LEIDEN, 1 September. Weerbericht (medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut). Verwachtingzwakke wind. Thermometer-stand: gisteravond om 8 uren 23° Celcius 73.4° Fahrenheit; hedenmorgen om 8 uren 22° C. 71.6° F.'s midd. 12 uren 28° C. 82.4° F.; 's namiddags 4 uren 29° C. 84.2° F. Hedennamiddag hadden in de Stadszaal alhier I in het openbaar plaats de promotie van en de uit- deeling der prjjzen aan de leerlingen van het Gym nasium. Vooraf ging eene zeer toegejuichte rede van den rector, dr. H. W. Van der Mey, voornamelijk be helzende eene philippica op de klachten van over lading van huiswerk der leerlingen en eene geestige schildering van sommige dienaangaande in vreeze verkeerende Nederlandsche papa's en mama's. Na gehouden examens op 1, 2 en 3 Juli en her examens op 30 en 31 Aug. zjjn bevorderd: Van de 1ste klasse tot de 2de klasse: J. C. Van Konkel, K. F. W. De Laat De Kanter, F. J. De Laat De Kanter, J. E. Tulleken, T. Lekkerkerker, P. H. A. De Kidder, S. Ouwehand, F. Muys Van de Moer, H. B. Van Rhjjn, A. A. Ladage, C. De Koon Swaan, I. D. De Stoppelaar, M. L. Van Overeem en H. F. Kortmann. Van de 2de klasse tot de 3deJ. A. G. Kuneman, N. A. L. Land, W. A. Kuenen, A. Kist, H. H. Cornelissen, L. H. Feenders, J. A. L. Heenk, H. J. Wagener, S. E. Boorsma, A. A. Oudegeest, J. A. Van Leenhof, J. W. Bremer, J. H. Broese Van Groenou, J. M. C. A. Engelhart, C. W. J. Heintz, H. H. Roelofs Heyrmans en B. J. Beuker. Van de 3de kl. tot de 4deL. L. M. De Bruyn, H. A. Van Oordt, R. J. Van der Heyde, S. Van der Plas, L. H. Van der Horn Van den Bos, P. Le Poole, B. H. Vos, W. G. Huet, J. W. De Goeje, F. H. Gerritsen, L. J. O. Willinck, M. Kievit, A. Graftdjjk, "W7~Van Geer, E. L. Th. Hoogenstraaten, A. De Stoppelaar, Ph. S. Van Konkel en J. A. Van Djjk. Van de 4de tot de 5de kl.N. Groen, J. A. Kist, J. Vreugdenburg, P. C. Th. Van der Hoeven, P. A. Boorsma, H. P. Van der Horst, J. Koning, J. B. W. P. Roelants, C. J. De Jong, J. J. Mod derman, A. W. Voors, J. Jannette Walen, J. G. Plate en W. C. Matthes. Van de 5de tot de 6de klasse: J. H. De Roode, H. J. Coert, A. Drucker, J. C. M. Timmermans, J. C. J. Bierens De Haan, A. A. M. Graafland, J. C. Van der Lip, P. K. Rosenstein, B. Formjjne, D. Mac Gillavry, E. Van der Oudermeulen, J. Acquoy en H. J. Couvée. Nadat de prijzen waren uitgereikt, hield de eerste leerling van elke klasse ook namens zijne mede leerlingen ter dankbetuiging eene korte toespraak, de gratiarum actio, t. w.: J. C. Van Ronkel voor de 1ste klasse in het Nederlandsch, J. A. G. Kuneman voor de 2de klasse in het Hoogduitsch, L. L. M. De Bruyn voor de 3de klasse in het Engelsch, N. Groen voor de 4de klasse en J. H. De Roode voor de 5de klasse, beiden in het Latijn. Zoowel om de voordracht als om de uitspraak verwierven zjj bijzonderon bijval. De plechtigheid werd, behalve door curatorenen leeraren, door vele belangstellenden, waaronder ook enkele dames, bijgewoond. - Gisteravond is de vlag, hangende uit een der vensters van het „Hotel et Café Francais" aan het Plein te 's-Hage in aanraking gekomen met de gasilluminatie, welke iederen avond vóór deze inrichting ontstoken wordt. In een oogwenk stond het dundoek in lichter laaie, hetgeen honderden menschen vóór het café te zamen bracht. Door de zorgen van den eigenaar, de politie en een particulier bleef de vlam tot de vlag beperkt. De brand te Scheveningen. Een zware ramp heeft hedenvoormiddag de bad plaats Scheveningen getroffen. Het fraaie Kurhaus, verleden jaar pas voltooid en door landgenoot en vreemdeling geroemd, is een prooi der vlammen ge worden. De brand moet 't eerst ontstaan zijn in een der logeerkamers, No. 88 en wel door 't om vallen van een spirituslamp. De dienstbode in 't ver trek aanwezig, liep verschrikt weg, in plaats van terstond alle pogingen tot blusschen aan te wenden en <te heer die de kamer bewoonde bevond zich toevallig in een aangrenzende slaapkamer. In onge looflijk korten tyd breidde de vlam zich uit tot de andere vertrekken. Gelukkig waren op het uur waarop de brand uitbrak, circa halftien de meeste logés aan 't strand of