Bit nummer bestaat uit Drie Bladen. N'. 81 \y6.6i 4: October. A0. 1886. feze jouraat wordt dagelijks, net uitzondering van gon- en feestdagen, uitgegeven. Leiden, 2 October. LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DEZER COURANT: Voor Loiden per 8 meanden1-10. Franco per port1A0. AfronderLgke Mommen0-05. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 16 regels 1.05. Iedere regel meer 0.171. Grootero letters naar plaatbruimte. Voor het incae- seeren buiten de stad wordt 0.10 berekend. Met liet oog op de feestviering van Leldens Ontzet zal het Leidsch Dagblad a. s. Maandag eenige uren vroeger ver schijnen, zoodat wij verzoeken de voor dat nommcr bestemde Advertentlën zoo tijdig mogelijk ln den morgen In te zenden. Heden zijn aan de universiteit alhier bevorderd tot doctor in de rechtswetenschapde heer R. Fruin, geb. te Dordrecht, met academisch proefschrift, get.: „Overzicht der Staatsgeschiedenis van het landschap Westerwolde, tot op zijne vereeniging met de XVII Nederlanden," en de heer E. H. K. J. Ter Kuile, geb. te Enschedee, met academisch proef schrift, get.: „De doorhaling van hypothecaire in schrijvingen." Door den rector-magnificus dr. H. G. Yan de Sande Bakhuyzen zjjn tot heden aan de Leidsche universiteit voor de eerste maal ingeschreven 141 studenten, verdeeld als volgt: in de rechten 65, geneeskunde 49, wis- en natuurkunde 8, godge leerdheid 10 en in de letteren 9 studenten. Tot heden hebben zich als leden van het Leidsche Studentencorps laten inschrijvenin de rechten 55, in de medicijnen 34, in de philosophic 4, in de theologie 5 en in de letteren 6 novitiï, te zamen 104. Van het Utrechtsche Studentencorpsin de rech ten 13, in de medicijnen 27, in de philosophie 3, in de theologie 13, in de letteren 3 en fa de phar- macie 4, te zamen 63. Van het Groningsche Studentencorpsin de rechten 9, in de medicijnen 10, artsen 5, in de philosophie 3, in de theologie 4, in de oude letteren 3, in de nieuwe letteren 2 en in de pharmacie 1, te zamen 37. De heer J. F. Kroneï, candidaat aan de Theo logische School te Kampen, is beroepen als predi kant aan den Hoek van Holland. Aan de universiteit alhier is het propaed. examen in de theologie afgelegd door de heeren G. A. Lolcama en P. De Vries; het candidaats- examen in de theologie (1ste gedeelte) door den heer A. A. Humme; dat in de rechten door de heeren J. Limburg, H. Matthes, G. Vissering, L. R. Telting, A. L. Donker, G. A. M. Kallenbach, A. Tak, W. Suermondt en W. Bezemer; dat in de klass. letterkunde door den heer D. A. H. Van Eek; het theor. examen in de geneeskunde door de heeren A. Van der Willigen en A. J. Gjjsen; het doctoraal examen in de geneeskunde door de heeren Th. Stoop en C. L. Dorst. Voor den aanvang van de 137ste vergadering der afdeeling Leiden van de Maatschappij tot be vordering der Bouwkunst, werden de leden in kennis gesteld met het plaatwerk „Stadtische Ge- schafts- ünd Wonhaüser. Deutsche-Renaissance Fa- gaden", van Hermann Betke, welwillend door den voorzitter voor deze gelegenheid afgestaan. De voorzitter, de heer W. Kok, opende vervol gens de vergadering; hij heette de leden hartelijk welkom op deze eerste samenkomst in het seizoen, sprak daarbij den wensch uit dat de zoo aangename verhouding onderling steeds moge blijven bestaan en dat de vergaderingen vruchtdragend zullen zijn, opdat aan hetzoo schoone doel der afdeoling„bevor dering der bouwkunst", zal kunnen voldaan worden. Na voorlezing van de notulen der vorige verga dering bracht de secretaris verslag uit van het uitstapje naar Breda, waarin o. m. in herinnering werd gebracht het bezoek aan de nieuwe cellulaire