N8144. Dinsdag '7 A0. 1886. <§eze (Qourant wordt dagelijks, met uitzondering ran £on- en feestdagen, uitgegeven. De looper, belast met het innen der quitanties, zal zich Dinsdag vervoegen bij de Abonné's, wonende: Morschweg, Morschsingel, Stationsweg, Rijnsburgersingel, Aloëlaan, Haarlemmer- trekvaart, Marendijk, Koepoortssingel, Haagweg, Hooge Rijndijk, Broederpad, Zijlsingel, Zijlweg, Heerensingel en Hee renlaan. Leiden, 6 September. LEIDSCH DAGBLAD. PEUS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 ma&nden1.10. Franco per poet1.40. Afionderlijke Nommere0.05. PRIJS DER ADVERTENTOEN Van 1—6 regels ƒ1.05. Iedere regel meer ƒ0.17}. Grootero lettere naar plaatsruimte. Voor het incae- eeeren buiten de etad wordt 0.10 berekend. Officiëele Kennisgevingen. PATE1VTBLADEK. De Burgemeester, hoofd van het Bestuur der gemeente Leiden, brengt ter kennis van belanghebbenden dat de patentbladen voor de gepatenteerden, wonende in de wijken I, II en III, over het dienstjaar 1886/87, bij het College van Zetters, in een der vertrekken van het Raadhuis dezer gemeente, op vertoon van het aanslagbiljet, verkrijgbaar zijn, dagelijks des namiddags van één tot drie uren en wel op Maandag 6, Dinsdag 7, Woensdag 8 en Don derdag 9 September e. k.terwijl na het verstrijken van dien termijn de onafgehaalde patentbladen ter uit reiking moeten worden afgegeven aan de deurwaarders der directe belasting alhier, die voor hunne moeite mogen eischen tien cents, zonder meer. Leiden, De Burgemeester voornoemd, 4 Sept. 1886. DE KANTER. In de maand Augustus zijn binnen deze gemeente geboren 126 kinderen, als71 zoons en 55 dochters overleden 75 personen (van welke 7 elders woon achtig), als: 17 mannen, 10 vrouwen, 32 zoons en 16 dochters; daarenboven als levenloos aangegeven 12; gehuwd 34 paren. De luitenants ter zee der 2de kl. R. Posthumus Meyjes en J. T. Van Slooten, gedetacheerd te Leiden, worden met 1 October a. s. geplaatst respectievelijk aan boord van Zr. Ms. opleidingsschepen „Admiraal Van Wassenaer" en „Anna Paulowna", terwijl de luitenants ter zee der 2de kl. H. A. Schoonhoven en G. J. Van der Hout met gelijken datum worden gedetacheerd bjj de Kweekschool voor Zeevaart te Leiden. Bij de gehouden aanbesteding eener belang rijke verbouwing aan het perceel Botermarkt N#. 8 alhier, waren 10 inschrijvers. Het werk is gegund aan den heer T. Los alhier, voor f 4994. De Koninklijke Nederlandsche Grofsmederij alhier, herdenkt heden het feit dat vóór 50 jaren de koninklijke goedkeuring verleend werd aan de bij notarieele akte van 30 Augustus te voren, opge richte Vennootschap, genaamd Grofsmederij te Leiden. Bjj de heden gehouden openbare verkooping van cokes in partijen van 100, 50, 10 en 5 hecto liters, waren de hoogste prijzen ƒ36, ƒ18.50, f 3.90 en 1.85de laagste 36, ƒ18.50, f 3.70 en 1.85. Gelijk bekend is, neemt Nederland eene eerste plaats in onder de landen, die handelsvestigingen hebben aan den Congo en de Zuid-Westkust van Afrika. De „Nieuwe Afrik. Handelsvennootschap" bezit daar talrijke factorijen, welke zij voortdurend tracht te vermeerderen. Met dat doel heeft een harer hoofdbeambten, de heer Anton Greshoff, in het vorige jaar eene reis ondernomen naar San- Salvador en naar Leopoldvile en eene beschrijving van dien tocht opgeteekend, welke majoor De Bas in het tijdschrift van het Aardr. Genootschap heeft openbaar gemaakt. Dit beknopt, boeiend en toch onopgesmukt reis verhaal is zeer belangrijk. Men vindt er tal van bijzonderheden omtrent land en volk aan den Congo en zijne zijtakken. De heer Greshoff heeft bovendien eene groote verzameling