N*. 8131. A®. 1886. Dit nummer beslaat Hit Twee Bladen. feze jouraat wordt dagelijks, met uitzondering van fon- en feestdagen, uitgegeven. Leiden, 21 Augustus. LEIDSOH PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per post1-10. Afzonderlijke Hommers0.06. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Tan 16 regels 1.05. Iedere regel meer/0.17^. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incas- eeeren buiten de stad wordt 0.10 berekend. Officieel© KennlsjjeTin^en. De Burgemeester der gemeente Leiden; Gezien art. 21 der Wet van den 4 den December 1872, Stbl. No. 134; Brengt ter algemeene kennis dat in de afgeloopen week binnen deze gemeente één persoon aan Mazelen is overleden. Leiden, De Burgemeester voornoemd, 21 Aug. 1886. DE KANTER. De Burgemeester der gemeente Leiden brengt ter alge meene kennis dat aan den ontvanger der directe belastingen alhier is ter hand gesteld een kohier van de personeele belasting, dienst 1886/87, wijken VIII en IX, en restanten, executoir verklaard den 19den Augustus 1886, en herinnert voorts den belanghebbenden aan hunne verplichting om hunnen aanslag op den bij de Wet bepaalden voet te voldoen. Leiden, De Burgemeester voornoemd, 21 Aug. 1886. DE KANTER. De gemeenteraad alhier zal Donderdag a. s. weer eene vergadering houden, waarin o. m. zullen wor den behandeld de rekening van de gemeente over 1885 en het kohier der plaats, directe belasting. In de jongst gehouden vergadering van de afdeeling Leiden en omstreken van de Hollandsche Maatschappij van Landbouw werden de uitkomsten medegedeeld van eenige fleschjes conserven, aan geprezen als een onovertrefbaar en onschadelijk middel tegen rijzing, schimmelen en vuile vlekken van de kaas. Deze waren door het hoofdbestuur ter beproeving gezonden. De voorzitter deelde mede dat hij dit vocht schei kundig had doen onderzoeken en dat het was samengesteld uit azijnzuur, boorzuur en veel keu kenzout; eene waarde vertegenwoordigend van 15 cents tegen een verkoopprijs van 80 cents per flesch. Het was aan onderscheidene gebruikers gebleken dat de kaasmjjt er door wordt gedood, doch het overigens geen resultaten had gegeven. Bij de behandeling der punten voor de aanstaande algemeene vergadering werd besloten aan de afge vaardigden in last te geven om het voorstel van het hoofdbestuur tot beschikbaarstelling van eene som van ƒ1000 op de a. s. algemeene vergadering te Gorkum te steunen, ten einde, in overleg met de vereeniging tot ontwikkeling van den landbouw in Hollands Noorderkwartier en met den heer Boekei eene overeenkomst aan te gaan om laatstgenoemde in de gelegenheid te stellen zijne manier van kaas bereiding toe te passen en, wanneer op die wijze gedurende een jaar uitmuntende kaas is gemaakt, hem eene som van 2000 uit te betalen. Tot afgevaardigden voor die vergadering werden benoemd de heeren N. J. Stallinga te Leiden en A. Van Leeuwen, veearts te Oegstgeest. Op verzoek van een der leden werd goedgevon den om bjj het bestuur van het academisch zieken huis aan te dringen op openbare aanbesteding van boter en eieren. Gedurende deze week zijn dagelijks in de Stedelijke Werkinrichting alhier opgenomen van 37_66 volwassen personen en van 5 14 kinderen. De Staatscourant behelst de statuten der naam- looze vennootschap „de Hoogeveensche fabriek van houtproducten" te Hoogeveen. Zjj heeft ten doel het fabriceeren van en handel drijven in houtwol en andere houtproducten. Het kapitaal der vennoot schap bedraagt ƒ25,000, verdeeld in 25 volgestorte aandeelen op naam, ieder groot ƒ1000. In dat kapitaal wordt aanvankelijk deelgenomen door de heeren: M. C. De