Ook wordt er bijgevoegd dat er zeker geen tus- schenkomst noodig zal zjjn, indien Bulgarije en Oost-Rumelië binnen de wettige perken blijven. De Porte heeft zich in betrekking gesteld met de andere mogendheden, ten einde deze verklaring door alle mogendheden te doen bekrachtigen. De te "Weenen verschijnende „Polit. Corr." be richt dat het Engelsche kabinet, nog niet lang geleden eene circulaire aan zijne vertegenwoordi gers bjj de mogendheden, die het Berlijnsche verdrag mede onderteokend hebben, gezonden heeft, waarin de instandhouding van het verdrag van Berlijn de boste en zekerste grondslag voor de oplossing der zwarigheden in Bulgarije en Oost-Rumelië ge noemd wordt en waarin de overtuiging wordt uit gesproken dat de verandering van den toestand van Oost-Rumelië in den zin zooals Bulgarije die wenscht, geen ingrijpende verandering in het Ber lijnsche verdrag is. Ten slotte wordt aangedron gen op bespoediging der Turksch-Bulgaarsche onder handelingen. Het „Fremdenblatt" ziet in het besluit van vorst Alexander, om afstand te doen, een onovertroffen voorbeeld van ware zelfopoffering voor zijn volk, en eene hooghartige daad tot afwending van gevaren. Men hoopt nog dat de vorsten-quaestie vredelievend en wettelijk opgelost zal worden. Vorst Peter Karageorgewitsch werd gisteren te Parijs verwacht; het schijnt dat hjj door Rusland niet als ernstig candidaat voor den troon, maar als vogelverschrikker gebruikt zal worden. De te Parijs verschijnende „Soir" zegt dat de czaar ontevreden is over de richting der politiek tegenover Bulgarije en de daardoor in dat land ontstane gebeurtenissen. Het blad meent dat er mogelijkheid bestaat op de vervanging van Von Giers, den Russischen minister van buitenlandsche zaken, door Mohrenheim. Telegrauman. SIGMARINGEN, 8 September. De koning van Portugal is gisteravond hier aangekomen, om het vorstelijk paar Von Hohenzollern te bezoeken. Zooals men weet, is de vorstin de zuster des konings van Portugal. PARIJS, 8 September. Volgens vele bladen was de gezant aan het Portugeesche hof, de heer Billot, bestemd voor het gezantschap te Berlijn. WEENEN, 8 September. Het „Fremdenblatt" ver klaart het bericht, dat Oostenrijk en Frankrijk eene nota, ten gunste der saamgezworenen, aan vorst Alexander zouden hebben overhandigd, voor onge grond. De Oostenrijksche vertegenwoordiger heeft enkel den overste, Mutkuroff, bjj zijne vele gevan gennemingen, tot gematigdheid aangemaand. SOFIA, 8 September. Tot aan Kostinbrod her haalden zich de afscheidstooneelen langs den ge- heelen weg, welken vorst Alexander aflegde; de diplomaten, de personen van hoogen stand en de officieren deden den vorst uitgeleide en eene lange reeks rijtuigen volgde den stoet; stil nam de be volking afscheid van haar vorst. Te Kostinbrod hield het vorstelijk rijtuig stil, Alexander steeg uit, nam afscheid van zijn gevolg en ging, onder het geroep van „tot weerziens!" in de richting van Lompa- lanka. Stambuloff, Karaveloff en de zaakgelastigde van het Russische consulaat, Bogdanoff, begeleidden den vorst tot Turn-Severin. PARIJS, 8 September. De heer De Freycinet heeft, tegen het einde van September, eeneuitnoo- diging van de stad Toulouse aangenomen, tot inwij ding van verschillende openbare werken. De Frey cinet zal echter eerst zijn neef te Bordeaux be zoeken en dan van Toulouse naar Montpellier gaan om er de meergenoemde politieke redevoering te houden. - De op het oogenblik te Marseille vertoevende minister van oorlog, generaal Boulanger, komt morgen hier aan, en zal dan dadelijk onderzoeken het rapport, dat de tot onderzoek naar Belfort gezonden ordonnans-officier over de gevangenneming en vrijlating van den gepensionneerden Saksischen overste, die verdacht werd een verspieder te zijn, moet indienen. [De te Belfort bevelvoerende 'gene raal Wolff, zoo wordt beweerd, ging met het vrij laten van den gevangene zijne bevoegdheid te buiten, want krachtens de nieuwe spionnenwet had de gewone rechter daarover te beslissen. Over de .quaestie, of de man plannen, teekeningen