naar het marine-établis sement te Soerabaia, de commandeur voor het vak van scheepsbouw Th. G. Vermeulen. Van het marine-établissement te Soerabaia naar dat op Onrust, de commandeur voor het vak van scheepsbouw J. Van den Berg. BUITENLAND. DuiMchlnnd. Blykbaar van den kant der regeering werd gis teren te Berlyn het volgende bekend gemaakt: Herhaaldelyk werden er gevallen bekend, in welke Nederlandsche en Belgische wervers de legi timatiepapieren van Duitsehe onderdanen, in wier bezit zy door rechtstreeksche briefwisseling met Duitsehe overheden geraakt waren, op bedrieglyke

Leidsch Dagblad | 1886 | | pagina 2