8134. Doiixlei'clag SO Augustus. A°. 1886. Met 1 September begint een nieuw kwartaal van het Leidsch Dagblad. Zij, die zich nu reeds op deze Courant abon- neeren, ontvangen de tot dien datum verschijnende nummers gratis. Leiden, 25 Augustus. feze (Qourant wordt dagelijks, met uitzondering van <§on- en feestdagen, uitgegeven. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maandenf UO. Franco per post1-40. Afzonderlijke Nommers0.05. Oiliciëele Kennisgevingen. Burgemeester en Wethouders van Leiden maken de belanghebbenden opmerkzaam op de bepaling van art. 437 van het Wetboek van Strafrecht, dat met 1 September a. s. in werking treedt, luidende als volgt: „De goud- of zilversmid, kashouder, horlogemaker, uit drager, winkelhoudende opkooper of tagrijn, die geen door- „loopend register houdt of in dat register geene aantee- „keningen houdt van alle door hem gekochte goederen, of „daarin niet vermeldt den koopprijs, de namen en woon plaatsen der verkoopers, of die nalaat dat register op „aanvrage te vertoonen aan den Burgemeester of aan den „door dezen aangewezen ambtenaar, wordt gestraft met „geldboete van ten hoogste vijf-en-twintig gulden." „Indien tijdens het plegen van de overtreding nog geen „twee jaren zijn verloopen, sedert de schuldige wegens „dezelfde overtreding onherroepelijk is veroordeeld, kan, „in plaats van de geldboete, hechtenis van ten hoogBte „zes dagen wordeD opgelegd." Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTEB, Burgemeester. 24 Aug. 1886. E. KIST, Secretaris. Trots de met een, gelijk het zich deed aanzien, geweldig onweder bezwangerde lucht, was de op komst tijdens het laatste buitengewone harmonie concert door het stafmuziekcorps van het 4de reg. infanterie op „Zomerzorg," gisteravond toch zeer goed. Dat ditmaal de door het publiek meest geliefde nommers van het repertoire uit dit seizoen zouden worden ten gehoore gebracht, bleek geen jjdele klank, en droeg bovendien zeer zeker niet weinig tot die groote opkomst bij. Immers, door eene her haalde uitvoering leert men tevens èn de voordracht èn het toonwerk zelf meer waardearen. Men wist daar door te meer dat voor weinig geld, veel schoons en degelijks zou worden aangeboden. Daarin is men wederom niet teleurgesteld ge worden, want in weerwil van het nu en dan hel verlicht wordende uitspansel en het daarna uit de verte aanrollende doffe gerommel, dat soms met de zacht-lieflijke instrumentatie van het orkest een schril contrast vormde, kon de uitvoering van het programma, op enkele regendruppelen na, ongestoord worden ten einde gebracht. De aanwezigen waren dientengevolge blijkbaar dubbel dankbaar, maar ongetwijfeld ook daarom, dat de heer Mann, naast de bekende „acht zomer- concerten," ook eene reeks buitengewone had mogelijk gemaakt, welke eveneens bijzonder werden op prijs gesteld. Voor het examen in de Fransche taal is gisteren te Utrecht geslaagd mej. Th. C. E. Olivier, van Leiden. Met 1 October a. s. zullen van de Kweekschool voor Zeevaart alhier een 60-tal jongens naar elk der opleidingsschepen „Admiraal Van Wassenaer" en „Anna Paulowna" worden overgeplaatst. De heer Vlug te Leiderdorp heeft geantwoord op het schrijven van kerkvoogden aldaar omvoor- loopig tot een gemeenschappelijk gebruik van het kerkgebouw te geraken. Hij beschouwt het optre den van ringpredikanten als een indringen in eens anderen dienst, waardoor zjj, die er zich aan schul dig maken, volgens de thans aldaar geldende kerk orde, in gevaar komen om gesohorst of afgezet te worden. Het voorstel werd daarom afgewezen. Bedankt is voor het beroep naar de Evang.