N\ 8133. A0. 1886. Woensdaa: 25 Auo-ustiis. feze feourant wordt dagelijks, met uitzondering 7an fan- en feestdagen, uitgegeren. Met 1 September begint een nieuw kwartaal van het Leidsch Dagblad. Zij, die zich nu reeds op deze Courant abon- neeren, ontvangen de tot dien datum verschijnende nummers gratis. Leiden, 24 Augustus. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Yoor Leiden per 3 maanden1-10. Franco per poeti-*0- ADconderlpke 0.05. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 16 regels 1.05. Iedere regel meer 0.17J. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incas- secren buiten de stad wordt f 0.10 berekend. Officieel© Vergadering van den Gemeenteraad van Leiden, op Donderdag 26 Augustns 1886, des namiddags te twee uren. Punten ter behandeling: 1°. Benoeming van een leerares in de Handwerken aan de Kweekschool. (210). 2°. Idem van een tweeden onderwijzer aan de Jongens school 1ste klasse. (213). 3°. Vaststelling van eene voordracht van zes personen voor de benoeming van drie leden van het college van Zetters. (208). 4°. Voorstel betrekkelijk de herstelling van het torentje boven de Baadzaal. (199 en 215) 5°. Idem betrekkelijk de inrichting van een Archivaris- kamer. (199 en 215) 6°. Verzoek van J. H. Bik, om terugbetaling van school geld. (203) 7°. Idem van mej. M. C. Slothouwer, om ontslag als derde onderwijzeres aan de Meisjesschool lste kl. (204) 8°. Bekening van de ontvangeten en uitgaven, der gemeente over 1885. (201, 207, 211 en 216) 9°. Kohier der Plaatselijke Directe Belasting, dienst 1886. (209) 10°. Bekening van het H. G. of Arme Wees-en Kinderhuis over 1885. (205) Naar wij vernemen, zal by gelegenheid van den verjaardag van Prinses Wilhelmina door het corps officieren der dd. Schutterij alhier, den 31 Aug. a. s. op Zomerzorg eene soirée musicale et dansante worden aangeboden. Heden is in het familiegraf te Katwijk aan Zee, waar 35 jaren geleden zijne eerste echtgenoote hem voorging, bijgezet het stoffelijk overschot van wijlen den Leidschen emeritus-predikant, den heer Chr. Krabbe. Op uitdrukkelijk verlangen van den overledene zou deze plechtigheid zoo eenvoudig mogelijk geschieden. Toch bedekten vier kransen, waaronder drie van levende bloemen, de lijkkist, waarbij aan de groeve door dr. H. G. Hagen, den oudsten der dienstdoende predikanten van de Ned.-Herv. gemeente alhier, nog een vijfde werd gevoegd, als zinnebeeld der achting welke men den afgestorvene toedroeg. Namens de familie werd door een der zoons dank gezegd voor de deelneming in dit afsterven van zijn geliefden vader betoond. Het nieuw benoemde lid der Tweede Kame voor het district Leiden, de heer J. P. Smeele, 'procureur-generaal te Curasao, is wel in den besten welstand, doch na eene vermoeiende reis, te 's-Gra- venhage aangekomen en heeft dadelijk zjjn intrek genomen in de voor hem in gereedheid gemaakte woning in de Kazernestraat. Het classikaal bestuur van Leiden heeft ten aanzien der kerkelijke goederen, toebehoorende aan de gemeente Leiderdorp, en waarvan een kapitaal op het grootboek is ingeschreven, bjj deurwaarders exploot doen beteekenen, dat deze gelden niet mogen uitbetaald worden dan op last van genoemd bestuur. Het nieuwbenoemde centraal-comité van den Nederlandsclien Weerbaarlieidsbond heeft zich ge constitueerd. Het bureel is samengesteld als volgt: voorzitter, kolonel J. L. Moerman, van Delft; onder voorzitter jhr. W. A. Beelaerts Van Blokland, van s-Gravenhagesecretaris rar. W. W. Wickers Wiersma, van Leiden, en penningmeester L. G. P. Max, van 's-Hertogenbosch. Te Utrecht werden gisteren