titelen, was de saamgepakte menigte op Schutters veld en Rijnsburgschen Singel waarlijk ontzag wekkend; men kon letterlijk over de hoofden loopen. Dat enkele nummers van het vuurwerk-programma niet tot hun recht kwamen, hoorden we voorna melijk daaraan toeschrijven dat er in het geheel geen wind, dat het zoogoed als blad stil was, waardoor de rook en kruitdamp als op den grand bleven hangen. Niettemin kwamen enkele voor stellingen schitterend uit en ook die van haring brood en hutspot (welke, het zij tusschen twee haakjes gezegd, vrijgoed van „klapstuk" voorzien was), en de hulde aan de broeders in Amerika geflankeerd door de busten van Prins Willem I en Yan der Werf, werden, onder het spelen van de Amerikaansche en Nederlandsche volksliederen en het Io-Vivat, luide toegejuicht. Voordat het vuurwerk een aanvang nam, was de tuin van Zomerzorg tijdens het concert door de leden der 3-October-Vereeniging met hunne dames geheel gevuld, alsmede door personen die zich nog tegen betaling van entrée eene toegangskaart hadden verschaft. Maar men was dan nog niet dadelijk in den tuin zelf. Immers, de toeloop en het gedrang aan den ingang waren zóó verschrikkelijk dat het bepaald te verwonderen is dat er geen ongelukken voorvielen. Telkens hoorde men een noodkreet op stijgen. In den tuin zeiven waren de noodige maat regelen tot eene behoorlijke circulatie genomen. Toch waren er nog heel wat personen, die des niettemin in het midden van paden, welke men daartoe wilde vrijhouden, met stoelen en tafels gingen zitten. Het aantal personen, dat op Zomer zorg aanwezig was, wordt op ruim 4500 geschat. Velen kozen uit gebrek aan beter, op het gras een zitplaats uit. Voor 5600 personen waren kaar ten afgegeven. Toen de hulde aan de broeders in Amerika in de lucht verdween, werd door het hoofdbestuur in de Engelsche taal ten einde verminking te voorkomen, het volgende telegram naar Nieuw-York verzonden: „De Leidsche burgers, verzameld rondom de pyrotechnische hulde aan de „Holland Society," roepen een luid „hoezee!" voor hunne broeders in Amerika." Reeds den vorigen dag, dus op 3 Oct., des morgens te halfnegen, was hier van genoemde Society een telegram ontvangen om het bestuur met het feest te feliciteeren. Komen wij echter op dat feest zelf weer terug. Op den Rijnsburgschen Singel had ons gemeente bestuur een lofwaardigen maatregel genomende boomen toch waren aan beide kanten door touwen verbonden, zoodat het gevaar om door het gedrang te water te raken, weggenomen was en tevens waren aan de boomen illuminatie toestellen aangeslagen, welke met hunne vetlampjes een aardig effect maakten en het duister goed verdreven. Op het Schuttersveld waren bovendien eenige gaslantaarns geplaatst. Ook was over de singelsloot, naast de bestaande brug, nog een tweede aangebracht, zoodat, wat den toegang betreft, deze insgelijks veel was verbeterd, terwijl met het oog op een mogelijk onheil de stoomspuit, met „stoom op," op genoemd terrein aanwezig was. De stemming der menigte was over het alge meen echt feestelijk, zonder groote opgewondenheid van ongereldheden is ons ten minste niets ter oore gekomen. Buitengewoon talrijk was ook het bezoek dat aan het museum op de Lakenhal gebracht werd, om Leiden's typische oudheden te aanschouwen. Met recht kunnen w\j verklaren dat deze eerste viering van Leiden's gedenkdag op het initiatief der 3-October-Vereoniging, recht goed geslaagd mag ge- noóflRi worden, an wij blTIig011 den dank, naar we vertrouwen der geheele burgerij, <1.1n bestuur dor Vereeniging voor hare bemoeiingen. De schutter-onderofficieren-vereeniging „Pugno pro Patria", die, om aan de commissie der 3-October- Vereeniging bekende redenen, geen deel nam aan den gehouden optocht, herdacht Leidens Ontzet Zondag-avond jl. in eene feestelijke bijeenkomst in haar gewoon vergaderlokaal aan den Burcht, terwijl de leden gisteren ten blijke hunner instemming met de feestelijkheden, hun insigniën droegen. Door een milden gever werden ook gisteren de verpleegden in het R.-C. Wees- en Oudeliedenhuis op de St.