De collecte vanwege de Unie te Leiderdorp aan de huizen der ingezetenen gehouden, bracht 284 gulden op. Eenige nagiften zullen dit bedrag waarschijnlijk brengen op dezelfde hoogte als by de collecte des vorigen jaars. Zooals men weet, hebben de heer Rietstap, Huygens en Hora Siccama, leden van den gemeen teraad te 's-Hage, by dien Raad een voorstel aan hangig gemaakt tot herstel van de kermis. De voor stellers merken naar aanleiding van het adres van vele duizenden ingezetenen, verzoekende dat de Haagsche kermis weder in het vervolg zooals van ouds moge plaats hebben en hersteld worden, op, dat het besluit tot opheffing der kermis biykbaar onder eenigszins eenzy'dige indrukken werdigenomen, daar destyds de openbare meening nog geen ge legenheid had gevonden zich krachtig te uiten. Sedert is echter door ongeveer 15,000 ingezetenen van alle rangen en standen een adres by den Raad ingezonden, waarin op het herstel der kermis wordt aangedrongen. Met de redenen daarin aangevoerd, kunnen de voorstellers zich vereenigen. Ook zy zien niet waarom een volksfeest, dat sedert eeuwen met opgewektheid werd gevierd en dat nog steeds in hooge mate in de volksgunst staat, moet worden opgeheven ter wille van eene kleine minderheid onder de bevolking, die daar niets voor in de plaats weet te stellen. Daarom, rekening houdende met den duidelyk uitgedrukten volkswensch, met de kracht der tra ditie en met de plicht eener Volksvertegenwoordi ging om met den volksgeest rekening te houden, stellen zy voor: dat de Raad op zyn besluit van 27 Januari 1885 moge terugkomen en de Haagsche kermis weder moge herstellen, door die weder te doen plaats hebben op de tyden zooals dit tot nog toe geschiedde, en wel gedurende acht werkdagen dat die echter op den tusschenliggenden Zondag en van één uur na middernacht tot elf uren van den volgenden voormidag gesloten zy en dat daar toe de Politie-verordening voor zoover noodig worde gewyzigd. Te '8-Gravenhage waren gisteren onrustwek kende „geruchten verspreid nopens den gezond- heidstoestSöflNles Konings. Het „Dbl. van 's-Grav." 1 is in de gelegenheid om die tyding ten stelligste te kunnen tegenspreken. Z. M. verheugt zich in den besten welstand. De minister van waterstaat, handel en ny ver- hoid heeft zijne buitenlandsche verlofreis aanvaard. De heer Van den Bergh denkt eerst eenigen tyd te Arnhem door te brengen en zal den 14den SeptJ in de residentie terugkeeren. De minister van financiën is gisteren naar Ems vertrokken. De aartshertogin Isabella van Oostenryk heeft hedenochtend om 11 u. 5 m. per Rynspoor de terugreis van Scheveningen, waar zy een groot gedeelte van het badseizoen heeft doorgebracht, naar Oostenryk aanvaard. H. Keiz. H. begaf zich aanvankelijk naar Keulen. Graaf De Mulinen, Oosten- ryksch-Hongaarsch gezant aan ons Hof en de leden der keizerlijke legatie te 's-Hage deden der vorstin tot aan den trein uitgeleide. In de „Köln. Zeit." van 24 Augustus kwam het volgende bericht uit Amsterdam voor: „De Koning heeft den officier Wynaendts, die by het oproer te Amsterdam den sociaal-demo craat, die de roode vaan op eene barricade geplant liad, met eigen hand door een schot nedervelde, als bewijs zijner waardeering by het in Den Haag liggende grenadiersregiment, het élitecorps van 't Nederlandsche leger, verplaatst." Naar de „Haagsche Crt." van goeder hand ver neemt, wordt door een harer stadgenooten, naar aanleiding van dit bericht, eene aanklacht wegens majesteitsschennis ingediend. Z. M. heeft den by het leger alhier te lande gedetacheerden kapitein der genie van het leger in Ned.