A0. 1886. Pit nummer bestaat nit Drie Bladen. U\ 8149. Maandag 13 September. Qeze Qourant wordt dagelijks, met uitzo ride ring van gon- ea feestdagen, uitgegeven. Leiden, 11 September. LEIDSCH DAGBLAD. PBZJB DEZER COURANT: Voor Udw per S meenden1.10. Franco per poet1.40. AfconderLglse Hommers0.0S. Ofliciëele Kennisje vingon. PATES TBLADES. De Burgemeester, Hoofd van het bestuur der gemeente Leiden, brengt ter kennis van belanghebbenden, dat de patentbladen voor de gepatenteerden, wonende in wijk IV, over het dienstjaar 1886/87, bij het College van Zetters, in een der vertrekken van het Kaadhuis dezer gemeente, op vertoon van het aanslagbiljet, verkrijgbaar zijn, dagelijks des namiddags van ééli tot drie uren en wel op Maandag 13, Dinsdag 14, Woensdag 15 en Donderdag 16 Sep tember e. k., terwijl na het verstrijken van dien termijn de onafgehaalde patentbladen ter uitreiking moeten worden afgegeven aan de deurwaarders der directe belasting alhier, die voor hunne moeite mogen eiechen tien cents, zonder meer. Leiden, De Burgemeester voornoemd, 11 Sept. 1886. DE KANTEB. Naar aanleiding van het verzoek, gedaan door de commissie uit de Tweede Kamer, belast met het onderzoek van het ontwerp van wet, strek kende tot het in overweging nemen van een voorstel van verandering in de additioneele artikelen der Grondwet, dat de voorstellen der Regeering door eenige statistieke gegevens zouden worden toege licht, worden de gemeentebesturen op last van den minister van binnenlandsche zaken uitgenoodigd, opgaven te verstrekken van het aantal der tot een bedrag van ten minste twaalf gulden (in hoofdsom en rijksopcenten) aangeslagenen in de grondbelasting lil IOOuiü Gedurende doz/u vov Stedelijke Werkinrichting alhier opgenomen van 34 67 volwassen personen en van 2 10 kinderen. De heeren J. M. W. De Louw uit Den Haag en L. Schmier uit Leiden, beiden studenten in de godgeleerdheid aan het seminarie te Warmond, zijn thans naar de onbeschaafde volken van Afrika ver trokken om onder hen het Katholieke geloof te verbreiden. Voor het opwekken der levensgeesten van schijndooden zijn door de Maatschappij tot redding van Drenkelingen te Amsterdam, in hare jongste vergadering, aan: J. G. Harms, P. Arzbach, J. Terstall, W. D. Hoelscher, J. A. Jouvenar, A. Ottenho'f, W. Streekstra, P. Van de Velde, A. J. Groepenhoff, allen te Amsterdam woonachtig, aan R. A. Hof te Groningen, W. J. Van Beest te Utrecht, H. Benthem Sz. te Dieverbrug, P. Van Golde en Johanna Vail Wijk, echtgenoote van G. N. De Ru, te Leiden, verschïllende.onderscheidingen uitgereikt. Commissarissen der Nieuwe of Littéraire So ciëteit te 's-Gravenhage, hebben in een uitvoerig schrijven aan de leden eenige mededeelingen gedaan aangaande den loop der onderhandelingen over de oprichting van een nieuw sociëteitsgebouw in het Haagsche Bosch. Zij geven daarin een omstandig verhaal van den loop der zaken sedert 1 Oct. 1881. Het verslag ademt teleurstelling over het laatste antwoord van den tegenwoordigen minister van financiën. De be slissing, die volgens commissarissen „stof geeft tot denken", geven zij aan het slot van dit schrijven woordelijk terug. Ze luidt aldus „Geeft aan adressanten by afschrift dezer te kennen „dat, aangezien het door de jury bekroonde ont werp door haar, ongeacht den prijs, dien zy daaraan volgens het programma heeft moeten toekennen, niet goedgekeurd, maar wat betreft het uttwendige het eenige waarbij de Staat belang heeft, veeleer afge keurd is, de door den Minister verlangde en voor hem onmisbare waarborg, dat het te stichten ge bouw zijne omgeving niet aal ontsieren, niet is