Nv 8147. A0. 1886. Pit nummer bestaat Hit Twee Bladen. Trijdag lO September. feze jouraat wordt dagelijks, met uitzondering van <£pn- en feestdagen, uitgegeven. Leiden, 9 September. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per S maandenf 1.10» Franoo per poet1-40. Afzonderlijke Nommere0.05. PRIJS DER ADVERTENTTEN: Van 16 regels 1.05. Iedere regel meer/0.17^. Grootere lettere naar plaateruimte. Voor het ineas- seeren buiten de stad wordt f 0.10 berekend. Officieel© Kennisffeyingen. DRANKWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden; Gezien art. 5, 1ste al. der Wet Tan den 28sten Juni 1881, Stbl. No. 97, zooals die nader is gewijzigd; Brengen ter algemeene kennis dat door GIJSBERTUS ZWAAN, alhier woonachtig, een verzoekschrift is ingediend om vergunning tot verkoop van sterken drank in het klein, in het perceel Clarensteeg No. 26. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 8 Sept. 1886. E. KIST, Secretaris. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen bij deze ter algemeene kennis dat de passage langs de Lailge- gracht bij de Brandewijnsgracht, wegens de demping van laatstgenoemde gracht, gedurende vier weken, aan vangende 9 September, voor rij- en voertnigen zal zijn afgesloten. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 9 Sept. 1886. E. KIST, Secretaris. De nieuwe cursus der Hoogere Burgerschool voor jongens alhier is geopend met 137 leerlingen, namelijk in de 1ste kl. 52, 2de kl. 31, 3de kl. 25, 4de kl. 15 en 5de kl. 14. Uit de ontwerp-gemeentebegrooting voor 1887 bljjkt nog dat als buitengewoon onderhoud worden aangemerktlo. het plaatsen van hQuten hurries langs de gemetselde wallen aan den Ouden Singel en de Nieuwe Volmolen gracht over eene lengte van 350 meter f 700; 2o. het plaatsen van nieuwe stootpalen ƒ1100; 3o. voor diepwerken door vier werklieden gedurende 35 weken ƒ1400 (het diepen als tot nu toe met twee werklieden, is geheel onvol doende, zoodat eene uitbreiding tot vier werklieden in het belang van scheepvaart en industrie dringend noodig is); 4o. het voortzetten van het uitdiepen van ongeveer 2000 kubieke meters grond in den Ouden Rjjn 1600, en 5o. het wegbreken van den duiker van de gedempte Voldersgracht, welke on diepten veroorzaakt in den Ouden Singel ƒ1000. Dit laatste werk is noodig om het water op de vereischte diepte te houden. Thans moeten herhaal delijk schepen gelicht worden om over den duiker te komen. Ook wenscht men een dieppraam en een schuitje te zamen voor ƒ650 aan te'schaffen. Voor het verstrekken van en den aanleg voor duinwater wordt 2420, in plaats van ƒ3150 voor het loopende jaar, voldoende geacht; o. a. ƒ600 voor twee brandkranen op de Van-der-Werf-straat en 170 voor straatdrinkkranen. Aangezien thans geen voorstellen tot demping van grachten door B. en Ws. worden ingediend, is de desbetreffende post voor memorio( uitgetrok ken. [Zou niettemin eene demping van het Leven daal eenige overweging verdienen De geuren, welke er thans uit opstijgen, doen weer aan een open riool denken.] Mede als buitengewoon werk worden in een vol gend hoofdstuk vermeld: lo. herstellingen van het gebouw der Stadstimmerwerf 700 (uitstel van deze herstelling zou later tot aanzienlijke uitgaven aanleiding moeten geven); 2o. besteigering, her stellen en verven van den Stadhuistoreh ƒ1600; 3o. herstellingen aan de huisjes in het Elizabeths. Gasthuis ƒ500; 4o. idem van daken, goten en muren in de Stads Bank van Leening 350; 5o. idem van de koffiekamer in het Logement Den Burg 400; 6o. het maken van nieuwe muren en af scheiding van het terrein der Aschschuur 420; lo. herstellingen aan het