Pit nummer bestaat Bit Brie Bladen. H\ 8143. MiaandLatg O September. A®. 1886. <§eze (Qourant wordt dagelijks, met uitzondering 7an fon- en feestdagen, uitgegeven. De looper, belast met het innen der quitanties, zal zich Maandag vervoegen bij de Abonné's, wonende: Groenesteeg, Middelstegracht, Uiterste gracht, Heerengracht, Langegracht, Aard- appelenmarkt, Mare, Janvossensteeg (met aangrenzende stegen), Oude Singel en Oostdwarsgracht. Leiden, 4 September. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 8 maanden1-10. Franco per post*-40. Afzonderlijke Hommers0.05. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 16 regels 1.05. Iedere regel meer 0.17J. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incaa- eeeren buiten de stad wordt 0.10 berekend. Ofllcieele Kennisffeyingen. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien art. 6, 2de alinea der Verordening van 11 Novem ber 1880, regelende de inwendige inrichting der scholen, de toelating en het ontslag der leerlingen (Gemeenteblad N°. 4 van 1881); Brengen ter algemeene kennis, dat de inschrijving van nieuwe leerlingen aan de openbare scholen der 3de en 4de klasse zal plaats hebben van 6 tot en met 18 September e. k. in de schoollokalen in de Rijnstraat, in de Brande- wijnsteeg, op de Binnenvestgracht aan het Plantsoen, in de Van-der-Werfstraat en aan de Korte Mare, des voormiddags van halfnegen tot negen uren en des namiddags van lialftwee tot twee uren, behalve des Zaterdags namid dags en des Zondags. De Gemeente Leiden wordt voor de leerlingen der open bare scholen van de derde klasse in drie wijken verdeeld. Tot de wijk voor de openbare school der derde klasse N°. 1 behoort dat deel der gemeente, dat ingesloten wordt door en ten oosten en ten zuiden ligt van de lijnKaiserstraat, Rapenburg, Nieuwsteeg, Zonneveldstoeg, Ketelboeterssteeg, Korte Korenbrugsteeg, Nieuwe Rijn tot de Utrechtsche brug. Tot de wijk voor de openbare school der derde klasse N°. 2 behoort dat deel der gemeente, dat ingesloten wordt door en ten oosten ligt van de lijn: Nieuwe Rijn, Visch- brug, Hoogstraat, Stille Mare, Lange Mare, Oude Vest on Oostdwarsgracht. Tot de wijk voor de openbare «ehool der derde klasse N°. 3 behoort dat deel der gemeente, dat ingesloten wordt door en ten oosten en ten westen ligt van de lijn: Kaiser straat, Rapenburg, Nieuwsteeg, Zonneveldsteeg, Ketelboeters steeg, Korte Korenbrugsteeg, Nieuwe Rijn, Vischbrug, Hoog straat, Stille Mare, Lange Mare, Oude Vest en Oostdwars gracht: Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 2 Sept. 1886. E. KIST, Secretaris. Aan het Hotel Levedag op de Breestraat alhier is afgestapt de generaal-majoor Klerck, die eene inspectie over het garnizoen zou houden. De in fanterie was daartoe hedenmorgen met de muziek reeds vroegtijdig op het Schuttersveld opgesteld. De „series lectionum" die in den cursus 1886/87 aan de Leidsche universiteit zullen gehouden wor den, is verschenen. De rector-magnificus, die den 21sten September zijne „oratio inauguralis" zal houden, is prof. dr. H. G. Van de Sande Bakhuyzen. In de faculteit van wis- en natuurkunde komen voor 1 hoogleeraar in ruste, 11 hoogleeraren en 1 lectorin de faculteit van letteren en wijsbegeerte, 1 hoogleeraar in ruste, 15 hoogleeraren en 3 lec toren; in de faculteit van godgeleerdheid 1 hoog leeraar in ruste en 5 hoogleeraren; in de faculteit van rechten 8 hoogleeraren; in de faculteit van geneeskunde 8 hoogleeraren; te zamen 3 hoog leeraren in ruste, 47 hoogleeraren en 4 lectoren. Tevens zijn er 2 hoogleeraren vanwege de Ned.