aan 't dejeuner, zoodat op de alarmkreten de gasten spoedig de vertrekken verlieten na zooveel mogelijk nog gered te hebben wat zij konden. Trouwens de directie en het per soneel van 't Badhuis evenals de commissaris van politie, de heer Yernée, doorliepen het geheele ge bouw om te onderzoeken of er soms nog personen in de vertrekken waren achtergebleven. Gelukkig is voor zoover bekend geen enkel persoonlijk ongeluk te betreuren. Het vuur tastte weldra ook de groote midden zaal aan en te 10 uren stortte het hooge koepel dak in, waarna het vuur zich meer in de zijvleu gels concentreerde, waar de brandweer, die, geljjk men weet, in de onmiddellijke nabijheid een post heeft, ook met behulp van den uit het dorp en Den Haag ontboden bijstand, zich inspande het vuur te blusschen. Het was een diep bedroevende, maar toch indruk wekkende aanblik de vlammen uit het hooge ge bouw te zien slaan, vooral toen de zware rook wolken zich naar alle kanten verspreidden, maar toch dank zjj het ontbreken van eenigen wind kalm omhoog rezen naar het wolkeloos azuur van den hemel terwijl de gloeiende zomerzon de omhoog stijgende dampen tintte en kleurde. De windrich ting was zuidelijk, zoodat gelukkig de aangren zende gebouwen van het Galeriehotel geen gevaar liepen, terwijl de open ruimte aan voor- en achter zijde het brandende gebouw voldoende afzonderen. Op de eerste berichten door telephoon en telegraaf naar Den Haag overgebracht spoedden zich natuur lijk al de autoriteiten naar het bedreigde punt, terwijl mede vele Hagenaars de trams bestormden om getuigen te zjjn van het onheil en nog een blik te slaan op het gebouw, waarin zij juist in de laatste weken zulke heerlijke uren hadden door gebracht. Daarentegen zag men een ware volks verhuizing van de logés. Van den eersten schrik bekomen, tochtten aKj met^bagage-en wat zjj konden vinden per rijtuig of tram een goed onder komen te zoeken in een der Haagsche hotels. De politie nam dadelijk maatregelen om alle goederen die uit het gebouw werden geborgen, voor- loopig in bewaring te nemen. Aan het telegraaf kantoor te Scheveningen, nl. in het dorp (daar de beambten aan het post- en telegraafkantoor in het Kurhaus zelf spoedig genoodzaakt werden de wijk te nemen naar het hoofdbureel in de Keizerstraat) had men het in een oogwenk overweldigend druk. Schier alle vreemdelingen telegrafeerden om hun betrek kingen gerust te stellen. Zijn er alzoo geen persoonlijke rampen te betreu ren, de materiëele schade is natuurlijk zeer aan zienlijk, maar van nog grooter beteekenis is het verlies van dit middelpunt van het verkeer juist op dit oogenblik, in dezen warmen nazomer die met schier onweerstaanbaren drang de vreemdelingen naar de zee voert. Van de energie van de directie van het Kurhaus is het echter te verwachten dat zjj alles zal aanwenden om met de haar ten dienste staande middelen het seizoen ten einde te brengen. Het gebouw was voor 800,000, de meubelen voor ƒ400,000 in België verzekerd, tegen 1 per mille, en wel, naar men beweert, bij deJBrussel- sche maatschappij „l'Union." De volgende bijzonderheden omtrent het afbran den van het Kurhaus, zijn nog op het terrein van het onheil zelf ingewonnen, of waargenomen. Aan het zeefront hadden de vlammen, die uit alle vensteropeningen naar buiten drongen, meer dan één meter lengte. De zijvleugels geraakten omstreeks halfelf in vlam. De hitte van het vuur was zoo groot, dat het bijna onmogelijk was het terras te betreden. Toch waagden zich later honderde hulpvaardige personen uit het publiek, dat zich langs den straat weg aan zee verdrong, om ten minste van het terras alle brandstof zooals de houten stoelen en tafeltjes te verwijderen. De politie moest die lieden hun goed werk doen staken uit vrees voor ongelukken, die dreigden Hoor het omvallen van muren en steenklompen, die telkens met donderend geweld naar beneden stortten. Aan de voorzijde woedden de vlammen het felst, zij verhieven zich gelijkmatig door de windstilte. Later toen de wind meer uit het zuidwesten woei richtten de vlammen vooral in den noodervleugel zware verwoestingen aan. Het water