Yereenide zitting fier lie Kamers Te Haarlem is eene nieuwe industrieele onder neming opgericht, namelijk de „Haarlemsehe ijzer en metaalgieterij," welke met 1 Jan a. s. in wer king zal komen op een terrein aan den Spaarn- damschen weg. De ondernemers, waartoe de heeren H. en T. Figee behoo'ren, stellen zich voor, aan de op te richten gieterij al die voorwerpen te doen vervaardigen, welke de industrieelen hier te lande tot nu toe uit het buitenland moesten ontbieden. Als directeur der inrichting zal de heer K. M. B. Reigers optreden. Naar men verneemt, heeft de heer F. L. De Wever, stationschef te Woerden, wegens hoogen leeftijd, ontslag aangevraagd. De veld-escadrons van het 3de reg. huzaren zullen a. s. Woensdag met verschillende treinen van den Rijnspoorweg van Den Haag naar Bom en Almeloo worden vervoerd, ten einde gedurende een week deel te nemen aan de oefeningen der cavalerie. De Eerste Kamer zal aanstaanden Dinsdag te elf uren eene vergadering houden. Z. M. heeft bij de Algemeene Rekenkamer benoemdtot hoofdcommies, den heer G. C. Baron Van Asbeck, thans commies; tot commies, den heer D. W. J. Van Duysberg, thans adjunct-com mies tot adjunct-commies, den heer M. Zerkenburg, thans eersten klerk. KOLONIËN. BATAVIA, 11-13 Aug. De gewezen redacteur van het „Indisch Vader land", de heer P. A. Daum, is door den Raad van Justitie te Semarang veroordeeld tot een jaar ge vangenisstraf. In een brief uit Atjeh aan de „Sumatra Cou rant" wordt omtrent mevr. Hansen en den machi nist Fay gemeld, dat zij zich weer by Oemar be vinden, en wel in het binnenland van Tenom. Men zegt dat Oemar op den Koran heeft gezworen,.xyn. gevangenen niet onder de 50,000 dollars, benevens vergoeding van alle hem berokkende schaden en kosten, te zullen afstaan, doch naar het schijnt heeft de gouverneur het er op gesteld geen duit te betalen, maar den roover en zjjn aanverwante vrienden en goederen te treffen tot zoolang hij zal gelieven het hoofd in den schoot te leggen. De Atjeh-correspondent van de „Sum. Ct." schrijft: „Door de marine is eene prauw met contrabande van Toekoe Oemar aangehouden; de waarde der goederen wordt op 10,000 dollars geschat". Deze prauw van Toekoe Oemar kwam volgens eene correspondentie in het „Bat. Nieuwsblad" van Penang en lag in de Nipa-baai voor anker. Het bestuur werd gewaarschuwd en de „Merapi" is de prauw zonder verzet gaan halen met 11 opvarenden. Men vermoedt dat veel van de contrabande reeds geborgen was, omdat zoo weinig wapenen aan boord gevonden werden. Volgens een correspondent van de „Sumatra Crt." was de prauw varende langs de Westkust van Rigas naar Poelo Nassi. Segll moet uit wraak over den dood der 72 aanvallers zeer druk beschoten worden; en er werd door 30 timmerlieden eene nieuwe palissadeering voor Segli klaar gemaakt. Volgens denzelfden correspondent is de deserteur De Meij, wiens doodvonnis juist bekrachtigd is, overleden. De 2de luit. der inf. jhr. Van Holte heeft een on- gelukkigen val van het paard gedaan en ligt met gebroken arm. Er was een bericht, dat te Oleh- leh in het station ingebroken waseen ijzeren kist was geopend en een belangrijke som werd vermist. Van Poeloe Bras is wegens ziekte de dokter en de '2de luit. geëvacueerd. Voorts werd den 27sten Juli jl. de afkomende nachtwacht van het blokhuis te Lamsajeeng be schoten en aangevallen met de klewang. Wjj be kwamen twee zwaar gewonden, terwijl de vijand met medeneming van een paar beaumontgeweren en twee gesneuvelde Atjehers, op de vlucht ge jaagd werd. Een binnen de linie gevluchte Atjeher is later neergeschoten. Tot ons groot leedwezen vernemen wjj dat het door den heer l'Ange Huet gedane verzoek om gratie door de Regeering van de hand gewe zen is. J.-B Door den gouverneur-generaal van Ned.