te Benneveld ook huis en inboedel van S. Postema eene prooi der vlammen geworden. Door broeiing van het hooi is de boerenwoning van J. Russcher, onder Bakkeveen, met den ge- heelen inboedel en den aanzien^jken voorraad land- bouwvoortbrengselen verbrand. Onder Ambt-Almeloo ontstond een hevige brand in het huis van A. Boon. De vlammen verspreid den zich zoo spoedig, dat aan blusschen niet viel te denken. Zes woningen werden in korten tijd in de asch gelegd. Alles was verzekerd. De oorzaak van dit onheil is onbekend. De uitgever van de „Wageningsche Courant", de heer J. A. M. Haak, is gedagvaard om voor de rechtbank te Arnhem te verschenen, wegens het plaatsen van artikelen, welke geacht worden lasterlijk te zijn. (Utr. Dbl.) De weduwe E. H., die de vorige week wegens brandstichting terecht stond, werd gisteren door het Hof te Amsterdam veroordeeld tot 5 jaren gevangenisstraf. Het lijk van den verongelukten vis- scher Pieter Eeleman is op 15 Sept. te Helder aan gespoeld en naar Oudeschild vervoerd. Gisteren h e e f t o p d e s t o o m tram lijn Sneek Bolsward eene botsing plaats gehad tus- schen twee trammen. Persoonlijke ongelukken heb ben niet plaats gehad. De schade aan materieel is belangrijk. De botsing is, zegt men, té wijten aan den conducteur, die geheel op eigen gezag de krui sing had verlegd. Naar de „Zandv. Bad-Ct." mededeelt hebben de prinses T. en T. en de gravin N., dame du palais van de keizerin van Duitschland, zich te Zandvoort kostumes laten vervaardigen, zooals de visschersvrouwen die daar dragen, om dezen winter op eene der kleine soirées aan het keizerlijk slot daarin te verschijnen. Men schrijft aan de „N. R. C." uit Zaan dijk van 15 September: Terwijl De V., schildersknecht, op den molen „De Wildeman" werkzaam was, werd door P. G., van Koog a/d. Zaan, een der knechts op dien molen, zoo het heet uit aardigheid een pistool op hem gelost. Waarschijnlijk zal de getroffene beide oogen kwijt zijn. De patiënt is ter behande ling in het gasthuis voor ooglijders te Amsterdam. Toen het a n d e r h alf - j ari g dochtertje van den heer V. L., te Bokhoven, door de kar van een landbouwer uit Udenhout werd overreden, was het terstond een lijk. Te Schjjndel pleegde eeninwoner van St.-Oedenrode ernstige baldadigheden. Na een persoon deerlijk mishandeld te hebben, schoot hij een ander een kogel door het oor. De dader is gearresteerd. Té Baambrug is een jongetje van zes jaren gestikt onder het eten van een stukje biefstuk. Een 16-jarige jongen te St. -Nico- laasga (Fr.) kreeg een zwaren steen, welke van den in aanbouw zijnden toren viel, op den schedel en was binnen weinige oogenblikken een ljjk. Een ter dood veroordeelde mag, vol gens het jongste „Recueil militair", niet als milicien ingedeeld worden! De beruchte roover Bruno, die Cala- brië gedurende verscheidene jaren onveilig maakte, is eindelijk gevangengenomen. Hij werd verborgen gehouden door aanhangers eener merkwaardige sekte, wier 'bestaan men niet vermoeden kon. Deze sekte predikt gemeenschap van goederen enz. en houdt ge heime samenkomsten, waaraan zeldzame ceremoniën met gruwelijke orgiën verbonden zijn. Eene hevige mijngas-ontploffing heeft nabij Bristol plaats gehad. Tien mijnwerkers werden gedood, tien andore zwaar gewond. Het getal licht-gekwetsten is zeer groot. Een 22-jarig jongeling heeft te Ant werpen vijf revolverschoten gelost op een meisje van 22 jaren, waarmede lijj in relatie stond. Daarna heeft lijj een schot op zich zeiven gelost. Beiden zijn in bedenkeljjken staat naar het gasthuis ge bracht. Liefdesverdriet is de oorzaak van dit drama. Een dubbele moord, welke tot he den nog met de diepste geheimzinnigheid omhuld is, werd Zaterdag te Erembodeghem gepleegd. Twee zoons van pachter Vertongen die in eene spinnerij werken, werden in het open veld door een en het zelfde geweerschot getroffen. Een hunner is 's mor gens overleden. Twee zeer elegant gekleede dames werden Dinsdag-avond aan het Bergisch-Mftrkische station te Dusseldorf, op verzoek van de