N\ 8i5i. TVoensdag eisil>ci% A0. 1886. feze jouraat wordt dagelijks, mei uitzondering 7an gon- en feestdagen, uitgegeven. Zij, die zich nu abonneeren op het Leidsch Dagblad, ontvangen de tot 1 Oct. verschijnende nummers g r a t i s. Yan het kwartaal September, October en Novem ber worden dan alleen de beide laatste maanden ad 74 Cents voor Abonné's binnen de stad en ad 94 Cents voor die buiten de stad woonachtig, in rekening gebracht. A. s. Zaterdag zal als Feuilleton gegeven worden eene Novelle van P. J. Andriessen. Leiden, 14 September. LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DEZER COURANT Voor Leiden per 8 mi&nden1-10. Franco per poet- 1-40- Afronderlflke Nommere005- PRIJS DER ADVERTENTIEN: Fan 16 regels f 1.05. Iedere regel meer 0.171- Grootere letters naar plaateruimte. Voor het inc&s- geeren buiten de etad wordt 0.10 berekend. Den wordt beleefd verdocht klachten over de bezorging van liet L<eldsch Dagblad onmiddellijk schriftelijk aan het Bureel in te dienen. Over het algemeen kan het Dagblad reeds 's avonds om negen uren be zorgd zijn. Drie achtereenvolgend genomen Raadsbesluiten schrijven een schoolgeld voor, dat voor het Gym nasium ƒ100 's.jaars en voor de Hoogere Burger scholen voor jongens en meisjes 60 's jaars bedraagt en bepalen tevens dat bjj tusschentjjds verlaten dier instelling geene teruggave van schoolgeld plaats heeft. Naar B. en Ws. den Raad mededeelen, is het gebleken dat deze laatste bepaling in sommige gevallen tot eene toepassing leidt, welke niet van zekere hardheid is vrij te pleiten. De gevallen, die zij hier op het oog hebben, zijn: 1°. dat de ouders of voogden der leerlingen de gemeente metterwoon verlaten2°. dat een leerling komt te overlijden, en 3°. dat leerlingen zich aanmelden, wier ouders of voogden zich in de gemeente komen vestigen. Naar het B. en Ws. voorkomt, brengt de billijk heid mede dat in deze gevallen van den regel, dat het schoolgeld over een geheel jaar is verschuldigd, worde afgeweken en dit slechts geheven worde in de twee eerste gevallen tot en met het loopende kwartaal en in het laatste met ingang van het loopend kwartaal. De omstandigheden, waarin in die gevallen de betrokken ouders of voogden ver- keeren, liggen te zeer voor de hand dan dat het noodig zou zijn ze nader uiteen te zetten. Zij zijn van dien aard dat het onbillijk schijnt in deze ge vallen aan de bestaande bepaling vast te houden. Het is om die redenen dat B. en Ws. den Raad in overweging geven de bovenbedoelde Raadsbe sluiten van 1 September 1864 (Gembl. 15), 5 Juni 1879 (Gembl. 4) en 3 Maart 1881 (Gembl. 10) in te trekken en te vervangen door een, waarbij be paald wordt dat het schoolgeld, hetwelk verschul digd is door de leerlingen of, zoo deze minderjarig zijn, door de ouders of voogden, voor hen of haar die alle lessen bijwonen bedraagt: aan het Gym nasium ƒ100 's jaars; aan de Hoogere Burger school voor jongens 60 'sjaars; aan de Hoogere Burgerschool voor meisjes 60 's jaars. Wanneer twee of meer leerlingen uit één huis gezin aan dezelfde inrichting alle lessen bijwonen wordt dit schoolgeld voor ieder met een vierde verminderd. Voor de bijwoning van enkele lessen bedraagt het schoolgeld in een enkel vak: aan het Gymnasiumeenmaal 's weeks 15, twee maal 's weeks 20, driemaal 's weeks 25 en vier- of meermalen 's weeks 30 per jaar aan de Hoogere Burgerscholen voor jongens en meisjes: eenmaal 's weeks 10, tweemaal's weeks 15, driemaal 's weeks 20 en vier-of meermalen 's weeks 25 per