A0. 1886. tt\ 8136. aterdag <§eze (Qourant vrorit dagelijks, met uitzondering ran (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Leiden, 27 Augustus. PRIJS DEZER CODE ANT: Voor Leiden per 8 maanden1.10. Franco per postL40. Afronderlgke Nommers0.05. PEIJS DEE, ADVEETENTIEN Yan 16 regels ƒ1.05. Iedere regel meer 0.17$. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incas- seeren buiten de stad wordt 0.10 berekend. Oilieiëele Kennisgevingen. Patentbladen. De Burgemeester, hoofd van het bestuur der gemeente Leiden, brengt, ter kennis van belanghebbenden, dat de patentbladen van kofflelmïshomlers, slijters en tappers, dienst 18S6/87, voor de wijken I tot en met IX, bij het College van Zetters, in een der vertrekken van het Baad- huis dezer gemeente, op vertoon van het aanslagbiljet, waarop ingevolge art. 25 (5de lid} der Wet van 21 Mei 1819 (Staatsblad No. 34) moei, blijken dat de helft van den aanslag okt het dienstjaar is voldaan, verkrijgbaar zijn op Vrijdag 27, Zaterdag 28, Maandag 30 en Dinsdag 31 Augustas e. k., telkens des namiddags van één tot drie uren, terwijl na het verstrijken van dien termijn de onaf gehaalde patentbladen ter uitreiking moeten worden afge geven aan de deurwaarders der directe belasting alhier, die voor hunne moeite mogen eischen ticil cents, zonder meer. Leiden, De Burgemeester voornoemd, 26 Aug. 1386. DE KANTEK. De Burgemeester der gemeente Leiden brengt ter alge- meene kennis dat aan den ontvanger der directe belastingen alhier is ter hand gesteld een primitief kohier wegens het patentrecht, wijken VII, VIII en IX, executoir verklaard den 25sten Augustus 1886, en herinnert voorts den belang hebbenden aan hunne verplichting om hunnen aanslag op den bij de Wet bepaalden voet te voldoc-n. Leiden, De Burgemeester voornoemd, 26 Aug. 1886. DE KANTER. Met zekerheid kan bericht worden dat het Clas- sikaal Bestuur te Leiden, doende wat des kerkeraads is, heden van het Ministerie van Financiën, afd. Eeredienst, handopening heeftontvangen, om in de vacante gemeente Leiderdorp een pre dikant te beroepen. Genoemd Classikaal Bestuur heeft tevens den voorlezer der Herv. gemeente te Leiderdorp, die by de godsdienstoefeningen van de ringpredikanten steeds afwezig bleef, uit die betrekking ontslagen. Tot onderwijzer aan eene bijzondere school te Leiden is benoemd de heer G. Van Loon Rz., te Rotterdam. Den 7den September zullen door de troepen in garnizoen te 's-Gravenhage en Leiden, groote militaire manoeuvres onder de gemeente Wassenaar plaats hebben. In de vergadering van het bestuur en de leden der afd. Woubrugge en omstreken der Hollandsche Maatschappij van Landbouw is besloten, te trachten in het voorjaar van 1887 eene tentoonstelling van rundvee aldaar te houden. De gemeenteraad van Haarlemmermeer heeft in beginsel besloten tot het bouwen van een post en telegraafkantoor. Voor deze gemeente zullen bij de hoeren Van Bergen twee brandspuiten No. 1 worden aange kocht op proef, voor 1350, met 70 meter slang. Tot gemeente-geneesheer in wjjk 3, Hoofddorp, is benoemd dr. A. C. M. E. "Vhn Riemsdijk, arts te Doesburg. De gemeente-rekening van 1885, bedragende in ontvang 84,148.72'/j en in uitgaaf ƒ78,518.11, dus met een batig saldo van 5630.61Y2, alsmede de rekening van het Burgerlijk Armbestuur van 1885, bedragende in ontvang ƒ6299.861/, en in uitgaaf ƒ6197.881/,, dus met een batig saldo van ƒ101.98, zjjn door den gemeenteraad goedgekeurd. Benoemd is tot onderwijzer aan de openbare lagere school te Huizen de heer K. Moll, te Haar lemmermeer, en tot onderwijzeres aldaar mej. H. Bout, te Abcoude. Tot