- Herv. Kerk, en is 1 hoogleeraar der theologische faculteit mede hoogleeraar aan het Remonstrantsche seminarium. Prof. dr. W. Einthoven komt als opvolger van prof. dr. A. Heynsius dit jaar voor het eerst op de series voor. Alle katheders zijn nu bezet, behalve voor de archaeologie, die, in art. 43 van de wet op het H. O. nadrukkelijk genoemd en sinds lang Leiden toegezegd, nog steeds op vervulling wacht. Terwjjl het klassieke stempel van onze univer siteiten gaandeweg verdwijnt, houdt de „series lec tionum" in haar deftig Latijn nog steeds het decorum omhoog. Gedurende deze week zijn dagelijks in de Stedelijke Werkinrichting alhier opgenomen van 33 66 volwassen personen en van 5 14 kinderen. Bjj besluit van Gedeputeerde Staten dezer provincie is de rekening van ontvangst» en uit gaven der gemeente Zegwaard voor 1885 goedge keurd, in ontvangst op f 8706.67'/,, in uitgaaf op f 8068.34 en dus met een batig saldo van f 638.331/,. Op last van de Algemeene Synode wordt bij de heeren A. Yan Hoogstraten Zoon te 's-Gra- venhage uitgegeven het Rapport in de laatstgehou den vergadering uitgebracht over het reglement, houdende tijdelijke bepalingen tot bevordering van den vrede in de Nederlandsche Hervormde Kerk. Het Provinciaal Kerkbestuur van Zuid-Holland heeft, met ingang van 10 October e. k., aan den heer C. H. Van Rhijn, theol. dr. en pred. te Gouda, uithoofde van zijne benoeming tot hoogleeraar in de godgeleerdheid aan de Rijks-universiteit te Gro ningen, eervol emeritaat verleend. Door den minister van oorlog is bevolen, dat de miliciens van de lichting van 1883, behoorende tot de drie bataljons van het 1ste reg. infanterie, te Leeuwarden in garnizoen, wegens het heerschen van roodvonk onder dat garnizoen, onmiddellijk met onbepaald verlof huiswaarts zullen worden gezonden. De zomer spot met het tooneel-seizoen. De première van prof. Thjjm's vertaalde „Menschen- hater" op het Leidsche Plein te Amsterdam, werd voor grootendeels ledige banken gegeven. De be langstelling, waarop vooral deze voorstelling zoozeer aanspraak heeft, blijft achterwege, zoolang de hitte dezer dagen zelfs de kunstvrienden afschrikt van de warme, met gas verlichte schouwburgzalen. (D. v. N) Onder bevel van den kapitein der infanterie van het Oost-Indisch ieger O. L. I. W. J. N. Bosboom en met medegeleide van den 2den luitenant van dat wapen A. Sieburgh, zal den llden dezer van Harderwijk een detachement suppletietroepen ver trekken, sterk 53 man, met bestemming naar Neder- landsch-Indië, aan boord van het stoomschip „Noord- Brabant". De Staatscourant van heden bevat de wet van 29 Aug. 1886, houdende nadere bepalingen omtrent den accijns op suiker; alsmede de wet van 28 Aug. 1886, houdende nadere wijziging van het bjj de wet van 7 Oct. 1884 gewijzigde art. 1 der wet van 9 April 1877 „tot vaststelling van de klassen en samenstelling der arrondissements-rechtbanken, van de jaarwedden der leden van en ambtenaren bij die rechtbanken, alsmede van de klassen der kantongerechten en van de jaarwedden der kan tonrechters en der ambtenaren bjj de kantonge rechten." Het stoomschip „Drente", van Rotterdam naar Java, vertrok 3 Sept. van Suez; de „Samarang", van Rotterdam naar Java, vertrok 3 Sept. van Pauillac; de „W. A. Scholten" arriyeerde 2 Sept. van Rotterdam te Nieuw-York. Z. M. heeft aan den kapitein F. G. A. Scherer, van den staf der artillerie, werkzaam bij het depar tement van oorlog, vergunning verleend tot het aannemen en dragen der versierselen van ridder van de 1ste kl. der orde voor militaire verdien sten, hem geschonken door de koningin-regentes van Spanje. G in engd N i euwfc In de afgeloopen week werden nog 2 gevallen van mazelen, 1 geval van roodvonk en 1 geval van diphtheritis aangegeven. Sterfgevallen aan besmettelijke ziekten kwamen niet voor. Gedurende de epidemie van