van voorwerpen overgezonden, die in handen zijn gesteld deels van de Utrechtsche hoog leeraren drs. Hubrecht, Wefers Bettink en Wich- mann, deels van den directeur van 's Rijks Ethno- graphisch Museum te Leiden, dr. Serrurier. Een aantal weerkundige waarnemingen, door de Portugeesche geestelijken te San-Salvador gedaan, zjjn ter be schikking gesteld van prof. Buys Ballot, en zullen elke maand door vervolgen worden aangevuld. De belangrijke mededeelingen van onzen landge noot zullen zeker ook in het buitenland de aan dacht trekken, niet 't minst wat hjj schrijft van de daden der „Association internationale Africaine" en over de werkzaamheid der verschillende zende lingen, van welke hij aan de Fransche verre de voorkeur geeft. Uit het reisverhaal blijkt dat de heer Greshoff aan den Congo onder de inlanders zeer gunstig staat aangeschreven en daarom overal zeer goed werd ontvangen. Hij is er bekend onder den niet zeer weiluidenden naam van Mfunu Ntangu. Uit berichten van dr. Oscar Lenz weet men, dat de heor Greshoff, wiens verdere berichten ook door het Aardrijkskundig Genootschap zullen worden openbaar gemaakt, reeds geslaagd is in zjjn voor nemen om te Kinshassa eene Nederlandsche factorie te stichten. Rbl Morgen zullen bjj de manoeuvre, die ook door de troepen van het garnizoen der residentie op het terrein Wassenaar Leiden zal gehouden wor den, twee partjjen worden geformeerd. De Noordpartjj, bestaande uit het 1ste, 2de en 3de bat., commandant luit..kol. Greve, vereenigt- zich te 7 uren op de voorplaats der Oranjekazerne in marsch-tenuede Zuidpartjj (4de en 5de bat.) bevindt zich te 8 uren in de Maliebaan om af te marcheeren, commandant luik-kol. Lanzing, marsch- tenue met schakotband9n (witto bonden). Door den raad der gemeente Hillegom is tot lid der plaatselijke schoolcommissie benoemd de heer M. J. Hengeveld Knz. Een drietal telegrafisten van het hoofdkantoor te Amsterdam, hebben zich aangemeld voor dezelfde betrekking in de Transvaal. De Staatscourant van heden bevat een koninklijk besluit van 3 dezer, waarbij, op de voordracht van den raad van ministers dd. 31 Aug. 1886 en met het oog op art. 98 der Grondwet, wordt bepaald dat de tegenwoordige vergadering van de Staten- Generaal zal worden gesloten op Zaterdag 18 dezer, des namiddags te 3 uren. De minister van Staat, minister van binnenlandsche zaken, wordt gemach tigd zich op het vermelde tijdstip te begeven naar de vergadering der Staten-Generaal, ten einde in eene vereenigde zitting der beide Kamers, de ver gadering in 'sKonings naam te sluiten. Bij koninklijk besluit van 3 dezer is tot voor zitter van de Eerste Kamer der Staten-Generaal, gedurende de vergadering, die zal aanvangen op den derden Maandag van September 1886, benoemd jhr. mr. F. J. J. "Van Eysinga, lid van die Kamer. Het stoomschip „Burgemeester Den Tex", van Batavia naar Amsterdam, vertrok van Padang 4 Sept.; de „Gelderland", van Java naar Rotterdam, vertrok 5 Sept. van Port-Saïdde „Koningin Emma", van Amsterdam naar Batavia, vertrok van South ampton 5 Sept.; de „P. Caland", van Rotterdam naar Nieuw-York, passeerde 5 Sept. Dover; de „Prins Alexander", van Batavia naar Amsterdam, passeerde St.-Vincent 4 Sept.; de „Zaandam" ver trok 4 Sept. van Nieuw-York naar Amsterdam; de „Voorwaarts", van Amsterdam naar Batavia, passeerde 5 September Perim. Z. M. heeft benoemd bjj den generalen staf, tot luit.-kol., den majoor A. Kool, van dien staf; bjj het wapen der art., bjj het 2de reg. veld-art., tot luit.