schijnlijk goed afgeloopen, indien Damsté vóór was geweest; daar de beide vaartuigen evenwel nage noeg gely'k waren, sloeg men met de riemen in elkaar; het gevolg hiervan was dat Schilling een oogenblik stopte. Damsté in deze slechte richting voortgaande, kwam weldra by de Utrechtsche zydo te land, alwaar hy weder van richting veranderde, langzamerhand Schilling opzoekende, die van den start af geen oogenblik zyn koers verlaten had. Ter hoogte van de glasblazerij kwamen de gieken wederom zoo dicht by elkander, dat Schilling nog maals genoodzaakt was te stoppen, waardoor thans Damsté eene lengte voortkwam. By het gebouw van de roeivereeniging „De Amstel" roeiden beide scul lers met een mooien slag, 36 per minuut; 't was evenwel duidelijk te zien, dat die van Schilling krachtiger was dan van zjjn tegenstander, dien hij dan ook inliep, hoewel de afstand thans te kort was om vóór te komen. Het eerst kwam aan de heer Damsté, die de baan had afgelegd in 8 m. 27!/s sec., terwijl de heer Schilling daarvoor 8 m. 30'/s sec. noodig had, zoodat de heer Schilling, hoewel hy tweemaal gedurende dezen wedstryd voor Damsté had moeten stoppen, slechts 24/5 sec. later aankwam dan eerstgenoemde. Onmiddellyk by aankomst werd door het bestuur der Roeivereeniging „Fortuna" voor den heer Schilling protest aangeteekend by den rechter, die, na beide partyen gehoord te hebben, besliste, dat de overwinning toekwam aan den heer F. Schilling van de roeivereeniging „Fortuna" te Amsterdam. De Leidsche studenten, die in grooten getale op een havenbootje met de vlag hunner vereeniging aan den achtersteven, den wedstryd van naby volg den, hieven by zijne aankomst een daverend hoe zee voor hunnen collega aan, gevolgd door het „Io Vivat" met ontbloote hoofden. Dat de beslissing der jury de hh. studenten niet weinig teleurstelde, behoeft geen betoog. Toch, zegt de „N. R. C.", konden zy die als verslaggevers op de boot der jury tegenwoordig waren, niet anders dan deze beslissing goedkeuren. Na afloop van de wedstrijden werd den over winnaar de teekening van den beker overhandigd, aangezien het stuk de fabriek der heeren Van Kempen te Voorschoten nog niet had verlaten, alsmede eene gouden medaille, aan de sjerp met de nationale kleuren, die de heer Schilling ter ge dachtenis aan dezen dag mag behouden. By den landbouwer A. Sam som te Leiderdorp is by eene gestorven koe miltvuur ge constateerd. Het dier werd verbrand. Het verbruik van sigaretten is, ge lijk bekend, in de laatste jaren by ons te lande zeer toegenomen. Een groot gebrek bleef het in- tusschen steeds, dat zy te' spoedig in rook vervlogen. Een buitenlandsch fabrikant heeft daarin nu ver betering gebracht door het fabriceeren eener siga- ■rette, welke niet dikker is dan de tegenwoordig algemeen gebruikelijke soorten en evenwel in den mond van een matigen rooker ongeveer dertig mi nuten duurt. Vandaar gaf de fabrikant zyn artikel den naam van „30-minutes-cigarettes." De heeren gebroeders Abrahams te 's-Graven- hage brengen deze sigaretten hier te lande in den handel. Naar het „Vad." verneemt, worden er opnieuw onderhandelingen gevoerd met den eigenaar van het café en restaurant „Bellevue" te Scheveningen, gelegen aan deze zyde van „De Seinpost", tot verkoop van genoemd café en om liggend terrein. Indien de onderhandelingen met goeden uitslag bekroond worden, bestaat het plan het gebouw te sloopen en er een groot hotel te stichten. Van Zondag 19 tot en met Zaterdag 25 dezer zyn te 's-Hage zeven personen overleden aan de mazelen. De schade, geleden door den brand -van het Kurhaus te Scheveningen, is thans tusschen ■experts van beide partyen geregeld en vastgesteld als volgtgebouwen f 522,863inventaris f 202,400. Met het oog op de veelomvattende taak, waar voor de deskundigen stonden, en in aanmerking nemende dat eerst nog tot ontruiming van puin, omtrekken van muren enz. moest worden overge gaan, is deze regeling zeer snel te noemen. Heden, Maandag, zal een aanvang worden ge maakt met de voorbereiding van den herbouw van het Kurhaus. Het bericht, volgens hetwelk onder het puin