In een der rij tuigen van de stoom tram van Den Haag naar Seheveningen had dezer dagen een klein, maar vroeselyk korpulent heer, wiens vol gelaat door een helaas véél te klein neusje dat zich bovendien in 's mans zwaren knevel verloor, ontsierd word, tegenover iemand plaats genomen, wiens uiterlijk den oud-militair verried. Op het oogenblik dat de tram het Malieveld passeert, waar eenig kader der grenadiers zich met lyn-oefeningen onledig hield, barst eensklaps onze dikke vreemdeling uit in een sarkastisch„das ist aber lacherlich, die exerciren ja mit Taugjen!" (sic). „Vindt u dat zoo vreemd vraagt zjjn overbuur. „Ach was!" zegt onze dikzak en ziet daarbij trotsch om zich heen: „Sie sollen mal bei uns in Deutschland kommen, wenn sie mal exerciren sehen wollen „Is u ook militair geweest?" vraagt de overbuur weder. „Ich? mich bewahre!" „Nu, de Pickelhaube zou u ook vervloekt leelyk gestaan hebben!" Algomeene hilariteit. Historisch Gisternamiddag te ongeveer vier uren is de heer l'Hoste met zijn ballon „l'Eclaireur" te Amsterdam uit den Parktuin opgestegen, in ge zelschap van eene jonge dame, die onverschrokken de reis mededeed. Door een N.-O.-wind voortge stuwd verdween de ballon in Z.-W. richting. On geveer halfvyf dreef hij ten aanschouwen van honderden ingezetenen van Haarlem, die zich de stad uitrepten om het zeldzame schouwspel gade te slaan over den Hout. Het had toen den schijn, alsof de luchtreiziger van plan was, in de duinen ongeveer achter Vogelenzang neder te dalen. Hij is echter om 4 u. 50 m. by Zandvoort nedergekomen. De grootste hoogte die hij bereikte was 1200 meter. De lucht was zeer helder. Bij de verloting, uitgeschreven door de Landbouw tentoonstelling te Gorkum, i3 d§ eerste prijs (een Marshall stoomdorschmachine geheel compleet met locomobiel van zes paardekrachten) gevallen op No. 3678. Een bedelaar, die wederom vp'zen- ding naar het gesticht te Veenhuizen als kolonist verlangde, liet onlangs by een schoenmaker te Heerenveen een paar hakken onder de schoenen zetten en gaf hem een tienguldenstuk, om dat in zyne tegenwoordigheid ki den hak te verbergen. Hjj had dan later, omdat hun daar by hunne komst hun geld wordt afgenomen, nog iets om eene ver snapering te koopen, meende hywant in die hak ken zou niemand het zoeken! Te Made is het woonhuis met daar aan gebouwde schuur van den landbouwer Antonie Damen, door eene onbekende oorzaak in brand ge raakt en geheel vernield. Twee geiten en een varken vonden in het vuur den dood. Alles was verzekerd. Zestien personen zyn gedood en veertien zwaar gewond by eene botsing tusschen twee treinen, die eergisteren naby Nieuw-York plaats had. Ook te Lie, arrondissement Delnici, in Kroatië, is eene hevige cholera-epidemie uitge broken. Op 918 inwoners zyn 99 personen door de cholera aangetast. Het volk, in de meening ver- keerende dat de geneesheeren de besmetting ver spreiden, heeft hen met steenen geworpen, toen zy de zieken gingen bezoeken. Niemand wil zyn buur- .man, zelfs niet zyne bloedverwanten hulp verleenen. De „Presse" bericht dat de stadhouder van Be neden-Oostenrijk, met het oog op het uitbreken der cholera te Pest, tegen heden den lands-gezond- heidsraad heeft bijeengeroepen, om te beraadsla gen over eone publicatie aan het volk; verder zal de opper-gezondheidsraad ook nog deze week ver gaderen. De gezondheidstoestand te Weenen is tegenwoor dig over het algemeen bovredigend. De stads-geneeskundige van Raab meldt aan de „N. Fr. Presse" dat sedert 5 September het ge- heele aantal cholera-gevallen aldaar 74 bedraagt; overleden zyn 16, genezen 34 en nog in behandeling 24 personen. Twee Fransche luchtreizigers, Hervé en Alluard, die Zondag te Boulogne opstegen met een ballon, waarmede zy Noorwegen hoopten te bereiken, zijn Maandag-avond te Yarmouth aange komen. Zy waren uit zee opgevischt door eene Engelsche boot by de Cross Sandszy hadden zich verplicht gezien neder te dalen omdat er aan den ballon iets defect geraakt was. Men herinnert zich dat de bemanning van de „Prins Hendrik" in den nacht van Zondag op Maandag een ballon boven de Noordzee zweven zag. KOLONIËN. BATAVIA, 8-10 Aug. Van Batavia is aan de „Loc." geseind: „Door de Rogeering is een telegram ontvangen van het opperbestuur, waarbij gelast