N\ 8132. X>iïi®cla^- %£-^É= Augustus. <§eze jouraat wordt dagelijks, met uitzondering van fon- en feestdagen, uitgegeven. Leiden, 23 Augustus. ii°i ia LEIDSCÏÏ PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per S maanden1-10. Franco per poet1-40. Afzonderlijke Nommere0.05. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 16 regels 1.05. Iedere regel meer 0.17J. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incas- seeren buiten de stad wordt 0.10 berekend. Door burgemeester en wethouders dezer gemeente is heden ten Raadhuize in het openbaar aanbesteed het dempen der Kool- en Brandewijnsgrachten met rioleering en bijbehoorende werken. Hiervoor waren ingeleverd 18 inschrijvingsbiljetten, waarvan het hoogste f 8845 en het laagste ƒ5397 bedroeg. Het werk is gegund aan den laagsten inschrijver, den heer Iz. Van der Kamp, aannemer alhier. Bij de heden gehouden openbare verkooping van cokes in partijen van 100, 50, 10 en 5 hecto liters, waren de hoogste prijzen 42, ƒ21.50, ƒ4.20 en 2.15; de laagste 42, ƒ21, f 4 en ƒ2.10. Bij beschikking van den minister van Staat, minister van binnenlandsche zaken, zijn benoemd de commissiën, in het najaar van 1886 belast met het afnemen der examens ter verkrijging van de akte, bedoeld in art. 56 onder a van voorschreven wet. In Zuid-Holland zjjn benoemd: a. tot lid en voorzitter, de schoolopziener in het district Dor drecht; b. tot leden, de schoolopzieners in het dis trict Rotterdam en in de arrondissementen Dor drecht, Schiedam en Vlaardingen; c. tot leden- plaatsverv., de schoolopz. in het district 's-Graven- hage en in de arrond. 's-Gravenhage, Leiden, Gouda, Rotterdam en Sommelsdyk, eerstgenoemde, zoo noo- dig, tevens plaatsvervanger van den voorzitter. Zaterdag is eindelijk het rechtstreeksch ver keer geopend van plaatskaarten en bagage tusschen de stations Alkmaar, Amsterdam, Den Haag, Haar lem, Hoorn, Kw-adijk, Edam, heiden, Purmerend en Zaandam, van de H. IJ.-S.-Mij.; met de volgende stations van de S. S. E. Mij.Franeker, Groningen, Harlingen, Heerenveen, Leeuwarden, Sneek, Workum en Stavoren. Het reizend publiek zij er echter aan indachtig, dat door den stoomboot-veerdienst Stavoren Enk huizen geene kaarten worden afgegeven noch bagage ingeschreven verder dan tot de landingplaats. Zjj die zich zonder kaart op de boot begeven, moeten bij aankomst weer eene kaart nemen en de bagage laten reëxpedieeren. Ieder kan zich die moeite besparen door aan de stations zich van een plaats bewijs te voorzien. (Hbl.) De godsdienstoefening in de Hervormde kerk te Leiderdorp op gisteren, die geleid werd door het lid van de Synode ds. F. J. P. Moquette, predikant te Sneek, is zeer kalm afgeloopen. Er waren opnieuw meer menschen in de kerk vooral de werkstand was beter vertegenwoordigd en volstrekt geen kijkers op straat. Had de tegen woordigheid van 4 marechaussees en eenige rijks veldwachters met karabijnen gewapend voor de kerk en een drietal binnen, er niet aan herinnerd dat die maatregelen met het oog op het gebeurde te rechtvaardigen waren, men zou geneigd zijn ook dit vertoon van macht doelloos te noemen. De predikant Moquette was den vorigen avond in de gemeente gekomen en begaf zich gistermor gen te voet, zonder eenig escorte, naar het kerk gebouw. De voorlezer was weer weggebleven en voorzeker om den gebruikelijken regel te volgen, las de pre dikant zelf, doende wat eens voorlezers is, een ge deelte van Jesaja 55. Hierop volgde de gewone godsdienstoefening. Ds. Moquette sprak naar aan leiding van Joh. 7, vers 37 en 38, en maakte geene toespelingen op het gebeurde. De