voor het Fransch geexamineerd 21 vr. cand., waarvan toegelaten 10, o. a. mej. M. P. De Koning, van Leiden. Door den ingenieur van den provincialen waterstaat den heer H. De Mol van Otterloo, is gisteren de eerste steen gelegd voor de nieuwe sluiswerken aan den Leidschendam, bij welke gele genheid door hem de wensch werd uitgesproken dat dit werk, in verband met den ook daardoor te verkrijgen verbeterden waterweg van Amsterdam naar Rotterdam, mocht strekken tot welzijn van Provincie en Vaderland, maar ook van den Leid schendam zélf. Voor de werklieden van den aan nemer den heer M. Taverne, uit Den Haag, bleef deze dag evenmin onopgemerkt. In eene correspondentie uit Leiderdorp aan het „Vad." wordt gezegd dat het te wenschen ware dat de veldwachters en marechaussees aldaar nimmer meer behoefden te komen; maar zoolang de heer Vlug zich uitlaat op een wijze zooals hij steeds doet, zal men ze moeilijk thuis kunnen laten, want men kan de predikanten, die er zullen optreden, niet blootstellen aan eene behandeling als die den heer Wildeboer is aangedaan. Overigens bleek het opnieuw, dat de afgezette kerkeraadsleden, en al diegenen, die van dezen in eenig opzicht afhankelijk zijn, hoofdzakelijk zijne aanhangers vormen. Voor hem is het: heengaan of onderwerpen, de keuze moge voor velen moeilijk zijn, ze is toch spoedig gedaan. Anderen, die meer onafhankelijk zijn, of den moed hebben zulks te betoonen, blijven aan de Herv. Kerk gehecht, of keeren daarin langzamer hand terug. In de 29ste zitting der Synode richtte de president namens de vergadering tot den heer Moquette -een woord van dank voor het vervullen der predikbeurt te Leiderdorp, welke op uitnoodi- ging van den ring Alfen bij weiwillenden afstand van den modernen ringpredikant door de Synode aan een harer leden opdragen was. Genoemde heer gaf daarop verslag van zijne bevinding en deed eenige mededeelingen over den toestand dier ge meente, welke met belangstelling werden aangehoord. Wegens de vele en belangrijke werkzaamheden door de Synode dezes jaars te verrichten, waar onder vele buitengewone, veroorzaakt door de jong ste gebeurtenissen te Kollum en te Leiderdorp, terwijl daarenboven de zittingen der plena herhaal delijk moesten afgebroken worden door die der contracta ter zake van het Amsterdamsch conflict, zijn nog tal van zaken onafgedaan gebleven. De vergadering besloot daarom, ook in verband met de vergaderingen der prov. kerkbesturen, den lsten Sept. a. s. te houden, op reces uiteen te gaan, en wees voorloopig den aanstaanden Maandag daar voor aan. Bij het ter perse gaan van dit nommer ont vangen we uit Amsterdam het telegraphisch bericht dat de totaal-inschrijving voor de Dorrepaalsche Bank slechts 556,000 bedraagt, dat ze dus als mislukt is te beschouwen en mitsdien surseance van betaling zal worden aangevraagd. Aanstaanden Zondag 29 Augustus zal Z. D. H. Mgr. C. J. M. Bottemanne, Bisschop van Haarlem, op plechtige wijze den dag herdenken, op welken Z. D. H. voor 40 jaren, nl. den 15den Augustus 1846, de heilige priesterwijding ontving. De plechtigheid zal geschieden te Zoeterwoude. Te 10 uren des morgens zal de Hoogdienst door Mgr. worden opgedragen tot dankbaarheid voor de ontvangene gunsten en zegeningen in dit 40-jarig tijdsverloop. Z. D. H. zal bij dezen H. Dienst worden geas sisteerd door een aantal priesters. De reden waarom Mgr. dit feest te Zoeterwoude zoo luisterrijk her denkt, is licht te begrijpen. Als men in aanmerking neemt, dat Mgr. te Zoe terwoude 7 jaar is werkzaam geweest ale kapelaan, en later 14 jaar als pastoor de leidsman is