U\ 8130. Zaterdaa; 151 Auoustu^. A0. 1886. §eze jouraat wordt dagelijks, met uitzondering van fpn- en feestdagen, uitgegeven. Leiden, 20 Augustus. 7 LEIDSCH dagblad: PBIJB DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1-10. Franco per post.1-40. Afzonderlijke Hommers0.05. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 16 regels 1.05. Iedere regel meer f 0.17}. Grootere letters naar plaateruimte. Voor het incas- seeren buiten de stad wordt 0.10 berekend. Olücieele Eenuisgerlngen. Burgemeester en 'Wethouders van Leiden; Gezien art. 5, 1ste al. der Wet van den 28sten Juni 1881, Stbl. No. 97, zooals die nader is gewijzigd; Brengen ter algemeene kennis dat door COBNELIA VAN VELZEN, huisvrouw van Johannes Philippus Jacobus Bakker, te Delft woonachtig, en JOHANNA MAKIA VAN DEN BROEK alhier, verzoekschriften zijn ingediend om vergunning tot verkoop van sterken drank in het klein, resp. in de perceelen Nieuwe Beestenmarkt No. 18 en Bakkerssteeg No. 15. Burgemeester en Wethouders van Leiden, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 20 Aug. 1886. E. KIST, Secretaris. Wy vestigen de aandacht op de weer bestaande gelegenheid tot inschrijving van leerlingen aan de Practische Ambachtsschool alhier. Voor smeden zyn geene plaatsen beschikbaar; voor schilderen slechts één enkele; doch voor timmeren en meubelmaken is er plaats. De timmerlieden leeren, behalve het practische werken, het bouwkundig teekenen, de kennis der bouw-materialen en het draaien; de meubelmakers, het teekenen en kennis der mate rialen, het houtsnijden en het draaien. "Voor de opbrengst der plaatselijke directe belas ting alhier, dienst 1886, is op de begrooting uit getrokken ƒ144,500, zoodat, met inbegrip van 5 pet. voor kwade posten, zou kunnen geheven Worden ƒ151,725. Naar het belastbaar inkomen, 5,3-79,360, zou het te heffen pet. moeten worden vastgesteld op 2.8. Intusschen is het bekend geworden dat van de Duinwater-Maatschappij, als aandeel der gemeente in de winst, ƒ6000 zal worden ontvangen, terwijl men tevens op eene gelijke som kan rekenen als meerdere winst der gasfabriek, dan waarop bij de vaststelling der begrooting is gerekend. Ten gevolge hiervan bedraagt het kohier ƒ139,868.36, en het te heffen percent, evenals het vorig jaar, 2.6. De heffing zal, behoudens nadere goedkeuring van den Raad, in 4 termijnen geschieden, alsSeptember, October, November en December. Door burgemeester en wethouders wordt voor gesteld tot vaststelling van het kohier over te gaan. Bovendien leggen zy over een concept-raadsbesluit betreffende de rekening van ontvangsten en uit» gaven der gemeente Leiden over het dienstjaar 1885, met verzoek dat concept op de voorgedragen wijze vast te stellen. Evenwel valt hierbij op te merken dat nog over het dienstjaar 1885 uitgaven moeten plaats hebben, welke vóór het sluiten van de rekening niet konden geschieden. Met het oog hierop nemen zjj de vrijheid ter vaststelling over te leggen eene suppletoire begroo ting ad ƒ10,822.10, strekkende om dat bedrag te vinden uit het gedeelte van het vermoedelijk be schikbaar overschot van den dienst 1885 en het artikel onvoorziene uitgaven der begrooting voor 1886 met genoemde som te verhoogen, alsmede een staat, bedoeld bij art. 14 der voorschriften be treffende de gemeente-rekening, om bedoelde uit gaven rechtstreeks uit den alsdan verhoogden post van onvoorziene uitgaven te doen. Tevens bieden zij mede ter vaststelling aan eene suppletoire begrooting, ten einde op den dienst 1886 over te brengen de som van ƒ58,227.07, die van de 4-pct.