enz. bij zich had, zijn de bladen het niet eens.] LONDEN, 9 September. De „Morning Post" ver langt van Engeland eene krachtige staatkunde in het oosten, en betoogt de noodzakelijkheid om Indië op het Balkan-Schiereiland en in de Zwarte Zee te beschermen. Het vertrek van Alexander uit Sofia brengt Bulgarije terug in den toestand, waarover de onderteekenaars van liet Berljjnsch tractaat gemeenschappelijk moeten beslissen. De „Times" vreest, dat, ingeval de Sobranje Alexander herkiest, Rubland zich niet lang zal houden aan zijne belofte om van eene militaire be zetting van het vorstendom af te zien. De „Standard" meent, dat Europa nu verplich tingen moet vervullen, waaraan het zich niet kan onttrekken. LOMPALANKA, 9 September. Toen Alexander twintig mijlen van Sofia was verwijderd, nam hij afscheid van eenige vrienden en hield tot hen eene toespraak, welke eindigde met de woorden: tot weerziens! Mutkuroff en Guechoff keerden toen naar Sofia terug, ten einde tijdens de afwezigheid der andere ministers de leiding der regeeringszaken op zich te nemen. Inmiddels zette de stoet den tocht voort, onder begeleiding van een peloton cavalerie. De bovolking der dorpen welke men doorreed, kwam aangeloopen en juichte Alexander toe, terwijl de kinderen ruikers droegen. Tegen twaalf uren kwam Alexander te Lompa- lanka, waar hij werd ontvangen door de autori teiten, een compagnie van het regiment uit Wid- din en eene dicht opeengepakte volksmenigte. Alexander hield een toespraak tot de soldaten, be tuigde hun zjjn dank voor hunne toewijding aan het vaderland en verklaarde dat hij steeds Bulgaar zal blijven en altijd gereed zal zijn om Bulgarije, indien het noodig is, te verdedigen. Te twee uren ging Alexander aan boord der stoomboot. PARIJS, 9 September. De heer Herbette, direc teur van het kabinet van den minister van buiten landsche zaken, is tot gezant der Fransche repu bliek te Berlijn benoemd. WIDDIN, 9 September. Alvorens uit Lompalanka te vertrekken, ontving Alexander eene deputatie van 18 afgevaardigden, die zeiden dat zij steeds op hem bleven rekenen, indien het land door ge varen werd bedreigd. De vorst zeide tot hen: „Vaartwel!" maar zjj antwoordden: „Neen, tot weerziens." Alexander, die aan boord was van eene Oosten rijksche stoomboot, ging over op zijn jacht en kwam om halfvjjf te Widdin; waar hij besloot zich eenige oogenblikken ep te houden. LEIDEST, 9 September. Weerbericht (medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut). Verwachtingzuidwestelijken wind. Thermometer-standgisteravond om 8 uren 18° Colcius 64.4° Fahrenheithedenmorgen om 8 uren 18° C. 64.4° F.'s midd. 12 uren 22° C. 71.6° F.; 's namiddags 4 uren 22° C. 71.6° F. De Leidsche werkman J. v. B., die in de vorige week voor het gerechtshof te 's-Gravenhage terechtstond wegens deelnoming aan vernieling van een keet op een bouwterrein aan de Langegracht te Leiden, is heden hij gebrek aan bewijs vrijge sproken. Het vonnis der rechtbank te Middelburg, waarbij de naaister L. C. B., uit Zuiddorp, veroordeeld was tot 2 jaren celstraf ter zaWe van diefstal van een bankbiljet van ƒ200 en van een gouden horloge, werd, op grond van een gebrek in den vorm, door het hof vernietigd. Opnieuw rechtdoende heeft het hof de bekl. thans 18 maandeu eenzame, opslui ting opgelegd. Hierna werd behandeld het appel van een vonnis der Rotterdamsche rechtbank, waarbij P- v- S., met selaar te Vlaardingen, veroordeeld is tot 3 maan den celstraf, omdat hjj in den nacht van 14 op 15 Juni in opgewonden toestand een drietal politie beambten, die hem aanmaanden zich rustig te hou den, den een in den arm, een tweeden in de hand en den derden in een vinger had gebeten. De bekl. beriep zich ter zijner verdediging op den abnormalen toestand, waarin hjj zich dien avond bevond, en zijn verdediger, mr. J. Van Gigch, hoopte van het hof eene lichtere straf te verkrij gen, daar hjj meende dat de verwondingen van weinig beduidenden aard waren en voor geen der politie-beambten eenig nadeel hebben gehad. Het Openb. Min. requireerde de bevestiging van het vonnis. 