N°. 8141. A9. 1886. Vrijdag 3 Septeml>ei*. feze (Qourant wordt dagelijks, met uitzondering van fon- en feestdagen, uitgegeven. De looper, belast met het innen der quitanties, zal zich Vrijdag vervoegen bij de Abonné's, wonende: Middelweg, Hoogl. Kerkgracht, Ouden Rijn (tusschen de Bakkerssteeg en de Donkersteegj, Kerksteeg, Donkersteeg, Mare, Klarensteeg, Nieuwen Rijn, Oranje gracht, Grroenesteeg, Langegracht, Waard- gracht, Haven, Verversstraat en Oude Heerengracht. Leiden, 2 September. LEIDSCH DA&BLAD, FBUS DEZER COURANT: Voor Leiden per S maanden1*10. Franco per post1-i0- Afzonderlijke Nommers0.05. PRIJS DER ADVERTEN TIEN Van 16 regels 1.05. Iedere regel meer f 0.17L Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incas- seeren buiten de stad wordt 0.10 berekend. Er bestaat gelegenheid tot verzending der correspondentie naar Noord-Amerika door middel van het stoomschip „P. Caland". Ten postkantore alhier moeten de brieven enz. uiterlyk Zaterdag ochtend om 9.34 bezorgd zyn. Naar gemeld wordt, zal ds. Vlug, van Leiderdorp, zich niet alleen voor de Haagsche rechtbank te verantwoorden hebben wegens ver storing van de orde by eene godsdienstoefening, maar ook wegens- het -bezigen van ongepaste uit drukkingen over de justitie. By de aanbesteding van het opmaken en be- grinten van den Zegwaardschen weg onder de ge meente Zegwaard, was minste insc'nryver de heer A. Machielsen te Terheiden, voor f 9160. De be grooting was f 10,500. Op de groote Koopmansbeurs te Amsterdam is gisteren voor de eerste maal „Arbeidsbeurs" gehouden. In den loop van den morgen hadden zich 140 personen om werk aangemeld, verdeeld over allerhande vakkenongeveer 50 personen, die kwamen toen het uur van éónen reeds verstreken was, moesten afgewezen worden. Aanbod van werk is op den eersten dag niet gedaan. (N. v. d. D.) De hertog van Aumale, die zich metterwoon te Brussel zal gaan vestigen, maakt thans, terwijl zyne woning in orde wordt gebracht, een reisje door Nederland en zal ook eene poos in Engeland vertoeven bij den graaf van Parys. (H. B.) Te Deventer zijn gisteren ten huize van den oud-hoogleeraar mr. J. De Wal aangekomen de heeren mr. De Pinto, mr. Pols en mr. Beelaerts Yan Blokland, de nog in leven zynde leden der commissie van 1870 voor het ontwerpen van een Nederlandsch Strafwetboek die aldaar onderling den dag vierden van het in werking treden van het nieuwe Strafwetboek. Met ingang van 1 Sept. zyn de commissarissen des Konings ontheven van het voorzitterschap van de besturen der in hunne provincie gelegen gevan genissen, hun krachtens Kon. besluit van 4 Nov. 1821 No. 16 opgedragen. Naar het „Hbl." uit Delft verneemt, is de ont hulling van het standbeeld van Hugo De Groot thans bepaald op 25 September a. s. De Nederlandsche Schouwburg te Antwerpen zal den 12den Sept. a. s. het nieuwe tooneelseizoen openen met „De Ruwaard van Vlaanderen", histo risch drama in vyf bedrijven, door Emile Seipgens. Het stuk, dat in jambische versmaat geschreven is, behandelt de geschiedenis van Filips van Artevelde en eindigt met den slag van Roozebeke. in 1382. De luit. ter zee 2de kl. W. A. Palm wordt met den lOden dezer geplaatst in de bovenrol van Zr. Ms. schroefstoomschip „Zilveren Kruis." Het stoomschip „Prins Alexander", van Batavia naar Amsterdam, vertrok van Marseille 1 September, Z. M. heeft aan D. L. Yan der Heide, eervol ontslagen directeur der Rijkskweekschool voor onder wijzers te Haarlem, een