Elberfel- sche autoriteiten, gevangengenomen. Zij waren, in gezelschap van een jong meisje, op reis naar Ne derland en schenen het meisje ontvoerd te hebben. De dames bevonden zich in liet bezit van brieven, waarmede zij meenden te kunnen bewijzen, dat de in Nederland wonende moeder van het meisje haar had opgedragen het kind herwaarts te brengen. De nieuwste nieuwigheid op het tooneel te Londen is de verschijning van een sport stuk, waarin een vos door zestien ruiters en een koppel honden gevangen wordt. Later heeft eene hardrennerjj plaats, waarbij twee paarden om den prijs kampen. De cholera heeft zich nu ook te Pest vertoond. Tot dusver overleden er daaraan twaalf personen, terwijl ook te Raab eenige cholerage vallen werden waargenomen. Te Triëst worden dage lijks nog ongeveer 12 personen door de ziekte aan getast. Te Pest wordt de ziekte wel „cholera nostras," niet „asiatica" genoemd, maar toch hadden van verscheidene voorgekomen gevallen, sommigen een doodelijken afloop binnen 6 of 8 uren. Den 13den waren des ochtends wederom drie zieken in het hospitaal, op wier behoud geene hoop was. De overheid hoopt te kunnen „voorkomen, dat de ziekte een epidemisch karakter verkrijgt." Nadere depeches uit Pes! melden dat daar niet temin eene paniek heerscht. Dinsdag waren er veertig ziektegevallen, waarvan vijftien noodlottig afliepen. De cholera breidt zich ook in Kroatië uit. De Turksche gezondheidsraad beval dat de sche pen van Galatz en de Donauvaartuigen quarantaine moeten houden. Verleden Zondag heeft te Haine- Saint-Paul, bij Bergen, in Henegouwen, door eene nog niet opgehelderde oorzaak eene botsing plaats gehad tusschen een personen- en een goederentrein, waarbij tal van wagens vernield of beschadigd wer den, een hoofdconducteur en een conducteur om kwamen en verscheidene personen gekwetst werden. Toen namelijk trein No. 1781 het station Baume verliet, werd die van ter zijde door een goederen trein aangereden. De locomotief van dezen laatste trof het rijtuig eerste klasse, waarin mej. Moreau, uit de gemeente La-Louvière, waarvan Haine-Saint- Paul een gehucht is, zat. Het gerucht liep dat zij dadelijk gedood werd, doch dit is niet geheel juist. Hare beide beenen werden verbrijzeld en een voet werd letterlijk afgesneden. De treinwachter, Adan genaamd, die juist op de trede van een waggon stond, werd gedood. Zijn lijk was op de ijseljjkste wijze verminktzijn buik was opengereten. De man was gehuwd en had vier kinderen. De wachter Puché, die sedert eenige dagen zijne bevordering tot treinwachter had bekomen, begaf zich naar zijn nieuwen post te Braine-le-Comte; hij was vroeger trein-arrangeerder. Een stuk hout, dat van een der verbrijzelde waggons sprong, door boorde zijne keel, en hij overleed eenige uren later, zonder nog tot bewustzijn te komen. Ook deze was gehuwd. In het eerste oogenblik was de verwarring onbe schrijfelijk. De vrouwen waren als zinneloos. De hoofdconducteur is als door een wonder in 't leven gebleven. Hij werd uit zijn fourgon naast den weg geworpen. Het rijtuig was in spaanders geslagen. Dit is de derde of vierde maal, dat hij aan den dood ontsnapt. Hij heeft slechts eenige schrammen bekomen. De toestand, waarin men den wachter Piron vond, deed voor hem het ergste vreezen. Hij lag geheel onder de brokstukken van een waggon begraven, twee stappen van de plaats waar Puché stierf. Het „Journal de Charleroi'" zegt dat er een twintigtal reizigers min of meer ernstig gekwetst zijn. Yelen werden met gebroken armen en beenen opgenomen. Een zaalwachter, die reeds een houten been had, werd insgelijks zwaar gewond. De gekwetsten werden in de bureelen van het station verzorgd door dokter Gregoire van La- Louvière en een dokter van Haine-St.-Pierre. Het lijk van den ongelukkigen Adan werd naar zijne woning te Haine-St.