jaar. Het schoolgeld zal slechts verschuldigd zijn tot het einde van het loopende kwartaal wanneer de leerlingen met hunne alhier wonende ouders of voogden de gemeente verlaten of wanneer de leer lingen overlijden, terwijl het eerst met het loopend kwartaal zal ingaan voor die leerlingen, wier ouders of voogden zich in dat kwartaal in de gemeente vestigen. Het schoolgeld wordt door de belastingschuldigen ten kantore van den gemeente-ontvanger voldaan öf in eens vóór den lsten September, öf kwartaals- gewijze vóór den lsten September, vóór den lsten December, vóór den lsten Maart en vóór den lsten Juni. Het bewijs van betaald schoolgeld strekt tot toelating. Dit besluit wordt geacht in werking te zijn ge treden den lsten September 1886. De commissie van beheer van het Stedelijk Museum in de Lakenhal heeft voorgesteld om hare commissie, in verband met de steeds toenemende werkzaamheden van den secretaris en de zorg welke meer dan vroeger de nu geordende atlassen ver- eischen, met een permanent, blijvend lid te ver meerderen, en daartoe te benoemen den heer P. Du Rieu Jr., mek den titel van Conservator. Deze heer wil die betrekking belangeloos vervullen, onder verantwoordelijkheid der commissie, die het boven dien eene aanwinst zou rekenen voor het Museum, indien ze hèm daaraan blijvend kon verbinden, die zoo overtuigend zijne belangstelling in deze zaak toonde en zooveel bekwaamheid voor de werkzaam heden daaraan verbonden, aan den dag legde. Gaarne vereenigen B. en Ws. zich met dit voorstel, overtuigd dat de invoering van dusdanige betrek king, in het belang van een richtig beheer, voor het Museum wenschelijk en noodig is. Zjj stellen daarom den Raad voor, de betrekkelijke verorde ning in dien zin te veranderen en tot de benoe ming van den heer Du Rieu over te gaan. Indertijd heeft de Raad besloten van de Leidsche Bouwvereeniging kosteloos over te nemen terrein aan de Haverzaklaan, bestemd voor den aanleg van straten, en voor rekening der gemeente voor de bestrating en verlichting zorg te dragen. Aan gezien thans met den aanleg der straten een aan vang is gemaakt en reeds enkele der nieuwe huizen bewoond zijn, geven B. en Ws. in overleg met het bestuur van genoemde vereeniging, in overweging om de eerste straat gelegen aan de zijde van den Stationsweg den naam te geven van Van Bouchemstraat (naar den bouwmeester van de voorm. Rijnsburgerpoort), aan de tweede dien van Spoorstraat, aan de derde dien van Tramstraat en aan de vierde dien van Am bachtsstraat. Naar B. en Ws. aan den Raad mededeelen bestaan er geen bedenkingen om, op hun verzoek, eervol ontslag te verleenen lo. aan den heerC. J. Van Vliet als derden onderwijzer aan de school der 4de kl. No. 1, tegen 16 Oct., wegens zjjne be noeming te 's-Hage; 2o. aan mej. E. Van Dijk als derde onderwijzeres aan de Meisjesschool 1ste klasse, tegen 1 Oct., en 3o. aan den heer Th. Plummer als leeraar in de Engelsche taal aan het Gymna sium, tegen 1 Januari a. s. Onze stadgenoot jhr. H. Rappard, scheeps bouwkundig en werktuigkundig ingenieur, is met 1 Oct. a. s. benoemd tot adspirant-ingenieur der marine. Tot deskundigen bij de aanstaande najaars examens voor de onderwijzersakte in Zuid-Holland, zijn voor de vakken lezen en Nederl. taal benoemd de heeren: A. J. Teebal, J. D. Van Wjjk, L. Ak kerhuis J.Ez. en G. Van der Zanden, hoofden der scholen te 's-Gravenhage, Leiden, Schoonhoven en Brielle. De „Opmerker" verneemt uit vertrouwbare bron, dat door den heer P. J. H. Cuypers