gewicht bedraagt ruim 20,000 KG., waarondereen stuk van 8000 KG. "Wij ontvangen het volgende land- bouwbericht uit Haarlemmermeer: Terwijl nu, in September, op het veld eene tropi sche zon brandt, verrichten de werklieden van den boer hunne zware taak. Yan 's morgens vjjf uren tot 's avonds, zoolang als het daglicht het maar vergunt, is ieder in de weer om het koren en de boonen te zichten of te snjjden en wat droog is binnen te brengen. By het snel rjjp worden komen overal handen te kort. De graanbergen steken hunne toppen weer zegevierend boven de boerenwoningen. Als iets, wat zelden voorkomt, mag gelden dat op vele boerderijen de boonen te gelijk met de tarwe gezicht worden. Yoor de paarde- en duiveboonen is het de gewone tjjd en deze zijn over 't geheel genomen uitmuntend met peulen bezet. Wegens de sterke droogte gaat er evenwel veel verloren. De tarwe komt geheel achteraan en levert slechts een zeer middelmatig gewas. Het stroo ziet er roestig uit en de aren bevatten weinig wichtige korrels. De prijzen van het nieuwe gewas, waarvan reeds kleine partijtjes aan de markt komen, zjjn laag. De aardappelen zijn in grooten overvloed aan wezig, en de bekende ziekte heeft gelukkig de winteraadappelen niet op onrustbarende wjjze aan getast. Tuinvruchten en groenten zjjn dooreen ge nomen best gelukt. De gras- en klavergroei was zeer gunstig, wat vooral den veeboeren ten goede komt. In 't algemeen was de zomer beter geschikt voor de ontwikkeling van blad en stengel, dan voor de bloem- en vruchtwording, Van 5 tot en met 8 September zullen te Katwjjk aan Zee oefeningen worden gehouden door de troepen te Leiden in garnizoen, waarbij een deel aldaar zal overnachten, terwijl 8 Sept. eene groote parade zal plaats hebben, circa één uur 's namiddags. De rechtbank heeft het verzoek tot Surséance van betaling van de „Dorrepaalsche Bank der Vorstenlanden", voorloopig toegestaan, en tot bewindvoerders benoend de heeren J. B. Bierens de Haan, (van de firma Gebrs. Hartsen,) A. L. Wurfbain en rar. Pijnappel. Te Amsterdam is, door den vador zelf, uit de Baangracht het lijkje opg haald van een 4-jarig jongetje, dat sedert Woensdag-avond uit de ouderlijke woning werd vermist. In den acht erho ek van G e 1 d er 1 an d heeft een zeldzaam hevig onweder gewoed en niet weinig ongelukken veroorzaakt. Op één oogenblik kon men te Zutfen op tien plaatsen aan den horizon brand ontdekken. Te Borculoo werd de boerenhofstede „de Beek vliet" door den bliksem getroffen en in korten tijd in de asch gelegd. Acht stuks hoornvee kwamen in de vlammen om. Te Hengoloo brandde de boerderij „Engelin" tot den grond af. Nagenoeg niets anders is er gered dan het vee. Het onweder was zoo hevig en de regen viel 'bij zulke stroomen neer, dat de meeste omgelegen bewoners de brandklok en de brandsignalen niet konden hooren; de bui duurde ruim een uur. Op onderscheiden plaatsen in den omtrek scheen brand te zijn. Het telegrafisch verkeer op de hoofdlijnen naar Duitschland enz. was gestoord. Van de woning van den landbouwer Verwejj, te Hatert bij Nijmegen, zjjn alleen de muren blijven staan. Twee groote varkens en eenige biggen kwamen in de vlammen om, terwijl een paard zoodanige brandwonden aan kop en rug heeft bekomen, dat het ook als verloren moet beschouwd worden. Boven Wageningen ging het onweder vergezeld van hagelbuien. De te veld staande tabak heeft daardoor nogal geleden, hetgeen zeer te betreuren is, daar het gewas tot nu toe uitstekend