A0. 1886. N°. 8160. Zaterdag 25 ^eptemtoer. <§eze jgourant wordt dagelijks, met uitzondering van fon- en feestdagen, uitgegeven. Leiden, 24 September. LEIDSCÏÏ DAGBLAB. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per poat1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 1—6 regels ƒ1.05. Iedere regel meer 0.171. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het inca»- seeren buiten de stad wordt 0.10 berekend. Naar wij vernemen, zal aan het Congres der Oriëntalisten, dat in de volgende week te Weenen wordt gehouden, worden aangeboden een Sup- plément au Catalogue des Livres Chinois van de Bibliotheek der Leidsche Universiteit. Toen het laatste Oriontalisten-Congres alhier bijeen kwam, had de hoogleeraar G. Schlegel de vele kostbare en zeldzame Chifaeesche boeken van de Leidsche boekerij naar den tegenwoordigen eisch der wetenschap beschreven, en werd de Catalogus, die met Chineesche letters op de drukkerij der firma E. J. Brill alhier ter perse was gelegd, als feestgave aan dat Congres aangeboden. In het vorige jaar werd de administratie der Bibliotheek in de gelegenheid gesteld een belang- rijken aankoop te doen van 50 Chineesche boek- werken, uitmakende 481 deelen; de hoogleeraar Schlegel heeft ook deze boeken beschreven, en zoo verschijnt thans een Supplement op den Chineeschen Catalogus, waarvan de Chineesche titels evenzoo met Chineesche letters zijn gedrukt. Onze stadgenoot dr. W. N. Du Rieu, directeur der universiteits-bibliotheek, is benoemd tot lid van 'het Koninklijk Archaeologisch Instituut vanGroot- Britannië en Ierland, te Londen. Ook „Burgertrouw" te Knjjpe heeft voor de tweede centrale vergadering in het hoofdkiesdistrict Sneek tot candidaat voor de Tweede Kamer gesteld den heer Rinkes Borger te Leiden. De begrooting der gem. Koudekerk over 1887 is den Raad aangeboden, in ontvangst ƒ11,246.44 en in uitgaaf ƒ11,245.52, sluitende alzoo met een batig saldo van ƒ0.92. Bedankt is voor de benoeming tot veearts te Wisch door L. J. Van Rhijn te Katwijk, die de be noeming tot adsistent aan de Rijks-veeartsenijschool te Utrecht heeft aangenomen. Dr. C. J. Brutel De la Rivière heeft in een adres den minister van waterstaat verzocht, aan de verschillende spoorwegdirectiën de verplichting op te leggen, om geene andere beambten bij zich in dienst te hebben dan die het gebruik van sterken drank geheel nalaten. Het adres is in zjjn geheel opgenomen in de „Volksvriend", orgaan van de Nederlandsche Ver- eeniging tot afschaffing van sterken drank. Er wordt voor 1887 gerekend op de uitzending van 2000 militairen naar Oost-Indië. De betrekking van inspecteur van Stoomvaart dienst in Ned.-Indië is opgeheven. De ontwerp-statuten zijn verschenen van de op te richten Nederlandsche Landbouwbank, wier doel is, kapitaal beschikbaar te stellen voor den landbouw in Nederland en tot grooteren bloei en ontwikkeling daarvan mede te werken. In beginsel werd tot de oprichting besloten naar aanleiding van het rapport van het Nederlandsche Landbouw-comité omtrent de enquête betreffende het landbouw-krediet hier te lande, onlangs bespro ken in eene te Amsterdam onder leiding van den heer D. Bauduin van 's-Gravenhage gehouden ver gadering van een groot aantal in dat onderwerp belangstellenden uit alle oorden van ons land. Een veertigtal mannen van gezag op het gebied van landbouw, nijverheid en financiewezen hebben in eene circulaire, ten geleide van de ontwerp-sta tuten, het plan nader ontvouwd en krachtig aan bevolen. Het kapitaal van zes millioen gulden wenschen de oprichters in kleine aandeelen van 200 te splitsen, om algemeene