een niemv ontwerp voor een Universiteitsgebouw (te Utrechtj wordt gemaakt. De heer C. Vermeys, die in ver eeniging met den hoogleeraar E. Gugel het vorige project bewerkte, zal de uitvoering leiden. Op 1 Oct. a. s. zal te Waddingsveen het nieuw gebouwd post- en telegraafkantoor in ge bruik genomen worden. Het werk over „Het Homerisch dialect" van professor Van Leeuwen en den heer M. B. Mendes da Costa te Amsterdam, waarvan weldra eene Duit- sche vertaling verschijnt, wordt nu ook in het Fransch overgezet. Naar de „N. R. C." verneemt, is omtrent de uitzending eener wetenschappelijke expeditie, tot onderzoek en bestrijding der berri-berri, nog niets met zekerheid beslist, behalve dat zjj zal samen gesteld worden uit twee Nederlandsche speciaüteiten in bacteriologie en Indische officieren van gezond heid, en dat nog in den loop van dit jaar het onder zoek moet zjjn aangevangen. Het onderzoek wordt ingesteld op verzoek van den militairen geneeskundigen dienst in Indië, die de overkomst van erkende autoriteiten op bac- terioscopisch gebied noodzakelijk acht ter verdere bestudeering der ziekte. Het stoomschip „Noord-Brabant", van Rotter dam naar Java, is 13 Sept. te Southampton aan gekomen; de „Prins Maurits", van Amsterdam naar Suriname, passeerde 13 Sept. Dover; de „Schie dam", van Amsterdam naar Nieuw-York, is 13 Sept. Lizard gepasseerd; de „Koningin Emma", van Amsterdam naar Batavia, vertrok van Marseille 13 Sept. Z. M. heeft E. J. Van Sonsbeek, thans hoofd eener school te Texel, met 1 Oct. a. s., benoemd tot onderwijzer bij de Rijkskweekschool voor onder wijzers te Haarlem. tieineugd Nieu w m. Terwijl ons vorig nommer reeds grootendeels was afgedrukt, bracht het somber geluid der brandklok oud en jong op de been. Alles stroomde naar den Nieuwen Rjjn, hoek Langstraat, waar bij den bakker S. het onheil was uitgebroken, in de bergplaats van brandstoffen boven de bakkerij, vermoedelijk ten gevolge van een kier of spleet in den schoorsteen, waardoor vonken met krullen, spaanders als anderszins in aanraking kwamen. Het gevaar werd het eerst door de bewoners en de buren, ontdekt op de binnenplaats, waar de vlammen weldra de ramen uitsloegen, zoodat de buiten steeds aangroeiende menigte er betrekkelijk slechts weinig van kon zien. De brandweer mocht er spoedig in slagen het gevaar te bezweren. De stoombrandspuit behoefde geen water te geven. Brandschade zelf is er weinig, maar des te meer waterschade. Heel lang rust had de brandweer niet, want nauwelijks had het middernachtelijk uur geslagen, of ze was weer tegenwoordig bij den heer O., koek en banketbakker op den Nieuwen Rijn, bij de Burg- steeg, bij wien in den nog pas vijf weken geleden schoongeveegden bakkerij-schoorsteen brand was ontstaan, waartoe het gevaar bleef beperkt, want reeds door tusschenkomst van den schoorsteen veger G. Borrani, werkzaam bij den heer Gubbi en die het eerst hulp verleende, en vervolgens met kardoezen der brandweer, werd men het vuur meester, zoodat noch de gewone hand spuiten, noch de stoomspuit water behoefden te geven. Aanwezig behoefden deze echter niet te zijn bjj een begin van brand, hetwelk hedenmorgen om kwart over negenen was ontstaan op het Levendaal in de woning van den schoenmaker De G., die zelf niet thuis was, zoodat de buren den brand hebben gebluscht, welke zich bepaalde tot eenige lappen en oude schoenen. Door de politie alhier is proces-ver- baal opgemaakt tegen eene meid, die van hare

Leidsch Dagblad | 1886 | | pagina 1