-Lndië J. W. C. Beelenkamp, ter zake van lichaamsgebreken, met ingang van 1 Sept. a. s., eervol uit Zyner Majesteits militairen dienst ont slagen, met toekenning van pensioen; als blyk van Zijner Majesteits goedkeuring en tevredenheid, de bronzen medaille en een loflyk getuigschrift toe gekend aan: J. Van Duin, brigadier van politie te Amsterdam, wegens de met levensgevaar volbrachte redding, op 11 Juli 11., van twee drenkelingen uit de Brouwersgracht aldaar; J. Van Rees, machinist 3de kl., aan boord van Zijner Majesteits rammoni- tor „Wesp", wegens het met levensgevaar redden, op 19 Juli 11., van een marinier, die nabij de Tien Gemeten over boord was gevallen;'H. Ligtenberg, visscher, te Deventer, wegens het redden, met ge vaar voor eigen leven, op 25 Juli jl., van een jongen, die by de voormalige Bergpoort aldaar in de gracht was gevallen. Gemengd Nieuw» Tusschen Leiden en Den Haagzal de IJselstoomtramwegmaatschappy aanstaanden Dinsdag, by gelegenheid van den 7den verjaardag van het Prinsesje, weer thans voor 40 cents per persoon voor heen en terug een goedkoopen pleiziertrein laten loopen. Men schryft ons: Gisteren per spoor te Leiden aangekomen, begaf ik my naar de op het perron aangeplakte dienstregeling van de Ryn- landsche en de Noordwyksclie Stoomtram, ten einde te zien om hoe laat de tram naar Katwyk vertrok. Het baatte my echter niet, want wèl kon ik de uren van vertrek lezen, doch, daar genoemde dienst regeling veel te hoog zit, waren de minuten, welke kleiner gedrukt zyn, volkomen onleesbaar. Men schryft ons van heden uit Ka t- wyk aan Zee: Sedert 17 Augustus zyn alhier 18 bomschuiten aangekomen, gezamenlyk met 3375 kantjes pekel- en 234,600 stuks steurharing. Voor volle pekelharing werd besteed 9 a 9.70 per ton, voor maatjesharing ƒ6.50 a ƒ7.50 per ton en voor steurharing ƒ5 a ƒ12 per 1000 stuks. Te Vlaar- dingen kwam Yan den reeder Wm. Dubbeldam binnen schipper Teunis Nijgh met 320 kantjes pekelharing. De kantvisschers, door veel windstilte verhinderd, besomden van ƒ30 tot ƒ80 in 5 dagen. Er werd besteed voor groote tong 0.50 a ƒ0.75 en voor kleine tong ƒ0.15 a ƒ0.20 per stuk; voor droog- scharren ƒ10 a 12 per mand. D o n d e r d a g - m i d d a g om drie uren bezichtigde de groothertog van Saksen het station van de H. IJ.-S.-M. in de Anna Paulownastraat te 's-Gravenhage en maakte daarna per stoomtram een rit mede naar Scheveningen. Tot de feesteiykheden voorhet gar- nizoen der residentie, ter gelegenheid van den ver jaardag van Kroonprinses Wilhelmina, behoorde ook een zwemwedstryd, doch met het oog op de parade, dien dag te houden, had die wedstryd heden ochtend plaats. De gemeente- en garnizoenszweminrichting, aan het Kanaal naby Scheveningen, was voor deze ge legenheid feestelyk versierd. Al stegen uit het water geuren op die de naby- heid van het visschersdorp verriedden, de lust tot deelneming was er niet door verzwakt. Eene fraaie verzameling pryzen, onder welke ge schenken van den waarnemenden gouverneur der residentie, den burgemeester en den garnizoens commandant, was beschikbaar gesteld. Opgeluisterd door de hoornmuziek der jagers, nam de wedstryd te 10 uren een aanvang en ein digde te halféén. De gen.-majoor jhr. Klerck, de burgemeester der residentie en officieren van verschillende wapens woonden het concours by. Gisteravond werd ten verzoeke van den eigenaar van het hotel „Maréchal do Turenne" te 's-Hage uit diens inrichting verwyderd een Duit- scher, die met eene „dame" logies ha'd gekregen, den portier aan den voerman, die hem gereden had, de vracht deed uitbetalen en op zyne kamer met zyne gezellin eene flesch champagne had uitgedronker, hoewel inmiddels bleek dat hy slechts in het bezit was van 2'/i cents. Het was een ontslagen kellner uit een voornaam hotel te dier stede, die verdacht wordt zich reed3 aan menige oplichtery te hebben schuldig gemaakt. Daar hij niet in het bezit van legitieme papieren of geld was, werd hy reeds heden over de grenzen gebracht. Uit Par ij s wordt gemeld: Vóór vier weken overleed de heer Bruon, eigenaar van huizen, wonende in de Rue Entrepot, juist op den dag waarop zyne eenige dochter bruiloft zou vieren. Het feest werd, zooals te begrypen is, uitgesteld. Zes dagen na het overlyden des vaders, stierf de moeder van het meisje, die zich tot hiertoe steeds in eene goede gezondheid verheugd had. Dadelyk na de begrafenis bracht de bruidegom zyne bruid uit het sterfhuis naar de woning van zijne ge trouwde zuster, waar zij eenigen tyd verblyf zou houden tot later in alle stilte het huwelyk zou voltrokken worden. Op den lOden dezer maand wandelde het bruidspaar buiten en de bruidegom zeide dat hij vurig naar den dag verlangde, waarop zy voor altijd te zarnen zouden verbonden