gevangenis, de Koninklijke Militaire Academie, de gasfabriek en do groote kerk, waarin zich bevinden de beroemde graftombe van Engelbrecht II, Graaf van Nassau, en zijne gemalin van Baden, alsmede het vermaarde van koper gedre- en doopfont, met prachtig gesmeed ijzeren balans. Voorts werd een bezoek gebracht aan het monument, gewjjd aan de strijders op de Citadel van Antwerpen, een ontwerp van wijlen den architect Vogel en geplaatst voor de Hervormde kerk te Ginneken, en ten slotte door het Mast- en Lieschbosch de Roomsch-Katholieke kerk te Prinsenhage bezichtigd, een pas gerestau reerd werk van den architect Cuypers. Met een woord van dankzegging aan den heer P. Van Ern te Breda, correspondent der Maatschappij, voor de goede zorgen en de beste regeling, werd het ver slag besloten, dat aller goedkeuring wegdroeg. De verslagen van de vergaderingen der Maat schappij te Amsterdam en Utrecht gehouden, wer den bij monde van de heeren P. G. Lancel en G. Van Driel uitgebracht. Vele belangrijke zaken werden er op die vergaderingen behandeld en de vraag welke eischen men dient te stellen aan een goede regeling van vakonderwijs voor de handwekslieden in de bouwambachten, mocht mede, nadat door eene commissie rapporten waren uitgebracht, haar beslag krijgen. Nadat eenige mededeelingen omtrent het 3de- October-feest waren gedaan en besloten was in den optocht deel te nemen, werd de heer H. Deutekom als vaandrig benoemd. Na voorlezing van eenige ingekomen stukken werd de heer D. E. C. Knuttel, gemeente-architect, met algemeene stemmen als lid aangenomen en vestigde de voorzitter ten slotte de aandacht op het onlangs gevierde 50-jarig feest van het geacht mede-lid den heer Ads. Verhoog. Aangezien ge noemde heer niet ter vergadering was, werd de secretaris verzocht, schriftelijk van de belangstelling en deelneming te doen blijken. Alvorens de vergadering uiteenging, gaf een der leden het Bestuur nog in overweging om middelen te beramen ten einde een beter uurwerk dn onze gemeente te verkrijgenwaarna verschillende heeren bijdragen voor de volgende vergaderingen toezeiden. Deze druk bezochte vergadering werd met een woord van dank door den voorzitter gesloten. Volgens eene bereids in ons blad geplaatste advertentie zal bij de firma E. J. Brill alhier de reeks der verkoopingen voor dit winterseizoen aanvan gen met de belangrijke bibliotheken, nagelaten door de heeren dr. P. Harting, prof. aan de hoogeschool te Utrecht, dr. A. Heynsius, prof. aan de hoogeschool te Leiden, dr. J. A. Delhez, geneesheer te Dordrecht, en dr. N. Van de "Wall, leeraar in de natuurkunde aan de hoogere burgerschool te Amsterdam. Reeds deze namen deden ons vermoeden dat de catalogus belangrijk zjjn moest, hetgeen alleszins bevestigd werd toen wij met eenige oplettendheid dien catalogus doorbladerden. Immers zoowel onder de rubriek „Algemeene werken" als onder die van „Algemeene Natuurlijke Historie", „Dierkunde", „Ge nees- en Heelkunde", „Natuur- en Scheikunde", vin den wij een aantal reeksen tijdschriften van zeer belangrijken omvang, terwijl ook onder de andere afdeelingen verschillende reeksen van belangrijke tijdschriften worden gevonden. Ruim een dertigtal Nos. bevatten verschillende werken van prof. Harting. Eene keurige verzame ling over natuurkundige aardrijksbeschrijving, vooral ook over meteorologie, waarbij wjj de werken vin den van Sabine, komt weinig zoo voor. Wat de afdeeling „Genees-en Heelkunde" betreft, daarin munt zeker uit het anatomisch- en niet het minst het physiologisch gedeelte, vele werken worden daarin gevonden van hoogst belangrijken inhoud en groote waarde, maar ook de overige onderdeelen