M°. 8155. Maandag September. A0. 1886. <§eze (Qourant wordt dagelijks, met uitzondering ran gon- en feestdagen, uitgegeven. LEIDSCH DAGBLAD. PBUS DEZER COURANT: Toot LoJden p«r 8 maanden1.1A Traaoo p«r postL*0- Aftonderiyke Nommer»0.08. PRIJS DER ADVERTENTTEN: Tan 16 regels 1.05. Iedere regel meer UTf Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het i eeeren buiten de stad wordt 0.10 berekend. Gemengd Nieuws. Gedurende de afgeloopen week is hier ter stede aangegeven: één geval van febris typhoïdea. Sterfgevallen aan besmettelijke ziekten kwamen niet voor. Door de politie alhier is proces-ver- baal opgemaakt tegen den artillerist J. R., die eene vrouw vry erg heeft mishandeld. Deze week werden op „Rhynzigt" 697 zwembaden door heeren en 68 door dames genomen. De temperatuur van het water is 17° Celcius. Onze correspondent meldt ons: Don derdag jl. vierde Hillegom weder feest, 't Was dan ook feestvieren in den rechten zin van het woord. Van de meeste woningen der ingezetenen wapperde de vaderlandsche driekleur den feestgangers vroolyk tegen. Eene talrijke menigte, van heinde en ver samengekomen, bewoog zich reeds vroegtijdig door hetr dorp. "De volksfeesten werden geopend met mastklimmen, tobbespel, zakloopen, turfrapen, brood jeshappen en ringryden met sleuteltrekken, waarbij het aan deelnemers om de verschillende prijzen te behalen geenszins ontbrak. By het ringryden werd de 1ste prjjs behaald door A. Van der Meer en de 2de door C. Heemskerk, terwijl de 1ste premie ten deel viel aan G. De Jong en de 2de aan G. Van der Schoot. Ook de dames lieten zich bij het sleuteltrekken niet onbetuigd. De prys werd behaald door de jongejuffr. J. H. Van Waveren Hogervorst en de premie door mej. A. Van Bourgondiën. Voor de harddraverij waren 9 paarden inge schreven. Pryswinner was de heer A. W. De Hees te Oegstgeest, met de bruine merrie „Diana," be reden door B. W. Schippers. De premie viel ten deel aan den heer G. B. De Vaal te Haarlem, met de bruine merrie „Wilhelmina," bereden door G. B. De Vaal Jr. De poffertjeskraam en draaimolen hadden druk bezoek van de Hillegomsche jeugd, en geen wonder waarlijk, want er mocht om niet gegeten en rond gedraaid worden. De feestvreugde, op sommige plaatsen verhoogd door dansmuziek, duurde tot laat in den avond en werd in geen enkel opzicht gestoord. Het tweede volksfeest, begunstigd door mooi weder, is dus uitstekend geslaagd. De feestcommissie heeft opnieuw getoond niet alleen hare taak flink op te vatten, maar ook ten uitvoer te brengen, en daar komt het op aan. Eere alzoo, wien eere toekomt! Op Dinsdag en Woensdag, den 21sten en 22sten September a. s., zullen te Hoogmade volksvermakelijkheden worden gehouden, bestaande in vogelschieten en katknuppelen. We behoeven hier zeker niet te herinneren dat bjj deze spelen geen sprake is van levende, heusche vogels en katten. Daartoe is de beschaving der negentiende eeuw ook te Hoogmade reeds te veel doorgedrongen. Alleen de naam herinnert nog slechts aan die wreede vermaken uit vroegeren tjjd, welke, ofschoon veel goeds aanbiedende, zich ook menigmaal ken merkte door het een en ander dat thans gelukkig niet alleen verboden is, maar zelfs den beschaafden mensch met afkeer vervult. Ook zonder dieren- pyniging kan men zich tegenwoordig heel goed amuseeren. Gistermorgen was men te Schie- dam aan de Appelmarktbrug, die gedeeltelijk ver nieuwd wordt, bezig een van de ijzeren balansen door middel van een bok met trystoestel naar bo ven te brengen, toen