kon ge noemd worden. Te Smilde vielen bij een hevig onweder stukken ijs ter grootte van een duivenei. Ook boven Meppol ontlastte zich een zwaar -onweder. In de nabijheid der stad, in de zooge naamde Oosterboer, sloeg de bliksem in de woning van den landbouwer Prins. Het geheele huis is door het vuur vernield, benevens 1 paard, 2 varkens en 4 schapen. Te Venendaal sloeg de bliksem in T. v. H.'s boerderij, welke mot bijna den geheelen inboedel eene prooi der vlammen werd. Het vee werd gered. De eigenaar bekwam bij het redden van een kistje met waarde verschillende wonden. Het aantal in brand geraakte of totaal verbrande boerderijen in het geheele land is bijna ontelbaar. Tflleg rammen. (Zie de Buitenlandsche berichten in het 2de Blad.) PEST, 3 September. De kiezers van Pest en Temesvar zonden aan den heer Zichy te Sofia adressen, waarin hjj verzocht wordt aan vorst Alexander de sympathie van Hongarije te betuigen. Vele Hongaarsche steden volgen het voorbeeld dei- hoofdstad. PHILIPPOPEL, 3 September. Met betrekking tot den aanslag op den vorst, verneemt men nog dat het boomstammen waren, welke op de rails waren gelegd, om den vorsteljjken trein te doen ontsporen. SOFIA, 3 September. De oproerige troepen heb ben zich op genade of ongenade overgegeven en de goedertierenheid van den vorst ingeroepen. (Tweede Tel.) Vorst Alexander is heden hier aangekomen. Hij heeft dezen nacht eene depeche ontvangen, waarin prins Von Bismarck hem af raadde de schuldigen te straffen. De Russische en Duitsche consuls namen geen deel aan de feeste lijkheden bjj de ontvangst van den vorst. De gewisselde depeches tusschen den vorst en den czaar zjjn heden hier bekend geworden. Het besluit van don vorst staat nog niet vast. Wanneer de vorst mocht aftreden, zal de rust niet verzekerd zjjn. De aan den vorst getrouwe officieren zijn zeer tegen zjjn aftreden. BARCELONA, 3 September. Van de bjj de ont ploffing gekwetste personen is reeds één overleden. Bijna alle bouwwerken zjjn gestaakt. Men gelooft dat de politie de daders van den aanslag op het spoor is. ST.-PETERSBURG, 4 September. Het „Journal de St.-Pótersbourg" ontkent de juistheid van het geen het „Berliner Tageblatt" over de reis van de prinsen van Battenburg in Rusland mededeelt. LEIDEN, 3 September. Weerbericht (medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut). Verwachting: oostenwind. Thermometer-stand: gisteravond om 8 uren 22° Celcius 71.6° Fahrenheit; hedenmorgen om 8 uren 21° C. 69.8° F.'smidd. 12 uren 27° C. 80.6° F.; 's namiddags 4 uren 26° C. 78.8° F. - Hedennamiddag ontvingen we per Engelsche mail de Indische bladen van 26 tot en met 30 Juli. Toen van middag een jongen, die een beladen broodwagen vervoerde, over de brug van het Le vendaal de Barbara-steeg wilde inrijden, kwam zijn wagen in botsing met een aan den ingang ge plaatsten paal, ten gevolge waarvan de jongen het handvatsel tegen de borst kreeg. Blijkbaar inwendig gekneusd, werd hjj eerst een nabijgelegen woning ingedragen en vervolgens naar zjjn huis vervoerd. Geneeskundige hulp was weldra bjj de hand.