dat uit alle brandbluschmiddelen op de ziedende massa gericht werd, geleek een drup pel in de zee. Op het terras, waar het knapperen der vlammen alles deed warrelen, hield de Nederlandsche drie kleur, boven den muziektempel geheschen, stand. Later werd de vlag door een paar soldaten onge schonden gered. Uit de zijvleugels en de galerij-winkels werd het grootste gedeelte van den inboedel buiten in veilig heid gebracht. Het was een indrukwekkend gezicht, uit alle vensters de vlammen een uitweg te zien zoeken. Nu en dan werd de voortgang gestuit wanneer een gedeelte van het gebouw ia puin viel. Onze verslaggever zag de muren van den in asch golegden linkervleugel invallen, op het oogen blik dat op een nabijgelegen zinken dak negen personen, onder wie het raadslid baron Van Pallandt met vele collega's op het terrein aanwezig, groot gevaar liepen onder de steenen brokstukken te worden bedolven. Gelukkig wisten allen nog bijtijds zich te bergen. Inmiddels was men reeds druk bezig het door een strook gronds van het Kurhaus gescheiden Hotel Garni met brandzeilen te dekken en nat te houden, voor zoover dit laatste mogelijk was omdat de waterleiding onder deze omstandigheden de meeste drukking gaf voor de brandkranen. De groothertog van Saksen-Wei mar, wiens adju dant den brand van nabij gadesloeg, bleef in het Hotel Garni en had alleen last gegeven zjjn reis koffers te pakken, tot vervoer waarvan fourrage- wagens uit 's Konings stallen gereed stonden door de zorgen van Zr. Ms. stalmeester, baron Van Heemstra. De burgemeester der residentie, die heden met verlof zou gaan, was druk in de weer om ten minste te zorgen dat de vlammen niet naar andere inrichtingen oversloegen. Men zag hem op de gevaarlijkste punten, dicht by de steeds breeder wordende vlammen. Te" 11 uren zeg men van het middelgedeelte niets dan de muren. Tot dusver heeft men niet vernomen dat per soonlijke ongelukken te betreuren waren. De laatsten die uit het brandende gebouw gered werden, waren de kinderen van prof. Mannstadt, den directeur der Kurhaus-kapel. Men verhaalt dat de kostbare verzameling muziek instrumenten, toebehoorende aan de leden van het orkest, voor vernietiging bewaard is. De meeste logeergasten en onder dezen velen, die hun toilet maakten, werden verschrikt door het geroep van brand. Zij gingen even kijken en toen volgde een algemeen: „suive qui peut!" Vandaar dat geen inwonenden zjjn omgekomen. Des te meer is er aan have en goed verloren, dat eene prooi der vlammen is geworden. Van een Duitsch schrijver, in het Kurhaus ge logeerd, is de geheele inboedel verbrand. Daaronder behoorde een manuscript, waaraan hjj reeds onge veer vier jaren arbeidde en dat hjj ter voltooiing had medegenomen op zjjn reis naar Scheveningen. Toen te halftien het zinken koepeldak bezweek, een witten rook omhoog zendende,1 was er maar één straal water aanwezig om de vlammenzee te dooven. De snelheid waarmede het vuur links en rechts een uitweg zocht was ongelooflijk. Tot eigen dekking werd de brandspuit aan het station van de stoomtram in werking gebracht en werd de overdekking besproeid. De rook verduisterde het zonlicht, dat als een vuurroode bol op de onmetelijke vuuroven neerblikte. Te halftwaalf werd ook het paviljoen naast de oude Kurzaal aangetast. Alle pogingen tot blussching Werden, daar aan het Badhuisgebouw zelf niets meer te redden viel, gericht op de beide zijvleugels. De overdekte gan gen naar die gebouwen werden zooveel mogeljjk omvergehaald, nadat de spuitgasten tot op het laatste moment het zinken dak stonden te be sproeien in levensgevaarlijken toestand. Aan de landzjjde waren inmiddels de vlammen naar het sousterrein gedaald, zoodat tegen 12 uren ook daar de brand in hevigheid toenam. Het was op dit uur dat de brandklok te 's-Hage het noodsein begon te geven. Vele officieren van het garnizoen en met verlof alhier boden hunne hulp aan bjj de handhaving der orde. Het schoone gebouw, dat door den brand ver loren is, was, zegt men, bjj een buitenlandsche maatschappij voor 85 per mille tegen brandschade verzekerd.

Leidsch Dagblad | 1886 | | pagina 3