dat de vergadering onder de in art. 18 bedoelde zou vallen, toch het daar gesproken of verhandelde in ruimen kring zou worden bekend gomaakt, namelijk door middel van de pers, wordt voorge steld onder openbare vergaderingen ook die te be' grjjpen, waarbij een of meer verslaggevers voor de pers zijn toegelaten. Een nieuw art. 19 ter bepaalt dat in de verga deringen, bedoeld in de artt. 18 en 19 aan hen aan wie door de politie of de justitie is opgedragen een stenographisch of ander verslag van het aldaar gesprokene te leveren de gelegenheid tot het op maken daarvan wordt gegeven en gelaten. De Regeering acht het in het belang van eene goede handhaving der wetten en evenzeer in dat van sprekers op dergelyko vergaderingen, dat het vaststa wat door hen is gezegd. Op die overweging steunt het voorstel van dit artikel. Natuurlijk wordt aan de justitie en de politie overgelaten hare ver slaggevers desverlangd zóó te kiezen, dat het ver slag van deze in rechten bewijs kan opleveren. In art. 20 wordt vrijstelling van het verbod van het dragen van wapenen in optochten verleend voor de gevallen waarbij het dragen van wapenen noodzakelijk is om die optochten aan het doel te doen beantwoorden en waarbij ook de reden van het verbod niet bestaat. Voorts wordt vrijen toegang aan de politie ver zekerd tot alle openbare vergaderingen en optochten, zonder onderscheid. Art. 22 bepaalt: „Elke vergadering of optocht, 'als bedoeld is in de artt. 18 en 19, en elke bijeen komst om zich in het hanteeren van wapenen te oefenen, als bedoeld in art. 21, waarin of waardoor tegen de bepalingen van deze wet wordt gehandeld, of waarbij de gestelde voorwaarden niet worden in acht genomen, of waarin, zij het ook zijdelings, voorwaardelijk of in algemeene termen, wordt op geruid tot een strafbaar feit of tot ongehoorzaam heid aan de wetten, of waarin of waardoor de openbare ordo op andere wijze wordt gestoord, gaat op de vordering der politie terstond uiteen." Het opruien tot een strafbaar feit zal niet alleen tot ontbinding der bijeenkomst bevoegdheid geven, maar wordt daarenboven gestraft. Het nieuw art. 22 bis luidt aldus: „Art. 22 bis. Hij die in eene vergadering of by een optocht, als bedoeld in de artt. 18 en 19, of in eene bijeen komst om zich in het hanteeren van wapenen te oefenen, als bedoeld in art. 21, zjj het ook zijdelings, voorwaardelijk of in algemeene termen, opruit tot een strafbaar feit, wordt, behoudens de gevallen waarin door eenige wet op het feit eene zwaardere straf is gesteld, gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste drie jaren, of geldboete van ten hoogste driehonderd gulden." Gemoued NIouwh. De Haagsche Rechtbank heeft he den den predikant Vlug, van Leiderdorp, vryge. sproken, Dö eisch was 45 dagen gevangenisstraf en 8 boete. Gistermiddag ontdekten de buren ten huize van P. v. d. B., houder van een brood depot te Katwijk aan den Rjjn, een begin van brand, dat echter door die buren met eenige emmers water werd gestuit. Do bewoner was op het oogen- blik dat de brand uitbrak, niet te huis. De burgemeester van Sassenheim wenscht te worden bekend gemaakt met het ver blijf van Klaas Kooy, 64 jaren, lengte middelmatig, houding eenigszins gebogen, haar grijzend, oogen blauw, gekleed met oude zwartlakensche jas, don kergrijze pantalon en vest, de pantalon aan beide pijpen versteld, oude schoenen, zwarte aangebreide kousen, en linnengoed bestaande uit een wit hemd, witten gestreepten hemdrok, witte gökeperde on derbroek. Hij heeft sedert 20 Sept. jl. de echtelijke woning verlaten. Hij maakt misbruik van sterken drank. Men vreest, dat hem een ongeluk is overkomen. De Haagsche politie heeft vergun ning geweigerd tot het aanplakken van oproepings biljetten voor eene socialistische vergadering aldaar. Aan giften voor het personeel van de Philharmonische kapel en de bedienden van het Kurhaus is, de opbrengst van het liefdadigheids concert daarin begrepen, thans ontvangen ƒ9281.06. Uit Scheveningen wordt gemeld dat aan boord bij schipper Harteveld, voerende de bom schuit „Willem Cornelis," ongenoegen ontstond tus- schen de opvarenden, met hetj gevolg dat men handgemeen werd, en wel in zoo