Waal te Hoogeveen voor drie aandeelen; J. Wessels Boer te Leiden voor twee aandeelen, Wessels Boer te Hoogeveen voor één aandeel, en Bruins Slot te Leiden voor twee aan deelen, te zamen acht aandeelen. De overige aan deelen moeten vóór 1 Januari 1892 geplaatst zijn. Voor de eerste maal worden tot directeuren, doch voor 10 jaren, benoemd M. C. De Waal en Johannes Wessels Boer, meer in het bijzonder de eerste voor het technisch, de laatste voor het geldelijk beheer. Dezer dagen zijn 17 jongelieden uit het Missie huis te Woluwe bij Brussel naar hunne familiën teruggekeerd om afscheid te nemen, alvorens zij de reis naar Afrika aanvaarden. Onder hen zjjn er 11 uit België, 3 uit den Elzas en 3 uit Nederland; de laatsten zjjn de heeren G. J. Richter uit Schie dam, P. Hendriks uit Grave en M. Steyvers uit Stamproy in Limburg. Met hen vertrekken een broeder-novice, de heer Schuurmans uit Tilburg, eveneens uit Woluwe, en twee theologanten van het Groot Seminarie te Warmond, de heeren J. M. W. De Louw uit 's-Hage en L. Schmier uit Leiden. De heer De Louw ontving bjj de laatste wijdingen de mindere orden. De 17 eersten gaan in het seminarie van St.-Eugène ten O. van Algiers hunne studiën voortzetten; de 3 laatsten gaan in het noviciaat in Maison Carrée ten W. van Algiers. Het gezelschap vertrekt naar Algiers onder geleide van de Eerw. paters Brisson, superieur, en Roelens, beiden van Woluwe. Van de 17 plaatsen, die nu te Woluwe St.-Lam bert open kwamen, zjjn reeds onderscheidene weder bezet, ook door Hollanders. Wie nog eene der open zijnde plaatsen verkrijgen wil, zal zich moeten haasten, want de aanvragen nemen voortdurend toe. Maasb Kerkvoogden der Hervormde gemeente te Leiderdorp hebben deze week aan den gewezen predikant Vlug voorgesteld om, in afwachting van den loop der kerkelijke quaestier met elkander in overleg te treden over het gemeenschappelijk ge bruik van het kerkgebouw door de ringpredikanten en den heer Vlug. Laatstgenoemde heeft op dit schrijven echter nog niet geantwoord. Het Nederlandsche hoofdcomité ter viering van het gouden priesterfeest van Paus Leo XIII heeft ter opluistering der tentoonstelling, welke bjj deze gelegenheid zal gehouden worden, de offervaardig heid en kunstvaardigheid ingeroepen der katholieke dames van Nederland. Het verwacht van haar inzendingen van liturgische gewaden, altaarlinnen en andere kerksieraden, geschikt om door den Paus aan missionarissen, arme kerken, kloosters, enz. te worden geschonken. Uit Amsterdam wordt gemeld dat op de leening voor de Dorrepaalsche Bank slechts zeer weinig is ingeschreven, zoodat de voorgenomen reorganisatie voorloopig als mislukt moet worden beschouwd. Bljjkens een van den gouv.-gen. van Ned.-Indië ontvangen telegram, wordt de gouvernements-koffie- oogst op Java voor dit jaar thans geschat op 781,400 pikols. Door den reeder C. Van der Toom Mz. is een adres gericht aan de Nederlandsche Regeering, om hare tusschenkomst te verzoeken, opdat aan zjjne aanklacht wegens het moedwillig afzeilen van netten door een Engelschen visscher, van welk feit op 9 October 1885 door den waterschout te Scheveningen proces-verbaal is opgemaakt, eindelijk door het En- gelsche gouvernement gevolg worde gegeven. De Staatscourant van heden bevat een verslag van dr. M. F. A. G. Campbell, bibliothecaris der Koninklijke Bibliotheek te 's-Gravenhage, aangaande den toestand dier inrichting over het jaar 1885. Als directeur der op te richten militaire school te Haarlem zal, naar men verneemt, worden aangewezen de kapitein-adjudant J. De Vlaming, van het 5de reg. inf. (D.) De heer G. H. Westbroek, hoofd der