-Paul gebracht, en dat van Puché voorloopig in een afzonderlijk vertrek neergelegd. Een ploeg werklieden werd dadelijk gelast de verbrijzelde waggons op te ruimen, en twee uren later was het verkeer hersteld. Men weet nog niet juist de oorzaak der ramp. Men denkt ze te mogen toeschrijven aan het breken eener exentrieknaald, waardoor de trein op eene verkeerde lijn geraakte. Een wachter is door een plichtverzuim aan den dood ontsnapt. Hij was met zijne twee gezellen in den fourgon, maar in het station van Haine-St.- Pierre riep men hem om een glas bier te komen drinken. Hjj praatte een oogenblik te lang in de herberg en de trein vertrok zonder hem. Een oogenblik later waren zijne twee gezellen dood. Volgens eene particuliere correspondentie van den „Courrier de Bruxelles" zou de schade 25,000 fr. bedragen. Zoodra men de ramp had bekend gemaakt, werd een expres-trein gearrangeerd om de gekwetsten naar La-Louvière te brengen. Te 9 uren was het parket van Bergen ter plaatse. Men merke op, zegt de correspondent, dat vele ongelukken des Zondags plaats hebben en wanneer men er van spreekt den dienst te vereenvoudigen door den goederendienst des Zondags af to schaffen, ter oorzake van den grooten toeloop van reizigers, dan wordt er van zekere zijden om het hardst ge schreeuwd. BUITKNLAND. Fraukriik. De Parijsche Acadomie van Wetenschappen heeft van een- grondeigenaar te Rouaan een half mil- lioen geërfd. Bij de cavalerie-manoeuvres is het den opper bevelhebber gebleken dat eenige generaals niet ge schikt meer zijn voor den velddienst. Deze gene raals zullen eerlang door jongere krachten worden vervangen. Van de 14 regimenten cavalerie werden er 12 voortreffelijk aangevoerd, zoo moet het rapport van generaal Hotte luiden. Te Bayonne zou Maandag-avond 11. een stie rengevecht bij electrisch licht plaats hebben. Het licht ging uit en de menigte, in woede ontstoken, sloeg alles kort en klein. De troepen moesten tus- schenbeide komen en verscheidene personen werden in hechtenis genomen. Groot-BrltannlA Het Lagerhuis heeft gisteravond bij derde lezing de wetsvoordracht aangenomen, waarbij een onder zoek naar de wanordelijkheden te Belfast wordt gelast. Het verblijf in Beieren heeft den Engelsclien ex-premier Gladstone veel goed gedaan, vooral omdat hij alle interviewers en reporters zorgvuldig op een afstand heeft gehouden. In de vorige woek maakte de heer Gladstone een bergtoer met den bekenden dr. Döllinger. De zes en zeventigjarige staatsman en de tien jaren oudere godgeleerde bleken nog stevige voetgangers te zijn. Bij zijn terugkeer te Hawarden (vermoedelijk Zondag a. s.) zal aan Gladstone het eerebnrgerschap van de stad Cork worden aangeboden, vervolgens een adres van Iersche vrouwen. Telegrammen. WEENEN, 15 September. Vélgens de „Polit. Corr." vraagt de minister van oorlog voor de invoering van het repetitie-geweer 15 millioen florijnen en reeds voor gedeeltelijke aanschaffing in 1887 2'/i millioen. Yolgens hier ontvangen telegrammen, is de kettingbrug over de Ostrawitza bjj Ostrau, op het oogenblik dat er een escadron ulanen overtrok, ingestort. Tot nu toe zijn zeven dooden, waaronder een uhlaan, en acht gewonden uit het water gehaald. ST.-PETERSBURG, 15 Sept. De militaire attaché te Weenen, de generaal-majoor Kaulbars, is benoemd tot Russisch diplomatiek agent te Sofia, en heeft zich reeds naar zijn nieuwen post begeven. LONDEN, 15 September. Uit Wellington wordt aan Reuter gemeld, dat, volgens de laatste berich ten uit Samoa, na het vertrek van het oorlogsschip, het tusschen de Jamasezen en Malitoa weder tot openlijke vijandelijkheden gekomen is. PARIJS, 15 September. Het dak der kristalfabriek te Baccarat, bij Nancy, stortte gisteren in. Yier arbeiders werden gedood en andere zwaar gekwetst. Te Grasse is een persoon van Duitsche natio naliteit gearresteerd, die van Italië kwam en bjj wien aanteekeningen en ruwe schetsen omtrent de verdediging der grenzen zouden gevonden zijn. De „Défense" meldt dat met het oog op de vele bezwaren betreffende de benoeming van een pauselijken vertegenwoordiger te Peking, de Paus besloten heeft, voor het oogenblik het vertrek van zijnen buitengewonen legaat naar China uit te stellen.

Leidsch Dagblad | 1886 | | pagina 2