W. 8138. A0. 1886. Diiisdag Augustus. (Beze fèourant wordt dagelijks, met uitzondering ran fon- en feestdagen, uitgegeven. De looper, belast met het innen der juitanties, zal zich Dinsdag vervoegen bij e Abonné's, wonende: Heeren steeg, Nieuwsteeg, Pieterskerk- f. Zonneveldsteeg, Breestraat (van het liadhuis tot de Hoogewoerd), Maarsmans- teeg, Nieuwen Rijn, Nieuwstraat, Raam- teeg, Steenschuur, Hoogewoerd, Utrecht- iche Veer, Plantsoen en Pleerengracht. Leiden, 30 Augustus. DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT Voor Leiden per 3 maanden1-1D. Franco per post1,4°- Afzonderlijke Nommeri0.05. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 16 regels ƒ1.05. Iedere regel meer 0.17L Grootere lettere naar plaatsruimte. Voor het incae- eeeren buiten de stad wordt 0.10 berekend. Ter gelegenheid van den verjaardag van Prinses Wilhelmina, die morgen, 31 Aug., haar 7de levens jaar intreedt, zal hier op het Schuttersveld door het garnizoen eene groote parade worden gehouden. De Kindercourant van heden bevat een versje van den heer Antonie S. Eeule Nz.„Leve ons Tinsesje, 31 Aug. 1886." Verder bevat dit nummer Ben aantal aardige teekeningen bij een versje van Wilhelmine „Uit varen gaan." De Roeivereeniging „Fortuna" te Amsterdam zal het Prinsesje op hare verjaardag eene zyden vlag aanbieden, in het midden de wapens dragende van hare ouders. De vlag is bestemd voor het vaartuigje, dat Z. M. voor het Prinsesje heeft doen vervaardigen op de werf van den heer Van Heemstede Obelt. Do aan bieding zal vergezeld gaan van een opdracht, in schoonschrift van den heer Grevenstuk. De wapens jzijn door den heer Walraven geschilderd. Het geheel zal worden aangeboden in boekvorm, welke de bindery lei heeren Blikman ut Sartorius tot eer strekt. Terwijl op vele plaatsen in ons vaderland de verjaardag, vooral door de jeugd, op verschillende wjjzen zal worden herdacht, hebben commissarissen der Witte Sociëteit te 's-Hage besloten dat feest aldaar te vieren door het geven van een feestcon- cert van de kapel der Kon. Nederl. Marine, met illuminatie van de Sociëteitstent in het Bosch. Ook op „de Seinpost" te Scheveningen zal die verjaardag feestelijk gevierd worden. Des namiddags zal er o. a. groot kinderbal zijn, afgewisseld door voorstellingen van prof Hoffman, met zijne gedres seerde honden en geiten, van de Gebr. James en van tal van andere artisten. Een groote cotillon met surprises zal het kinderfeest besluiten. In den Kon. Zool. Bot. Tuin zal 's avonds een buitengewoon feestconcert worden gegeven, door de Kon. Militaire Kapel. De tuin zal by die gelegenheid a giorno verlicht worden. De heer Th. L. Donker alhier is benoemd tot onderwijzer aan eene bijzondere school te Rotterdam. Te Utrecht is voor het examen in het Franscli geslaagd mej. Ch. E. W. Worrell, van Leiden. De examens zyn er afgeloopen. Onze stadgenoot dr. D. De Loos, directeur der Hoogere Burgerschool voor jongens, is op de te Zwolle gehouden algemeens vergadering benoemd tot eerelid der „Vereeniging van leeraren aan inrich tingen van middelbaar onderwijs." v— Te Amsterdam is overleden de emeritus-pre dikant J. P. Strieker, den 18den Oct. 1816 te 's-Gravenhage geboren. Hjj studeerde te Leiden en werd Aug. 1841 tot den dienst toegelaten. Gedurende zyn verblijf te Driehuizen bekwam hy de waardigheid van doctor in de godgeleerdheid, met een proefschrift, ook aan de Leidsche hoogeschool. Behalve dit proefschrift gaf hij nog een paar catechiseerboekjes uit, enkele vertalingen en op stellen. Hij was medebestuurder van het Nedeil. Zendelinggenootschap en de Zondagsscholen, en lid van de Maatschappij van Letterkunde te Leiden. Bij de heden gehouden openbare verkooping van cokes in partijen van 100, 50, 10 en 5 hecto liters, waren de hoogste pryzen 43, ƒ20.50, ƒ4.30 en ƒ2.15; de laagste ƒ43, ƒ20.50, 4.10 en 2.10. Wij vernemen.dat de stukken betreffende het door ons in ons vorig nummer vermelde legaat ad ƒ500 van wijlen den heer Langerak te Baarn, die aan het Diaconie-Armbestuur der Ned.