pensioen ten laste van den Staat verleend ten bedrage van f 1453; eene commissie benoemd voor de vervaardiging en rui ling van reproductiën van kunstvoorwerpen, en tot leden van die commissie aangewezen de heeren jhr. mr. V. E. L. De Stuers, referendaris by het ministerie van binnenlandsche zaken, dr. P. J. H. Cuypers, architect der Rijks Museumgebouwen te Amsterdam, en Fr. D. O. Obreen, hoofddirecteur van 'sRyks Museum te Amsterdam; aan den heer A. J. Bauduin, secretaris van het Japansch gezantschap by Zyner Majesteits Hof, vergunning verleend tot het aannemen der versierselen van ridder 3de kl. der orde van Danebrog, hem door den koning van Denemarken geschonken; den heer A. F. Weydung, gewezen controleur der 1ste klasse by het binnenlandsch bestuur op de bezit tingen buiten Java en Madura, laatstelijk met ver lof hier te lande, op zijn verzoek, eervol uit 's lands dienst ontslagen, met toekenning van pensioen. Gemengd Nieuvr* Ten vorigen jare werd doorhet ge rechtshof te 's-Gravenhage eene zaak berecht, waarby eenige Leidsche opperlieden veroordeeld werden ter zake van vernieling van roerende eigendommen met gemeener hand en samenrotting en met open baar geweld gedaan. Zy waren werkzaam by den bouw der fabriek van de heeren C. en L. aan de Langegracht alhier en verlangden den 15den April eene loonsverhoo- ging, welke hun echter niet kon worden verleend. Dit had werkstaking ten gevolge en in den namid dag kwamen zy op het bouwterrein terug en ver nielden toen met steenen en stokken gewapend de directie-keet met haar meubilair, terwijl andere goed gezinde werklieden, die de vernieling trachtten tegen te gaan, werden mishandeld. Een van de bende wist zich aan de toen ingestelde vervolging te onttrekken, maar sedert is hy ont dekt en aangehouden en nu had hy zich voor den rechter te verantwoorden. De werkman J. v. B., laatst te Leiden wonende, beschuldigd van deelneming aan de bedoelde ver nieling, kon zich evenwel niets herinneren en ook niet erkennen dat hy aan het kwaad had meegedaan. Adv.-gen. jhr. mr. De Savornin Lohman achtte het ten laste gelegde niet voldoende bewezen en requireerde de vrijspraak van beschuldigde. De verdediger, mr. Van Praag, vereenigde zich met het genomen requisitoir en oordeelde het onnoodig nog iets ter verdediging van zyn cliënt aan te voeren. De uitspraak is bepaald op aanst. Donderdag. Enkele personen, die op de eerste door ons verspreide tyding van het uitbreken van den Scheveningschen brand, zich naar den histori- schen Burcht alhier begaven, verzekeren ons dat zy daar, door de schietgaten aan den hoogen omgang, de opstijgende rookwolken zeer duidelijk konden waarnemen. Gisterochtend vertrokken van Leiden met den trein van 7 uren 2 min., onder geleide vas hunne onderwijzers, een 40-tal leerlingen van de school 3de klasse No. 2 naar Rotterdam, ten einde aldaar de Diergaarde en andere merkwaar digheden te bezichtigen. De kinderen hadden zich zelf daartoe door het besparen van centen in staat gesteld. De heer A. P. Klok, eigenaar van het Hotel et Café Francais aan het Plein te 's-Hage, is op gevoelige wijze teleurgesteld in het vertrouwen in een zijner logés. Gedurende 5 weken had in dit hotel intrek ge nomen een persoon, zich noemende De Pelser, ingenieur en zich ook wel eens voor baron uit gevende. Deze persoon trachtte Dinsdag met de noorderzon te vertrekken. De eigenaar van het hotel liet hem echter, nadat hy voorgegeven had een pakje naai