BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN. vragen der Oostenrijksche politiek behoort. Derhalve mag Engeland er met groote voldoening op wijzen, dat eene mogendheid, welke by deze quaestie het meest rechtstreeksch belang heeft en er het nauwst by betrokken is, het initiatief in dit groote interna tionale werk genomen heeft.. 8pai\je. De krygsraad heeft den generaal Villacampa, den luitenant Serrano en vijf onderofficieren ter dood veroordeeld, wegens deelneming aan den militairen opstand. De regeering heeft besloten om de koningin regentes geen clementie jegens de opstandelingen aan te raden. De koningin was tot zachtheid ge neigd, en wordt van vele kanten daarom lastig gevallen; een aantal bisschoppen uit de provincie hebben genade voor hen verzocht, de aartsbisschop van Valencia diende een verzoekschrift met 12000 namen in. De zuster van Villacampa heeft aan den Paus geschreven om diens voorspraak te verzoeken; de weduwen van den gevallen generaal Velarde en den kolonel Mirasol hebben ook het verzoek ondersteund. BulgarijS. Onder de candidaten voor den vorstentroon van Bulgarye, is ook een Bulgaarsch edelman, Alexander Stoilovitch Bohuuff d'Exarque. Hy stelde zich reeds na den Russisch-Turkschen oorlog candidaat, en dingt thans andermaal naar de vorstelyke waar digheid. Exarque zou zoo verklaarde hy reeds by zyne eerste candidatuur den toestand van het Bulgaar- sche volk verbeteren door matige belastingen en een verstandig staathuishoudkundig en zuinig beheer. Hy zou zich met een gewoon gezantschapstrakte ment tevreden stellen, en het overige der voor den vorst bestemde jaarwedde van 300.000 ten nutte des lands besteden. Zoo hoopt hy, met medewer king van alle welgezinden, aan alle nyvere Bul garen, in ruil voor hunnen arbeid, voldoende voeding, kleeding en woning te verzekeren. Dat zyn waarlyk goede plannen, maar ongelukkig wordt een vorst zelden op dergelyke voorwaarden gekozen, en heeft de heer Exarque vermoedelyk ook nu weinig kans van tot vorst gekozen te worden. Tclegrtaiatai NIEUW-YORK, 3 October. De gouverneur van Pensylvanië heeft den procureur-generaal van dien Staat een brief gezonden, waarin hy de aandacht vestigt op het streven naar coalitie der steenkolen- maatschappyen („Coal Pool"), door het opdrijven der pryzen en het beperken der mynproductie. De gouverneur verklaart dat het publiek aan de wil lekeur van den „Pool" is overgeleverd. Deze han deling is in stryd met de wetten van den Staat en nadeelig voor het openbaar belang. De gouver neur geeft ook zyne afkeuring te kennen over de „Trunk Line Pool." Hy verzoekt den procureur- generaal om de noodige maatregelen te nemen, en onmiddellyk eene gerechtelyke vervolging tegen den „Coal Pool" in te stellen. LONDEN, 2 October. In den verderèn loop van zyne te Dartford gehouden rede, zeide lord Ran dolph Churchil nog het volgende Zooals lord Salisbury in 1878 te Manchester opmerkte, staat de Oostenryksche wachtpost op den uitkyk, en zal voor de handhaving der vryheid- waarborgende politiek van het Berlynsche tractaat zonder twyfel met zorg en trouw gewaakt worden. "Welke wyzigingen dit gewichtig feit onze ook ver gunnen moge in onze buitenlandsche politiek te brengen en in hoever daardoor vermindering moge worden gebracht in onze afgezonderde stelling en in ons eigene verantwoordeiykheid, zooveel is zeker en daarop kan men zich verlaten, dat de tegen woordige regeering niet plotseling en gewelddadig zal afwyken van de beginselen waarop hare buiten landsche politiek rust. „Wy beschouwen het als den plicht der Engel- sche regeering, om alles te doen wat kan bydragen tot de handhaving van eene goede en vriendschap- pelyke verstandhouding onder alle vreemde Staten, en tot het geven van vriendschappelyken en ver zoenenden raad, ten einde den nayver onder de volken te verzachten en internationale vraagpunten op vredelievende wyze tot oplossing te brengen. Doch mochten omstandigheden ontstaan, welker gewichtige en gevaarlijke aard ons tot partijkiezen dwingt, dan zou ongetwijfeld de sympathie en zelfs de steun van Engeland ten deel vallen aan de mogendheden, die naar den vrede van Europa en vryheid der natiën streven, en zou ons optreden te haren gunste waarschynlijk