ernstige mate dat de schipper by aankomst proces-verbaal heeft doen opmaken. Vermoedelijk zullen drie belhamels de te doene reis niet medemaken. Gisteravond ontstond te Amsterdam, vermoedelijk door het omvallen van eene petroleum lamp, in eene woning in de Wijde Kapelsteeg brand. Het vuur greep spoedig om zich heen, zoodat wel dra het geheele huis in lichterlaaie stond. De brandweer was spoedig ter plaatse, doch kon niet ver hoeden dat het perceel nagenoeg uitbrandde. Te 4 u. 30 m. stegen Zaterdag-middag uit den tuin van den Parkschouwburg te Amsterdam de twee luchtballons op „L'Explorateur" van kapt. L'Hoste en „le Sylphe" van kapt. Julhes. Met den een ging de heer J. P. Kiesewetter, met den ander de heer N. A. Van der Kolk mede. De voorgenomen telephonischo verbinding mislukte. Het blijkt dat de beide ballons nagenoeg eenzelfde reis hebben gehad, als toen de De Bruyne en later de heer Rikkers zijn opgestegen. Ook thans maakten de luchtreizigers kennis met de Zuiderzee. Kapitein Julhes, met de „Sylphe" opgestegen (passagier de N. Van der Kolk), zag zich tegen halfzes genoodzaakt in de Zuiderzee af te dalen; hij hechtte echter zijn anker aan een touw van dertig meter en wierp dit in zee; de ballon bleef nu als het ware in overwicht op ongeveer 25 meter boven de zee zweven. Tusschen Huizen en het Emmer Gat werden de reizigers met hun ballon aan boord genomen door den schipper Jan Marboom, van Durgerdam, die met zyn visscherschuit daar voorbij zeilde, en te 3 uren gisternacht aan de De Ruyterkade te Amsterdam aangebracht. De grootste hoogte, door de luchtreizigers bereikt, was 2500 meter. De ballon had den afstand afgelegd in l1/, uur, terwijl de vischschuit acht uren voor den tocht noodig had. De ballon „l'Explorateur," met de heerenLhoste en Kieserwetter, kwam te ongeveer 7 uren bij Nunspeet neder. Ook zij hadden op de Zuiderzee gedobberd, doch al dobberende bereikte „l'Explora teur" op dat uur in de nabijheid van genoemde plaats den vasten bodem, en werd de ballon van het gas ontdaan. Een man, die dezer dagen te Amster dam dronken een keldertrap aftuimelde, is aan de gevolgen hiervan in het stedelijk ziekenhuis overleden. Te Haaften zjjn twee arbeiderswoning gen afgebrand. Van de inboedels is bijna niets ge red. Huisjes noch inboedels waren verzekerd. Het spelen der kinderen met vuur wordt als oorzaak van het ongeval opgegeven. Te Zalt-Bommel is de woning der wach ters aan den spoorweg door brand vernield. De oorzaak is onbekend. In de Drentsche Hoofdvaart nabij U f» feite is een zevenjarige knaap verdronken. De uitspraak van den kantonrechter in de zaak van den landbouwer te Oldebroek, die de gemeente-verordening op het rijden met trap- wielen had overtreden, is overeenkomstig den eisch van het O. M. te Kampen gehandhaafd. Alzoo geldboete van ƒ2 en verbeurdverklaring van den wieier. De officier van justitie te Heerenveen heeft 5 jaren gevangenisstraf geëischt tegen een 18jarig meisje van Drachten, wegens moedwillige brandstichting in het huis en poging tot vergifti ging van hare voormalige meesteres. Uit Leeuwarden wordt gemeld dat de expediteur F. A. P., zich gisternamiddag over de rails naar den spoortrein voor Heerenveen willende begeven, door eene rangeerende locomotief werd gegrepen, overreden en op vreeaelyke wijze ge dood. Zaterdagnamiddag brakteZierik- zee brand uit op de hofstede, bewoond door den landbouwer Keven buiten de Westbarrière. Door spoedig toegeschoten hulp slaagde men er in den brand te beperken tot een paar stapels stroo en een wagenhuis, en bleven de schuur en het woon huis behouden. Het verbrande was gedeeltelijk verzekerd. De oorzaak van den brand is onbekend. De brand te Hows-Blerik is men Yrij- dag-avond meester gewordenhjj heeft zich bepaald tot 11 huizen en 2 schuren. Een paard, eene koe en vier varkens vonden den dood in de vlammen. Het meerendeel der meubelen is gered, doch alle ingeschuurde wintervoorraad is vernield. De schade, die nog onmogelijk te begrooten is, is zeer aanzien lijk, doch alles is verzekerd. De oorzaak is nog onbekend. Volgens telegram uit Nieuw-York kan tusschen 4 en 6 October stormachtig weder verwacht worden op de Engelsche en