deelneming gemakkelijk te maken. Het doel is om door geldelijke hulp en steun de opbrengst van den landbouw te vermeer deren en de uitgaven te verminderen. De 42 heeren, die het plan ontwierpen, kozen de heeren Bauduin (Den Haag), Bultman (Haar lemmermeer) en Prins (Haarlem) om de zaak tot uitvoering te brengen. De gelegenheid tot inschrij ving wordt weldra aangeboden. Het comité zal uit elke provincie een commissaris kiezen. Met op één na algemeene stemmen, heeft de Doopsgezinde gemeente te Gorredijk besloten dat ook de vrouwen deel zullen hebben aan alle stemmingen. Het stoomschip „Gelderland", van Java naar Rotterdam, passeerde 23 Sept. "Wight en kon heden te Rotterdam worden verwacht; de „Prinses Wil- helmina", van Amsterdam naar Batavia, vertrok 23 Sept. van Marseille; de „Prins Frederik", van Amsterdam naar Batavia, passeerde 23 Sept. Galle de „Soenda", van Batavia naar Amsterdam, vertrok 23 Sept. van Marseille; de „Prins van Oranje," van Amsterdam naar Batavia, arriveerde te South ampton 23 September. Z. M. heeft de veeartsen T. A. L. Beel te Venloo, P. Brouwer te Utrecht en L. J. Van Rhijn te Katwijk, met ingang van 1 October 1886, voor den tjjd van één jaar benoemd tot adsistent bij 's Rijks veeartsenijschool te Utrecht; den heer A. Spiegler, tijdelijk, namelijk voor den tijd van vijf jaren, benoemd en aangesteld tot officier van gezondheid 2de klasse bij het leger in Nederlandsch- Indië; den met verlof hier te lande aanwezigen kapitein der infanterie van het leger in Ned.-Indië L. C. Piekkaart, ter zake van lichaamsgebreken, het gevolg van bekomen verwonding in den strijd, met ingang van 1 October 1886, eervol uit Zr. Ms. militairen dienst ontslagen, met toe kenning van pensioen; den heer A. Loeff, pred. te Dordrecht, secretaris Jvan het Provinciaal Kerk bestuur van Zuid-Holland, benoemd tot lid van de commissie tot de zaken der Protestantsche kerken in Nederlandsch Oost- en West-Indië; aan den heer K. F. Yan Delden Laërne, adsistent-resident van Kraksaan, in Ned-Indië, vergunning verleend tot aanneming zijner benoeming tot ridder van de derde klasse der orde van het Borstbeeld van den Be vrijder, hem door den president der Vereenigde Staten van Venezuela geschonken. Gemengd Nieuw». Heel de Oude Rijn tusschen Hoog straat en Kerkgracht, is in vlaggentooi gehuld. Ook een deel van den Nieuwen Rijn doet in dezen mee. En zulks te recht. Een van Leidens eerwaar digste echtparen viert thans feest. De oud-apotheker de heer J. J. Reyst en mevr. K. F. Cats herdenken op den dag van heden „hun gouden huwelijksfeest. En dat niet alleen de gouden bruidegom viert tevens zijn vijf-en-zeventigsten verjaardag, terwijl de schoonzoon en dochter de heer A. J. Allan en mevr. C. Reyst, van Westzaan, hunne zilveren brui loft en de vijf-en-twintigjarige ambtsvervulling als hoofdonderwijzer aldaar herdenken. Hen dubbel ge wichtige dag dus voor deze geachte familie! Een 5-tal jeugdige personen kwam jl. Woensdag uit Amsterdam hier ter stede en begaf zich in een logement, alwaar zjj, zooals later bleek, allen valsche namen hadden opgegeven. Gistermorgen werden al spoedig drie hunner door de politie aangehouden als verdacht zich reeds alhier aan diefstal te hebben schuldig gemaakt, terwijl de beide anderen even spoedig werden opgespoord. Nog aan het politie-bureel noemden zij valsche namen, sommigen zelfs weder andere dan in het logement opgegeven. Het mocht eerst na langdurige confrontatie gelukken hunne werkelijke namen te weten te komen. Op twee der personen werden gestolen goederen bevonden, terwijl een derde zeer waarschijnlijk medeplichtig is. Zjj