N°. 8161. Maandag 27 ^epteixilber. A0. 1886. feze (Qourant wordt dagelijks, met uitzondering van gon- en feestdagen, uitgegeven. Leiden, 25 September. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 8 maanden1>10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommere- 0-05. PRUS DER ADVERTENTEEN Tan 16 regels f 1.06. Iedere regel meer f 0.17J. Grootere lettere naar plaatsruimte. Voor het incas- eeeren buiten de stad wordt 0.10 berekend. OUIeiëele Hennisgeyingen. Burgemeester en Wethouders van Leiden; Brengen ter algemeene kennis dat door hen is benoemd tot Baad der gebuurte No. 35 of No. 2 van Wijk \ili de heer NICOLAAS ONDEBWATEB, in de plaats van den heer BEINIEB KOEKKOEK, die de gebuurte metterwoon heeft verlaten en tot Baad der gebuurte No. 17 of No. 4 van Wijk V de heer PIETEB VAN VLIET, in de plaats van den heer JOHANNES SIBAG, die tot heer dier gebuurte is benoemd. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTEB, Burgemeester. 23 Sept. 1886. E. KIST, Secretaris. Hedenmorgen werd op de begraafplaats aan de Groenesteeg ter aarde besteld het stoffelijk overschot van wijlen den heer Aem. W. Wybrands, in leven predikant by de Doopsgezinde gemeente alhier. Tal van stadgenooten gaven door hunne tegen woordigheid om de groeve blijk van hunne deel neming in dit treffend afsterven, onder wie ook vele vrienden des overledenen, hoogleeraren en de leden van den kerkeraad zijner gemeente. Als lid van laatstgenoemd college hield prof. mr. W. Yan der Vlugt eene schoone rede, gewijd aan de nagedachtenis van den zeldzaam braven, vromen man, om wiens graf thans allen met diepen weemoed hem nastaarden. In hem toch wordt verloren een schat, dien niemand kan ver goeden, en niet het minst is het verlies groot voor zijne diepbedroefde weduwe met haar achttal kinderen. In zyn familiekring heerschte zoo veel liefde, zoo veel geluk. Dat de vader daaruit nu zoo onverwacht werd weggenomen, in een slag, waarbij het harte vol deernis breekt. Echter niet daar alleen treurt men om zyn heen gaan, maar ook in uitgebreider kring, by de Doops gezinde gemeente, wier leden met verslagenheid naar deze plaats zijn opgekomen. "Wie hunner zal o. a. de stichtelijke Zondagmorgen-uren vergeten, waar naar men telkens zoo verlangend uitzag. Hy immers wijdde zich aan het Christendom met geheel zyn verstand, met geheel zyn hart. Nog in zyne laatste prediking, toen de dood reeds in aantocht was, getuigde hij van zijn vuur en geestdrift in de ver vulling zijner taak. Hij was immer vol bezieling en men volgde hem op de vleugelen van zyn woord. Hoe gevoelde men zich dan aangegrepen door den Heiligen Geest, die er uit zyn woord straalde! Die mond, welke steeds zooveel schoons ver kondigde, is thans gesloten. Maar daarom moeten we ons niet enkel tot weeklagen bepalen. Er is ook reden om dankbaar te zyn, nl. dat Wybrands in ons midden heeft mogen verkeeren, voor het geen hij ons leerde, zy het dan ook slechts ge durende korten tijd. Thans staan wy voor vele raadselen des doods, want het graf bewaart op de menigte vragen die we zouden kunnen doen een diep stilzwygenen dat zwygen zou eene marte ling zijn, indien Wybrands niet tot ons gesproken had zooals hy dit deed. Daarin ligt eene bemoediging èn voor het diep verslagen gezin èn voor de zoo bedroefde gemeente! De broeder des overledenen, predikant te En- schedee, was de tolk namens vrouw, kinderen en de bejaarde moeder, toen hij allen dank zeidevoor hunne betoonde deelneming, met de bede dat zy den overledene mochten blijven gedenken in hunne welwillendheid, in hunne zoo gewaardeerde achting. Was de plechtigheid tot