de paal, waaraan het tui touw was bevestigd, uit den grond gerukt werd. De bok viel dientengevolge om en de balans stortte onder een hevigen slag op het nieuwe brugdek neer. Aan balans en brug werd vry aanzienlijke schade toegebracht. Persoonlijke onheilen hadden gelukkig niet plaats, daar het werkvolk zich in tijds had kunnen bergen. Slechts één werkman bekwam eene lichte verwonding aan den voet. By Elten is een pakket uit een trein van den Ned. Rijnspoorweg geworpen, inhoudende eene waarde van circa f 4000, waaronder een aantal gouden voorwerpen. Alles is naar Zevenaar over gebracht. Of men hier aan diefstal of aan smok kelarij moet denken, maakt nog een punt van onderzoek uit. De inhoud was bestemd voor Amster dam, Rotterdam enz. Een passagier op de tram, die Don- derdag-avond 7.20 van Sneek naar Bolsward ver trok, had by het dorp IJsbrechtum de onvoorzich tigheid, op het balkon staande, om den waggon te zien, juist op eene plek, waar de trein rakelings langs de boomen gaat. Het gevolg was dat de man zoodanig met de boomen in aanraking kwam, dat hij onmiddellyk een lyk was. Door A. J. Belderok is cassatie aan- geteekend van het vonnis van het gerechtshof te Amsterdam, waarbij hij tot een jaar gevangenis straf is veroordeeld. In het zuid-oosten van Utrecht heeft het in den nacht van Donderdag op Vrydag 11. streng gevroren. Gelukkig is er slechts weinig ta bak meer te velde. In den afgeloopen nacht vroor het ook in de omstreken van Leiden. Naar men verneemt, heeft de post bode, belast met den dienst van Onderdendam naar Rottum, zich in den morgen van den 15den dezer van het leven beroofd. Men vermoedt dat vrees voor straf hem daartoe zal hebben gebracht, daar hjj den avond te voren te veel sterken drank moet hebben gebruikt, en in plaats van te 11 uren 's avonds, eerst den volgenden morgen, omstreeks 4 uren, moet zijn terruggekeerd, ten gevolge waar van de afgaande correspondentie voor een deel eenige vertraging onderging. Sterke drank doet ook hier weder een jongen en vluggen man een ontydigen dood vinden, en tevens het geluk van een huisgezin vernietigen. (Prov. Gr. Grt Een moord is te Schrieck naby Meche- len gepleegd. Het slachtoffer werd door een hamer en messteken door twee broeders vermoord. De daad was eene wraakneming. Een werkman te Brussel, die na een twist 's avonds door zyne echtgenoote buiten hare kamer gesloten was, wilde beproeven door het raam die kamer te bereiken. Hij viel echter en werd met verbrijzelden schedel opgenomen. In den nacht tusschen 12 en 13 de zer heeft te Belcele, in België, eene ongehoorde baldadigheid plaats gehad, die zelfs de onverschil ligste personen met walg en afkeer vervult. Men heeft o. a. het inwendige eener kapel, toegewjjd aan de H. Barbara, in stukken geslagen; niets is gespaard gebleven. Het beeld der Heilige is met andere voorwerpen in eene gracht in het water gesmeten; de overblijvende stukken dragen alle sporen van geweld en zyn met bloed bevlekt. De woede der daders was hierdoor nog niet ge koeld. Men richtte zich naar het lokaal der geadop teerde meisjesschool, bestuurd door Eerw. zusters. Om in dit lokaal te komen, heeft men een muur moeten overklimmen. Yan af den muur heeft men d^e vensterruiten der school verbrijzeld en langs daar is men binnen gedrongen. Hier werd de ver woesting voortgezet. De lessenaars der Zusters, waarin de meeste voorwerpen bewaard worden, werden omgeworpen en verbrijzeld. De voornaamste registers en schoolbehoeften der leerlingen