geleverd dat dus de Minister zyne medewerking niet kan verleenen tot de uitvoering van voormeld ontwerp." De Zwammerdamsche afdeeling van de Hol- landsche Maatschappij van Landbouw heeft besloten, in de tweede helft dezer maand eene tentoonstel ling van fokkalveren te houden. Volgens het „Vad." zal de regeering voor het volgend dienstjaar wederom de heffing van 5 bui tengewone opcenten op het personeel voorstellen. Aan het ministerie van waterstaat is, naar hetzelfde blad meldt, een wetsontwerp in bewerking, waar door het mogelijk zal worden gemaakt, binnen zekere grenzen de wettelijke regelen op de exploi tatie van locaal-spoorwegen toe te passen op lijnen, die als gewone spoorwegen zijn aangelegd. Naar het „H. Dagbl." verneemt, is door den Raad van State een zeer gewichtig advies gearres teerd over het regeeringsontwerp tot voorziening in den toestand van de suikerindustrie in Oost-Indië. Op de te Gorkum, onder voorzitterschap van den heer Visser Van Hazerswoude, gehouden alge- meene vergadering van de Holl. Maatschappij van Landbouw is besloten een onderzoek in te stellen naar de maatregelen, om de bestrijding van de rotkreupel te bevorderen; eene bijdrage van f 500 te verleenen aan de Vereeniging „Hollandsch Noor derkwartier" tot meerdere bekendmaking van het stelsel-Boekei betreffende de kaasbereiding. Voorts werd in beginsel besloten om, zoodra geld voor handen is, een practisch en wetenschappelijk man te vormen, hetzy om later als directeur van eene vakschool voor zuivelbereiding op te treden, hetzy om 5 jaren als wandelleeraar voor de Maatschappij coöperatieve vereemgingen wow -«■ maakt. Tot lid van het hoofdbestuur Averd gekozen mr. W. O. T. Van Oudheusden te 's-Hage, en tot lid der finantieele commissie mr. Boreel teVelzen. Het volgend jaar zal eene tentoonstelling gehouden worden te Hoorn. De ook hier te lande bekende schrijver George Ebers heeft zijne 85-jarige moeder door den dood verloren. Zij was eene zeer begaafde vrouw. Naar men verneemt, bestaat het voornemen, in het begin van de maand November a. s. eon 11-tal adelborsten per particuliere gelegenheid naar Oost-Indië uit te zenden. Het bericht dat prof. Pekelharing, te Utrecht, naar Indië gaat, om een onderzoek in te stellen om trent de beri-beri, wordt in enkele bladen weder tegengesproken. Er wordt over zyne uitzending wel onderhandeld en men hoopt, dat dit tot het ge- wenschte gevolg zal leiden, maar de onderhandelingen zyn nog niet afgeloopen, en de vereischte overeen stemming tusschen de verschillende betrokken per sonen is nog niet verkregen. Het eind-diploma der Openbare Handelsschool te Amsterdam zal worden uitgereikt aan de vol gende leerlingen dier school: A. H. Trip, H. J. Edelmann Jr., A. M. Van Oostveen, "VV. Van Ommen, C. M. Steffelaar, W. J. Van Willen Scholten, E. Van Rooyen, A. A. Van der Biesen en "W. J. Brantsen. Het 10-jarig bestaan der Ryks-Landbouwschool te "Wageningen wordt zeer opgewekt gevierd. Het stoomschip „Drentel", van Rotterdam naar Java, passeerde 10 Sept. Perim; de „Semarang", van Rotterdam naar Java, arriveerde 10 Sept. te Marseille. Z. M. heeft benoemd tot advocaat-generaal by den Hoogen Raad der Nederlanden, jhr. mr. M. A. De Savornin Lohman, thaus advocaat-generaal by het gerechtshof te 's-Gravenhage; - met 1 Oct. a. s., benoemd tot subst.-off. van just-itie by de arrond.-rechtbaark te 's-Hage, mr. A. N. baron De Vos Van Steenwyk, thans subst.-off. van justitie bij de arr.-rechtbank te Rotterdam- benoemd tot griffier der afrond.-rechtbank te Almeloo, mr. H. J. Jordens, thans subst.-griffier by de arr.