S3 TJI rJT S3 IN 23 A. IV 1>. JJ'f aiiSiï-Jil*» Coquelin, de oudste, de grootste Coquelin, verlaat 1 December a. s. het „Théatre Francais," na 26 jaren aan dezen schouwburg verbonden te zyn geweest. Hij maakt ingevolge bepalingen van het keizerlijk decreet van Moskou en van de statuten van de inrichting, aanspraak op eene uitkeering van 200,000 franken en eene premie van 6500 fran ken. Maar aan die bepalingen wordt door anderen, o. a. ook door de regeering naar 't schijnt, in dit speciale geval eene uitlegging gegeven, niet stroo- kende met de eischen van Coquelin, zoodat een proces het gevolg zal zijn. Men zal zich herinneren dat deze vermaarde kunstenaar reeds uit het be- heerend comité 13 getreden, toen mej. Dudlay tegen den zin van dit comité, door de regeering als sociétaire werd gehandhaafd. Zijn voornemen is eene kunstreis door Amerika te ondernemen. President Grévy zal gratie verleenen aan Roche en Duc-Quercy. De president wordt den 6den Oct. in het Elysée terugverwacht. Italië. Kardinaal Gori Merose, geboren te Subiaco den 15den Februari 1810, tot kardinaal benoemd den lOden November 1884, is overleden. Hoe de Katholieke geestelijkheid zich in de door de cholera bezochte plaatsen gedraagt, kan men uit eene correspondentie van den „Osservatore Romano" uit Napels zien. Daarin wordt gezegd dat kardinaal San Felice, die zich gedurende den cholera tijd in Napels zoozeer onderscheidde, het dorpje Torre Annunciata herhaaldelijk heeft bezocht en by alle zieken is binnengegaan. De geestelijkheid der stad volgt het voorbeeld van den prelaat en toont zich haar verheven ambt waardig. Zaterdag miste de kardinaal een jong priester, dien hij gewoonlijk in de huizen der cholera-lijders aantrof. In bang voor gevoel vroeg de kardinaal, waar de priester was. Het antwoord was, dat hij een offer zijner naasten liefde was geworden. Toen sprongen den kardinaal •de tranen in de oogenhy deed alle priesters der .stad te zamen roepen, spoorde hen aan het schoone voorbeeld van den jongen martelaar te volgen en voor het heil der hun toevertrouwde zielen tot elk offer bereid te zijn. Het rijkste lid van den Italiaanschen senaat, prins Giovanelli, is te Rome overleden. Hij laat -een vermogen van 60 millioen lires na. B«lgi8. Men spreekt van een huwelijk tusschen den tweeden zoon van den koning van Portugal en prinses Henrietta, dochter van den graaf van "Vlaanderen. De koning van Portugal, alsmede de koning en •de koningin van België hebben Donderdag te Brus sel de gala voorstelling bijgewoond in den Munt schouwburg. Het corps diplomatique, de ministers en de militaire autoriteiten waren ook tegenwoor dig. By het binnenkomen der vorstelijke personen speelde het orkest het Portugeesche volkslied. Het publiek juichte de vorsten toe. De voorstelling is zeer schittex-end geweest. Zy bestond uit „Chalet", een bedrijf van „Mireille" en een bedrijf van de „Africaine". Prins Victor Napoleon heeft Woensdag zyne op wachting by koning Lodewijk gemaakt en Donder dag heeft deze hem een tegenbezoek gebracht. Hij heeft zich in het Kabinet van den Prins geruimen tyd met hem onderhouden. In den namiddag is Z. M. met koning Leopold en gevolg naar Antwerpen vertrokken, waar het gedenkteeken van de vrijmaking der Schelde, het nieuwe Museum, de havenwerken enz. werden bezocht, Gisteren zouden HH. MM. zich naar Ostende begeven. Groot-Britannl%. In de gisteravond door het Lagerhuis gehouden zitting heeft lord Randolph Churchill, kanselier der schatkist, verklaard dat sir Henry Drummond Wolff met Moekhtar-pacha bezig is aan de algemeene organisatie van het Egyptisch bestuur. De gewich tige voorstellen, door den Engelschen gevolmach tigde daarover reeds ingezonden, zjjn thans by de regeering in overweging. Er bestaat geen voorne men sir Henry Drummond Wolff terug te roepen, voordat hy met zyne taak gereed is; de groote geschiktheid van dien staatsman heeft er reeds veel toe bijgedragen, om de Britsche en Egyptische belangen met elkander in overeenstemming te bren gen en te bevorderen. Sir James Fergusson, onderminister van buiten- landsche zaken, zeide dat het gerucht betreffende Engelands voornemen tot het oprichten van een kolenstation op Thasos en het