werden heden naar de gevangenis te 's-Hage opgezonden. De beide anderen zijn voorloopig op vrije voeten gesteld en naar hunne woonplaats teruggekeerd. Het jeugdige gezelschap is bjj de justitie niet onbekend. Hedenmiddag omstreeks twee uren had de koetsier van een rijtuig, op de Heeren gracht bij den Nieuwen Rijn alhier, doordat hij den draai te kort nam, het ongeluk met het rijtuig om te kantelen; persoonlijke ongelukken zijn gelukkig niet voorgekomen. Er zijn toch nog verbazend goede menschen op de wereld, menschen waaraan ieder ander zich zou kunnen spiegelen, door hetgeen zij voor hunne medemenschen overhebben, onverschillig tot welke nationaliteit ze behooren. Verbeeldt u, daar heeft men te Parijs in de rue Pierre-le-Grand No. 8 eene „Société universelle" opgericht, welke zich ten doel stelt, elkeen, die maar wil, rijk te maken! Men heeft slechts 50 te zenden enmen krijgt er 2000 voor in de plaats. Op de ƒ50 wordt dus eene winst beloofd van ƒ1950. Hoe dat kan, is voor ons, leeken, natuurlijk een geheim. Immers, hier te lande is men nogal tevreden als men van zijn geld 5 pet. rente kan krijgen, d. i. van de 50 per jaar 2.50. En in Frankrijk belooft men zoo maar onmiddellijk 1950. Een echt middeltje om gauw binnen te zijn, want de ontvangen f 2000 vormen 40-maal 50, waarvoor men dus weer 40 X 2000 kan in de plaats krijgen. Zoo voortgaande ware men weldra een Croesus. Inderdaad, de onzinnigheid van zulk eene aan bieding springt al te duidelijk in het oog en het zou onbegrijpelijk zjjn indien er nog personen, ver lokt door deze „kapitaals-realiseering," in den val liepen. Aan middelen daartoe laat men het niet ontbreken, want èn per advertentie in de dagbladen èn per ruim verspreide circulaire of brief doet de vogelaar zijn zoet, verleidelijk gefluit hooren. Naar aanleiding van wat iemand dezer dagen overkwam, meenden wij op dezen zwendelhandel de aandacht te moeten vestigen. Die persoon had eene aanvraag om inlichtingen gedaan, doch niets meer van zich laten hooren en ook volstrekt geen aandeel genomen. Men verbeelde zich dus zyne ver bazing bjj de ontvangst van het bericht, dat hjj op zjjn aandeel 2847 gewonnen had, die „ter beschikking" lagen. Een paar dagen later kwam, natuurlijk, de tijding, dat men zich had vergist!!! Zoo tracht men de eenvoudige, argelooze lieden te verschalken. Men zjj op zjjne hoede! Gisteren werd te Zwammerdam ge houden de aangekondigde tentoonstelling van fok- kalveren, welke in dit jaar geboren zijn en toebehoor den aan de leden der afdeeling Zwammerdam. Het getal aanwezige kalveren op het terrein bedroeg 30. De eerste prijs voor het ingezonden stierkalf viel ten deel aan H. Roest te Alfen. Den eersten prijs voor het ingezonden kuiskalf bekwam C. Van Dobben te Zwammerdam. De tweede prijs voor het stierkalf werd toegekend aan J. De Bruyn te Zwam merdam. De tweede prijs voor het kuiskalf aan T. Kwakemaak te idem. Voorts werd door C. Van Muis winkel te Aarlanderveen de lste prijs behaald voor het ingezonden kuiskalf, afkomstig van den Gro ninger stier „Héro", welke verleden jaar was aan gekocht door eenige bouwlieden om het veeras te verbeteren. De tentoonstelling werd des morgens bezocht door den burgemeester van Zwammerdam en dien van Bodegrave en verder door eenige belangstellenden. In de crimineele terechtzitting van het gerechtshof te 's-Gravenhage werd gisteren behandeld de zaak van IJ. De G., tuinder te Gor- kum, beschuldigd van doodslag op zijne huisvrouw. De adv.-gen. mr. De Savomin Lohman requireerde veroordeeling tot 8 jaren gevangenisstraf. Mr. J. Van

Leidsch Dagblad | 1886 | | pagina 1