zonder maatregelen van geweld den doorslag geven. De staatkunde der Engelsche regeering zal elfen wegen betreden; zy zal de gevaren van officieuse inmenging en noode- loos initiatief vermyden, maar evenzeer zich voor elke zelfzuchtige en vreesachtige onthouding hoeden." Lord Randolph Churchill uitte ten slotte den ernstigen wensch, dat het der Britsche regeering mocht gegeven zyn, om bij te dragen tot behoud van den vrede en de veiligheid, welke voor andere natiën noodig en voordeelig zyn, maar tevens, naar zyne meening, volstrekt noodzakelyk mogen geacht worden voor den vooruitgang en den voorspoed van het Britsche ryk. NAMEN, 3 October. Heden werd hier van liberale zyde eene manifestatie gehouden, welke door afge vaardigden van alle liberale vereenigingen des lands werd bygewoond. Het doel was, om te protesteeren tegen de afzetting door de Regeering van Ronvaux als schepen van Namen. Verscheide liberale bladen beschouwen deze manifestatie als een bewys van verzoening onder de verschillende fractiën der libe rale party. De manifestatie werd begunstigd door prachtig weder en valt samen met do feesten ter eere van het 50-jarig bestaan der provinciale raden. Uit alle huizen hangen vlaggen. 119 vereenigingen en liberale kringen zyn ver tegenwoordigd, en er heerscht eene groote opge wektheid. BORDEAUX, 3 October. Op een feestmaal, dat heden den heer De Freycinet alhier werd aange boden, hield deze eene redevoering, waarin hy ver klaarde overal op zyn tocht te hebben opgemerkt dat denkbeelden van eendracht en eensgezindheid heerschen. Hy erkende dat nog vele hervormingen noodig zyn, doch verzocht zynen hoorders om de Regeering te volgen op haren weg van vooruit gang en vryheid. L.EIDE1V, 1 October. De viering van den gedenkdag van Leiden Ontzet wordt heden door het heerlykste weder begustigd. De zon, aan een byna wolkeloozen hemel, schynt vroolyk op de allerwegen, door een zacht koeltje in beweging gebrachte uitgestoken vlaggen, zoodat de geheele stad in feesttooi is. Reeds vroegtydig wemelden de straten van wan delaars, velen voorzien van een kokarde of een strikje van roode, witte en oranje kleuren. Vooral in den omtrek van het Stadhuis, waar op den omgang van den toren het muziekcorps der dd. schuttery, koraal-muziek deed hooren, was de drukte groot. Maar niet alleen daar, zelfs ver in en aan de grenzen van de stad waren de plechtige onen hoorbaar. Het klokkenspel verving gedurende den geheelen morgen deze muziek. Ook dit gaf iets feestelyks. De heeren der commissie van de uitdeeling van haring en wittebrood in de Waag hadden een drukke taak, welke echter werd vergemakkelykt door den regel en de orde welke er heerschten. Allen werkten mede en hier en daar zag men er in het gebouw met stapels brood op de armen beladen, ten einde de 1700 vrouwen, die daar kwamen, zoo civiel en spoedig mogelyk te bedie nen. Dochters van leden en hunne vriendinnen be wezen eveneens welwillende diensten. Het was er een prettige drukte, waarby het aan een verrassing ook niet ontbrak, want com missarissen der Leidsche Broodfabriek hadden voor eigen rekening niet minder dan 3400 krentenbollen, dus voor iedere vrouw twee, beschikbaar gesteld, welken gift, zooals men begrypt, het hoofdbestuur in niet weinige mate welkom was. In het gebouw van „Nut en Genoegen", waar aan 1550 mannen sigaren, ieder 4 van 2per stuk, werden uitgedeeld en bons voor bier, ging het eveneens zeer geregeld. Het Van-der-Werf-park met zyn monument wordt druk bezocht. In het Rapenburg aldaar is een versierde pont gelegd, om het hoofdbestuur met den burgemeester, als de stoet daar genaderd is, over te zetten, die als dan een krans aan het beeld zullen hechten. Het Leidsche Mannenkoor en eenige dames zullen dan een Hymne en andere liederen aanheffen. En zoo belooft de dag van heden veel. Óp de Staatsbegrooting voor 1887 is Hoofd stuk VI (Marine) 179,859.50 hooger dan voor 1886 is toegestaan. Deze verhooging is o. m. een gevolg van meerdere uitgaven voor personeel door het meer compleet geraken van kader en van de byzondere dienstvakken, voor den aanbouw van een ramtorenschip en drie torpedobooten, voor be- langryke herstellingen aan de schepen „Atjeh" en „Suriname", voor den bouw van een