dier wetenschap zijn rijk vertegenwoordigd en be vatten veel dat men in andere catalogussen op dat gebied niet aantreft. Zoo b. v. een zestigtal Nos. over zeldzame en curieuse werkjes, vele anatomi sche plaatwerken, over gezondheidsleer, reiniging, vergiftleer enz. Ook vinden wij in dezen catalogus een paar ru brieken welke zelden voorkomen, namelijk een 50- tal Nos. over zuivere en toegepaste microscopie en een 30-tal Nos. over photographie. De werken over wis- en sterrenkunde zijn wel niet veel, maar wat er is, dat is goed en zelfs ook voortreffelijk. Een 70-tal Nos. natuur- en geneeskundige instru menten besluiten den catalogus, waarbij eene spie- gel-telescoop, verschillende microscopen, eene balans van Bekker enz., terwijl wjj niet onvermeld mogen laten „de uitmuntende verzameling meest inland- sche opgezette vogels in mahoniehouten kast." Voorts bestaat er gelegenheid zich te voorzien van boekenkasten in verschillende afmetingen, waarbij eene zeer kolossale. Zeer veel belangrijks is door ons niet genoemd, omdat de ruimte het niet toelaat, maar zeker is het dat voor den man van wetenschap hier eene gelegenheid wordt aangeboden om zijne bibliotheek te verrijken, terwijl ook menig liefhebber vaneenig boekwerk hier voldoening kan vinden. Gedurende deze week zjjn dagelijks in Stedelijke Werkinrichting alhier opgenomen vu 39 80 volwassen personen en van 5 14 kinderen. Door de Rijnspoorweg-Maatschappij is, naar aanleiding der laatstelijk plaats gehad hebbende aanbesteding, de levering van het stroo gegund aan den heer J. A. Heus te Leiden, voor f 23.80 per 1000 kilo. Tot verbetering van een in een vorig nummer voorkomend bericht, als zouden de heeren Van Coevorden, Rijnsburger en Hoos te Leiderdorp zijn benoemd tot diakenen, dient dat genoemde heeren zjjn benoemd tot leden van de commissie van bij stand, voor de diaconale aangelegenheden der Ned.- Hervormde gemeente te Leiderdorp, en niet tot diakenen. Tot hoofd der chr. nat. school te Heemstede is benoemd de heer G. Kljjn, te Zwammerdam, die deze benoeming heeft aangenomen. De dag van gisteren was een aangename her inneringsdag voor de gemeente Heemstede. Van vele woningen wapperde de driekleur ter eere van den burgemeester, den heer J. Ph. Dolleman, die nu dat ambt 121/, jaar in genoemde en de naburige gemeente Bennebroek heeft bekleed. Talrijk waren de bewijzen van deelneming, die den jubilaris werden toegebracht, en de smaakvolle geschenken, die hjj mocht ontvangen, getuigden wel van de algemeene achting en toegenegenheid, die hjj van zjjne gemeentenaren ondervindt. Moge de heer Dolleman nog vele jaren nuttig werkzaam zjjn in zijne zoo gewichtige betrekking 1 De aan den gemeenteraad van Woerden aan geboden begrooting voor 1887 bedraagt in ontvangst 62,845.35 en in uitgaaf 62,844. Onder laatstge noemde komen de kosten van het lager onderwijs voor met ƒ8280, terwjjl de hoofdelijke omslag f 7000 bedraagt. De nota van inlichtingen van den minister van oorlog in zake H. J. J. Ratelband, schrijver bjj het 2de reg. veld-artillerie deelt mede dat de positie van gepensionneerden en gegageerden, die als schrij vers worden aangenomen, geregeld is bjj rninis- terieele aanschrijving van 8 Juni 1882, en dat de vraag, op grond dier aanschrijving gerezen, of be doelde personen aan de militaire strafwetten onder worpen zjjn, op advies van den adv.-fiscaal toe stemmend is beantwoord. De minister meent daarom dat tegenover Ratelband correct is gehandeld. Ove rigens is zijne zaak nog hangende, daar zjj na de incompetentverklaring van den krijgsraad, in over woging is bij het H. Mil. gerechtshof.

Leidsch Dagblad | 1886 | | pagina 1