heer Ylug trad tegelijkertijd en des avonds weder in de Christelijke school op. Van het voornemen om een turfschuur tot die bijeenkomsten in te richten, is afgezien. Yoor de akte als hoofdonderwijzer is te 's-Hage toegelaten de heer W. Yan Straaten, van Zwam- merdam. De stationschef van de Rijnspoorwegmaat schappij te 's-Gravenhage, vroeger te Amsterdam, de heer J. Kemps, is gisternacht plotseling te Wiesbaden overleden, tot droefheid van velen, die hem kenden en hoogschatten als een welwillend en humaan man, die zich van den laagsten rang van den spoorwegdienst tot de tegenwoordige be trekking had opgewerkt. Vele vorsten gaven hem blijken van waardeering door rtdderorden en ge schenken. Naar het „Vad." verneemt, is men op de Landsdrukkerij reeds bezig met het drukken der Indische begrooting. Mr. J. G. Patijn, burgemeester van 's-Graven hage, en zijne gade, vrouwe A. J. C. Patijn, geb. Veeren, herdachten gisteren, Zondag, onder vele blijken van belangstelling, hunne 25-jarige echt- vereeniging. De zangvereeniging „Attentia" zal hedenavond te 11 uren een serenade brengen aan den burge meester ter gelegenheid van zijn zilveren feest. Het stoomschip „Batavia" vertrok 21 Aug. van Batavia naar Rotterdamde „Leerdam" is 21 Aug, te Nieuw-York aangekomende „Schiedam" vertrok 21 Aug. van Nieuw-York naar Amsterdam; de „Utrecht", van Rotterdam naar Java, vertrok 21 Aug. van Suez; de „Voorwaarts", van Amsterdam naar Batavia, arriveerde te Marseille 22 Aug. Door den minister van koloniën zijn de heeren mrs. W. J. H. De Visser, A. F. Van Blommestein, W. P. Scheuer, J. B. A. Vreede en R. J. De Wal ter beschikking gesteld van den Gouv.-Gen. van Ned.- Indië, om in rechterlijke betrekkingen daar te lande te worden geplaatst. De Staatscourant van heden bevat het verslag omtrent de verwachtingen van den oogst van 1886 in de prov. Zuid-Holland. De gewone audiëntie van den minister van oorlog zal op 26 dezer niet plaats hebben. Z. M. heeft aan mr. C. C. A. Beens, op ver zoek, met 1 Oct. a. s., eervol ontslag verleend als kantonrechter te Bredaaan mej. A. M. C. Bolland, op verzoek, met 1 Sept. a. s., een eervol ontslag verleend als surnumerair der posterijen; aan B. A. Poulie, op verzoek, eervol ontslag verleend als kantonr.-plaatsv. te Bergen op Zoom; aan A. Bos, timmermansbaas bij het Belgisch loods wezen te Vlissingen, vergunning verleend tot het aannemen der Nijverheidsmedaille 2de kl., hem door den koning der Belgen geschonken. Gemengd Nieuw* Met een weinig goed weer zal dus het feest uitnemend slagen, zeiden we verleden week toen we van den uitgeschreven eersten wed strijd van de nieuwe „Leidsche Zwemclub" melding maakten. Thans, na den dag van gisteren, kunnen we volmondig verklaren, dat met buitengewoon gunstig weer het feest bijzonder is geslaagd. Alles werkte er inderdaad toe mede, want ook de belang stelling in dezen tak van sport was groot. „Vroeger is het verdrinken mode geweest, omdat het zwemmen geen mode was." De vraag die Gutsmuth op deze zijn woorden liet volgen „Zou het zwemmen dan niet eindelijk eens mode wor den en daarmede het verdrinken ophouden nadert hare beantwoording in bevestigenden zin, wat de mode betreft, en we willen hopen dat het verdrin ken ook eenmaal uit de mode zal geraken. Dit helpen velen Gutsmuth wenschen. Vermoedelijk heeft hij er niet aan gedacht, dat eerst een eeuw na het schrijven dier woorden het met de zwem kunst reeds zoover gekomen zou zjjn, dat ze tot een van de meest populaire uitspanningen behoort. Als gymnastiek verdient het zwemmen zeer zeker de voorkeur boven vele andere