nieuwen licht toren te Borkum en voor de aanvulling van de verlichting op de Beneden-Ems. Het verschil by Hoofdstuk VIL-1 (Nationale Schuld) van ƒ2,717,985 vindt zyn grond in de Wet tot conversie van 4 pet. in 31/, pet. Hoofdstuk VIIB (Financiën) is voor 1887 ƒ111,991.50 minder geraamd dan voor 1886 werd toegestaan. Hoofdzakelyk spruit deze vermindering voort uit vermindering der kosten van de Groot boeken; de uitkeering aan de gemeente van */5 personeel; de pensioenen, wachtgelden enz. By Hoofdstuk VIII (Oorlog) is zooveel mogelyk zuinigheid in acht genomen. De ontwerp-begrooting bevat alleen de gelden noodig om het leger aan zyne tegenwoordige bestemming te doen beant woorden. Ingrypende verbeteringen of veranderingen zyn om finantieele redenen niet voorgesteld. Nieuwe uitgaven zijn op de begrooting gebracht voor: oprichting van drie compagnieën artillerie voor de pantserforton, oprichting van een remonte depot oprichting van eene Militaire School ter op leiding van officieren der infanterie, ter uitbreiding van de instructiecompagnie te Schoonhoven. De eenmaal ingeslagen weg tot completeering van het vestinggeschut blyft gevolgd worden. Hoofstuk IX (Waterstaat) wordt, met inbegrip van 2 millioen voor aanleg Staatsspoorwegen, ƒ3,564,079 hooger geraamd dan voor 1886 is toegestaan. Dezo vermeerdering vindt haar oorzaak o. m. in de som men uitgetrokken voor onderhoud der Nieuwe Maas en van den Rotterdamschen Waterwegvoor onderhoud der Koningshaven te Rotterdam ƒ28,000; voor de verruiming van het Scheur boven Maassluis ƒ160,000, voor verbetering dier rivier by Maassluis, raming ƒ1,376,000, waarvan voor 1887 het gedeelte of ƒ344,000 wordt aangevraagd. Verder zyn gelden uitgetrokken tot voortzetting der verdieping van het vaarwater van Maassluis;, voor voortzetting der telegraaflyn langs de Zuid- Willemsvaart voor verruiming van het buiten kanaal te IJmuiden (ƒ120,000); voor verbetering van de Drentsche Hoofdvaart, voor den bouw eener keersluis by de uitmonding der Noorder- en Zuid- Willemsvaart; voor verandering der ryksgrintbaan in Katendrecht en Charlois in een klinkerwegyoor een wetenschappelyk onderzoek naar levenswyze en werking van de Limnasia lignorum en voor de verruiming en verbetering der haven van Philippine. Voor de Posterijen wordt ƒ179,829 meer aange vraagd, noodig voor uitbreiding van personeel en wegens stijging der vergoeding aan spoorweg ondernemingen wegens vermeerderd pakketvervoer. Wegens verhooging van het subsidie aan Suri name wordt op Hoofdstuk X (Koloniën) 109,364.43 meer aangevraagd dan voor 1886 is toegestaan. Hoofdstuk XI (onvoorziene uitgaven) is wederom op ƒ50,000 uitgetrokken. De 1ste luit. der inf. C. F. Von Geusau, ge| detacheerd by de krygsschool, moet 13 Nov. a. s. per stoomschip „Burgemeester Den Tex" naar Indië terugkeeren, met vergunning te Marseille in te schepen. Geveilde perceelen. Gehouden verkooping aan den Burg alhier op Zaterdag 2 Oct. ten overstaan van den notaris mr. J. A. F. Coebergh: Het huis en erf met tuintje aan de westzyde van de Mare No. 35, Sectie H, No. 121, kooper L. W. J. v. d. Drift qq. voor 4250; het huis en erf aan de Langebrug No. 21,Sectie Q, No. 868, kooper P. G. Doesburg voor 770. Ten overstaan van den notaris A. J. Ryshouwer: Een huis met tuin en erf waarin eene timmermans affaire aan de Oude Varkenmarkt No. 13, Sectie F,. No. 879, kooper W. E. Milders voor 3950; een Heerenhuis met Tuin naby het Leiderdorpsche hek, onder Leiderdorp, geteekend K 41, Sectie A, No. 1840r kooper J. De Graaf voor 3204. Eerste huwelijks-afkondiging van 3 Oct. A. Franssen jm. en A. M. J. Klavcrwijden jd. P. F. M. H. Schrijnen jm. 26 j. en A. J. Stallinga jd. 23 j. J. Heuzen jm. 31 j. en W. Van Leeuwen jd. 24 j. A.Kiel jm. 22 j. en J. Eikerbout jd. 21 j. H. De Klerk jm, 24 j. en F. Overdijk jd. 20 j. A. B. Van der Voorden jm. 28 j. en J. H. "Wolf jd. 29 j. J. Martijn jm. 27 j. en C. W. Van den Bergh jd. 21 j. B. Kallenberg jm. 21 j. en M. Van Valderen jd. 19 j. D. Bavelaar jm. 22 j. en G. De Boer jd. 21 j. J. Koot jm. 34 j. en W. Van Heteren wed. 36 j. E. H. K. J. Ter Kuile jm, 26 j. en C. A. Blijdenstein jd. 26 j. G. C. Papót jm. 24 j. en H. Himmera jd. 26 j.

Leidsch Dagblad | 1886 | | pagina 3