naast dat van zijn vriend en schoonzoon Richard Wagner. In de jongste zitting van den Bayreuthor gemeenteraad werd dit door den burgemeester Feustel medegedeeld, welk bericht door de leden staande en blijkbaar met de meeste bevrediging werd aangehoord. Kaar uitNieuw-York wordt geseind, zy'n Dinsdag avond hevige schokken eeneraardbeving langs de kuststreek van Alabama tot NieuwWork gevoeld. Zij waren het hevigste te Washington, te Savannah (Georgië), te Richmond (Virginia) en te Augusta (Zuid-Carolina). Te Raleigh (Noord-Carolina) werden tien schokken gevoeld. Te Augusta en in vele andere steden vluchtte de bevolking uit vrees uit de huizen, de schouw burgen en de openbare plaatsen van bijeenkomst en bracht den geheelen nacht in de open lucht door. Eene depeche uit Charleston meldt dat de straten versperd zijn door de ingestorte huizen ten gevolge van de aardbeving. Op verschillende punten ontstond in de puinhoopen brand. Zestig personen zouden bjj de ramp omgekomen zijn. Er heerscht eene groote paniek onder de bevolking. Een later bericht meldt dat Charleston door de aardbeving letterlijk in een puinhoop is verkeerd. Het is tot dusver onmogelijk de schade en het verlies met voldoende nauwkeurigheid na te gaan. De telegraphische gemeenschap is nog slechts gedeeltelijk hersteld. De stad zal voor drievierden moeten herbouwd worden. De meesten der omge komenen zijn negers. De kapitein eener Engelsche stoom boot, die te Malta is aangekomen, deelt in zijn officieel rapport mede, dat hij zich in den namiddag van den 30sten Aug. jl. bij helder weer, veertien mijlen ten noorden van het eiland Galita (een eilandje bij de noordkust van Tunis) bevond en daar heeft gezien dat de berg op de oostkust van het eiland in uitbarsting scheen te zijn. Uit den berg stegen althans rookkolommen op, gelijk hjj ze bij de uitbarsting van den Etna had gezien. Twee zonderlinge patiënten bevin- den zich sedert eenige dagen in een krankzinnigen gesticht te Weenen. Het zijn een gewezen koop man en een grondbezitter. Beiden hebben het idéé fixe, dat ze gestorven zijn. Met de grootste conse quentie spelen ze hunne vreemdsoortige rolonbe weeglijk liggen ze, met gesloten oogen, neder en moeten gedwongen worde.1 voedsel tot zich te nemen. Twee oppassers richten hen daartoe, ter wijl ze zich stokstijf houden, in hun bod op, ope nen hun met geweld den mond en brengen het voedsel, dat natuurlijk vloeibaar is, achter op de tong, zoodat zij wel moeten slikken. De een heeft tot nu toe nog geen geluid gegeven, de ander antwoordt gewoonlijk op alle vragen, die men hem doet: „Verwijder u, mijnheer, van mijn graf!" BUITIONLAND. Oroot-BrltannlS. Het Lagerhuis zette gisteravond de beraadslaging voort over het adres in antwoord op de troonrede. De heer Sexton stelde een amendement voor, strek kende om de noodzakelijkheid te betoogen van spoedige en bijzondere maatregelen, waardoor de openbare orde te Belfast ban gehandhaafd worden. Sir Michael Hicks Beach, eerste secretaris voor Ierland, bestreed de bewering dat de redevoering van lord Randolph Churchill als oorzaak der wan ordelijkheden moest beschouwd worden. De regee ring zal alles in het werk stellen om de rust te Bel fast te handhaven, maar hare taak wordt door eene redevoering als die van den heer Séxton verzwaard. De regeering moet het verslag der commissie van onderzoek afwachten; eerst na overweging van dat verslag kan zij haar oordeel uitbrengen over ffen oorsprong der wanordelijkheden. De beraadslaging, welke zes uren duurde, zal hedenavond worden voortgezet. Op aandrang van den heer Bradlaugh heeft •de heer Churchill in het Lagerhuis beloofd eene oommissie te benoemen, die een onderzoek zal in stellen omtrent de pensioenen. Bulgarijil. De vorst van Bulgarije is gisteren te Philippopel aangekomen en door de volksmenigte met geest drift ontvangen. Waarschijnlijk zal hjj morgen, Vrijdagavond, te Sofia zijn. De „Wiener Allgemeine Zeitung" geeft de vol gende verklaring van de eenigszins zonderlinge rol, in de laatste dagen door den vroegeren Bulgaar- schen minister-president Karaveloff gespeeld. „Nadat het aan