Fransche kusten. BUITENLAND. Frankrijk. Uit een telegram heeft men gezien dat de hertog van Aumale zijn prachtig kasteel Chantilly aan het Fransch Instituut heeft geschonken. Zooals uit de desbetreffende, thans openbaar gemaakte stukken blijkt, had de hertog het goed reeds bij testament van 3 Juni 1884 met al zijn toebehooren aan de genoemde instelling vermaakt, en wel in overleg met zijne erfgenamen. Hij geeft aan dit besluit thans reeds uitvoering, ter voorkoming van moge lijke moeilijkheden na zijn dood. In een brief aan de heeren Bocher, Denormandie en Rousse schrijft de prins: „Ik doe een beroep op uwe vriendschap en kunde, opdat de bepalingen in deze stukken [het testament met codicillen] onverwijld worden uitge voerd, behoudons het vruchtgebruik, dat ik mij voorbehoud, niet alleen om het goed eventueel te gebruiken en te bewonen, maar ook om sommige nog onvoltooide gedeelten van het door mij onder nomen werk ten einde te brengen, met het oog op eene vermindering der onderhoudskosten en voorts in het belang van de armen in de nabuurschap." De voorwaarden, waaronder het goed aan het instituut wordt overgedragen, houden in hoofdzaak in dat alles in den tegenwoordigen staat onveran derd in stand moet worden gehouden en niets vervreemd, noch met hypothéken bezwaard mag worden. De bezitting wordt op eene waarde van 30 nn'l- lioen geschat en levert jaarlijks 500,000 franken rente op. De verschillende afdeelingen van het Instituut zijn tegen Woensdag opgeroepen om te beslissen of men het geschenk aanvaarden zal of niet. Men moet zegt het „Journal des Débats," wel zeer vooringenomen zijn om in deze liberaliteit vóór de verbanning gedaan en na de verbanning bevestigd, een politiek voornemen te zoeken of het najagen van populariteit. Wat den hertog ken nelijk geleid heeft, is de zeer vaderlandslievende en zeer edele wensch, om ongeschonden voor Frank rijk een geheel te bewaren, eenig ter wereld en waarvan de vorming den lust zijns levens heeft uitgemaakt. Tegenover eene daad, zoo eenvoudig verricht, is het niet twijfelachtig of de partijhaat zal den kop ingenepen worden en zullen alle Fran- schen, naijverig om het artistiek erfdeel van ons land te zien vermeerderen, recht doen wedervaren aan de gevoelens, die den hertog van Aumale zijn besluit hebben ingegeven. De Orleansen staan in Frankrijk te boek voor meer dan zuinig. De hertog van Aumale echter is 64 jaren, weduwnaar en kinderloos, zoodat hjj voor zijn persoon ook nu niets opoffert. De overige prinsen van Orleans hebben echter die schenking goedgekeurd en dit geeft de zaak een geheel an der karakter. De republikeinsche bladen zjjn er slechts matig mede ingenomen 1 Groot-BritannlA Lord Churchill heeft in een te Dartford uitgespro ken rede gezegd, dat de tegenwoordige toestand van Bulgarije welligt veel bedenkelijker is dan iets anders. „In het vorige najaar," vervolgde hy, „toen lord Salisbury minister van buitenlandsche zaken was, hadden wij alle redenen om aan te nemen dat het vereenigd Bulgarije zich onder vorst Alexan der tot eene gelukkige, onafhankelijke natie ont wikkelen zou, welker toenemende kracht ten slotte tot eene regeling der Oostersche kwestie zou kun nen voeren. Deze verwachtingen, zeide de minister, zijn thans grootendeels in duigen gevallen. Door eene ruwe lafhartige samenspanning slaagde men er in, alvorens de jonge Staat op duurzame grond slagen gevestigd was, vorst Alexanders regeerings- gezag te verlammen en Bulgarije van zijn geëerd, het vertrouwen des lands genietend Hoofd te be- rooven. „Tegenwoordig schijnt de vrijheid van Bulgarije, alsook van Servië, en Rumenië, groot gevaar te loopen. „Deze ernstige quaestie trekt natuurlijk in Enge land zeer de aandacht. De bewering, dat Engeland daarbij geen ernstig of materieel belang heeft, komt mij te onbepaald voor. Engeland's sympathie voor de vrijheid der natiën is van oudsher bekend, en vormt de traditioneele buitenlandsche politiek des lands. De redevoering van Tisza in het Hongaarschc parlement toont aan, dat de handhaving der vrij heid en onafhankelijkheid van de Donau-vorstendom men en de Balkan-Staten tot de hoofd- en levens

Leidsch Dagblad | 1886 | | pagina 2