- - Het stoomschip „Conrad", van Amsterdam naar Batavia, arriveerde te Batavia 2 Sept.; de „Schiedam", van Nieuw-York naar Amsterdam, passeerde 4 Sept. Dover. KOLONIËN. BATAVIA, 26-30 Juli. Van den Civielen en Militairen Gouverneur van Atjeh en Onderhoorigheden is onder dagteekening van 20 dezer het volgende telegram ontvangen Twaalf Juli: Gezaghebber Melaboe, de 1ste lui tenant der Infanterie J. H. Kroet, nabij de bentingaan gevallen en (zwaar) gewond. Twee daders door bevol king gearresteerd, schuldig bevonden en gefusilleerd. Zestien Juli beschieting van Segli op groote schaal vjjand na een uur overstelpend vuur verjaagd met verlies van minstens twee en zeventig dooden, wjj één mindere licht gewond. Assistent-Resident Kamp nog niet terug van Westkust, geen nadere berich ten in zake Rigas. De 1ste luit. der inf. van het leger in Neder land G. N. M. De Vree, thans gedetacheerd bjj het leger alhier, heeft verzocht om overplaatsing. Dat verzoek is afgewezen. Naar men mededeelt, zal mr. J. C. Van Ejjk, laatst leeraar aan de afdeeling Indische taal, land en volkenkunde aan het Gymnasium Willem III, thans met verlof in Nederland, 's lands dienst verlaten. - Voor het klein ambtenaars-examen alhier, af genomen op Maandag 19 Juli en volgende dagen, hadden zich aangemeld 49 candidaten, waarvan 12 niet zjjn opgekomen. Van de 37 geëxamineer- den verkregen 4 goed en 12 voldoende, De geslaagden zjjn: Goed: H. J. Hölscher, L. C. G. Risakotta, K. Rudolph, R. G. Vorsterman van Ooijen. VoldoendeF. G. Andreas, J. O. de Bell, D. Buchel, W. J. Ford, D. J. de Grave, G. P. G. In der Maur, W. P. R. K. Jaeger, C. A. Loth, F. H. Mejjer, F. W. Pichel, Th. A. Van der Vlist, G. H. Young. De diploma's kunnen Zaterdag bij den voorzitter worden afgehaald. - Een particulier telegram aan het „Bat Nbl." uit Soerabajja, dd. 29 Juli, meldt: Het Duitsche schip „Lorelei," kaptein Biet, van Macassar onder weg naar Pasoeroean, is bjj het eiland Kagean gestrand en totaal wrak. De kapitein en beman ning zjjn gered. Door den gouverneur-generaal van Ned.-Indië zijn de volgende beschikkingen genomen Civiel Departement Ontslagen: Eervol uit zijne be trekking. wegens ziekte, de verificateur 5de kl. bij de in- en uitvoerr. en acc. P. N. Brunn r; op verzoek, eervol uit 's lands dienst, met ingang van den dag, waarop hij zijne betrekking aan zijn opvolger zal kunnen overgeven, de secretaris der residentie Bagelen J. M. Trouerbachop ver zoek, eervol uit zijne betrekking, de civiele gezaghebber van Larantoeka en Onderh. (Timor), J. M. Koos. Benoemd: Tot secretaris: der res. Bagalen, H. Groe- neveldt; der res. Menado, M. Alting du Clous. Tot civiel gezaghebber van Larantoeka en Onderh. H. L. Worms. Tot voorzitter van de landraden te Madioen on Ponorogo (res. Madioen), mr. A. Viëtor Sibinga. Bij de algemeene secretarie: tot lsten commies F. De Greve; tot 3den commies, A. Suermondt. Tot ass.-res,van Koetoardjo (Bagelen), tevens vendu meester aldaar G. A. C. O. Kraft Van Ermelvan Temang- goeng, tevens vendumr. aldaar, P. M. L. De Bruyn Prince van Galoeh (Cheribon), tevens vetldumr. aldaar, F. K. W. Van Cattenburch. Bij het binnenl. bestuur op Java en Madura: tot contr. late kl. H. J. Post; tot contr. 2de kl. C. E. Bodemeijer; tot aap.-contr. J. B. G. Van Slingerlandt. Bij den post- en telegraafdienst: tot commies lste kl. F. H. Obertop; tot commies 2de kl. J. E. Fredriks. Tot buitengewoon subst.-griffier buiten bezwaar van den lande bij de rechtbank te Indramajoe (Cheribon) mr. G, P. H. Van Maarseveen; tot buitengewoon subst.-griffier buiten bezwaar van den lande bij de rechtbank te Grissce (Soera- baia) J. H. Huut. Geplaatst; In de contróle-afd. Loerahgoeng, afd. Koe- ningan, de contr. 