verhuurde huis by het Haagsche Veer ƒ220; 8o. aanschaffing van een toestel van Michaelis tot onderzoek van tras en cement ƒ240 (behoorlijke keuring is zonder van dit toestel gebruik te maken niet wel doenlijk.) Eindelijk wordt voorloopig een memoriepost op de begrooting gebracht voor eenige werken in het Stedelijk Museum in de Lakenhal, waaromtrent een afzonderlijk voorstel vóór de behandeling van de begrooting zal worden ingediend. Eene verhooging met 100 wordt voorgesteld der jaarwedde van den inspecteur van politie den heer R. Pronk, en deze dus te brengen op 1100; terwijl verder wordt uitgetrokken een bedrag van ƒ100 voor de agenten, die in den loop van 1887 een 3- of 6-jarigen diensttijd hebben bekomen. Voor het onderhoud der lantaarns en verdere kosten der verlichting, wordt, ingevolge het ver handelde bjj de vaststelling der begrooting voor 1875, in uitgaaf gebracht het vermoedelijk bedrag van den kostenden prijs. Sedert de raming van ƒ21,000 is de gasverlichting uitgebreid, zoodat, wil men eene zuivere berekening aannemen, de kosten nu op niet minder dan 26,000 kunnen worden vast gesteld. Ten behoeve der brandweer wordt noodig geacht aanschaffing van slangen voor de onderscheidene brandspuiten ƒ400, idem van bonzeilen ƒ160 en van twee slangenwagens 500. In enkele gemeenten zijn bedoelde wagens met gunstig gevolg bij de behandeling van de brandkranen in gebruik. Het wordt wenschelijk geacht hiermede ook in deze gemeente eene proef te nemen. De kosten der schutterij worden, overeenkomstig de begrooting van den Schuttersraad, op ƒ9034 geraamd, in plaats van 8959 voor 1886. De kosten van het huis van bewaring en onder houd van politie-gevangenen worden, in verband met de invoering van het Strafwetboek met 1 Sep tember 11., op nihil uitgetrokken. Thans bedragen ze ƒ900. Er bestaat gelegenheid tot verzending der correspondentie naar Noord-Amerika door middel van het stoomschip „Schiedam". Ten postkantore alhier moeten de brieven enz. uiterlijk Vrijdag avond om 10.18 bezorgd zijn. Op het gebied van taalstudie zal aan de univer siteit te Leiden, volgens de Series Lectionum, in den aanstaanden cursus door 10 hoogleeraren en 2 lectoren college gegeven worden behalve in de vergelijkende taalstudie in het algemeen en die der Polyneesische talen in het bijzonder—in hetNeder- landsch en Middelnederlandsch, de Duitsche spraak leer, het Oudduitsch, het Gotisch, het Angelsak sisch, het Russisch, het Latijn, het Griekscli, het oud en het nieuw Hebreeuwsch, het Arabisch, het Osmaansch-Turksch, het nieuw Perzisch, het Sans kriet, het Chinees.ch, het Maleisch, het Soendaneesch, het Javaansch en Madureesch. Voegt men bij deze officieels opgave dat, blijkens de mededeelingen en werken der Koninklijke Aca demie te Amsterdam, een Leidsch professor de oude talen van Nederlandsch-Indië ontcijfert, tevens andere dan de opgenoemde Polyneesische talen be handelt, en dat oen zijner collega's de Assyrische taal critisch beoefent, dan is het zeker, dat aan geene buitenlandsche universiteit zooveel taalge leerdheid gevonden wordt als te Leiden aanwezig is. ArnhCrt.) Dr. Van Riemsdijk, te Doesburg, heeft voor de benoeming tot gemeente-geneesheer te Haarlem mermeer bedankt. Inmiddels heeft zich te Hoofddorp als genees-, heel- en verloskundige gevestigd dr. Buckman, van Amsterdam. Op de tentoonstelling der Hollandsche Maat schappij van Landbouw te Gorkum zjjn o. a. be- kreond P. D. M. Scholten, te Haarlemmermeer, voor win terrogge met een lsten en voor lange haver met een 2den prijs; W. J. De Jong, te Haarlemmermeer, voor mangelwortelen, 2den prijs; S. Uitendaal, Hil- legom, voor