lichaamsbewegingen en we gelooven den tijd niet meer ver af, dat het zwemmen voor ieder verplichtend zal worden ge steld. Men kan niet ontkennen dat in Leiden het zwemmen in eere wordt gehouden en aangekweekt. Getuige de zwemwedstrijd gisteren op „Rhynzigt" gehouden, waarbij zeer velen te water zijn geweest. En er werd mooi, zelfs kranig gezwommen, het welk geen wonder is, als men bedenkt dat de Haagsche vereeniging, van welke menig lid ins gelijks tot het lidmaatschap der Leidsche Zwem club is toegetreden, ook vrjjgoed onder de deel nemers vertegenwoordigd was. Er bestond zeer veel liefhebberij en de muziek der Haagsche jagers deed bij herhaling hare op wekkende tonen hoeren. Dat het terrein met tal van vlaggen en wimpels was getooid, behoeft nauwe lijks opgemerktwèl dat de Leidsche burgemeester, de heer De Laat De Kanter, den wedstrijd gedeel telijk, en de wethouder de heer Bool, alsmede enkele raadsleden, dien tot het einde bijwoonden. Wij laten hieronder den uitslag er van volgen: Afdeeling A. Snelzwemmen op den buik. No. 1. Ongeoefende zwemmers, beneden 15 jaren. Lengte der baan 30 meter. Aantal deelnemers 6. Prijs J. Van Kaathoven in 31 sec., premie H. C. Noyen in 33 sec. De langste tijd dat er over ge daan werd, was 54 sec. No. 2.' Geoefende zwemmers beneden 14 jaren. Lengte der baan 80 meter. Deelnemers 6. Prijs G. Vreede in 1 m. 32 sec., premie P. Meerburg in 1 m. 431/, sec. Langste tijd 2 m. en 13 sec. No. 3. Geoefende zwemmers beneden 18 jaren. Lengte der baan 80 meter. Deelnemers 8. Prijs- W. Chavannes in 1 m. 26 sec., premie W. Van- Eek in 1 m. 26'/, sec. Langste tijd 1 m. 46 sec- No. 4. Geoefende zwemmers van eiken leeftijd. Lengte der baan 160 meter. Deelnemers 8. Eerst© prijs C. Rappard in 2 m. 51 sec., tweede prijs M. H. B. Enthoven ('s-Hage) in 3 m. 6 sec., derde prijs Th. Scharenberg in 3 m. 121/, sec. Langste tyd 3 m. 32 sec. No. 5. Jongens van de Kweekschool voor Zee vaart, uitgenoodigd door de Leidsche Zwemclub. Eerste prijs Verbeek in 1 m. 39'/, sec., tweede prijs Bolman in 1 m. 41sec., derde prijs in 1 m. 42 sec. Langste tijd 2 m. 5 sec. Afdeeling B. Snelzwemmen op den rug. No. 1. Geoefende zwemmers beneden 17 jaar- Lengte der baan 40 meter. Deelnemers 8. Eerste prijs J. Werner in 41 sec., tweede prijs E. Noordjjk in 44'/2 sec. Langste tijd 1 m. 3*/a sec. No. 2. Geoefende zwemmers van eiken leeftijd. Lengte der baan 40 meter. Deelnemers 11. Eerste prijs C. Rappard in 33sec., tweede prijs M. H. B. Enthoven in 36 sec. Langste tijd 1 m. 20 sec. Afdeeling C. Duiken. 3'/, meter diepte. Deel nemers 11. Eerste prijs E. Heynen in 27'/, sec., tweede prijs M. H. B. Enthoven in 28 sec. Langste tjjd 49 sec. De wedstrijd werd besloten met eenige water- spelen, welke tot allervermakelijkste scènes aan^ leiding gaven en bij herhaling den algemeenen lachlust opwekten, te meer daar bij dit gedeelte van het programma de deelnemers zich verschil lend hadden gekostumeerd. Men zag er pierrots,, harlekijns, koks, koksmaatjes, madame de Pom padour, en meer andere koddige of fraaie pakjes, welke, o. a. reeds tijdens het boegsprietloopen, als de personen bijna allen op het midden van den paal hun evenwicht verloren, bij het te water plassen soms eene kolossale verandering ondergingen. Nie mand kwam geheel over den paal, doch het langst bleven er op A. Van Nouhuys, die den prijs, en. K. Fontein, die den premie won. Het aantal deel nemers was 28. Niet minder ampsant was daarna het snelzwem men met hindernissen, b. v. over en door drijvende tonnen, hetgeen werkelijk niet zoo gemakkelijk

Leidsch Dagblad | 1886 | | pagina 1