Vjjfttóndc Algemeene Vergadering der Wederlandsehe Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde. Deze vergadering had heden alhier plaats in de groote zaal van Zomerzorg en werd te ruim 10 uren geopend door den voorzitter der Maatschappij, mr. D. Visser Van Hazerswoude, mot een woord van dank aan de afdeeling Leiden voor de zoo aan gename ontvangst van de leden der Maatschappij. De voorzitter herinnerde dat in het afgeloopen Ver eenigingsjaar voor het eerst eene winterbijeenkomst was gehouden, welke zeer belangrijk was geweest; dat de voorbereidingen voor de in 1887 te Amster dam te houden tentoonstelling der Maatschappij in vollen gang zijn en dat het hoofdbestuur steeds levendig houdt de vraag hoe het best eene Tuin bouwschool kan worden opgericht. Met een woord van opwekking tot eendrachtige samenwerking werden de werkzaamheden aan gevangen. De secretaris deelde mede dat meest alle afdee lingen en drie donateurs vertegenwoordigd waren. De afdeelingen Utrecht en Boskoop werden aan gewezen om de notulen der vergadering goed te keuren. Het verslag van de Maatschappij zal als gewoonlijk gedrukt aan de leden worden gezonden zoo ook het verslag over den toestand der war moezerijen. Naar aanleiding van eene bespreking in de vorige vergadering, ten einde vrijstelling te ver krijgen van suiker-accijns voor Jams-fabrieken, deelde mr. W. A. Viruly Verbrugge mede dat de Jams voldoende beschermd zijn en het niet aan te raden is, zich in deze tot de Regeering te wenden. Een rapport omtrent het nut van turfstrooisel voor den tuinbouw, opgemaakt door mr. H. L. A Obreen, zal gedrukt wordeneveneens een rapport omtrent het uitzenden van verzamelaars van plan ten naar ónze Oóst-Indische bezittingen, saamgesteld door den heer J. H. Krelage, van welk laatste rapport de conclusie is, dat het wenschelijk zou zijn eene handleiding voor dergelijke verzamelaars te doen uitgeven. De voorzitter deed nog eenige mededeelingen aangaande de te houden tentoonstelling in 1887 en berichtte tevens dat de gemeente Amsterdam het terrein achter het Rijksmuseum heeft beschikbaar gesteld. De afdeeling Leiden stelt een gouden me daille voor die tentoonstelling beschikbaar. Daarna kwam in behandeling het voorstel der afdeeling Leiden om met de uitgave van het Tuin bouwblad niet meer voort te gaan, maar daaren tegen de uitgaven der mededeelingen en van het jaarboekje te hervatten. Dr. D. J. Coster bracht namens het hoofdbestuur een uitvoerig praeadvies omtrent dit voorstel uit, waarin aan de oprichting van het Tuinbouwblad wordt herinnerd, hoe die met de goedkeuring van bijna alle afdeelingen was geschied en ried de aan neming van het voorstel-Leiden met nadruk en op verschillende gronden af. De afgevaardigde der afdeeling Leiden, de werk zaamheden van de redactie zeer waardeerende, deelde de gronden mede, waarop het voorstel door de afdeeling was gedaan; zy wenscht het Tuinbouwblad zooals het thans is ingericht niette behouden, maar zal niets liever zien dan, zoo haar voorstel wordt verworpen, dat het blad verbeterd en degelijker blijft verschijnen. De afgevaardigde van de afdeeling 's-Gravenhage was vóór het behoud van het Tuinbouwblad, maar wenschte dat het practischer worde ingericht. Dr. J. Th. Cattie, lid van het hoofdbestuur, be antwoordde beide afgevaardigden en wees op de moeielijke positie van een Hoofdredacteur, om het iedereen naar den zin te maken; hoe hem de redactie gemakkelijk kan worden gemaakt door de secretarissen der afdeelingen, en drong op meerdere medewerking van de leden aan, in welken geest ook door den afgevaardigde van Rotterdam werd gesproken. De afgevaardigden van Leiden en 's-Gravenhage repliceerden. De voorzitter van de afdeeling Leiden achtte deze vergadering de beste gelegenheid om het Tuinbouw blad te bespreken en vertrouwde dat door de dis cussion verbeteringen daarin zullen worden gebracht. De afgevaardigde van de afdeeling Amsterdam was vóór het behoud van het blad, maar wenschte daarin meer bespreking van den Nederlandschen tuinbouw. De heer J. H. Krelage, donateur der Maatschappij, wees Pok op de gebreken, die ïmitenlandsche tuin bouwbladen aankleven, maar men kan daarvan altijd de redactiën, die eene zeer