-Indië zijn de volgende beschikkingen genomen: Civiel Departement. Ingetrokken: De beschikking waarbij de geneesheer dr. F. J. A. Czurda belast is met de waarneming van den civiel geneeskundigen dienst en het opzicht over de vaccine in de res. Banjoemas. Belast: Met de waarneming van den civiel geneesk. dienst en het opzicht over de vaccine in de res. Banjoemas, de gepens. dirig. off. van gez. 2de kl. W. Van Geer; met de waarneming van den civiel geneesk. dienst en het op zicht over de vacc. in de onderafd. Laboenan-Deli (Oostkust van Sumatra), de particuliere goneesheer dr. B. Hagen. Benoemd: Tot opzichter-machinist 1ste kl. bij den dienst der Staatsspw. op Java, de opz. machinist 2de kl. C. J. Bloijs Tan Treslong. Ontslagen: Eervol uit 'slands dienst, wegens vol brachten diensttijd, de pakhuismeester te Pasoeroean, A. A. De la Bambelje. T ij del ij k belast: Met de waarneming der betrekking van hulponderwijzeres en geplaatst aan de op. 1. sch. te Ngandjoek (Kediri), de ond. op nonact. M. Koopal, laatste lijk ond. 2de kl. Overgeplaatst: Yan de op. 1. sch. te Bojolali (Soe- rakarta), als 1ste hulponderwijzer, naar de op. 3de 1. sch. te Soerabaia, de ond. 2de kl. A. M. Overeynder; van de op. 3de 1. sch. te Soerabaia, als hoofdonderwijzer, naar de op. 1. sch. te Bojolali (Soerakarta), de ond. 2de kl. W. E. Endert. Departement van Oorlog. Overgeplaatst: De majoor der art. F. Bauer naar Soerabaia; de lste luit. der art. J. Yan Cappelle bij de 11de comp. te Amboina; de kapt. der genie H. W. Scheuer naar Macassar en E. B. E. Kuempol naar Tjilatjap: de lste luit.-kwartmr. J. J. Hupscher naar Willem I, C. A. Vosmaer naar Fort de Koek en A. H. Yerniers Van der Loeff naar Padang, de 2de luit.-kwartmr. A. P. J. Yan der Laken naar Buitenzorg; de lste luits.- adj. C. G. T. Yan Erpers Royaards bij het straf-detachement te Ngawie en D. A. Okhuyzen bij het gamizoens-bat. der 2de mil. afd. op Java te Tjilatjap. Ingedeeld: De kapts. der inf. J. W. Hendrix bij het 8ste en P. J. H. Kramer bij het 7de bat., de 2de luits. der inf. W. H. baron Yan Neukirchem genaamd Nijvenheim bij het 2de, J. F. H. Bontenakel bij het 5de, E. M. Kiesel bij het 18de bat., J. J. A. Gaade bij het gamizoens-bat. van Atjeh en Onderh. en de 2de luit.-kwartmr. J. J. Scheepers te Soerabaia. Benoemd: Tot off. van gez. 2de kl. bij don mil. geneesk. dienst, de tijdelijke off. van gez. 2de kl. bjj het Ned.-Indische leger S. Ujlaki. op Zaterdag 18 September 1886, tot sluiting van de tegenwoordige zitting der Staten-Generaal. (Geopend te 3 uren.) De heer Yan Eysinga, Voorzitter der Eerste Kamer, bekleedt den Voorzittersstoel. De Voorzitter laat door den griffier der Eerste Kamer voorlezen het Koninklijk Besluit-van 3 Sep tember 1886, No. 15, waarbij do sluiting der tegen woordige vergadering op heden wordt bepaald en de Minister van Staat, Minister van Binnenlandsche Zaken, wordt gemachtigd in eene vereenigde zit ting der beide Kamers de vergadering in 's Konings naam te sluiten. De Voorzitter benoemt eene Commissie van acht leden der Eerste en der Tweede Kamer, om den heer Minister van Binnenlandsche Zaken in- en uitgeleide te doen. Kort daarna wordt de Minister van Binnenlandsche Zaken, die zich op de gewone statelijke wijze naar de vergadering der Staten-Generaal heeft begeven, de zaal binnengeleid. De heer Heemskerk, Minister van Binnenlandsche Zaken, plaatst zich vóór den troon en houdt de volgende sluitingsrede MIJNE HEEREN! Het oogenblik is gekomen om aan deze Uwe buitengewone bijeenkomst een einde te maken. „Onder de tot stand gekomen wetten verdienen vermelding: die tot goedkeuring der overeenkomst met België over den aanleg eener brug by Maeseyck, die tot bekrachtiging van een gewijzigd contract met de Maatschappij „de Schelde", die tot uitbrei ding van de Rechtbank te Amsterdam, die tot ver eenvoudiging van het aangenomen stelsel van ge vangenissen en die tot het wegnemen van enkele gebreken in de regeling van den accijns op de suiker. „Met genoegen mag ik herinneren dat de Tweede Kamer met vernieuwden yver de herziening der Grondwet ter hand nam om den verderen arbeid aan dat gewichtige werk in de volgende gewone zitting voor te bereiden. „In naam des Konings verklaar ik de tegen woordige zitting der Staten-Generaal te zijn gesloten." De Minister van Binnenlandsche Zaken wordt, na het uitspreken dezer rede, door de Commissie uitgeleide gedaan, waarna de vereenigde zitting door den Voorzitter wordt opgeheven. Zie de Buitenlandsclie berichten in het 2de Blad.) HALLE, 17 September. De wegens verduistering in hechtenis genomen advocaat Nonne, te Hild- burgshausen, is wegens zware beleediging van eenige rechters van het „Landgericht" te Meiningen, tot 6 maanden gevangenisstraf veroordeeld. AVEENEN, 17 September. Door de cholera zyn heden te Triest 11 personen aangetast en 2 over leden. In de provincie Istrië zyn in zes districten 9 ziektegevallen, te Pest 4 ziekte- en 3 sterfgevallen, van welke 2 van vroegere aangetasten, voorgekomen. LONDEN, 17 September. Hedennamiddag werd in het Kanaal een Nederlandsch drankschip door een Britschen tolkotter in beslag genomen en te Dover aangebracht. SOFIA, 17 September. By de Kamer is een wets ontwerp ingediend tot aankoop der onroerende eigen dommen van prins Alexander, voor 2,500,00 franken. PARIJS, 17 September. Het gerucht is alhier ontvangen dat Paul Bert, de resident-generaal in Annam, te Hué is vermoord geworden. Er is eene werkstaking te Vierzon uitgebroken. De royalistische senator Joseph De Carayon- Latour is heden overleden. Hy was het hoofd der rechterzijde en den lOden Augustus 1824 geboren. In den Fransch-Duitschen oorlog werd hy om zyn moedig gedrag tot kapitein bevorderd. ST.-PETERSBURG, 17 September. Het regee- ringsblad schyft: Door de gespannen verhouding tusschen Rusland en Bulgarije was de post van gezant te Sofia in den laatsten tyd onbezet gebleven. Daar echter de jongste gebeurtenissen in Bulgarye de tegenwoordigheid van een vertegenwoordiger van Rusland noodig maken, die de noodige macht bezit, wordt de militaire attaché by het gezantschap te AVeenen, de generaal-majoor baron Von Kaulbars, tot tydelyk diplomatiek agent te Sofia benoemd. Deze is reeds meermalen in verschillende landen van het Balkan-Schiereiland gezonden geworden. De opdracht aan den baron Von Kaulbars zal zijn, den staat van zaken in Bulgarye nauwkeurig te leeren kennen en door zyn raad de Bulgaren tot een gewenscht einde der tegenwoordige crisis te helpen voeren. STRAATSBURG, 18 September. Keizer AVilhelm is heden naar het terrein der legeroefeningen gereden. MADRID, 18 September. De „Correspondencia," een ministerieel blad, maakt melding van een be weging der Carlisten by de oostelijke grenzen der Pyreneeën en voegt er by, dat de uitgeweken Car listen opnieuw het werk der reorganisatie Hunner party hebben opgevat. BERLIJN, 18 September. Bij de beraadslaging over het Spaansche handelsverdrag in den Rijksdag wees de minister Von Bötticher er op, dat Duitsch- lands uitvoer naar de buitenlandsche markten zeer aanzienlijk is. In 1885 vertegenwoordigde de uitvoer een waarde van 2,860,000 mark, dus meer dan in een jaar tijdens de vorige handelsstaatkunde. De tegenwoordige handelspolitiek is minder een stelsel van bescherming, dan wel een praktische staatkunde, welke rekening houdt met de behoeften der afzonderlijke takken van nijverheid. LEIDEN, 18 September. Thermometer-stand: gisteravond om 8 uren 12° Celcius 53.6° Fahrenheithedenmorgen om 8 uren 10° C. 50° F.j'smidd. 12 uren 17°C. 62.6° F.; 's namiddags 4 uren 17° C. 62.6° F. De kiesvereeniging „Staatsburgerschap" te Heeronveen heeft tot voorloopige candidaten voor de Tweede Kamer gesteldden heer Rinkes Borger te Leiden, mr. Alma te Sneek en mr. AV. Thorbecke te 's-Hage. De minister van financiën is ook van zjjne buitenlandsche verlofreis in de residentie terug gekeerd. De gewezen gezant van Spanje by ons Hof, markies d'Arcicollar, die na de voltrekking van het huwelijk zijner dochter nog eenigen tijd te 's-Hage vertoefde, verlaat morgen voorgoed de residentie. Het stoomschip „Drente," van Rotterdam naar Java, arriveerde 18 Sept. te Galle; de „Utrecht" arriveerde' 13 dezer van Rotterdam te Batavia; de „Samarang," van Rotterdam naar Java, arriveerde 18 Sept. te Port-Saidde „Zaandam," van New-York naar Amsterdam, passeerde 17 Sept. Lizard. LICHTSTERKTE. Resultaten der waarnemingen aan de Gasfabriek. AVEEK van 5 Sept. tot 11 Sept. 1886. Datum. Uur. Aantal. Gemiddelde Eng. Standkaarsen. 5 September. 7.15 8.15 7 17.6 6 7.15 8.15 8 17.0 7 7.15 8.15 8 17.6 8 7.15 8.15 9 17.6 9 7.15 8.15 8 17.0 10 7.15 8.15 8 17.3 11 7.15 8.15 8 17.3 Schiedam, 17 September. Moutwijn per vat f6.75; Je never f 11.25 a 11.75; Amsterdamsche proef f 12.50 a 13. Hoorn, 17 September. Aangevoerd 680 schapen van f 22 tot f 32 per stuk; 3 varkens a 28 o. het KG.

Leidsch Dagblad | 1886 | | pagina 2