koolrapen, lsten prijs; A. Heemskerk, Hillegom, voor idem, bestuursprijsJac. Coert, Bos koop, voor appelen en peren, 2den prijs, voor fijnste tafelperen, lsten prijs, voor stoofappelen, lsten prijs, voor stoofperen, 2den prijs, voor grootste appelen, bestuursprijs; O. L. Rutten, Boskoop, voor grootste appelen 2den prijs, voor de grootste exem plaren conifeeren, 2den prijs. "Wed. C. Heemskerk, Hillegom, voor Leidsche of Rjjnlandsche boter, 2den prijs, voor Rijnl. komijnde kaas, lsten prijs, voor idem D. Marbus, Sassenheim, 3den prijs; J. B. Wesselingh, Hazorswoude, voor Edamkaas, 2den prijs; G. Van Dam, Wassenaar, voor export-komijnde kaas 2den prijs; P. A. Van Vliet, Oudshoorn, voor kaasvaten, bestuursprijs; Gebrs. Spoor, te Bode- grave, voor Eng. kaasvaten, bestuursprijs. Met de invoering van de gewijzigde strafvor dering heeft de Haagsche rechtbank de toevoeging van verdedigers in strafzaken aan beklaagden zoo danig geregeld, dat steeds de 30 laatsten op de lijst van advocaten met de kostelooze verdediging zullen belast worden, behoudens het geval dat pleiters, Vroeger dan het dertigtal ingeschreven, zich daartoe hebben aangeboden. De Raad van Woerden heeft de gemeente rekening over 1885 voorloopig vastgesteld met een bedrag in ontvangst van ƒ45,186.03 en in uitgaaf van 39,123.76, zoodat het batig saldo bedraagt 6062.27. Zeoals bekend is, zjjn voor eenigen tijd bö den gemeenteraad van Haarlem adressen ingeko men van enkele vereenigingen, strekkende tot af schaffing van de kermis. Hierop werd door B. en Ws. voorgesteld op die adressen afwijzend te be schikken. De Raad heeft de zaak aangehouden en besloten inmiddels het gevoelen van de Kamer van Koophandel in te winnen. Thans is bij den Raad ingekomen een adres door 1075 ingezetenen ondèr- teekend, strekkende tot behoud van de kermis. Het stedelijk museum van schilderijen en oudheden op het Raadhuis te Haarlem heeft eene belangrijke aanwinst verkregen door den bjjbouw van eene zeer fraaie schilderijzaal. Deze, evenals de oudere zalen, munt boven vele andere uit wat het licht betreft. Het legaat van jhr. Fabricius Yan Leyenburg, bestaande in meer dan zestig schilderijen, waaronder stukken van groote waarde, heeft in de nieuwe zaal een uitnemend verblijf ontvangen. Onder de inkomsten der gemeente Amsterdam wordt voor 1887 gerekend op ƒ30,000 van de Telephoon-maatschappij, ƒ62,000 van de Omnibus maatschappij, ƒ180,000 van de Duinwater-maat schappij en ƒ690,000 van de Gas-maatschappij te zamen ƒ962,000. De kunstwerken aan den Leidschen Rjjn, onder Utrecht, ter verbinding van Amsterdam met het Merwedekanaal, zijn gegund aan den minsten in- scln#ver, den heer C. Blankevoort, aannemer te Monnikendam, voor ƒ197,000. De oud-hoogleeraar mr. J. De Wal zal Deventer metterwoon verlaten en zich met November a. s. te Arnhem vestigen. Naar het „Vad." verneemt, is de minister van koloniën voornemens een deskundige uit Nederland naar Atjeh te zenden, ten einde een speciaal onder zoek in te stellen naar de berri-berri. Door de arrondissements-rechtbank te Gro ningen is, ter vervulling eener opengevallen rech- tersplaats in dat college, opgemaakt de navolgende lijst van aanbevelingmr. A. Greebe, kantonrechter te Heerenveen; mr. G. W. baron Yan Imhoff, rechter in de arrondissements-rechtbank te Winschoten, en mr. B. Van Royen, rechter-plaatsvervanger in de arrond.-rechtbank en notaris te Groningen. Het stoomschip „Prins Alexander", van Batavia naar Amsterdam, passeerde 8 Sept. Dungoness; de „Soenda", van Batavia naar Amsterdam, vertrok van Aden 8 September; de „Koningin Emma", van

Leidsch Dagblad | 1886 | | pagina 1