muziek-instrumenten van de leden der kapel Mannstadt zouden gevonden zyn, is volgens het „H. Dbl." onjuist. Terwyl e r t e D e 1 f t Z a t e r d a g - a v o n d nog feest gevierd' werd ter gelegenheid der ont hulling van het standbeeld van Hugo De Groot, ontstond er een felle brand in eene schuur, waarin balen geperst hooi, een hooiberg, een hooischelf en daarnaast staand kantoor, behoorende aan den heer Ammerlaan te Ryswyk, gelegen aan den Rot- terdamschen weg aldaar. Hoewel de brandweer spoedig aanwezig was, kon niets worden gered. Oorzaak onbekend. Een man, die te Rotterdam by onge luk uit het geopende venster zijner woning in de Jonkmanssteeg viel, is in het stedelyk ziekenhuis overleden. Hy was in beschonken toestand in ge noemd venster gaan zitten. De ballons „Voltigeur," „Eelaireur" en „Hirondelle," Zaterdag-namiddag omstreeks vyf uren uit den Parktuin te Amsterdam opgestegen, zyn te halfzes tusschen Schellingwoude en Durger- dam neergekomen. De daling geschiedde zonder ongeval; alleen werd de ballon „Eelaireur," waarin zich als passagier de heer W. Rikkers bevond, eene poos door het water gesleept, maar kwamen de reizigers met een nat pak vry. Gisteren vervoegde zich te Amster dam aan een der politieposten een arme krank zinnige, met een door hem geschreven brandbrief, welken hy aan den commissaris van politie wenschte te zien overgereikt. De ongelukkige werd naar het Buitengasthuis vervoerd. De rechtbank te Maastricht heeft v. D., die beschuldigd was van moord op zyne schoonzuster, vrouw Claessens, en te dier zake zich in hechtenis bevond, buiten vervolging gesteld en zyne invryheidsstelling bevolen. De koopman S. Blok te Heerenveen, die door den brand, dezer dagen in zyne woning ontstaan, erge wonden bekwam, is na een smar telijk lyden bezweken. Gedurende de eerste dagenvande jacht is door de jagers in het oosten van de pro vincie Groningen veel wild geschoten. Vooral patry- zen worden er in menigte aangetroffen. De vrachtwagen van Meppel op Steen- wyk heeft naby Havelterberg een knaapje over reden, dat onmiddellyk aan de gevolgen is overleden. Twee wielen van den zwaar beladen wagen zyn den kleine over de borst gegaan. Door broeiing van hooi is te Smilde de boerenbehuizing van D. B. Vrieze met den ge- heelen inboedel en het zich in huis bevindend vee totaal verbrand. Alles was tegen brandschade ver zekerd. BUITENLAND. Oroot-Brltannlë. Men meldt dat lord Iddesleigh, Engelands minister van buitenlandsche zaken, pogingen aanwendt om eene nauwe gemeenschap tusschen Servië, Bulgarije, Griekenland, Turkye en Spanje tot stand te bren gen. Oostenrijk zou gunstig gestemd zyn ten op zichte van dergelijke combinatie. Men gelooft dat de dringende noodzakelijkheid om maatregelen tegen den gemeenschappelyken indringer te nemen, een verbond tusschen die Staten mogelijk zou maken, ofschoon van Griekenlands zyde groote bezwaren worden verwacht. Spanje. Volgens een schrjjven aan de „Kölnische Zeit*ng" heeft de muitery te Madrid de koningin-regentes niet verrast. Reeds sedert eene maand heeft zjj den minister-president Sagasta, als deze haar ver langde te spreken, telkens govraagd: „Heeft er ergens eene pronunciam&ito plaats gehad?" Toen Sagasta den 20sten dezer 's nachts te één uur de onheilspellende tijding te La Granja ontving, sliep de koningin; Sagasta beval haar te wekken en hem bij haar aan te dienen. Te zes uren werd hij by de koningin toegelaten. Dadelijk vroeg zy hem „Waar is het oproer ontstaan?" „Uwemajesteit gelieve zelve te raden," was het antwoord. „Alzoo te Madrid," liet de koningm er op volgen, entoen Sagasta hierop een toestemmend antwoord gaf, vroeg zij met bekommering hoeveel slachtoffers er wel gevallen waren. De dood van den kolonel Mirasol, een vriend van wijlen Alfonso XII, dien de kolonel ook naar Duitschland had vergezeld, bedroefde haar zeer. Onmiddellijk gaf zij last, aan de weduwe van den kolonel per telegraaf hare innige deelneming te betuigen. De koningin-regentes heeft ook de zoons van wijlen generaal Velarde onder hare bescherming genomen en haar voornemen te kennen gegeven om voor