nog toe indrukwekkend, aangrijpend was ze toen nu bloemen in het graf gestrooid werden, besproeid met de tranen der van aandoening overstelpte kinderen. Het was voor den onverschilligste onmogelijk by zulk een schouw spel koel te blijven en vele dames konden dan ook evenmin de zichtbare teekenen van hetgeen er in hun binnenste omging, weerhouden, En zoo verliet men, in plechtige stemming, den doodenakker, overtuigd er een edel mensch te hebben achtergelaten. Vier fraaie kransen bedekten de lijkkist. De Koningin ontving gisteren op Soestdyk een bezoek van de Rumeensche vorstin Bribesco, die in het Amstel-hotel te Amsterdam is aange komen. Aldaar vertoeft ook de Belgische prins Charles d'Arenberg. De kapt. van het regiment grenadiers en jagers W. L. De Petit is benoemd tot ridder in de orde van het Legioen van Eer. Op een groot banket by Frankryks minister van oorlog, dat eergisteren te Parijs plaats had, werd dit ridderkruis den be giftigde door den minister eigenhandig uitgereikt. (D.) Het stoomschip ,W, A. Scholten." van Nieuw- York naar Rotterdam, passeerde 24 Sept. Wight; de „Zeeland," van Batavia naar Rotterdam, is 24 Sept. van Aden vertrokken; de „Noord-Brabant," van Rotterdam naar Java, vertrok 24 Sept. van Marseille; de „Prinses Amalia," van Batavia naar Amsterdam, passeerde Kaap Rocca 24 Sept. Gemengd Nieuws. Gedurende de afgeloopen week zyn hier ter stede aangegeventwee gevallen van mazelen. Sterfgevallen aan besmettelijke ziekten kwamen niet voor. Deze week werden op „Rhynzigt" 181 zwembaden door heeren en 31 door dames genomen. De temperatuur van het wafer is 15° Celcius. Hedennacht om twaalf uren onge veer zyn te Katwyk aan Zee twee schuiten met haring van de heeren P. en N. Haasnoot by het aankomen tegen elkander geslagen, met het gevolg dat beide, één vooral aan den boeg, belangrijk be schadigd werden. Het haringfeest. Sedert den 15den dezer viert, gelijk men in de „Indépendance Luxem- bourgeoise" lezen kan, geheel Nederland dit feest, d. w. z. het vijfde eeuwfeest der uitvinding van het „haringkaken door „een armen visscher, Beuckelz genaamd, die meende, voor zich en de zijnen een wintervoorrraad te bereiden en zonder het te weten een weldoener der menschheid werd." Het vreugdebetoon is algemeen, verzekert het blad „Het geheele land neemt er aan deel. Het minste gehuchtje viert het haringfeest. Yan het eene einde der Nederlanden tot het andere ziet men enkel kermissen, feestmalen, slemperijen, optochten, zege wagens, bals, concerten, vermakelijkheden van allerlei aard, tooneelen, stof opleverende voor hon derd schilderijen in den trant van Teniers en Ostade. Het deftige, stemmige Holland eert aldus de nage dachtenis van een eenvoudigen armen man, die een lichtstraal had van een practisch genie. Het is dankbaar jegens een zyner weldoeners en toont hem zulks eenstemmig; tien dagen lang is de nederige visscher Beuckelz een held des volks. Men moet er niet om lachen. Alles welbeschouwd is het verstandiger van de Hollanders, de weldaad van Beuckelz te vieren dan dat andere volken jaardagen herdenken, die niets aanbevelenswaardigs in herin nering brengen." Deze merkwaardige feesten, waarvan het de „Luxembourgeoise" verbaast dat andere bladen geen gewag maken, loopen morgen ten einde. De vroegere president van da levens verzekeringmaatschappij „Charter O uk Life" te Hartford (Amerika) is met 127,00(^ dollars naar Canada op den loop gegaan. Graaf Dalkeith, oudsta aoon van den hertog van Buccleugh, werd op de jacht in Schot land door het afgaan yan gijp. eigen geweer gedood. Talegr arnrnen, WEENEN, 24 September. Uit Pest worden 