worden. Het meisje vlyde zich tegen hem aan, drukte zijne hand en fluisterde: „Ja, en ons huiselyk geluk zal door niets verstoord worden, noch door geldquaesties, noch door vreemde inmenging en om daarvan ge heel zeker te zyn, heb ik myne ouders vergiftigd." De ongelukkige bruidegom dacht aan eene mis plaatste scherts, maar de bruid verhaalde hem hare misdaad zoo uitvoerig dat hij niet langer twyfelen kon. Nog in dien nacht deed de jonge man aangifte by het gerecht. De lyken van het echtpaar Bruon werden opgegraven en men vond duidelyke sporen van vergiftiging. Henriette Bruon werd natuurlyk in hechtenis genomen. Morgen, 29 Augustus, zalereene totale zonsverduistering plaats hebben, zichtbaar in Zuid-Amerika, den Atlantischen Oceaan en Zuid- Afrika. Men heeft, om haar van het land waar te nemen, slechts de keus tusschen Benguela en Gre nada. Twee Engelsche commissies zullen haar obser- veeren. Eene roekelooze luchtreis heeft Zon dag-middag de bekende kunstenmaakster Leona Dare ondernomen. Zy steeg namelyk in het Leo- poldspark te Brussel op, met een ballon van Lachambre; niet in het schuitje, maar daaronder, hangend aan een trapéze, waaraan zy zich alleen met de tanden vasthield. Zoo is zy blyven hangen tot op eene hoogte van 1700 meter. Op last der politie was Leona met een veiligheidsgordel aan den ballon vastgebonden, maar zoodra zij een honderd meter hoog was, zag men haar dien gordel losmaken. De ballon kwam met de reizigers behouden in den omtrek van Leuven neer. Te P h i 1 i p p e v i 11 e is de stoomketel van eene machine, dienende tot het laten zinken van betonblokken voor de havenwerken, gespron gen. Twee werklieden werden gedood en vier ge kwetst, waarvan 3 niet ernstig. De gedooden werden ter aarde besteld onder toevloed eener groote menigte; de burgerlyke en militaire autoriteiten waren eveneens vertegenwoordigd. Een politie-agent te Parys, die in de Rue Marcadet liep, keek heel verbaasd toen op zyn uniformpet een briefje werd geworpen uit een raam van de tweede verdieping. Hy las daarin: „Myne vrouw zal my vermoorden. Zy zit op de loer. K»m boven. Z. Barbillon.'" Wat had dat te beduiden? De agent ging de trappen op, door den portier gevolgd, klopte te vergeefs aan de deur van Barbillon's woning, en tien men niet openmaakte, deed hij het slot sprin gen. In de kamer liep eene vrouw, die dronken scheen. Op het bed lag een man, geheel met bloed bedekt, de schryver van het briefje. Hij verklaarde dat na een heftigen huiselyken twist zyne vrouw op hem was aangevallen, hem met een mes in de kuit had gestoken en daarna voor de deur was gaan liggen, om hem te verhinderen hulp te halen. Toen was hy op den inval gekomen door het raam in correspondentie te treden met den politie-agent beneden. Toen het bleek dat dit verhaal waarheid behelsde, werd de vrouw in hechtenis genomen. Ttlegrammai. (Zie de Buitenlandsche berichten in het 2de Blad.) PARIJS, 27 Augustus. President Grévy kwam hedennacht omstreeks 12 uren, met den heer Wilson in het Elysée aan. De regeering heeft besloten de politieke wen- schen der Generale Raden nietig te verklaren, daaronder dus ook de verklaringen van vertrouwen in generaal Boulanger. De „Temps" gelooft te kunnen verzekeren dat Waddington niet tot gezant te Berlyn benoemd zal worden, daar de regeering er niet aan denkt zich van zyne diensten te Londen te berooven. Te Parys is bericht ontvangen uit Bayonne, dat de toestand der koningin-regentes van Spanje, die sinds eenige dagen ongesteld is, plotseling is verergerd en reden geeft tot ongerustheid. LONDEN, 27 Augustus. Lloyd bericht, dat, vol gens eene depeche van Saint-Pierre-Miquelon, de Fransche brik „l'Eloille" op de kust van New foundland vergaan is. Twaalf mannen van de equipage zyn omgekomende overigen hebben zich kunnen redden. FRANZENBAD, 27 Augustus. Vorst Von Bismarck bracht hedenmorgen den Russischen minister Von Giers een bezoek, deed daarop eene wandeling dooi de plaats en het park en ontving na zyne terug komst een bezoek van den heer Von Giers, die twee uren bij den vorst vertoefde. Te één uur begaven zich vorst en vorstin Von Bismarck naar

Leidsch Dagblad | 1886 | | pagina 2