hunne opvoeding te zorgen. De „Standard" verneemt uit Madrid dat Spanje's regeering gelooft dat de opstand ontijdig is uitge broken, en dat de opstandelingen medeplichtigen hadden in andere garnizoenen. De gevangen aan voerders weigeren den rechters van instructie eenig uitsluitsel te geven. Men gelooft niet dat vele op standelingen ter dood gebracht zullen worden. Men begint moeite te doen om voor hen genade te erlangen. De nieuwe bisschop te Madrid helpt daar aan krachtig mede. Talegrammea KONSTANTINOPEL, 26 September. In den afge loopen nacht te halfvyf voelde men hier een vrij sterken schok van aardbeving, waardoor echter geenerlei schade is veroorzaakt. SMYRNA, 26 September. Twee achtereenvolgende en vry hevige schokken van aardbeving zyn hier te 43/, uren in den afgeloopen nacht gevoeld. Ge lukkig is weinig schade aangericht. LUIK, 26 September. Heden werd hier door werklieden eene manifestatie gehouden, waaraan ongeveer 5000 personen deelnamen. Nadat de lieden in optocht door verschillende wijken der stad waren getrokken, gingen zy in volmaakte orde uiteen. LISSABON, 26 September. De koning is van zijne buitenlandsche reis hier teruggekeerd en door de bevolking hartelijk ontvangen. LONDEN, 26 September. Een verschrikkelijk onge val heeft gisteren plaats gehad aan de werkplaatsen van Canrae, te Lochfine-Side (Schotland). Zeven ton kruit waren nl. bijeengebracht om een kolossaal gra- nietblok te doen springen. Een groot aantal nieuws gierigen had zich ingescheept op het stoomschip „Lord of de Isle" om getuigen van de ontploffing te zijn. Verscheidene hunner hadden het stoomschip verlaten om de kamers te beschouwen, waarin het kruit geborgen was. Maar de gasontwikkeling was zóó geweldig dat velen bewusteloos neervielen. Er zyn zeven dooden. Vijftig andere personen hadden het bewustzijn verloren en vele zyn in het hospitaal overleden. MADRID, 26 September. Ondanks de pogingen van maarschalk Campos en andere hoofden van het rechter-centrum, volharden de heer Sagasta en zyne collega's by hun voornemen om de politiek van hervormingen door te zetten, omdat de demo cratische groepen, die de meerderheid vormen, anders zich tegen het ministerie zouden verklaren. Vele liberale dagbladen sporen het kabinet aan, onmid dellijk de Cortes by'een te roepen om de intriges der rechterzijde te verijdelen. De vonnissen van den krijgsraad tegen de opstandelingen van 19 Sept., zullen Woensdag of Donderdag ten uitvoer gelegd worden. Slechts de hoofden van den opstand zullen worden ter dood gebracht. PARIJS, 26 September. Te Perpignan loopt het gerucht dat eene bende opstandelingen aan de grenzen slaags is met de troepen. Men vreest een opstand. WEENEN, 26 September. Te Triest zyn 3 per sonen door cholera aangetast; te Fiume kwamen 1 ziekte- en 2 sterfgevallen voor en te Pest 38 cholera- en 18 sterfgevallen. LONDEN, 27 September. Gisteren kwam het te Belfast opnieuw tot ongeregeldheden. De politie werd door talrijke benden van het grauw met steenen geworpen, zoodat vele agenten werden gekwetst, en gaf ten slotte vuur. |Een persoon werd daardoor ernstig gewond. Door de ontwikkeling van eene sterke macht politie-agenten en soldaten, ge holpen door een plasregen, werd een einde ge maakt aan de ongeregeldheden. LONDEN, 27 September. De „Times" maakt uit de zinsnede der troonrede over de Bulgaarsche aangelegenheden op, dat geen mogendheid zal tus schen beiden komen om te verhinderen, dat Bul garije weer geheel onder Ruslands invloed komt. Turkije heeft steeds geweigerd zich met de orga nisatie der Balkan-staten te belasten. Deze taak heeft Rusland nu op zich genomen, natuurlijk in zijn eigen belang. Voor andere mogendheden is het zeer moeilijk tusschen beiden te komen, zelfs wan neer zij dit wilden. LEIDEN, 27 September. Weerbericht (medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut). Verwachting: wind zuidwest. Thermometer-stand: gisteravond om 8 uren 12° Celcius 53.6° Fahrenheithedenmorgen om 8 uren 12° C. 53.6° F.; 'smidd. 12 uren 15°C. 59° F.; 's namiddags 4 uren 15° C. 59° F.

Leidsch Dagblad | 1886 | | pagina 2