open bare school 3de klasse te Schoonhoven, hoopt op den 17den September a. s. zijne 40-jarige ambts vervulling te herdenken. Naar men weet, zjjn de twee broeders Mens, zoons van wijlen „Bokkebek", den zoogenaamden „burgemeester" van de Willemstraat te Amster dam, benoemd tot broeder der Orde van den Neder - landschen Leeuw. Aan deze onderscheiding, hun door den Koning toegekend, is bovendien verbonden eene jaarljjksche toelage van ƒ200, die bij overlijden voor de helft op de weduwe overgaat. De broeders der Orde van den Nederlandschen Leeuw dragen de zilveren medaille der orde aan een lint van Nassausch blauw, met eene oranje- streep in het midden. Z. M. heeft in zijn rang overgeplaatst bjj het reg. grenadiers en jagers, den lsten luit. W. M. Wjjnaendts, van het 7de reg. inf.benoemdbjj het personeel van den geneesk. dienst der land macht, tot dirig. officier van gez. lste kl., den dirig. officier van gez. 2de kl. dr. W. Krol; tot dirig_ officier van gez. 2de kl., den dirig. officier van gez_ 3de kl., dr. J. H. Gentis; tot dirig. officier van gez. 3de kl., den off. van gez. lste kl., met titulairen.. rang van majoor, I. K. Stakman Bosseallen van -gemeld personeel; aan D. G. De Graaff, eervol ontslagen bakenmeester in het 4de bakenkwarrier aan de Lok te Krimpen, een pensioen toegekend van ƒ308 'sjaars; —aan D. Van Remmerden, eervol ontslagen bakenmeester in het 7de bakenkwartier van den Neder-Rjjn te Wjjk-bij-Duurstede, een pen sioen toegekend van ƒ262 'sjaars; adn F. Scher mers, eervol ontslagen bakenmeester in het 3de bakenkwartier aan de Lek te Ameide, een pensioen toegekend van ƒ243 'sjaars; aan den korporaal- schrjjver bjj het leger in Ned.-Indië, J. H. Hutte- man, vergunning verleend tot het dragen van de Duitsche herinneringsmedaille voor den veldtocht tegen Frankrijk in 1870 1871. Gemengd NieuwA Gedurende de afgeloopen week zijn hier ter stede aangegeven 7 gevallen van mazelen, terwijl er één persoon aan die ziekte overleed. Andere gevallen van besmettelijke ziekten kwamen niet voor. Deze week werden op „Rhynzigt"' 659 zwembaden door heeren en 63 door dames genomen. De temperatuur van het water is 19° Celcius. Heden in den vroegen morgen, reeds om kwart over vijven, zou, bij hervatting der werk zaamheden aan de nieuwe sluizen te Leidschendam, een knecht van een fundeeringsput een plank ver wijderen, waartoe hij met een bijl daarin wilde slaan, doch tegelijkertijd kwam een andere werk man met zijn voet op dezelfde plaats, zoodat het scherpe werktuig niet op het hout, maar op ge noemd lichaamsdeel terechtkwam, dat daardoor be langrijk gekwetst werd. De geneesheer Keuken meester verleende dadelijk zjjne hulp, waarna de getroffene, zekere H. uit Waddingsveen, per schuit naar zjjne woonplaats werd vervoerd. Wjj maken opmerkzaam op de extra tramtreinen, die de Holl. Spoorwegmaatschappij zal laten rijden op de HjnNoordwjjk-Rjjnsburg(Ziede advertentie in ons vorig nommer). Een agent van politie ving gisteren aan het strand te Scheveningen een hond op, die zonder muilband was. Hjj werd echter zóó'door het kwaadaardige dier gebeten, dat hjj op last van den commissaris van politie naar het gemeentelijk zie kenhuis in Den Haag werd overgebracht. De beide Nederlanders, die zich bij gelegenheid van den sneeuwstorm op den Matter- horn gered hebben, zjjn, naar wjj vernemen, de heeren F. G. Waller en Sillem, beiden van Amster dam. Begeleid door den gids Tangwalder hebben/ zjj tevergeefs getracht den top van den Matterhom- langs de Noordzijde te bereiken. Zjj kwamen onge deerd te Zermatt terug. Zooals nog velen onzer

Leidsch Dagblad | 1886 | | pagina 1