moeielijke taak hebben, geen verwijt maken. Ook de donateur jhr. mr. W. C. A. Alberda Van Ekensteyn, verdedigde het Tuinbouwblad. Het voorstel tot afschaffing van het Tuinbouwblad werd verworpen met algemeene stemmen, behalve die van de afdeeling Leiden. Kwam aan de orde het tweede voorstel van de afdeeling Leiden of het niet op den weg van de Maatschappij zou liggen een ondersteuningsfonds op te richten voor behoeftige, oude of invalide tuin lieden, leden der Maatschappij. De secretaris prae adviseerde dat hieromtrent eene commissie van onderzoek zou worden benoemd. In dier voege werd besloten. De afdeeling Leiden stelde voorts voor, aan het hoofdbestuur te verzoeken de Nederlandsche Pen- sioenvereeniging voor werklieden uit te noodigen, sprekers naar de afdeelingen te zenden ten einde die vereeniging meer bekend te maken, haar nut toe te lichten en tot deelneming op te wekken. De heer jhr. mr. W. C. A. Alberda Van Eken steyn bracht omtrent dit voorstel praeadvies uit en prees de bedoeling daarvan; spreker geloofde ech ter dat eene meer algemeene bekendmaking der Pensioenvereeniging ook onzen tuinlieden zou ten goede komen, maar zag er bezwaar in, vooral met het oog op de kosten, sprekers dier vereeniging vanwege het Hoofdbestuur uit te noodigen. De afgevaardigde der afdeeling Leiden verdedigde nader haar voorstel. Besloten werd, ook naar aan leiding van het gesprokene door den afgevaardigde der afdeeling Gooiland, het hoofdbestuur uit te noodigen, in overleg met de Pensioenvereeniging, stappen in den geest van het voorstel Leiden te doen. Vervolgens werd behandeld het voorstel der afdeeling 's-Gravenhage en omstreken, om het hoofdbestuur uit te noodigen zich tot de Regee ring te wenden ter verkrijging van een postpak kettendienst tusschen Nederland en de Koloniën. De heer J. H. Krelage bracht namens het hoofd bestuur een uitvoerig praeadvies uit en zeide dat het ook de meening van het hoofdbestuur was, dat de gewenschte postpakkettendienst spoedig in het leven worde geroepen. Besloten werd dienten gevolge, dat het hoofdbestuur zich in deze tot de Regeering zou wenden. De commissie belast geweest zynde met het nazien der rekening van 1885 en de begrooting voor 1887, bracht by monde van den heer L. E. Gerdessen, afgevaardigde van de afdeeling Haarlem en om streken, daaromtrent verslag uit, en stelde voor de eerste goed te keuren met een batig saldo van f 1205.13. In dien geest werd besloten. Omtrent de begrooting voor 1887 hadden eenige discussiën plaats en werd deze, na eenige wyziging, goedge keurd in ontvang op /"4650 en in uitgaaf op f 4650, met inbegrip van een batig saldo van /"155. Kwam in behandeling het voorstel van de af deelingen Utrecht en Amsterdam om eene commissie te benoemen, die een onderzoek instellen zal naar de mogelijkheid van de oprichting eener onder linge maatschappij van glasverzekering tegen hagel slag. De vergadering besloot op voorstel van den voorzitter dat de oprichting eener dergelijke assurantie-maatschappij niet ligt op den weg dezer maatschappij en aan particulieren moet worden overgelaten. De behandelfcg van het voorstel der afdeeling Groningen en omstreken, dat de vergadering be- spreke de mogelijkheid van het uitvaardigen van een algemeen programma voor tuinlieden en van het doen afnemen van een examen eenmaal's jaar3 door eene door haar te benoemen commissie en het op grond daarvan verleenen van diploma's van harentwege, werd uitgesteld tot de eerstvolgende winterbijeenkomst. De afdeeling Haarlem en om streken wenschte een Nederlandsch Handboek voor Ooftboomteeltkunde, door Nederlanders bewerkt, naar ervaringen en waarnemingen op Nederland schen bodem. Na praeadvies, uitgebracht door dr. J. Th. Cattie, en toelichting door den afgevaardigde van de afdee ling Haarlem, werd na eenige discussie besloten het voorstel, in overleg met de afdeeling meer naar de praktijk ingericht en meer beknopt geformu leerd, later te behandelen. In de aanstaande winterbijeenkomst zal tevens worden behandeld het voorstel der afdeeling Zeist en omstreken om het hoofdbestuur op te dragen de verschillende opgaven in ontvangst te nemen van personen, die, naar aanleiding van de stukken van den heer Buys