2de kl. J. W. Van der Valk. Verplaatst: Van de contróle-afd. Loerahgoeng, afd. Koeningan, naar de contróle-afd. Cheribon, afd. van dien naam, de contr. lste kl. W. F. L. Boissevain. Toegevoogd: Aan den controleur van de contróle- afd. Keboemen, afd. van dien naam. de burg. ambtenaar W. H. Hoedt, thans ter beschikking van den ass.-res. van Karanganjar. Belast: Met de waarneming der betrekking van com mies 3de kl. F. A, Kommer. Departement van Oorlog. Ontslagen: Eervol uit Zr. Ms. mil. dienst, w. volbr. diensttijd, met beh. van recht op pens., de luit.-kolonel der inf. G. A. H. Van Steenvelt op verzoek, eervol uit Zr. Ms. mil. dienst, de lste luit. der inf. J. P. J. Heintz eervol, uit 's lands dienst, de meester knecht koper- en blikslager bij den art.-constructiewinkel te Soerabaia J. Schmidt. Verleend: Een 2-jarig verlof n. Europa, w. ziekte, aan den lsten luit.-kwartmr. bij de mil. adm. N. A. De Voogt. Bevorderd: Bij het wapen der artillerietot majoor, de kapt. F. Bauertot kapt. de lste luit. J. M. Van Braam tot lsten luit. de 2de luit. P. J. Loyson Dillié. Bjj den mil. geneesk. dienst: tot dir. off. van gez. 2de kl., A. Van der Eist; tot off. van gez. lste kl., F. W. Stammeshaus. Overgeplaatst: De kapt. der genie J. C. H. Fischer naar Willem Ide lste luit. der genie C. Swartbol naar Amboinade 2de luit. der genie F. Kaaymakers naar Gom- bongde luits.-kolonel der genie L. J. Resuer naar Batavia en J. C. Dozij naar Willem I, en de magazijnmeester 3de kl. der art. (2de luit.) F. J. Teeuwen naar Batavia. Benoemd: Tot chef van den generalen staf, de kol. der art., adjudant des Konings in buitengewonen dienst, A. R. W. Geij Van Pittius; tot 2den luit. bij het wapen der inf., de sergeanten van dat wapen: L. T. Musch, W. A. Tassius, E. M. Kiesel, H. Aars, H. J. L. Homburg, D. Gout en H. J. Van Bremen; tot 2den luit.-kwartmr. bij de mil. adm., de sergeant der inf. J. J. Scheepers. Bij het wapen der inf.tot luit.-kol., de majoor M. H. Vis; tot majoor, de kapt. J. M, Juda; tot kapt., de lste luit. J. J. Bostot lsten luit., de 2de luits. F. J. Oudendal, F. F. F. Fuhrhop, C. D. J. Van der Star en H. J. E. W. E. Diechmann. Geplaatst: De off. van gez. lste kl. H. Breitenstein bjj den geneesk. dienst van Atjeh en Onderh.; de off. van gez. 2de kl. Ch. E. Fiedeldij bij het mil. hosp. te Soerabaia. Overgeplaatst: De tijdelijke off. van gez. 2de kl. F. A. Cremer naar Atjeh; de offn. van gez. 2de kl. G. Salomon bij het garn. te Salatiga en A. Ekerman naar Atjehde kapts. intendant J. E. Jautze naar Amboina, H. F. O. Van Cattenburch naar Batavia en J. J. Kluyskens naar Medan. CORRESPONDENTIE. Eenige Leiderdorpers Wij bepalen ons in deze zaak tot feiten en treden niet in beschouwingen. Vergadering van den Gemeenteraad van Leiden, op Dinsdag 7 September 1886, des namiddags te twee uren. Punten ter behandeling: 1°. Benoeming van leden in de vaste Commissiën, als: a. Drie leden van de Commissie van Financiën en uit dezen van den Voorzitter. b. Twee leden van de Commissie belast met het ont werpen en herzien van de plaatselijke verordeningen, tegen wier overtreding straf is bedreigd. e. Drie leden van de Commissie tot het ontwerpen en herzien van de plaatselijke verordeningen, betreffende de huishouding der gemeente, en uit dezen van den Voorzitter. d- Twee leden der Commissie van Fabricage. 2°. Benoeming van eene eerste onderwijzeres aan de Meis jesschool der lste klasse (218). 3°. Idem van eene leerares of leeraar in de Hoogduitscho taal aan de Kweekschool (219). 4°. Verdeeling yan dea Baad ia sectiën.

Leidsch Dagblad | 1886 | | pagina 2