bezetten van ver schillende eilanden in de nabijheid der Dardanellen, niets anders is dan een verzinsel. By de discussie over de posten, voor den diplo- matieken dienst uitgetrokken, zeide sir James Fer gusson, dat het ondoelmatig en onvaderlandlievend zou zijn, om een spoedig einde der Egyptische ex peditie te beloven. Niemand toch kan wenschen dat Egypte worde verlaten voordat de hervormin gen, welke reeds zulke goede vruchten hebben ge dragen, zjjn voltooid. Vooral in finantieel opzicht is de toestand verbeterd. Naar men verneemt, heeft de regeering een belangrijk rapport ontvangen van den Britschen consul te Curaqoa, ten aanzien der bekende klach ten van den heer Godden tegen de Nederlandsche overheid. Er zal over deze zaak in het Lagerhuis opnieuw eene interpellatie tot de regeering wor den gericht. Volgens particuliere berichten uit St.-Paul de Loanda zjjn er moeilijkheden gerezen over den aan leg van den koninklijken transafrikaanschenspoor weg, zoodat er ernstig wordt getwijfeld aan het tot stand komen van deze ljjn. Te Mandalay (Birmah) heerscht vrjj sterk de cholera. De gemeenteraad van Dublin heeft met over- groote meerderheid een voorstel aangenomen, om den aldaar aankomenden onderkoning geen wel komst-adres aan te bieden, omdat hjj eene regee ring vertegenwoordigt, welke tegen een afzonder lijk Iersch parlement is, dat alleen het Iersche volk kan bevredigen. Rnalwnd. VoJgens .een te -Weenen ontvangen telegram uit Krakau werden bjj de jongste reis van den keizer van Rusland de meest buitengewone maatregelen voor zjjne veiligheid genomen. Daags vóór zjjne aankomst te Warschau werd in allerijl het dood vonnis voltrokken aan een nihilist, die eenige dagen te voren veroordeeld was. Langs de geheele spoor baan, waarover de keizerlijke treinen stoomden, waren soldaten geplaatst. Toen de treinen naderden, maakten de militairen zich gereed vuur te geven op ieder, die trachten mocht dichtbij te komen. Er waren drie treinen: één voor de keizerlijke familie, één voor de bagage en één voor spoorwegarbeiders, die, ingeval eenig gebrek aan den trein mocht ontstaan, dit moesten wegnemen. Gedurende de reis veranderde de czaar verscheidene malen van trein; op de stations waren de vensters gesloten. Den 14den dezer woonde de czaar bjj Litewsk eene parade bjj der 67,000 man, die aan de manoeu vres deelnamen. De keizerin was mede aanwezig en na afloop begaven HH. MM. zich naar een hun ner jachtsloten, om eenige dagen aan de jacht in de bosschen van Lithauen te wjjden. Uit Odessa wordt gemeld dat Russische troepen in den omtrek dier stad samengetrokken en door uit de Krim komende troepen belangrijk versterkt worden. Met het oog op de crisis in het Oosten, houdt de overheid de strijdkrachten gereed, om ze desnoods onmiddellijk in te schepen. Rusland gaat in zijn haat tegen het Jodendom zoover, dat het zelfs de Joodsche handwerkslieden uit de hoofdstad laat verwijderen. De voorlaatste week zyn volgens een bericht der „Jüdische Presse", 146 dier lieden uit St.-Petersburg verdreven. Met betrekking tot de onderscheiding, den minis ter van oorlog ten deel gevallen wegens de verbeterde inrichting der Russische weerbaarheid, zegt de „Moskou-Zeitung": „Bjj de legerhervorming der laatste jaren is een Plewna thans onmogelijk. Het Russische leger kan nu alle gebeurtenissen rustig afwachten. Rusland kan een machtig bondgenoot, maar tevens een geducht vjjand zjjn. Een leger, zooals het thans bezit, is een zeker onderpand voor het behoud des vredes. Op het Balkan-Schiereiland zal gedaan worden wat Rusland noodig acht en waarvan het, ter wille van dezen of genen, niet kan afzien. De tijd der concession is voorbij. Het Russische leger heeft bjj de manoeuvres van Brest - litowsk de proef doorgestaan. Thans is de "beurt aan de diplomatie." Bulgavije. Heden zal een decreet verschijnen, waarbjj de groote Sobranje, welke den nieuwen vorst moet verkiezen, over veertien dagen wordt bijeengeroe pen. Waarschijnlijk zal die vergadering eenige dagen na de verkiezing te Tirnova bijeenkomen. De Ka mer zou gisteren haren arbeid ten einde brengen. Ze heeft het leeningsplan van het regentschap aangenomen. De leening zal ten bedrage van 33 millioen franken