wordt onmid dellijk betere voeding of bijslag te geven aan de troepen in Atjeh. „De werving nl. ljjdt schade door de slechte be richten in Nederland verspreid, betreffende de voe ding van het Indische leger." Omtrent den dood van den officier van gezond heid Letzeisen te Siboga wordt aan de „Batara In- dra" geschreven De plotselinge dood van den off. van gez. Let zeisen te Siboga zal uwen lozers wel reeds uit de „Sum. Crt." bekend zijn, zoomede dat er vermoe dens van vergiftiging bestaan. De heer Letzeisen had weinige dagpn te voren, in overleg met het hoofd van bestuur aldaar, eene algomeene vaccinatie en revaccinatie van Europeanen, Chineezen en In landers ondernomen en dat schijnt niet in den smaak der inlanders gevallen te zyn, die evenals sommigen in Nederland, misschien gemoedsbezwa ren daartegen hebben. Eenige dagen later werd hy en zijne echtgenoote, na het eten plotseling zwaar ziek, zooals ons lieden, die van Siboga gekomen zijn, verteld hebben, en rezen bij hem dadelijk ver moedens van vergiftiging. Hij wilde derhalve met het ter reede liggende stoomschip zoo spoedig mogelijk naar Padang vertrekken, om, zoo mogelijk, hulp te zoeken. Mevrouw kwam reeds in deernis- waardigen toestand aan boord en de heer Letzeisen zelf is op de reede overleden. De weduwe bevindt zich thans te Padang onder behandeling, waar haar toestand echter nog zeer zorgelyk zijn moet. Of reeds iemand achter slot zit dan wel reeds vermoedens op een bepaald per soon gevallen zyn, kunnen wy u nog niet melden. De Residenten van Madura en Rembang heb ben een loffelijk werk gedaan door te eischen, dat de Javaansche jongelingschap, die namelijk wenscht in 's lands dienst te worden opgenomen, een examen zal hebben af te leggen. Een klein ambtenaars examen dus. Wy hopen dat een stap verder ten deze zal worden gedaan, en een groot ambtenaars examens zal worden afgenomen waarby de Nederlandsche taal als hoofdvak zal voorkomen en van dit goed af te leggen examen afhankelijk zal zyn eene plaatsing in de lioogere rangen bij het inlandsch Bestuur. (J.-B.) Om naar Padang geëvacueerd te worden zyn op de gisteren aangekomen Atjehboot te Oleh-leh geëmbarkeerd 147 militairen en dwangarbeiders, waaronder 91 militairen van de landmacht. Gedurende de reis overleden er aan boord 2 inland- sche militairen en 4 dwangarbeiders; terwijl er 3 onderofficieren, 41 Europeanen, 47 Inlanders en 50 dwangarbeiders in het hospitaal te Padang werden opgenomen. Volgens de „Penang Gazette" loopt te Penang het gerucht dat mevrouw Hansen ten gevolge van de slechte behandelingen en ellende, die zy in hare gevangenschap moest ondergaan, overleden zou zyn. Het blad zelf twijfelt echter aan de waarheid van dat gerucht. De Radja van Rigas, die door den Gouver neur van Atjeh naar Batavia onder politie-geleide is opgezonden, is zeer jeugdig. Hy is niet ouder dan 18 of hoogstens 19 jaren. Gisteren heeft zich op Tanah Njonja eene Chineesche vrouw opgehangen, omdat haar man ook oogen voor eene andere had. Men bericht ons dat het lid in den Raad van Indië, Pruys Van der Hoeven,[eerstdaags naar Atjeh zal vertrekken. (J.-B.) Een part. telegram aan de „Java-Bode" uit Soerabaia, dd. 9 Aug., meldt: De vermiste „Am- boina" der Ned.-Ind. Stoomv.-Maatschappij is terecht. De „Japara" berichtte te Makassar dat de „Amboina" by Sjera op de westkust van het eiland Timorlaut gestooten had, waardoor wel een lang oponthoud was ontstaan, doch geene belangrijke schade aan schip en lading was toegebracht. Assistentie is van Ambon gezonden. Het schip is weder vlot geraakt ea werd den 7den Augustus te Makassar verwacht. Door den gouverneur-generaal van Ned.-Indië zijn de volgende beschikkingen genomen Civiel Departement. Ontslagen: Op verzoek, eervol uit 'a lands dienst, de 2de commies bij de landsdrukkerij te Batavia F. S. A. Van Hierden. Verleend: Een 2-jarig verlof n. Europa, w. ziekte, aan den leeraar in de moderne talen en aardrijkskunde aan de Hoogere Burgerschool te Soerabaia, A. J. Oouka. Departement van Oorlog. Bevorderd: Bij het wapen der art. tot kolonel, chef van het wapen, de luit.