majoor Popoff te Sofia was gelukt, een deel der troepen weder op de hand van vorst Alexan der te brengen, en Zankoff de regeering had neder- golegd, drong de metropolitaan Clement bjj Karave loff er op aan, dat deze de regeering zou overnemen. Karaveloff echter weigerde, maar toen de Russische consul-generaal Bogdanoff in zijne woning was ver schenen, en hem van de zijde van Rusland alle mogelijke ondersteuning had toegezegd, kwam hij op zijne weigering terug en aanvaardde het presi dentschap. Intusschen had Stambuloff, de voorzitter der Sobranja, te Tirnova eene proclamatie uitge vaardigd. Karaveloff noodigde nu hem en den vroe geren minister van oorlog Nikiforoff tot samenwer king uit en koos de overige ministers uit de ver schillende partijen." Onze lezers weten, dat Stambuloff weigerde met Karaveloff samen te werken, omdat de laatste er in toegestemd had, dat vorst Dolgoroucki, namens de Russische regeering, eene enquête in Bulgarije zou instelle». Telegrammen. PARIJS, 1 September. De minister van oorlog heet, naar aanleiding van de voorkomende gevallen van zonnesteek bjj de troepen, nieuwe bevelen uit gevaardigd: de troepen op marsch moeten steeds vóór 8 uren 's morgens in de kwartieren aange komen zy'n; na den middag mogen geenemanoeu vres in het veld gehouden worden. Te Rijsel zijn 6 soldaten door zonnesteek getroffen en gedood, terwijl 22 man in het hospitaal moesten gebracht worden. Generaal Billot heeft een onderzoek be gonnen. De „Défense" bericht,,Wy hebben heden morgen eene depeche uit Rome ontvangen, waarin gemeld wordt, dat tot het zonden van een buiten gewoon legaat naar Peking thans is overeenge komen. De werkkring van dezen prelaat zal zich uitsluitend bepalen tot de veiligheid der geestelijke belangen van de zending in China en het onder zoek naar de noodzakelijke en nuttige verbeterin gen." Hetzelfde blad voegt er by„De Fransche katholieken zullen deze nieuwe schuld van dank baarheid, die zij tegenover Leo XIII hebben, niet vergeten, en wenschen, dat de tegenwoordige regee ring ten minste hiervoor erkentelijk zij." ATHENE, 1 September. Het aantal der bij de laatste aardbevingen omgekomen personen is vol gens officieel bericht 166, dat der gekwetsten 500; de aangerichte schade wordt op vele millioenen geschat. WEENEN, 1 September. Naar de „Polit Corr." be richt, heeft prins Lodewjjk van Battenberg zich naar Sinaia begeven en werd hij door den koning van Rume- nië ontvangen. Met betrekking tot de vooruitzichten van vorst Alexander zjjn hier twee tegenoverge stelde meeningen bemerkbaar. Terwijl de een zijne stelling als onhoudbaar verklaart, wordt aan de andere zijde beweerd dat het slechts van de hou ding en tucht van het Bulgaarsche volk afhangt, vreemde inmenging te voorkomen. BERLIJN, 2 September. De „Nordd. Allgem. Zeit." bestrijdt weer de artikels der katholieke en liberale bladen over vorst Alexander en merkt daarbij op dat zelfs een protest door middel der diplomatie de betrekkingen tot Rusland zou schok ken en ten slótte tot een oorlog zou voeren. Men moet kiezen om óf de staatkunde der regeering te volgen óf het ry'k in een oorlog wikkelen. De bijeenkomst van den Rijksdag, die tot goed keuring van het handelsverdrag met Spanje weldra zal worden bijeengeroepen, zal de gelegenheid aan bieden om de lichtzinnigheid van de vijanden des Rjjks te brandmerken. - ST.-PETERSBLRG, 2 September. Het Regeerings- blad deelt een telegram mede, door vorst Alexander den 18den Augustus tot den czaar gericht. De czaar antwoordde dat hij den terugkeer des vorsten naar Bulgarije niet goedkeurt. De zending van prins Dolgorucki is daardoor overbodig gewor den. Zoolang Alexander in Bulgarije blijft, zal de czaar zich van elke tusschenkomst onthouden. LEIDEN, 2 September. Weerbericht (medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut). Verwachting: veranderlijke wind. Thermometer-standgisteravond om 8 uren 24° Celcius 75.2° Fahrenheithedenmorgen om 8 uren 22° C. 71.6° F.'smidd. 