-Jacobsgracht, in staat gesteld deel te nemen aan de algemeene feestviering, door hen op haring, wittebrood en bier te onthalen. De burger-sociëteiten en de studentenkroeg wa ren geëmancipeerd en de commissie der laatste reed rond, om de gebruikelijke bezoeken aan de burger-sociëteiten te brengen. De voorzitter der sociëteit „Minerva", de heer A. R o 11, wjjddo feestdronken aan de sociëteiten „Amicitia" en „Con- cordia", welke op de hartelijkste wijze door de presidenten beantwoord werden. Des avonds te halfelf, toen de burgerij grooten deels naar huis was getogen, vereenigden de stu denten zich op de sociëteit „Minerva" tot oen kroeg jool, waarop de besturen van de burgersociëteiten „Amicitia" en „Concordia," benevens dat van de 3-Oct.-Vereeniging en de Burgemeester aanwezig waren. Na een kruisvuur van toosten, die zich grooten- deels bepaalden tot het drinken op de bovengenoemde sociëteiten en vereeniging en op het Leidsche Stu dentencorps, stapten de meesten der officieele gasten te één uur op en vierden de studenten nog verder feest. Aan de universiteit alhier is het theoretisch examen in de geneeskunde afgelegd door de heeren J. C. Meyboom Jr. en Van Dissel, en door den heer J. Bruins Slot, van Hoogeveen, het examen als candidaat-arts. By de heden gehouden openbare verkooping van cokes in partijen van 100, 50, 10 en 5 hecto liters, waren de hoogste prjjzen ƒ41, 20.50, ƒ4.10 en ƒ2.10; de laagste ƒ40, ƒ19.50, 3.90 en 2.00. In de afgeloopen week zijn geslaagd voor het notarieele Staatsexamen, eerste gedeelte, de hee ren: C. T. Pool, te Haarlem; G. C. Hoos, te Kra lingen J. H. Bosch, te HeerdeM. M. C. Van der Loo, te Rotterdam; H. J. Carstens, te Terborg; G. P. Valette, te Maarsen en B. Van Delden te Hengeloovoor het tweede gedeelte, de heeren P. Sichterman te Noordwijk-BinnenJ. W. Van Harderwijk en J. J. E. H. M. De Brujjn te Utrecht T. Kat te Amsterdam; J. De Visser te Leiden; W. W. Kalis te Sliedrecht en J. Oosting, te Emmen. Nadat ds. Oorthuys Zondag-ochtend in zy'ne bediening te Katwijk aan Zee bevestigd was door ds. Voorhoeve, deed hij 's middags zijne intreepreek. De commissie van rapporteurs uit de Tweede Kamer over het wetsvoorstel van de heeren Goe man Borgesius en anderen, tot het instellen van een onderzoek naar den toestand van werklieden en fabrieken, is met haar verslag reeds in hoofd zaak gereed, zoodat het stuk weldra kan worden rondgedeeld. Van meer dan eene zijde is bij het onderzoek gesproken over de wenschelijkheid, ja noodzake lijkheid dat eene parlementaire commissie als deze zich kunne verplaatsen naar andere steden, ten einde in de localiteit zelf zich met eigen oogen op de hoogte te stellen van de toestanden of de noodige gegevens te verzamelen. Het schoone zomerweder lokte gisteren tal van residentiebewoners naar Scheveningen, waar een aantal arbeiders dien dag een aanvang hebben gemaakt met het sloopen van het Kurhaus. Met eene rede, getiteld: „de beteekenis der oorheelkunde in de geneeskundige wetenschap", is gisteren het buitengewoon hoogleeraarsambt aan de universiteit te Amsterdam aanvaard door dr. A. A. G. Guye. Door den Koning-Groothertog zijn benoemd in de orde van de Eikekroon, tot officier, de heer M. Lastdragertot ridder, do heeren T. Trossarello en B. A. Bruns, allen werkzaam by 's Konings thesaurie. De heer Viruly, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, bracht gisteren een bezoek aan de Marinewerf te Amsterdam. Het stoomschip „Noord-Brabant", van Rotter dam naar Java, vertrok 4 Oct. van Suez; de „Ma dura", van Amsterdam naar Batavia, arriveerde te Southampton 3 Oct.; de „Prins van Oranje", van Amsterdam naar Batavia, arriv. te Marseille 4 Oct. Gemengd Nieuws. Het aantal der bezoekers van het Stedelijk Museum bedroeg op Zondag 3 October 2162 en op Maandag 4 October 1438. Sedert geruimen tijd loopt, of liever kruipt er in onze gemeente een individu rond. Het is een mannelijk persoon, aan politie en andere autoriteiten voorzeker niet onbekend. In de hoog ste mate vervuild en verdierlijkt, loopt hy rond, ten spot van- en verafschuwd door ieder, die hem ziet. Wij vragen of het niet hoog tijd wordt dat deze of gene autoriteit voor dit wezen gaat zorgen. Be hoort dit niet tot hunne competentie, dan hopen wij dat particulieren wederom het initiatief zullen wil len nemen tot eene daad, die volgens ons eene