-kol G. A. Deibel. Overgeplaatst: De majoor der inf. J. M. Juda bij het gedetacheerd gedeelte van het 4de depot bat. te Fort de Koek; de majoor dar inf. S. P. Oudkerk Pool en de 2de luit. der inf. D. M. Vis bij het garnizoensbataljon te Tjilatjapde offn. van gez. lste kl. F. W. Stammeshaus naar Benltoelen en J. Visser naar Weltevredendo late luit. adjudant A. J. Engelman als adjudant van den comm. der 3de mil. afd. op Java; en de lste luit. der inf. H. E. De Wilde bij hel garnizoens-bat. van Palembang. Vertrekkende passagiers per st. „Prinses Amalia," op morgen, van Batavia naar Nederland. Mr. O. J. H. graaf Van Limburg Stirum, A. G. Heyme- ring, jongeheeren J. H. A. en C. W. Schoorel, mevrouw M. M. Sterk, geb. Munk en kindje, J. M. Palmborg, echt genoote en 2 kind, predikant B. J. Ovink, echtgenoote en dochter, luits. ter zee 2de kl. J. B. Snetlage, W. A. Wolters en echtgenoote, off. van gez. 2de kl. A. P. Langeveld, kapt. der inf. G. H. L. F. O. Ilgen, echtgenoote en fi kinderen, A. F. Vrije, V. C. De Parra, J. M. Akrijn, M. De Koning, Zr. Ms. troepen en schepelingen. BUITldNLAND. Duitschland. De Ryksdag heeft gisteren, met 177 van de 218 stemmen, den heer Yon Wedell tot eersten voorzitter gekozen; 41 biljetten waren niet ingevuld. Geheel onverwacht begon de buitengewone zitting van den Ryksdag gisteren met een groot rumoer. Nadat de heer Windthorst de herkiezing had voor gesteld van het oude bestuur, verzette zich daar tegen de heer Hasenclever uit naam der sociaal democraten, omdat de voorzitter, de heer Yon Wedell, in zyne hoedanigheid van ambtenaar, nl. als Prui sisch regeerings-president in het district Maagden burg, door het uitzetten van een socialist getoond had geen waarborg meer op te leveren voor eene onpartijdige leiding. Onder een heftig spoktakel en luid gelach, verdedigde de heer Hasenclever zijn protest, en ten slotte moest, wegens dit verzet, overeenkomstig het reglement van orde, werkelijk tot eene verkiezing voor het presidentschap wor den overgegaan, met uitslag als boven vermeld. De kroonprins woonde gisteren in de plaats des keizers, het feest der universiteit te Straats burg by. Hij antwoordde op de rede van den rec tor, dat ook dit feest eene aansporing was om op den weg van vooruitgang voort te schrijden, maar zich tevens voor overdrijving te hoeden. De Straats burger universiteit had een bijzonder doel na te jagen, namelijk om vóór alles tot vredelievendheid mede te werken. De kroonprins besloot zyne rede met de beste wenschen te uiten voor de universiteit. De heer Franta, redacteur van het te Munchen verschijnende „Fremdenblatt", is tegen 5 October wegens beleediging van het ministerie voor de rechtbank van gezworenen aldaar gedaagd. Het artikel, waarvoor hy gedagvaard is, betreft de hou ding van het ministerie en speciaal van den heer Von Lutz, by den dood van koning Lodewyk II. Dit geval is opmerkenswaardig, omdat het minis terie, bij de talryke inbeslagnemingen van dien tyd, de vervolging achterwege liet en enkel tegenover het orgaan der z. g. patriottische party hande lend optrad. BulgaryS. De „Temps" bevat het volgende telegram uit Rome: „Het door Robilant bewerkte Groene Boek over Bulgarye bevat depeches, waaruit blykt dat Rusland eerst van ingrijpende handelingen heeft afge zien, nadat het zich overtuigd had dat overeenstem ming tusschen Engeland en Italië bestond om zich tegen de bezetting van Bulgarye, door Rusland, te verzetten. Eene depeche van den Italiaanschen ge zant te Weenen spreekt van de verrassing aan het hof over den afstand van prins Alexander. Kalnoky liet Von Bismarck vragen of hy de Russische poli tiek goedkeurde; Von Bismarck antwoordde dat de afstand van vorst Alexander het eenige middel was om de bezetting van Bulgarije door Rusland te verhinderen en moeilijkheden in Europa te voor komen." De Sobranje heeft gisteren aangenomen een aires aan den czaar, waarin de overtuiging wordt uitgesproken, dat van nu af de spanning in de betrekkingen tusschen Rusland en Bulgarije zal verdwijnen, en dat de czaar het Bulgaarsche volk en de nationale zaak onder zijne bescherming zal nemen, ter wille van de Bulgaarsche unie en de onafhankelijkheid des lands. Het adres is in zeer deemoedigen toon gesteld. Engeland, Italië en Oostenrijk erkenden het re gentschap. Het heet dat de verkiezing van den prins van Oldenburg tot vorst van Bulgarije ver-

Leidsch Dagblad | 1886 | | pagina 2