-geldleening ad ƒ500,000, bij het sluiten van den dienst 1885 nog beschikbaar was. Ingevolge de "Wet moet vóór den lsten Sep tember a. s. door den Gemeenteraad aan den Com missaris des Konings eene opgave worden ingezonden voor de benoeming van drie leden van het colllege van zetters van 's Rijks directe belastingen, be staande uit tweemaal zooveel personen als er leden zijn te benoemen. Met den laatsten December van dit jaar moeten volgens rooster aftreden de heeren J. P. J. Van Ewjjk, J. Zaalberg JCz. en A. Boekwijt. B. en Ws. stellen den gemeenteraad voor om alsnu tot de vaststelling van de opgave over te gaan, te welken einde de volgende aanbeveling wordt overgelegd: Opgave van personen ter benoeming van zetters voor 's Rijks directe belastingen. I. lo. Johan Pieter Jacob Van Ewjjk, woonplaats Leiden, geboren 26 October 1826, behanger. 2o. Antonius Gerardus Hessels, woonplaats Leiden, geboren 15 Juni 1813, oud-landmeter van het kadaster. II. lo. Jonathan Zaalberg JCz., woonplaats Leiden, geb. 10 Juni 1829, fabrikant. 2o. Mr. Nicolaas Lucas Jan Van Buttingha Wichers, woonplaats Leiden, geboren 2 October 1849, advo caat en procureur. III. lo. Abraham jBoekwyt, woonplaats Leiden, geboren 2 Februari 1828, stukadoor. 2o. Willem Cornelis Mulder, woonplaats Leiden, geboren 23 Februari 1849, architect. Naar aanleiding van het verzoek van J. H. Bik, om restitutie van betaald schoolgeld van zjjn zoon, leerling der Jongensschool 1ste klasse, wegens vertrek uit de gemeente met 1 Mei j.l., geven B. en Ws. in overweging overeenkomstig de bestaande bepalingen aan adressant over de maanden Mei en Juni restitutie van schoolgeld te verleenen, tot een bedrag van ƒ10, zijnde van het schoolgeld over het 2de kwartaal 1886 ad ƒ15. Ook hebben zjj geene bedenkingen tegen de in williging van het verzoek van mej. M. C. Slothouwer, om eervol ontslag uit hare betrekking van derde onderwijzeres aan de Openbare Meisjesschool 1ste klasse, met ingang van 1 September a. s. De commissie van Financiën heeft geene be denkingen op de rekening van inkomsten en uit gaven van het Heilige Geest of Arme Wees- en Kinderhuis, over het jaar 1885, zoodat zjj in over weging geeft die goed te keurenin ontvangst ad ƒ38,140.255, in uitgaaf ad ƒ36,995.205, zoodat het dienstjaar oplevert een batig saldo van 114-5.05, hetwelk in de eerstvolgende rekening zal moeten worden verantwoord. Ter vervulhng van de vacature van leerares in de vrouwelijke handwerken aan de Kweekschool voor onderwijzers en onderwijzeressen alhier, ont staan door het aan mej. A. Risseeuw verleend eervol ontslag, wordt door B. en Ws. voorgedragen mej. M. J. Sparnaay, leerares in genoemd vak aan de Rijks-Normaalschool te Katwijk, die gedurende de ziekte van mej. Risseeuw de lessen naar genoegen heeft waargenomen. Ter vervulling eener vacature van tweeden onder wijzer aan de Jongensschool der 1ste klasse is de volgende voordracht ingediend, opgemaakt na inge wonnen bericht van het hoofd der school en in overleg met den heer arrondissements-schoolopziener, ter benoeming van een tweeden onderwijzer op eene jaarwedde van ƒ900, als: lo. H. L. De Haas, thans 3de onderwijzer aan de genoemde school; 2o. W. Verberne, onderwijzer te 't Zand, gemeente Zjjpe, en 3o. M. M. Blankert, onderwijzer te Utrecht. De beide laatsten zjjn op de voordracht geplaatst om te voldoen aan de betrekkelijke voorschriften van de wet op het lager onderwijs. De 1ste luit. A. L. Boonacker, van het 4de reg. infanterie, wordt met 1 Sept. a. s. alsleeraar aan de Kon. Mil. Academie te Breda geplaatst. In de 26ste zitting der Algemeene Synode van de Ned.