weldaad zou zjjn èn voor onze ingezetenen zeiven èn voor dezen man. Iemand, die hedenmorgen even over elven de Lodewijkskerk, tegenover het Van-der- Werf-park, passeerde, deelt ons mede dat van den toren, waaraan men werkzaam is, juist op dat oogenblik een houten hamer naar beneden kwam en op nog geen zes passen afstands vóór hem op de straat viel. Het scheelde dus maar weinig of een ornstig ongeluk had men hier te betreuren gehad. Op den 3den Oct. was het schutters- veld alhier wederom de plek, waar een belang wekkende strijd plaats had. Het was de tweede maal dat „Sixteen" met „de Baarnsche C.C." in 't strijdperk tradde eerste maal was het te Baarn, toen „Sixteen" met 13 punten do overwinning behaalde, doch 11. Zondag had de retummatch alhier plaats, welke de schoonste overwinning voor „Sixteen" was. „Sixteen" ging het eerst aan bat; de heer W. Matthes begon met een score van 13 punten, het begin was dus nogal goed; toen werd echter het batten zwakjes en werd er niet veel gemaakt, doch weldra verandorde het spelde heer C. Jeltes kwam aan bat en vervolgens de heer G. Couvée, die een geheel anderen geest aan het spel gaven en weldra het aantal punten aanmerkelijk deden stijgen. In de eerste innings had „Sixteen" 103 punten gemaakt. Topscorer was de heer C. Jeltes met 46 punten, terwijl de heer G. Couvée 22 punten maakte. Nu kwam de Baarnsche C.C. aan bat, die slechts door het zuivere bowlen van de heeren W. Matthes en J. v. d. Broek en het goede fielden, het aan tal op 17 punten bracht. „Sixteen" had dus 86 punten meer, derhalve moest de Baarnsche C.C. de 2de innings het eerst aan bat, doch ze was niet gelukkiger en behaalde in de 2de innings 16 punten. De heer Mulder van de Baarnsche C.C. was de topscorer in twee innings, samen met 13 punten. „Sinxteen" had dus eene schoone overwinning behaald met 1 inning en 70 punten. Schoon weder, Leiden's schoonen en schoone muziek maakten het spelen nog aangenamer. De Haagsche rechtbank behandelde gisteren eenige zaken waarin aan de beklaagden, ambtshalve, verdedigers waren toegevoegd. Wegens diefstal stond o. a. terecht een Rus, M. R., die Hollandsch verstond en sprak, van beroep schoenmaker, laatst verblijfhoudende te Amsterdam, thans in voorloopige hechtenis. Hij maakte op 7 September jl. als passagier op de boot „De Volharding No. 4," de reis van Am sterdam naar Leiden en had ten nadeele van den kapitein uit de kajuit weggenomen een zakje inhoudende ƒ139 aan bankpapier en specie. De bekl. kon, het geld ziende, de verleiding niet weer staan. In zy'ne armoedige kleeding trok hij, na aan het spoorstation zjjn kistje in bewaring te hebben gegeven, naar Amsterdam terug, stak zich daar in een nieuw pak, voor ƒ18 gekocht by den kieer- handelaar C., waarvoor hij een biljet van 25 in betaling gaf, schafte zich een horlogeketting aan en kwam als heer gekleed te Leiden zijn koffertje terughalen, waar zijn welgestelde toestand de aandacht trok en hjj aangehouden werd, ten gevolge waarvan zyn plan om naar Amerika over te steken, mislukte. Ook had hy op den overtocht een notitie boekje van den machinist ingepakt. Hy bekende volledig. Het O. M., waargenomen door den officier van justitie, vorderde 3 maanden gevangenisstraf, waarna de adv. jhr. mr. Boddaert, voor zooveel den geld- diefstal betrof, op grond dat de diefstal door niemand was opgemerkt, meende dat de bloote bekentenis van bekl. niet voldoende door getuigenverklaringen en andere bewijsmiddelen was gestaafd om ver oordeeling te wettigen. De uitspraak is bepaald op a. s. Maandag. Naar bereids bekend is, deed de Haagsche rechtbank gisteren uitspraak in de zaak van ds. G. Vlug, predikant te Leiderdorp, beklaagd van het beletten eener godsdienstoefening aldaar. By het vonnis wordt overwogen, dat wel ge bleken is, dat de godsdienstoefening te Leiderdorp is verhinderd door wanordelijkheden van vele per sonen, onder welke de bekl. zich bevond, doch uit de verklaringen der getuigen niet is bewezen dat beklaagde de menigte tot die wanordelijkheden heeft aangespoord of daartoe heeft medegewerkt. Ds. Vlug werd mitsdien, op grond dat het bewijs van zijne schuld niet geleverd is, vrijgesproken.

Leidsch Dagblad | 1886 | | pagina 2