-rechtbank te ZAVolle; - J. J- Van Ryn, te Vreeland, voor het PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 1—6 regels f 1.05. Iedere regel meer/ 0.171. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het in cas eeeren buiten de stad wordt 0.10 berekend. tydvak van 13 Sept. tot en met 31 Dec. a. s. benoemd tot leeraar aan de Ryks H. B.-school te Leeuwarden; aan D. Gantvoort, heel- en vroed- meester te Neede, op zyn verzoek, eervol ontslag verleend als plaatsvervangend lid van den genees kundigen raad voor Gelderland en Utrecht; - benoemd tot griffier by het kantongerecht te Zuid- horn, mr. H. J. Ladenius, thans griffier by het kantongerecht te Emmen; - aan C. J. W. Nuys, onderwijzer aan de Rijkskweekschool voor onder wijzers te Middelburg, vergunning verleend om deze betrekking te gelijkertijd te bekleeden met die van leeraar aan de burgeravondschool aldaar; den luit. ter zee der 2de kl. J. B. Mulder, op zyn daartoe gedaan verzoek, met den 16den dezer eervol uit den zeedienst ontslagen; den kapt. N. Bergman, van het 3de reg. inf., op zyn aan vrage, op pensioen gesteld en het bedrag van het pensioen bepaald op 1452 'sjaars; - de adjunct- administrateur J. Van Gorsel met den llden dezer bevorderd tot off. van administratie 2de kl., met bepaling dat hy zal rang nemen tusschen de offi cieren van administratie 2de kl. J. Bennebroek Evertsz en O. Willemstynaan Siegfried Kalischer, geboren te Thorn, vergunning verleend de genees kunst uit te oefenen op Nederlandsche zeeschepen, met uitzondering van oorlogsvaartuigen, onder voor waarde dat hij de wettelijke bepalingen omtrent de uitoefening der geneeskunst in Nederland stip- telyk nakome. Gemengd Nieuws. hier ter stede aangogovci.i - Sterfgevallen aan besmettelijke ziekten kwamen niet voor. Deze week werden op „R h y n z i g t'r 1048 zwembaden door heeren en 89 door dames genomen. De temperatuur van het water is 20° Celcius. Hedenmorgen omstreeks halfelf viel een jongen te water aan het Utrechtsche Veer; hij werd gelukkig spoedig door een voorbijganger gered en kwam zoo met een nat pak vrjj. De dader van den dief stal van eene armenbus op het strand te Katwijk aan Zee is ontdekt en Vrijdag geboeid naar Den Haag vervoerd. Naar men ons uit 's-Gravenhage meldt, is gisteren aan Domela Nieuwenhuis by exploit beteekend een besluit van den koning van België, houdende dat wanneer hy zich op Belgisch territoir durft wagen, hy de straf beloopt bepaald bij art. 6 van de Belgische wet van 6 Febr. 1885 (minstens 14 dagen en hoogstens 6 maanden ge vangenis), met dit beding nog, dat hij na expiratie van de gevangenisstraf, over de grenzen wondt geleid. By de ook gisteren te Amsterdam, onder begunstiging van het fraaiste zomerweder, gehouden wedloopen zyn o. a. behaaldbij de ver koopsharddraverij voor inlandsche paarden de prijs door „Tromp" van den heer J. Koster te Haar lemmermeer; bij den AVedren op de vlakke baan voor paarden van alle landen en raseen, welke in. September te Amsterdam geloopen hebben zonder te winnen, de prijs door „lord Strathnairn,' van luit. Metelerkamp te Leiden- bij den wedstrijd om den troostprijs, de prys door „Niké" van luit. baron Van der Capellen te Leiden. De opkomst was beter dan die van dey vorigen dag en het geheel was opgewekter. De bookmakers hadden druk werk en schenen goede aaken te maken. Er werd veel gewed en de Wekende paarden deden opgeld. Een der bookmakers, Paul Fitte, die gisteren, evenals Donderdag, trachtte iemand een bon van 25 sigaren voor een biljet van vyf en twintig gulden in de hand te stoppen, werd het terrein afgezet,

Leidsch Dagblad | 1886 | | pagina 1