Ballot, waarnemingen omtrent MiriMi-n»niiiinMiag5gB3!j nachtvorsten wenschen te doen en die dan in het Tuinbouwblad te publiceeren. De afd. Zeist stelde voor, dat het hoofdbestuur zich tot de Regeering wende met het verzoek een einde te maken aan eene onbillijkheid in de postwet, welke onzen tuinbouw, ten opzichte van het ver zenden van monsters zonder waarde naar onze koloniën, benadeelt. De heer W. A. Yiruly Yerbrugge praeadviseerde gunstig omtrent dit voorstel; het hoofdbestuur zal zich dus te dier zake tot de Regeering wen den, tevens met verzoek tot het oprichten van een postpakketten-dienst naar Indië. De afdeeling Zeist en omstreken wenschte voorts dat de gelden, welke door het hoofdbestuur aan de afdeelingen worden verstrekt tot het houden van lezingen, door dezen ook kunnen worden aan gewend tot het doen eener excursie. De voorzitter zeide dat eene dusdanige bestemming aan de voor voordrachten gegeven gelden moeielijk kauworden toegestaan. In dien geest werd besloten. De afdeeling Amsterdam wenschte dat voortaan bij tentoonstellingen der maatschappij of van hare afdee lingen, de premiën niet alleen uit medailles zouden bestaan maar daarvoor ook voorwerpeu van kunst, wetenschap en smaak te kiezen. Namens den heer Joh. Van den Berg, lid van het hoofdbestuur, bracht de secretaris hieromtrent praeadvies uit en, na discussie tusschen den afgevaardigde van Gooiland, den heer Krelage en anderen, werd besloten, den tot nog toe gevolgden weg bij tentoonstellingen in deze te behouden. Eenige bespreking had plaats naar aanleiding van do. schade door gas veroorzaakt aan boomen. De voorzitter herinnerde dat daaromtrent inder tijd een uitvoerig verslag door den heer Van Zoest, destijds lid van het hoofdbestuur, was uitgebracht» Tot leden van het hoofdbestuur in plaats van de aftredende, niet herkiesbare leden, werden ge kozen de heeren mr. H. J. Van Heyst te Wyk-by- Duurstede, L. Kruyff te Sassenheim en Joh. Van Zoest te Arnhem, de laatste na eene herstemming met den heer dr. H. Van Hall. De algemeene vergadering zal in 1887 plaats hebben te Arnhem en de vriendschappelijke bij eenkomst te Boskoop. Na een woord van dank aan de aftredende leden van het hoofdbestuur en aan den voorzitter voor de uitmuntende leiding der vergadering werd, deze gesloten. De vergaderzaal van Zomerzorg was voor deze ge legenheid met bloemen versierd, terwijl aan de pilaren slingersgewyze groen was aangebracht. Het achtergedeelte der zaal was door een gordijn afge scheiden, waar zich een buffet bevond, ter aanbie ding in de pauze vanwege de Leidsche afdeeling aan de afgevaardigden van eenige ververschingen. Na afloop der vergadering begaf men zich in rijtuigen naar den Academietuin, waar men in drie groepen verdeeld, onder geleide, het merkwaardige in oogenschouw nam, om vervolgens ook een bezoek aan het nieuwe Van-der-Werf-park te brengen. Daarna vereenigde men zich in het Hotel Verhaaff („du Lion d'Or'j aan een gemeenschappelijken maal tijd, om den dag te besluiten met de bijwoning van een concert, te geven op Zomerzorg door het strijkorkest van het 4de regiment infanterie, onder leiding van den heer Mann, en aangeboden door de Leidsche afdeeling. uil'. r W Naar aanleiding der algemeene vergadering en tot eenige opluistering daarvan, werd door de Leidsche bloemisten een wedstrijd gehouden in het om het fraaist aanleggen van bloemperken. De inzending is wel iet of wat klein, maar daaren tegen volkomen rein. De uitslag is dat voor het fraaiste bloemperk, van bloeiende potgewassen, groot 2 meter in door snede, onverschillig met eene of meerdere soorten bezet, bekroond werden: G. F. Hemerik, 1ste pry's, zllv. med. en fiol aangeboden door de heeren mr. H. L. A. Obreer en H. Witte. W. Van Veen, 2de prys, zilv. med., aangebode: door den heer H. H. R. Roelofs Heyrmans Jr. A. J. Kors, 3de prys, bronzen med., aangebode door dr. H. Boursse Wils. G. F. Hemerik, 4de prys, certificaat lste klassr' Voor het fraaiste perk van afgesneden bloemer groot 1 meter in doorsnede, werden bekroond: A. J. Kors, lste prys, bronzen med., aangebode door A. den heer F. S. Kors, 2de prijs, Van de Pavord Smits, certificaat lste klasse.

Leidsch Dagblad | 1886 | | pagina 2