's Hofs uitspraak is bepaald op aanst. Donderdag. De minister van Staat, minister van binnen- landsche zaken, begaf zich heden per Hollandsche Spoor naar Gorkum, waar de Algemeene Land bouwtentoonstelling van de Holl. Maatschappij van Landbouw werd geopend. Do Haagsche rechtbank nam heden kennis van eene reeks aan een 15-jarig dienstmeisje ten laste gelegde oplichtingen, die nogal kras waren. Op verschillende dagen der maand Augustus trad de jeugdige beklaagde groote manufactuurwinkels binnen, vroeg stalen van zjjde, fluweel en andere japonstoffen en keerde nog denzelfden dag terug om zich de lappen te doen afgeven, waartegen de winkeliers geen bezwaar maakten, omdat het bood1 schappenmeisje de namen opgaf van naaisters, die krediet hadden. Later bleek het dat de menschen, op wier naam de goederen gehaald werden, daartoe geen last hadden gegeven. De bekl. was vroeger in dienst van de door haar vermelde personen geweest. Langs dien weg had het meisje zich van een stapel goederen, ter waarde van ongeveer 200, meester gemaakt. De rollen thibetstof werden bjj de Bank van Leening op pand gezet en het daardoor verkregen geld aan snoeperijen zoek gemaakt. De ambtenaar van het Openb. Min., die deze sluwe bedriogster nog op andere soortgelijke feiten opmerkzaam maakte, van welke men haar verdacht, doch waarvoor zjj niet vervolgd werd, eischte eene gevangenisstraf van 1 jaar. De uitspraak is bepaald op heden over 8 dagen. Naar wij vernemen, heeft prof. C. A. Pekel haring, hoogleeraar in de geneeskunde aan de Utrecht- sche hoogeschool, zich bereid verklaard ten behoeve van het Gouvernement een speciaal onderzoek in te stellen naar de berri-berri-ziekte en zou hjj daar toe in de helft van de volgende maand naar Indië vertrekken. De goedkoope trein der Ned. Rijnspoorweg maatschappij van Arnhem en Utrecht, naar Den Haag, leverde heden een contingent van 13*0 pleizierreizigers, die zich moest allen naar Sche- veningen spoedden om de puinhoopon van het Kurhaus te bezien. Uit Harlingen meldt men aan het „Hbl.": De heer Wybenga, lid der Tweede Kamer, is hedenmorgen alhier plotseling overleden." De overledene, afgevaardigde voor het hoofd kiesdistrict Sneek, was het oudste lid der Kamer. INGEZONDEN. Mijnheer de Redacteur Overtuigd van uwe groote belangstelling in al wat het landbouwbedrijf, de hoofdbron van ons be staan, betreft, vraag ik een bescheiden plaatsje voor het onderstaande in uw veelgelezen en ge waardeerd Dagblad. Dezer dagen werd door den hoer P. Kok, mr. smid te De Lier, bjj Delft, eene driescharige stoppelploeg op een stuk roggeland van den bouw man A. Vanderwel, nabjj het dorp, in werking gesteld. Deze ploeg, ruim zoo gemakkelijk te hanteeren als eene gewone ploeg voor twee paarden, zelfs door een beginnenden ploeghouder, legt het dub bele van den grond om, en wel op onverbeter lijke wjjzo. Dat deze ploeg daardoor tevens uitstekend ge schikt is om het zaad er onder te brengen behoeft zeker voor heeren landbouwers geene nadere uiteenzetting. Onder- de vele toeschouwers (van heinde en ver opgekomen) bjj deze proefneming, waarbjj zeer be kwame teelboeren en erkende ploegers haar met de grootste belangstelling volgden, ging slechts één roep uit over de hoogst praktische uitvinding op dit gebied: De heer Kok, die zich reeds op zoo vele tentoon stellingen heeft doen kennen als vervaardiger van uitnemende landbouwwerktuigen, waarvoor hjj her haalde malen werd bekroond, heeft door deze vin ding opnieuw getoond dat men werkelijk niet naar het buitenland behoeft te gaan om wat degelijks en doelmatigs te hebben. Landbouwers! Doet dus uw voordeel! K. O.-I. MILDIEIVSTE1V. Dagen van verzending uit Leiden. Via Amsterdam (Ned. Zeepost) 10 en 21 September; laatste lichting aan het postkantoor 's nachts 12 u. Via Marseille (Ned. Mail) 11 en 21 September; laatste lichting aan het postk. 's nam. 12 u. 15 m. Via Marseille (Fransche Mail) 10 en 24 September laatste lichting aan het postk. 's nam. 12 u. 15 m.

Leidsch Dagblad | 1886 | | pagina 3