-Herv. gemeente te Leiderdorp waren geadresseerd, op last van het bestuur der posterijen aan het classikaal bestuur te Leiden zijn afgegeven. Geslaagd zyn in het eerste gedeelte van het notarieele staatsexamen de heeren F. L. G. D'Aume- rie te Leiden en P. Sichterman te Noordwyk-binnen. Tot heden zyn te Scheveningen aangekomen 6446 badgasten en 681 dienstboden. De godsdienstoefening in de Herv. Kerk te Leiderdorp, geleid door ds. L. Ten Bosch, pred. te Oegstgeest en lid van het classikaal bestuur, is gisteren weder ongehinderd afgeloopen, zonder dat het gebruikelijke politietoezicht aan de kerk ver sterkt was. Alleen de beide gemeenteveldwachters waren aanwezig. De waarn. burgemeester had als maatregel van voorzorg enkel rijksveldwachters ten raadhuize be schikbaar gehouden en van tyd tot tijd vertoonden zich een brigadier en twee wachtmeesters der huzaren, voorzeker om een oogje in het zeil te houden. Er waren ongeveer 230 kerkgangers, op wie het blijkbaar een uitmuntenden indruk maakte dat de godsdienstoefeningen weer zonder bajonetten plaats hebben. Ds. Ten Bosch sprak naar aanleiding van Handelingen 24 vers 24. Het stoomschip „Drente", van Rotterdam naar Java, passeerde 28 Aug. Malta; de „Utrecht", van Rotterdam naar .Java, passeerde 28 A ug. Perim de „Leerdam" vertrok 28 Aug. van Nieuw-York naar Rotterdam; de „Noord-Holland", van Java naar Rotterdam, passeerde 29 Aug. Kaap del Armi de „Prins Frederik", van Amsterdam naar Batavia, passeerde St.-Vincent 29 Aug.de „Zaandam" arri veerde 28 Aug. van Amsterdam te Nieuw-York; de „Edam", van Amsterdam naar Nieuw-York, passeerde 29 Augustus Dover; de „Voorwaarts", van Amsterdam naar Batavia, vertrok van Port- Said 30 Augustus. Z. M. heeft den adjunct-administrateur H. L. De Bruyn Kops, met ingang van 1 Sept. a. s., ter zake van buiten dienst ontstane lichaamsgebreken, voor den tijd van een jaar op pensioen gesteld, onder toekenning van een pensioen van ƒ400. Z. M. heeft benoemd tot procureur-generaal bij den Hoogen Raad der Nederlanden mr. C. Polis, thans advocaat-generaal. CORRESPONDENTIE. K. 1 In een volgend No. Gemengd Nieuw*. De commissaris van politie in de eerste afdeeling te Rotterdam maakt bekend, dat bij hem bericht is ingekomen dat de bankbiljetten in den aan het postkantoor gestolen brief, waarvan dezer dagen melding is gemaakt, de navolgende nummers dragen, te weten de vier bankbiljetten ad 60: B CJ2318, A V 5761, A P 2144, A N 163-5. en de vier biljetten ad 40: C V 4652, C E 3721, C F 6219, A X 9858. Of wellichtB G 6633, B O 484 terwyl de nummers van het biljet van 100 niet bekend zyn geworden. By ontdekking van een of meer der aangeduide biljetten wordt aanhouding en be richt verwacht aan de 1ste politie-afdeeling te Rotterdam. In destoommeelfabriek „De Weichself in de Gieterstraat, te Amsterdam, ontstond gister ochtend, omstreeks halftwaalf, een hevige brand. Hoe het vuur is ontstaan, is onbekend; zeker is het, dat het zich het ergst openbaarde in een z. g. stofkoker, loopende van de groote fabriek naar