den kleedermaker te gaan brengen, volgen. Op dit denkbeeld was de heer K. gebracht door een der artisten van zijn café-concert en wel een goochelaar, tevens gedachtenlezer, die hem waarschuwde met de woorden„ge zult zien, dat hy vandaag de plaat poetst." Inderdaad zagen de volgers den gewaanden in genieur naar het Holl. Spoorstation gaan en zocht hy blijkbaar den weg om te voet de stad te verlaten. Hierop werd de hulp der politie inge roepen, die den logeergast aanhield. Het bleek dat hij geen cent op zak had. De man is ter beschikking gesteld om over de grenzen van het Rjjk te worden gebracht. De heer Lattemann is gisternamid dag om halfzes met zijn luchtballon van „De Seinpost" te Scheveningen opgegaan. Er waren honderden personen op „De Seinpost" en duizenden daarbuiten. De ballon daalde achter het hotel „Con tinental" neder. De vulling werd door te lage drukking aan de gasfabriek zeer opgehouden. De opstyging had zonder ongevallen plaats, en de neerdaling ge schiedde na 10 minuten zwevens in het luchtruim. Zondag wordt de opstyging herhaald. Te Maastricht heeft Zondag-avond een agent van politie een persoon, die zich tegen zyne arrestatie verzette, met de sabel letterlijk de hand afgehouwen. De agent verklaart uit tegen weer te hebben gehandeld, daar de verwonde een anderen agent de sabel had ontnomen. Door de justitie is een onderzoek ingesteld. Te Eelen bij Maasseick had het vol gende ongeluk plaats: Mevrouw K.,van Eindhoven, die by haar zoon logeerde, wilde zich naar hare slaapkamer begeven, maar vergiste zich in de deuren der woning en viel in den kelder, ten gevolge waarvan zy den hals brak en spoedig overleed. Aan een particulier telegram ont leent het „N. v. d. D." het bericht dat ook nabij het eiland Bonaire (Ned. West-Indië) een hevige orkaan heeft gewoed, zonder echter op het eiland belangrijke schade aan te richten. Eenige weken geleden was een in woner van het gehucht Barnas, in den omtrek van Thueyts, verdwenen. Het openbaar gerucht wees zyn broeder als moordenaar aandoch deze bleef ontkennen, tot nu in zyn huis eenige stukken van het lyk des vermoorden gevonden werden, dat, naar het scheen, in stukken gehakt en den varkens voor geworpen was. Verscheiden personen, werkzaam in het huis van het slachtoffer, zyn als medeplichtigen in hechtenis genomen. Volgens opgave van het „Bureau Veritas" zyn in de maand Juli 1886 verongelukt 51 zeilschepen: van Duitschland 7, Amerika 7, Engeland 18, Oostenrijk 3, Denemarken 2, Frank rijk 5, Griekenland 1, Italië 2, Noorwegen 4 en Zweden 2; onder deze zijn 9 vermisten. In dezelfde maand verongelukten 8 stoomschepen, alsvan Engeland 6, Spanje 1 en Noorwegen 1. Van bovenstaande zeilschepen zijn verloren 27 door stranding, 1 door aanvaring, 2 door brand, 4 door zinken, 2 verlaten en 6 afgekeurd. Van de stoomschepen zyn 4 door stranding, 1 door aan varing, 2 door brand en 1 door zinken verloren. Wederom een ongeluk in de Alpen! Een Wurtemberger, de zoon van den bierbrouwer Munz te Stuttgart, heeft dezer dagen met twee gidsen den Schreckhorn, in het Berner Oberland willen bestijgen en daarby zyn zy in eene diupte gestort. De heer Munz en één der gidsen zyn ten gevolge van de bekomen kwetsuren overleden. Vele p 1 aatsen streden in den laatsten tyd om de eer van het stoffelijk overschot van den grooten pianist Franz Liszt. Thans is definitief bepaald dat dit te Bayreuth zal blijven rusten,

Leidsch Dagblad | 1886 | | pagina 1