-kol., den majoor K. M. Verschoor, van het corpsA. H. Roebroeck benoemd tot burgemees ter der gemeente Heer; mr. J. F. Ingen-Housz, te Zevenbergen, met 16 Sept. a. s., benoemd tot schoolopziener in het arrondissement Bergen-op- Zoom. Gemengd NieawA Uit het Detentiehuis alhier ont snapten gisteren twee gevangenen, die dezer dagen van Hoorn waren overgebracht. Reeds waren zjj tot de spoorrails gevlucht en bevond één hunner zich tot aan den hals in eene sloot, toen zij door het schot van den schildwacht, die de geheele wacht in de wapens riep, en vreezende door een kogel getroffen te worden, hunne verdere pogingen om in vrjjheid te geraken, lieten steken en zich weer gevangen gaven. Toen degeen die zich in de sloot verborg, tweemaal had hooren schieten, gaf hjj zijn verlangen te kennen om te capituleeren, door zjjne handen, bijwjjze van vlag, in de hoogte te zwaaien en te roepen: „schei maar uitI" Na opgemaakt proces-verbaal is ter beschikking van den officier van justitie te 's-Gra- venhage gesteld zekere P. G. v. d. B., die zich in deze gemeente aan bedelarij heeft schuldig gemaakt. Hedenmorgen is een huzaar wegens aanhoudend wangedrag uit de gelederen verwijderd en door de zorg der politie buiten de gemeente gebracht. Een huzaar, die Zaterdag-avond op de Langegracht met zjjn aanstaanden schoon vader in woordenwisseling kwam, heeft dezen zoo danig toegetakeld dat de man bewusteloos neer viel. De zoon van Mars, hierover wel een weinig in de war zittende, wilde over het dak de vlucht nemen, maar dit scheen hem niet te gelukken. Nu besloot hjj doodeenvoudig de deur uit te gaan, maar toon kreeg h(j hot to kwaad mot oon aantal burgers, die hem te lijf wilden en hem noodzaakten weer binnenshuis te gaan. De patrouille, die inmid dels gehaald was, mocht er eerst van nacht om halféén in slagen, na lang zoeken, den dapperen militair te arresteeren. Een ander huzaar, die gisteravond om halfzeven in een allesbehalven nuchteren toestand op den Ouden Rijn marcheerde ging eene poort in,, ontkleedde zich gedeeltelijk en sprong te water. Ook voor dit geval werd de patrouille gewaarschuwd',, die er dan ook in slaagde den dilettant-drenkeling in arrest te nemen. De inspectie van den divisie-com mandant generaal jhr. Klerck over de hier in gar nizoen liggende infanterie gaat ook vergezeld met groote leger-oefeningen te Katwjjk. Gisteren en reeds hedenmorgen vroeg zjjn de op voet van oorlog gebrachte manschappen daarheen vertrokken. Op een ontvangen bericht van den kolonel-com mandant van het 4de reg. is ook het 1ste bataljon te Delft gemobiliseerd en ging dat van morgen om 5 uren met een extra-trein naar Leiden, ten einde met de gezamenlijke Leidsche bataljons en met het 3de bat. uit Haarlem de manoeuvre te houden. Deze manoeuvre zal behalve heden, ook op Dins dag en Woensdag plaats hebben, op welken laatsten dag het 1ste bat. met een extra-trein om 6 uren 's namiddags wederom te Delft zal terugfceeren. De volksfeesten, welke in den loop dezer maand te Hillegom zullen plaats hebben, zjjn door de commissie vastgesteld als volgt's Mor gens ringrijden (had dit het vorige jaar plaats op het losse paard, thans zal dit geschieden met paard en tweewielig rijtuig), benevens sleuteltrekken, wat eene aardigheid zal zjjn uitsluitend voor dames. Voorts mastklimmen, tobbespel, turfrapen, broodjes happen en zakloopen, alles om fraaie prijzen, 's Na middags zal er eene harddraverij plaats hebben om prijs dh premie. Een draaimolen zal in het dorp worden opgesteld, waarvan de Hillegomsche jeugd eenige uren van den dag kosteloos zal kun nen profiteeren. Gisternamiddag om halfdrie ont stond, door broeiing, brand in den hooiberg op de

Leidsch Dagblad | 1886 | | pagina 1