40 cholera-gevallen gemeld en 19 sterfgevallen; uit Fiume 3 cholera- en 1 sterfgeval. Te Triöst zyn geen nieuwe cholera-gevallen voorgekomen. BELGRADO, 24 September. Door strenge maat regelen is in de zuidelijke en zuidwestelijke dis tricten aan de rooveryen een einde gemaakt; de meeste roovers zyn gedood of gevangengenomen. WASHINGTON, 24 September. Er is nog geen informatie bekomen b(j het departement van buiten- landsche zaken, betreffende de geruchten omtrent een nieuw handelstractaat tusschen Groot-Britannië en de Vereenigde Staten. De geruchten worden echter niet weersproken en er wordt toegegeven dat mr. Phelps onderhandelingen voert met het Britsche gouvernement. PARIJS, 24 September. Het Spaansche gezant schap heeft het bericht ontvangen dat generaal Villacampa heden voor den krijgsraad komt; het vonnis zal hedenavond of morgenochtend worden bekend gemaakt. Wanneer, zooals verwacht wordt, dit vonnis een doodvonnis zyn zal, zal dit dadelijk voltrokken worden. De rechtbank van gezworenen sprak heden Guesde, Lafarque en Susini vrij, die beschuldigd waren, in de openbare vergadering in de schouw burgzaal van „Chateau d'eau", de arbeiders te Deca- zeville tot moord en plundering te hebben aangezet. NIEUW-YORK, 24 September. Eene depeche uit Mexico, alhier ontvangen, vermeldt dat het Congres eene commissie heeft benoemd om de zilverquaestie te bestudeeren. Er wordt bijgevoegd dat het Huis van Afgevaardigden de overeenkomst over de Engel- sche Schuld heeft goedgekeurd. MADRID, 24 September. De echtgenoote en de dochters van generaal Villacampa begaven zich naar den minsiter-president om zyne voorspraak te verzoeken, doch werden niet ontvangen. Het dagblad El Liberal" wordt vervolgd en de hoofdredacteur is in hechtenis genomen. De „Progresso," het orgaan van Zorrilla, waarvan de hoofdredacteur, de heer Solis, naar Parijs is gegaan, heeft de uitgave gestaakt. De uitgever van het humoristische blad Motin" is ook in hechtenis genomen. De gevangen nemingen in de provincie duren voort. Terwijl de reactionnaire bladen hunne bevrediging te kennen geven over het krachtig optreden der regeering, keuren de democratische bladen en die der dynastieke linkerzijde de overmatige gestrengheid af. FIUME, 24 September. Het Italiaansqho drie. mastschip „Nicolas", geladen met b'onzine jig. gende in de buitenhaven is, men w^oor den Mik- sem, in brand geraakt. De sto-^ endeh00geze6ën VMA/tUJ-AM 1J.IliiL a het schip te naderen. w erd door den havenkapi tein door middel van .00n ankerketting naar buiten gesleept. Zeven pers-onen van de equjpag0 omgQ_ komen; vier, waarran een overdekt is met brand. wonden, die zyn leven in gevaar brengen, zijn dooi een Engelsch, -gchip gered. De kapitein van de Nicolas" bevorvj zich aan land. LONDEN) ^5 September. De zittingen van het ar ement 'zyn heden met eene troonrede verdaagd tot den llden November. maakten het hoogst moeily>^ Het brandende schip Marktberlohtei Leiden, 25 September. Heden aangevoerd: Tarwe 5 hec- ffl qT JV'mter!a"'e f f 7.40 Zomertarwe f 6.30 a f 6.90. Bogge 4 H. L. Winterrogge f5.40 a f5.90. Zomer- a ^.5-30- - Oe»t 3 H. L. Zomergeret f 3.60 a f 4.40 Chevalaer-gerst f 5.30 a f 5.60. Haver 4 H L f HaT- f v"30 a f 3"60" - Lichte f 2.50 a 1 3.20. Duivenboonen 1 hectol. f 7.50 a f8.—. Paar- denboonen 1 hectol. f 5.70 a f 6.20. Boter: 9700 kg. Grasboter, late qualit. V. vat f 52.— a f 74; Scheiboter 2de qualit. l/4 vat f a f Grasboter lste qualit. per kilogr. f 1.30 a f 1.85Sehei- botet 2de qualit. per kilogr. f a f Lange Zwarte Turf 15000 diibb. hectol.. 'f ó,3Q a f 0.23,

Leidsch Dagblad | 1886 | | pagina 1