zyn en in Duitschland en Frank rijk op de best mogelijke voorwaarden geplaatst worden. Ook wordt gemeld dat de regeering het onder zoek naar den staatsgreep wH doorzetten, ofschoon Rusland er tegen is. Zy wil de medeplichtige militairen straffen en achttien officieren voor den krijgsraad brengen. De regeering heeft tot het Bulgaarsche Exar- chaat te Konstantinopel het verzoek gericht om den metropolitaan Clement terug te roepen. In het gisteren door de Sobranje vastgestelde antwoord op de openingsrede van het regentschap, wordt de aanslag van 21 Augustus afgekeurd, bewondering uitgesproken voor de zelfverloochening en zelfopoffering van vorst Alexander, en vertrou wen betuigd in het regentschap. Tevens geeft het antwoord het besluit te kennen van de Bulgaren om de orde en den vrede te handhaven, ten einde Bul- garye's vrijheid en onafhankelijkheid te handhaven. De Londensche „Pali Mall Gazette" schrijft over Rusland's nieuwen zaakgelastigde te Sofia: „Baron Kaulbars keert naar Sofia terug. Wy vreezen dat de Russische regeering hier eene fout begaat. Het waren de flaters, door de Russische agenten te Sofia gemaakt, voordat vorst Alexander voor goed met den czaar had gebroken, welke de aan leiding waren van alle moeilijkheden. Een dezer oudgedienden opnieuw te zenden is eene herhaling van de vroegere mislukking." Daarentegen wordt door de „Koln. Ztg." verze kerd dat de nieuwe diplomatieke agent van Rus land te Sofia, niet is de vroegere Bulgaarsche minister van oorlog, baron Kaulbars, onaangenamer gedachtenis, maar diens broeder. RumonlC. Naar uit Bucharest wordt -gemeld, lósfe gisteren een herbergier een revolverschot op den minister president en minister van binnenlandsche zaken Bratiano, die op het oogenblik van den aanslag vergezeld was door den afgevaardigde Robesco. Bratiano werd niet geraakt, maar Robesco door het schot getroffen en licht gewond. De dader werd gevat en de menigte maakte voor het ge bouw van het departement van binnenlandsche zaken eene manifestatie, waarvan de strekking was om tegen den aanslag te protesteeren. Bratiano verscheen in gevolge het verlangen der menigte op het balkon en bedankte hen. Vervolgens be gaf de menigte zich naar de bureelen der oppo sitiebladen „Epoca", „Indépendance Roumaine" en „Roumania", maakte er zich aan vernieling der vensters schuldig en mishandelde de redacteurs op zulk eene wyze, dat de politie tusschenbeide moest komen en de orde herstellen. Verschillende per sonen zyn gearresteerd. Volgens een telegram aan de „Indépendance beige", heeft de dader, zekere Alexandrexo, uit Rimnic, verklaard dat hy door staatkundige be weegredenen tot- den aanslag was gedreven. Hy is een gewezen onderofficier der pionniers en in den laatsten tyd herbergier te Nimnicu-Saratu. Servië. Servië heeft eene leening van 9 millioen, onder verpanding der spoorwegen met de „L&nderbank" tot 73 pet. en eene andere, eveneens van 9 mil lioen op pandbrieven der ,Uprava Fondara" met de „Berliner Handelsgesellschaft", men zegt tot 77 pet., gesloten. Het overige der geheele vlottende schuld van 20 millioen wordt gedekt door 21/, millioen, het overschot der oudere lotery-leening. CORRESPONDENTIE. J. M. vraagt of het niet mogelijk zyn zou, dat de gelden, verdiend door het personeel der brandweer, spoediger dan gowooniyk werden uitbetaald in het vervolg, daar er onder het tegenwoordig régime, naar zijn zeggen, soms 5 a 6 weken mede heen gaan na een brand, voordat dit plaats heeft, wat z. i. onnoodig is. Uarktberloktea. Leiden, 18 September. Heden aangevoerdTarwe 3 hec toliter. Wintertarwe f 7.40 a f 7.80 Zomertarwe f 6.80 a f 7.30. Eogge 5 H. L. Winteirogge f 5.90 a f 6.20. Zomer- rogge f 5.30 a f 5.80. Gerat 3 H. L. Zomergeret f 3.80 a f 3.90 Chevalier-gerst f 4.20 a f 4.60. Haver 4 H. L. Zware Haver f 3.80 a f 4.20. Lichte Haver f 3.20 a f 3.60. Duivenboonen 1 hectol. f 7.a f8.Paar- denboonen 1 hectol. f 6.a f 6.50. Boter: 9640 kg. Graaboter, late qualit. 1/j vat f 48. a f 66; Scheiboter 2de qualit. l/4 vat f a f Graaboter late qualit. per kilogT. f 1.20 a f 1.65Schei- boter 2de qualit. per kilogr. f a f Lauge Zwarte Turf 22000 dubb. hectol., f 0.21 a f 0.24.

Leidsch Dagblad | 1886 | | pagina 2