tijdelijk leeraar in de wiskunde aan de hoogere burgerschool met driejarigen cursus voor jongens te Amsterdam is benoemd de heer J. J. Werner, leeraar in dat vak aan de 1ste hoogere burgerschool met driejarigen cursus aldaar. Men verneemt dat een dertigtal onderofficieren van de verschillende regimenten infanterie van het leger hier te lande, bij dat in Oost-Indië zijn over geplaatst. Het Haagsche opera-seizoen zal Woensdag 1 September a. s. worden geopend met „Les Hu guenots". De abonné's hebben dan gratis toegang. Den 2den Sept. zal „Mignon" worden gegeven, als eerste abonnements-voorstellin g. Voor de akte van hoofdonderwijzer deden gisteren te 's-Hage 14 candidaten examen. Afge wezen 9 en toegelaten 5, nl. de heerenH. J. Van der Sluys en P. Vermeer, van Amsterdam; H. Van Tongeren, van Overveen; A. Stiel en W. B. Croese, van Haarlem. De examens zjjn hiermede geëindigd. De algemeene uitslag was, dat zich hadden aan gemeld 261 mann. en 27 vrouw, candidaten; opgekomen bjj het schriftelijk examen 257 m. en 27 vr.; opgeroepen voor het mondeling examen 247 m. en 27 vr.opgekomen voor het mondeling examen 225 m. en 23 vr.zich teruggetrokken onder het mondeling examen 7 m.afgewezen 141 m. en 12 vr.toegelaten 77 m. en 11 vr. candidaten. De heer L. Kinsbergen, te Amsterdam en elders meer algemeen bekend onder den aangeno men naam van Maju, is gisteren op 61-jarigen leeftijd overleden. De heer Kinsbergen werd aanvankelijk met goed gevolg opgeleid voor de muziek. In Duitscbland bekleedde hij eene eervolle plaats in menig orkest en hier te lande bespeelde hij het eerst de saxo phone en wel in de Parkkapel onder leiding van den heer Stumpff. Later als muzikant te Londen gevestigd, ont wikkelde zich hij hem de liefhebberij voordeprac- tische natuurkunde, v .lardcor hij groot en klein menigen genoeglijken avond verschafte. Zijne be trekking tot den later opgeheven „Royal Polytechnic" te Londen, stelde hem in staat menigmaal iets nieuws te laten zien. Men denke slechts aan „de geestverschijning", „de beweegbare nevelbeelden", „het sprekend menschenhoofd" en andere optische kunststukjes. Ook met de phonograaf en de telephoon gaf hy hier het eerst openbare proeventerwijl zjjn merk waardige microscoop insgelijks veler belangstelling wekte. Kortom, de heer Kinsbergen was steeds met ijver werkzaam. In menigen kring zal zijn heen gaan zeker betreurd worden. (Hbl.) De gemeenteraad van Rotterdam benoemde gisteren tot directeur der waterleidingen den heer Yogel en tot hoofdonderwijzer den heer Theesing te Ridderkerk. De benoeming van een tijdelijk leeraar aan het gymnasium werd weder uitgesteld wegens onvol doend stemmental. Ingekomen was een voorstel om eervol ontslag te verleenen aan den heer Yan Son, als directeur van het Armbestuur, en hem een pen sioen van 1667 toe te staan. De Raad besloot gelden toe te staan voor het catalogiseeren der gemeente bibliotheek, alsmede tot het nemen in eigen beheer van den reinigingsdienst en tot de aflossing van de geldleening van Delftshaven bij de Maat schappij „Gemeentecrediot" te Amsterdam, en keurde het ontwerp-tarief voor de levering van water en gas goed. Naar men verneemt, heeft onlangs de Chi- neesche gezant te Parijs, ook gezant voor Neder land, den Nederlandschen minister van buitenland- sche zaken medegedeeld, dat zijne regeering twee personen naar Nederlandsch-Indië zoude afvaardi gen, om een onderzoek in te stellen naar de han delsbelangen hunner landgenooten in onze koloniën, en verzocht tevens de aanbeveling van Z. Excellentie van dit plan bjj den Gouverneur-Generaal. Na over leg met zijn ambtgenoot van koloniën, antwoordde toen de minister van buitenlandsche zaken dat zulk een onderzoek niet noodig was, dat Chineezen, zoolang zij op Ned.