werden aan flarden getrokken en door gansch het lokaal verspreid. Men had ook gepoogd een O. L. V. Beeld omver te werpen, maar dit mis lukte. Slechts eene nabystaande vaas is verbrijzeld. De voorwerpen der leerlingen werden uit de les senaars geworpen en dragen sporen van bloedvlek ken, evenzoo de gansche vloer der school. Einde lijk is het uurwerk van den wand geruktde klok werd in honderd stukken op een naburig weiland terruggevonden. Dat tot dit alles diefstal de drjjfveer niet was, blykt hieruit, dat er niet het minste is ontvreemd. Naar reeds werd gemeld, werdenin den nacht van Zondag op Maandag te Marseille de wyk de la Joliette en de havenwijk te middernacht plotseling door een donderenden slag opgeschrikt. Een dynamietpatroon, welke door eene misdadige hand aan den hoofdingang der dokken, aan den ingang der directie-bureaux, was gelegd, was ont ploft. Een werktuigkundige, die juist het Joliette- plein overstak, waarop de hoofddeur der dokge bouwen uitkomt, werd door de luchtdrukking onderstboven geworpen. De secretaris-generaal en een substituut der po litie begaven zich onmiddellyk met eenige agenten ter plaatse, waar zij een onderzoek instelden. De koetsiers, die met hunne huurrijtuigen op het Joliette-plein gestationeerd zijn, werden ondervraagd, maar hunne getuigenissen waren vry vaag. Zij verklaarden eenige seconden vóór de ontploffing ter plaatse vier lichtjes gezien te hebben, veel gelijkende op eene zoogenaamde Romeinsche kaars. Vlak daarop volgde de ontploffing. De eikenhouten deur, die niet minder dan 12 cM. dik was, is geheel verwoest. De patroon moet vol gens het onderzoek onder aan het linkerpaneel zyn geplaatst geweest, want dit deel is aan splinters geslagen en eene breede kloof stygt tot bovenaan op. De hengsels zyn uitgerukt en het zware ijze ren beslag is als papier doorgescheurd. Een der stylen, de linker, is van zyne plaats gerukt en van onderen gespleten. Achter de deur vertoont zich groote verwoesting. Alles ligt bedekt met scherven glas, afkomstig van de ruiten boven de vernielde deur. Men is de daders nog niet op het spoor, daar de getuigen geen enkele aanwijzing van belang hebben kunnen doen. Depeches over San-Francisco uit Japan ontvangen melden dat de cholera er schrik barend heerscht. Tot Augustus werden 59,000 Japanners door de ziekte aangetast. Van deze zijn er 37,000 bezweken. INGEZONDEN. Gymnasium en llo o ge re Burgerscholen. B. en "Ws. hebben eenige wijzigingen voorgesteld in de regelen tot heffing van het schoolgeld voor deze inrichtingen. Allen die prijsstelten op het voor komen van onbillijke handelingen zulten dit toejui chen. Eén punt is evenwel over het hoofd gezien. De heeren hebben niet gedacht aan het geval, dat twee of meer teerlingen uit één huis alle lessen bij wonen, wel niet aan dezelfde inrichting, maar aan twee of meer der bovengenoemde inrichtingen. De billijkheid brengt mede, dat dan het schoolgeld wordt verminderd, evengoed als wanneer twee of meer teer lingen uit één huis dezelfde inrichting bezoeken, gelyk dit nu reeds wet is met het oog op de jon gens- en meisjesscholen voor lager onderwijs, die tot ééne klasse behooren. Het verdient zelfs over weging, of vermindering niet behoort te worden toegepast, indien twee of meer teerlingen uit één huis alle lessen bijwonen, hetzy op de school van den heer Japikse of op die van mej. Jesse, hetzy op het Gymnasium of op ééne der Hoogere Burger scholen. Leiden, 17 Sept. '86. A.

Leidsch Dagblad | 1886 | | pagina 1