mazelen welke den SOsten Augustus jl. voor geweken werd verklaard werden 488 personen aangegeven als door deze ziekt-e aangetast en overleden 35. Het getal aan getasten en overledenen sedert 1 Januari jl. be droeg respectievelijk 606 en 42. Deze week werden op „Rhynzigt" 1207 zwembaden door heeren en 74 door dames genomen. De temperatuur van het water is 23° Celcius. Als eene zeldzaamheid wordt mede gedeeld dat bjj den heer Kruik, aan den Stations weg alhier, een gouden-regen voor de tweede maal in dit seizoen in bloei staat. Een vrijwilliger bij het derde reg i- ment huzaren, in garnizoen te Leiden, is door den gemeenteveldwachter van Schipluiden als deser teur aangehouden en naar zijne garnizoensplaats teruggebracht. In het „H. Dgbl." leest men devolgende ingezonden stukken, waarvan het eene aldus luidt „De militaire manoeuvre van heden 1 September 1886. De niet genoeg af te keuren lichtvaardige wijze, waarop heden, ondanks de tropische hitte, de militaire manoeuvre in het Westland heeft plaats gehad, heeft ruimschoots hare vruchten godragen. Tal van ongelukkige soldaten zijn daarvan het slachtoffer geworden en naar het hospitaal getrans porteerd, lijdende aan „zonnesteek" de zoogen. „marsch-asphyxie." Hoe velen hunner zullen die roekeloosheid met den dood betalen! Onverantwoordelijk is het, zoo de eerstaanwezende officier van gezondheid hier niet met zjjn „veto" is tusschenbeide gekomen. Hij had daartoe het volste recht; hjj had daartoe de volste macht. Wil de militaire autoriteit in dezen het advies van den eerstaanwezend officier van gezondheid in den wind slaan, dan handelt zij roekeloos en draagt do geheele verantwoordelijkheid der ongelukken, die daaruit voortvloeien. Maar heeft de eerstaanw. gezwegen, dan heeft hij grof tegen de regelen der militaire hygiène gezondigd, „die het maken van zulke geforceerde marschen en manoeuvres bij sterke hitte ten strengste verbiedt, zooals in alle hygiënische handboeken is te vinden." Hoe vele slachtoffers dor marsch-asphyxie ten gevolge van deze manoeuvre zullen bezwijken, zal wil nimmer bekend worden; doch de aandacht van den minister van oorlog wordt ten ernstigste op dit feit gevestigd, terwijl van Z. Exc. verwacht wordt, dat hij eene herhaling van het schandaal van heden voorgoed zal voorkomen. Het is zeker wel in staat om de ambitie voor den krijgsdienst bjj het volk te doen toenemen. 's-Gravenhage, 1 Sept. '86. Een geneeskundige." Het andere ingezonden stuk is van dezen inhoud „De manoeuvre op 1 September. Indien ik op militair gebied iets te zeggen had, zou ik het garnizoen van Den Haag niet onnoodig afgemarteld hebben gelijk heden is geschied. Maar ik kan er toch tegen protesteeren als mensch en de vraag stellen: of men meent dat door handelingen, gelijk die van heden, de lust voor den dienst wordt aangemoedigd? De manoeuvre had best kunnen worden uitge steld, en de officieren van gezondheid hadden haar kunnen doen staken. Soldaten zjjn ook menschen. Ik zal mij tot Z. M. den Koning wenden met verzoek, dat het Z. M. moge behagen, als opper bevelhebber van het leger, order te geven, dat voor 't vervolg, bij het heerschen van als 't ware tropische hitte, geen manoeuvres mogen worden uitgevoerd. C. R." Zondag a. s. zal de heer Lattemann voor de tweede maal aan „De Seinpost" te Scheve- ningen opstijgen. De vulling van den ballon vangt te 1 uur aan, terwijl de opstijging precies te 3 uren plaats heeft. Op twee schuiten is gisteren te Delft aangebracht het granieten voetstuk voor het standbeeld van Hugo De Groot, ongeveer 4 meter hoog, bestaande uit 4 stukken, uit de werkplaatsen der firma Kossel en ROhl te Berlijn. Het gezamenlijk

Leidsch Dagblad | 1886 | | pagina 1