geweest van deze parochie, welke zoo met hart en ziel gehecht was aan pastoor Bottemanne, dan zal men van zelf begrijpen, dat ook Mgr. zijn Zoeterwoude, waar hij het grootste gedeelte van zijne priesterlijke loopbaan heeft doorgebracht, eene innige liefde toe draagt. Dat het a. s. Zondag te Zoeterwoude aan geen geestdrift zal ontbreken, behoeft voorzeker geen verder betoog. Maasb In de zitting der Eerste Kamer, gisteravond belegd tot hervatting der werkzaamheden, heeft de heer Elout verlof gevraagd tot het richten eener interpellatie aan den minister van koloniën over Indische toestanden. Zij zou loopen over Atjeh, de suikerquaestie, de Tjiomas-zaak, de opium en de hulpzendelingen in Indië. Verschillende leden maakten voorshands bezwaar tegen het verlof zoolang de heer Elout zijne inter pellatie niet nader had geformuleerd in vragen, ofschoon de voorzitter en de heer Fransen v. d. Putte meenden, dat die nadere toelichting bij het houden der interpellatie kon worden gegeven. Op het tot hem gedane verzoek, deelde de heer Elout nader mede, dat hij omtrent Atjeh en de suikercrisis van de Regeering wensch te te vernemen welke middelen zullen worden aangewend tot ver betering van den treurigen toestand. Hierop werd het verlof toegestaan en de inter pellatie bepaald op morgen, Woensdag, te 11 uren. Het stoomschip „Noord-Holland", van Java naar Rotterdam, vertrok 23 Aug. van Suez; de „Prins Alexander", van Batavia naar Amsterdam, arriveerde te Suez 23 Aug.de „Prins van Oranje" van Batavia naar Amsterdam, passeerde St.-Vincent 22 Aug.; de „W. A. Scholten" passeeTde 23 Aug. Lizard; de „Voorwaarts", van Amsterdam naar Batavia, vertrok van Marseille 23 Aug. Gemengd Nieuw©. Toen heden namiddag een met twee paarden bespannen victoria over de Doezastraat reed, brak opeens dit rijtuig overdwars in tweeën, zoodat de koetsier op den bok, door de viervoeters, in evenwicht gehouden, voort reed, maar het andere gedeelte met een zwaren schok tegen de straat- steenen in botsing kwam en onmiddellijk onbe weeglijk bleef staan. Als door een wonder bekwame» de passagiers, een heer en dame, gelukkig geen. letsel. Door de politie alhier is aangebon den een manspersoon, genaamd J. S., zich voor doende als Fransch godsdienstonderwijzer en in die hoedanigheid ook trachtende gelden te verza melen, hetwelk echter meer geleek op bedelarij. Daar hij zonder geld of middel van bestaan was, is hjj ter verwijdering uit dit Rijk naar Rotterdam overgebracht. Met de verplaatsing van de gevan genen uit de strafgevangenis te Hoorn naar Leiden is een begin gemaakt. Een 40-tal gedetineerden, die weldra door een grooter aantal zullen worden ge volgd, is alhier aangekomen. Een paar geachte Hagenaars ont kwamen Zondag-morgen om elf uren aan een drei gend gevaar. Een rijtoer makende naar Leiden^ waren zjj juist ter plaatse waar de stoomtram naar Wassenaar den weg snijdt, toen een tram daar passeerde, zonder dat eenig sein of eenig toe ken de nadering had aangekondigd of te kennen had gegeven, dat de weg onveilig was. Aan de tegenwoordigheid van geest van den flinken koet sier hadden de passagiers het te danken dat zij niet door de tram, die de koppen der paarden ra kelings voorbijging, werden overreden. Het is te hopen dat de maatschappij een streng onderzoek instelle en den nalatigen machinist die toch op overwegen wel de noodige seinen zal moeten geven, gestreng straffe. (Vad.) Z o n d a g - o c h t e n d trof een noodlottig ongeval een bewoner van de Falckstraat te 's-Hage. De trap afgaande om zich naar de kerk te bege-

Leidsch Dagblad | 1886 | | pagina 1