12 uren 27° C. 80.6° F.; 's namiddags 4 uren 24° C. 75.2° F. Het voornemen bestaat de leden van de Tweede Kamer] reeds denzelfden middag van de opening der gewone zitting in vergadering bijeen te roepen tot het opmaken eener candidatenlijst voor het voorzitterschap. De stoomtram van de Ned. Rijnspoorweg maatschappij hóeft op den dag van den brand in het Schevoningsclie Kurhaus 25,880 personen naar Scheveningen en terugvervoerd. Het vervoer over de afgeloopen maand bedroeg 75,000 passagiers. De brand te Scheveningen. De volgende bijzonderheden omtrent den braad worden nog medegedeeld: De kamer No. 88, waarin de brand ontstond, grensde aan de lift (ophaal-machine)wellicht, dat in de luchttrekking juist de reden ligt van de spoedige verbreiding der vlammen over de verschil lende verdiepingen. Door zeer vele hulpvaardige handen werd be reidwillig bijstand in het reddingswerk verleend, 0. a. werd op die wijze nog eene groote partij linnen behouden. Daarentegen moest men, vooral in den wijnkelder, scherp toezien op al te groote hulpvaardigheid. Dat er veel waarde is verloren gegaan, kan reeds blijken uit het verhaal van eene Duitsche familie, die op kamers Nos. 66 en 67 ge logeerd was geweest en onmiddellijk het Hêtel-Garni was gaan betrekken, daar den opperbrandmeester liet ontbieden en eene aanzienlijke som voor de armen toezegde, indien 4 koffers uit hare vertrek ken konden gehaald worden, waarin zich een ver mogen van 4 ton zou bevinden. Ondanks alle po gingen slaagde men daarin echter niet. Te twee uren werd het hulpbureel der posterijen en telegraphie, dat in het achtergedeelte van het Kurhaus was gevestigd, tydelyk overgebracht naar „Villa Jeanette" en om halfdrie hielden burg. en weths. met den hoofdcommissaris van politie, den gemeente-architect en den opperbrandmeester ver gadering op „Villa Insulinde", om verdere maatrege len te overleggen. Gedurende de werkzaamheden van de brandweer hebben twee ongevallen plaats gehad, gelukkig niet met ernstigen afloop. Een jager werd door eene vallende glasruit aan zijne hand verwond en ver bonden door den officier van gezondheid, die bij de commissie van proefneming was, wier leden, offi cieren, onder leiding van majoor In De Betou, allen mogelijken bijstand boden. Ook is een spuitgast licht gewond. Grooter ongerustheid wekte het feit, dat een politiedienaar, die bij de blussching medewerkte, vermist werd. Van verschillende kanten werden goede diensten aangeboden. O. a. had baron Van Brienen te Clin- gendaal de tot dat buitengoed behoorende brand spuit met eene bediening van 8 man naar het ter rein gezonden. Ook de winkels in de galerij langs het Kurhaus zijn uitgebrand, ofschoon de meeste artikelen nog bijtijds op straat gebracht konden worden. Het plein van gazons aan de landzijde bood den aanblik van eene markt, zoovele goederen lagen daar opgestapeld. De geheele voorraad eetwaren uit de keuken, werd op het gras neergelegd en met servetten bedekt. Algemeen werd de windverandering op het oogen- blik dat de galerij-gebouwen en naastgelegen hotels gevaar liepen, met vreugde begroet. Zoodra de wind in het westen liep en de vlammen zich van de tot dusver onaangetast gebleven gebouwen afwendden, was men meer gerustgesteld. Des middags om drie uren was men den brand meester. De stoomspuit en acht slangenwagens bleven echter nog op het terrein, dat door de schutterij was afgezet. Volgens het „Vad." heeft Mannstadt's kapel by'na alle muziek en vele instrumenten in den brand verloren. De muziek was echter verzekerd. Zij, die zoo gelukkig waren hunne instrumenten te redden, zijn voornemens ten voordeele hunner minder gelukkige ambtgenooten eene muziekuitvoe ring te geven. Het personeel is er, zegt genoemd blad, erg aan toehet verloor letterlijk alles. Gered is zoo goed als alles uit de Club de Schéveningue, in de aller eerste plaats, speeltafel, roulette en toebehooren, terwijl de wijnkelder en het linnenmagazijn in het souterrain behouden bleven. Zooals we reeds zeiden, was de verwarring groot, te meer daar het den belanghebbenden aan terrein kennis ontbrak. In den aanvang werd aan een officier der artillerie verzekerd dat de gaskranen dicht waren; toch vond hy nog eenige geopend,

Leidsch Dagblad | 1886 | | pagina 2