- Luth. gemeente te Bodegrave door ds. C. A. De Meyere, van Schiedam. In de plaats van den heer W. Van den Bosch, op verzoek eervol ontslagen als ontvanger van de Nieuwkoopsche droogmakerij, is door ingelanden van genoemden polder benoemd de heer Van der Lee, candidaat-notaris te Aarlanderveen. Met den benoemde stond op de voordracht de heer Van Grhesel Grothe, te Nieuwkoop. Het feest, dat aanstaanden Zondag te Zoeter- woude zal gevierd worden, is het Patroonsfeest dier Parochie, en staat in geen verband met het veertig jarig Priesterschap van Mgr. Bottemanne. Maasb In antwoord op de interpellatie-Elout over Indië in de Eerste Kamer zeide de minister van koloniën dat verandering der tegenwoordige Atjeh- politiek onverantwoordelijk zou zjjn. Maatregelen tot tegemoetkoming van den hacheljjken toestand der suiker-industrie zjjn weldra te wachten. Hij zal de stukken betreffende het onderzoek in zake de ongeregeldheden te Tjiomas overleggen. Het zendelingswerk in Indië wil de Regeering niet be moeilijken. Verschillende ontwerpen werden aange nomen. Morgen behandeling van den suiker-accijns. De bisschop van Haarlem heeft benoemdtot kapelaan te Scheveningen den heer C. A. F. J. M. Lohmeyer, tot kapelaan te Vogelenzang den heer P. Nooy, die kapelaan was te Kralingen, en tot kapelaan te Spanbroek den heer D. F. W. Pichot, op 15 Aug. 11. tot priester gewijd. De bij het regiment Grenadiers en Jagers overgeplaatste 1ste luit. W. M. Wjjnaendts is door den Minister van Oorlog bestemd voor de bataljons Grenadiers. Voor de inschrijving ten behoeve van de Dorrepaalsche Bank der Vorstenlanden is slechts geteekend voor f 557,000. Het gevraagde kapitaal bedraagt f 2,000,000. De luitenant ter zee der 1ste klasse W. A. Cambier, uit Oost-Indië in Nederland teruggekeerd, is op non-activiteit gesteld. In bijvoegsels tot de Staatscourant van heden is opgenomen het verslag aan den Koning betref fende den dienst der Rijks-Postspaarbank over 1885. Het bericht dat de kapt. adj. L. De Haming, van het 5e reg. inf., zoude zijn aangewezen om als directeur op te treden bjj de nieuw op te richten militaire school te Haarlem, ie onjuist. In de „Portef." stelt Lina Schneider voor een gedenksteen te doen plaatsen op het graf van Jonckbloet te "Wiesbaden, en wel op Jonckbloets sterfdag in October. Zij verklaart zich bereid zich met de uitvoering van het plan te belasten, indien de noodige medewerking uit Holland niet ontbreekt. De gewone audiëntie van den minister van financiën zal Donderdag 26 Aug. en die van den minister van marine Vrijdag 27 Aug. a. s., niet plaats hebben. Het stoomschip „Drente", van Rotterdam naar Java, passeerde 24 Aug. Sagres; de „Noord-Hol land", van Java naar Rotterdam, vertrok 24 Aug. van Port-Said; de „P. Caland," van Nieuw-York naar Rotterdam, passeerde 25 Aug. Scilly; de „Prins Alexander," van Batavia naar Amsterdam, vertrok van Port-Saïd 24 Aug. Gemengd Nieuw» Heden werd door ons aan den heer burgemeester van Amsterdam overgemaakt een be drag van zes gulden, dat aan ons bureel was ingekomen „uit naam van een paar studenten te Leiden," voor de Amsterdamsche politie-agenten. Twee jongelieden nabij Aalsmeer van 17 en 12 jaren, die in den nacht van 23 dezer heimelijk vertrokken met het doel zich te Amster dam op eene der Suezbooten te engageeren, z\jn des avonds van dien dag na niet slagen weder thuis gekomen. Dat de ouders ontsteld waren en de buurt in rep en roer was, behoeft niet gezegd. Te Aarlanderveen sloeg gisteravond, bij het hevige onweder, vergezeld van hagelslag, PRIJS DER AD VERTEN TIEN Van 16 regels 1.05. Iedere regel meer 0.174. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het inca3- seeren buiten de stad wordt f 0.10 berekend. de bliksem in den watermolen van A. v. d. B., vernielde een gedeelte van eene molenroede en wierp in het benedenhuis eenig vaatwerk omver, zonder echter brand te veroorzaken. Gelukkig be vond zich het gezin van den molenaar in het aan grenzend zomerhuis. Op dezelfde baan in het Haagsche Bosch waar Zaterdag en Zondag jl. de rijwielen, door rappe voeten in beweging gebracht, voort- snorden, bewogen zich gisteren ter gelegenheid van de harddraverij vanwege de afdeeling 's-Gravenhage der Hollandsche Maatschappij van Landbouw, de sierlijke Hollandsche of FriesChe sjeezen, getrokken door inlandsche paarden van zessen klaar. De ritten, om halftwee begonnen, kenmerkten zich door geen enkele bijzonderheid. De paarden liepen goed, gaven elkaar weinig toe en deden hun naam „van zessen klaar" eer aan. De stemming van het publiek was niet zeer op gewekt; waarschijnlijk een gevolg van de lange tusschenruimten bjj eiken rit. Eene algemeene afkeuring openbaarde zich over de door sommige pikeurs gevolgde tactiek, om door nut teloos en aanhoudend terugkeeren hunne tegenstan ders af te matten. Levendige toejuichingen weer klonken, zoowel van het pubhek binnen als buiten de afrastering, toen de pikeur J. De Boer Snr., die zes achtereenvolgende malen zijn mededinger tot terugkeeren noodzaakte, door de jury verplicht werd zonder aanloop van het afrijpunt te beginnen en ten slotte geslagen werd. Eerst om kwart voor vijven was de strijd beslist en bleven van het elftal mededingers als over winnaars over: „Koningin", zwarte merrie van den heer D. J. Florijn, te Rotterdam, pikeur Koot; Vitesse", bruine merrie van den heer A. "Van Aardenne, te Batavia, pikeur A. De Koning, en „De Vogel", bruine merrie van den heer A. C. Van den Akker te Hazerswoude, gereden door den eigenaar. De prijs en premiën, respectievelijk 300, 100 en 50 gulden, werden onder fanfares van het orkest der jagers en toejuichingen van het publiek door den voorzitter der afd., mr. W. O. T. Van Oud- heusden, uitgereikt. Op last van de justitie te Haarlem werden gisteren ten huize van een antiquaar te Amsterdam in beslag genomen eenige stukken tafelzilver, dezer dagen onder Haarlem ontvreemd en sedert in de hoofdstad te gelde gemaakt. Op den verjaardag van het Prinsesje (31 dezer) zal des avonds in het Paleis voor Volks vlijt een kinderbal plaats hebben, waarbjj deleden met een onbepaald getal kinderen toegang hebben. Te Amsterdam sprong een in eene vechtpartij verwonde, die per raderbaar naar het Binnengasthuis werd vervoerd, onderweg uit zijne gemakkelijke ligplaats en zette het op een loopen. Naar het „Vad." verneemt, zal de zaak van P. v. d. Stad Jzn., beschuldigd van het aanranden van de verbindende kracht der wetten en het aansporen tot ongehoorzaamheid daaraan, (Monstermeeting van 9 Juni) niet naar de open bare terechtzitting van de rechtbank verwezen worden. Gisternacht, omstreeks drie uren, werd door een brigadier van politie bjj het R.-C. kerkhof te Amsterdam een meisje aangetroffen,, dat, in eene vlaag van waanzin verkeerende, uit het raam op de eerste verdieping van hare woning gesprongen was. Zij woonde in de Jacob Van Len- nepstraat en werd door de politie naar het gast huis gebracht. Vanwege de Amsterdamsche Zeil- vereeniging „Het Y" zal er een wimpeltocht naar Velzen, waaraan verbonden wordt een pic-nic, ge houden worden op Zondag 29 Augustus a. s. LEIDSCH liKis DAGBLAD.

Leidsch Dagblad | 1886 | | pagina 1