het bestelhuis en de daarboven liggende zolders. Daar sloeg de vlam het ergste uit en verspreidde een dikken rook, die door het stille weder zich lang zaam boven de stad verspreidde. De brandweer kwam spoedig en met zeer krach tige hulpmiddelen op het terrein. Zy werkte met de „Jan Van der Heyde," 7 stoom- en 4 hand spuiten en 1 brandkraan, zoodat het haar gelukte het vuur in zeer korten tijd meester te worden. Gelukkig konden de manschappen vrij gemakkelijk werken, omdat overal nog de steigers van den kolos salen, in aanbouw zijnden nieuwen graan-elevator staan, zoodat zy weinig te klimmen hadden. Toch moesten zy, daar de fabriek des Zondags niet werkt, de groote 'deur der fabriek in de Gieter straat openloopen. Men bleef nog eenigen tyd bezig om het vuur goed te blusschen, maar de eigenlyke brand was reeds om kwart voor éénen geëindigd, zonder dat de brandschade zeer groot is. (Rbl.) Te Veendam is de kandy fabriek van den heer H. Mulder afgebrand. Op strand v a n T e s s e 1 i s e e n f 1 e s c h aangespoeld, waarin zich een briefje bevond van den volgenden inhoud Wy verkeeren in nood het logger vrouw Vlaardingen, nommer 88 20 Augustus 1886. Groete aan verdere famielje uit aller naam de manschappen en de vrouw J. De Koning. Naar uit Zante wordt getelegra- feerd, zijn te Pyrgos (eene kleine stad in Elis) alle huizen door eene aardbeving verwoest. De stad Filiatra (in Messenië) is geheel verwoest. Men be groot het aantal slachtoffers op driehonderd. De schok werk ook gevoeld te Zente (op het eiland Zante), waar alle huizen werden beschadigd, maar geen menschen omkwamen. Door geheel Griekenland is een hevige schok waargenomen. Ten onrechte is door eenige Pary- sche bladen bericht dat metselaars, terwijl zy aan het wérk waren in een riool, rue Crozatier, door het onweder van verl. Maandag overvallen werden en een hunner verdronk. Geen ongeluk is daar ge beurd; integendeel, een voorval, dat treurig zou hebben kunnen afloopen, heeft een vroolyk einde gehad. Drie metselaars, Vigneaux, Bernardet en Pachot, werkten aan den zytak, die het riool van de rue Crozatier met de winkels van de markt Lenoir verbindt. Op het oogenblik dat de storm losbrak, riep Vigneaux zynen kameraden toe zoo spoedig mogelijk naar boven te gaan. Bernardet deed dit, en Pichot, die zyne laarzen nog moest aan trekken, riep dat hy komen zou, maar hy verscheen niet. Vigneaux waarschuwde hem nog eens, en toen voor de derde en vierde maal, doch kreeg geen antwoord. Op dat oogenblik bereikte het water het verwulfsel van het riool. In de straat had zich een troep menschen gevormd, en de spuitgasten van de brandweerpost Chaligny werden gehaald. Deze kwamen, onder aanvoering van een luitenant, en brachten de door hen medegebrachte handpomp in werking. De pomp haalde echter niet meer dan 300 liter water per minuut op, terwijl wel duizend maal meer water in het riool stroomde, zoodat men, na een half uur gewerkt te hebben, er mede ophield. Een korporaal met den helm op het hoofd en vastgehouden door twee onder zijne schouders getrokken touwen, begaf zich moedig in het riool, maar het water was acht meter diep. De korporaal zag weldra het vruchtelooze zijner poging in, liet zich weder naar boven halen en de arme Pachot werd als- verloren beschouwd. Toen na den storm het water gezakt was, daalden tovee mannen in dé goot om het lyk te zoeken. Tot hunne grootste verbazing hoorden zij eene stem, die hen riep; die stem was van Pachot. De metselaar Ifed den weg

Leidsch Dagblad | 1886 | | pagina 1