-Indisch gebied zich bevinden, zjjn Nederlandsche onderdanen; dat de toelating van Chineezen plaats heeft onder hij de wet vast gestelde bepalingen en dat hij zijne medewerking tot bovenbedoeld voornemen niet kan verleenen. Het „Vad." meldt dat bij gouvernements besluit het verblijf in Buitenzorg ontzegd is aan de heeren E. P. C. Sol, administrateur te Tjiomas, schoonzoon van den eigenaar, en aan A. L. De Sturler, zoon van den eigenaar, belast met het toezicht op de padicultuur. De legerplaats bjj Millingen wordt tijdelijk bestemd tot herstellingsoord voor militairen. Tot huisvesting en verpleging wordt het ambulance gebouw aldaar aangewezen. Het gebouw wordt beschouwd als een militair hospitaal van de derde klasse. Door de in-gebruik-neming van het gemeen schappelijk station te Kesteren, behoeven de reizigers, die van de treinen der Holl. IJzeren-Spoorwegmaat schappij gebruik maken, niet meer van het eene station naar het andere te loopen. Er worden thans rechtstreeksche plaatskaarten afgegeven tegen verlaagde prijzen. Het stoomschip „Prins Frederik," van Am sterdam naar Batavia, passeerde Ouessant 26 Aug. de „Prins van Oranje," van Batavia naar Amster dam, passeerde 27 Aug. Dungeness. Z. M. heeft met 1 Sept. benoemd tot leeraar in de wis- en natuurkunde hij de Kon. Mil. Acad., den heer C. Yan Buysen, thans tijdelijk als leeraar in bovengemelde vakken aan genoemde academie verbonden; en aan den heer dr. V. A. Julius, leeraar ill de natuurkunde aan de Kon. Mil. Academie, op zjjn verzoek, eervol ontslag verleend uit zijne be trekking, en wel met 1 Oct. GOmengd Nieuw» Door de politie alhier is aangehou den en ter beschikking van de justitie naar Den Haag overgebracht een niet hier te huis behoorend persoon, T. T. genaamd, die, 's morgens uit de ge vangenis ontslagen, zich des avonds weer aan bede larij had schuldig gemaakt. Ook uit een door de politie inge steld onderzoek is gebleken dat de koetsier, die den tramwagen bestuurde, waarmede het zesjarig knaapje op de Breestraat alhier werd overreden, al het mogelijke heeft gedaan om, toen de ongelukkige op het laatste oogenblik dwars voor het paard wilde oversteken, het ongeluk te voorkomen, zoo dat de koetsier in deze niet nalatig is geweest. Uit hedenmiddag door ons genomen inlichtingen is gebleken dat de toestand van het jongetje, dat gistermorgen te Rjjnsburg door eigen schuld met de stoomtram het linkerbeen is afge reden, naar omstandigheden redelijk wel is, waar door het in enkele bladen voorkomende bericht, als zou het knaapje reeds in het academisch zieken huis overleden zijn, wordt gelogenstraft. Naar wij vernemen, is heden de heer W. Vlug, zich aan de Synode der Ned.-Herv. Kerk onttrokken hebbend predikant, gedagvaard om op 27 Sept. a. s. te verschijnen voor de rechtbank te 's-Hage, als beschuldigd van verstoring der open bare godsdienstoefening, toen ds. H. Wildeboer Jz.} van Benthuizen, in de Hervormde gemeente te Leiderdorp vanwege de Synode zou optreden. Te Rotterdam werd een jonge be diende van een bekende cargadoors-firma aldaar nabij het postkantoor aangehouden door drie per sonen, Franschen, die hem een aangeteekenden brief, waarin zich een vrij aanzienlijk bedrag be vond, afhandig maakten. Zij maakten zich met hun buit onmiddellijk uit de voeten. De politie is er in geslaagd een van dit drietal aan te hou den, doch de twee overigen hebben met den brief weten te ontkomen.

Leidsch Dagblad | 1886 | | pagina 1