-Herv. Kerk werd de agenda aangevuld met eenige weder ingekomen stukken, waarvan enkele voor notificatie werden aangenomen, zooals dankbetuigingen voor toegekende subsidiën. Andere gaven aanleiding tot discussiën en besluiten. Hier onder behoorde in de eerste plaats een verzoek van den officier van justitie by de arrondissements-recht- bank te 's-Hage, om een afschrift van het synodaal besluit, waarby de heer Vlug te Leiderdorp ver vallen is verklaard van zyne kerkelyke betrekking. Besloten werd aan het verzoek te voldoen. Verder kwam ter tafel eene kennisgeving van het overlyden van dr. E. H. Lasonder, kerkelijk hoog- eeraar aan de universiteit te Utncht, in den ouder dom van 55 jaren. De president, dr. Koch, wydde eenige weemoedige woorden aan dit groote verlies „weinig had hy gedacht", dus sprak de heer Koch ongeveer, „toen hy in de zitting van gisteren bij de behandeling van het verslag over den staat van het kerkelijk Hooger Onderwys, den vurigen wensch uitte dat de heer Lasonder spoedig mocht her stellen, dat deze op dat oogenblik met (Ten dood lag te worstelen of misschien reeds overleden was. Volkomen naar waarheid stond in die kennisgeving van zyn overlyden, namens zyne diepverslagen weduwe tot ons gekomen, te lezen dat zy zich overtuigd hield van onze deelneming. Een verdien- stelyk man was in de volle kracht des levens weggerukt uit den werkkring, waarin hy hiet zoo veel yver en trouw werkzaam was; een man, die de wetenschap en de kerk liefhad, wiens verdien sten jegens de wetenschap nog onlangs waren erkend, door zyne benoeming tot doctor in de god geleerdheid, honoris causa, wiens liefde voor de kerk algemeen bekend was en die met voorbeeldeloozen yver en gemoedelyke trouw werkzaam geweest is in zijne betrekking; wiens nagedachtenis dan ook ter dankbare vereering blyven zal by allen die hem gekend hebben." Met een wensch dat de diep be droefde weduwe des ontslapenen Gods beste ver troostingen mocht ondervinden, besloot de voor zitter zyne toespraak, welke met onverdeelde in stemming werd aangehoord. De vergadering besloot verder de kennisgeving met een brief van rouwbeklag te beantwoorden, waarvan het concept door den secretaris opgemaakt en onveranderd aangenomen werd. De kapitein C. H. F. Riesz van het leger in O.-I., gedetacheerd by het 4de regiment infanterie te Haarlem, wordt ontheven van den nog te ver vullen tyd van detacheering hier te lande, en keert binnenkort naar Indië terug. Voor de akte als hoofdonderwyzer deden gis teren 12 candidaten in den Haag examen. Toege laten werden alleen de heeren C. Keemink, van Spykenisse, en G. J. B. Bontje, van Dordrecht. Den 18den Aug. overleed te 's-Hage op ruim 66 jarigen ouderdom de gep. kolonel G. A. Lambert vóór zyne pensionneering gedurende een aantal jaren provinciaal adjudant in Limburg. De 1ste luit. J. H. N. Bemelot Moens, van het 3de bat. 1ste reg. inf. te Groningen, is met injang van 1 Oct. benoemd tot adjudant by het 5de bat. van dat corps, te Helder. Gisteren zyn van Utrecht naar het kamp op de Oldebroeksche heide vertrokken de luitenant kolonel J. A. Van Otterloo en de 4de en 6de com pagnie, onder commando van kapitein W. Irish Stephenson, wyders 6 officieren, 10 onderofficieren en 121 minderen van het 1ste reg. vesting-artillerie, ten einde tot 31 Augustus aldaar te verblyven, om de practische oefeningen van de 8ste serie uit te voeren. De Koning-Groothertog heeft benoemd tot ridder der orde van de Eikekroon, den heer S. Cambier Van Nooten, notaris te Baarn Soestdyk. De minister van waterstaat enz., de heer Van den Bergh, zal ook eerlang gedurende enkele weken buitenslands gaan vertoeven. De Staatscourant van heden bevat de door Z. M. goedgekeurde statuten der naamlooze ven nootschap: „De Bouwmaatschappij Vreewyk," te 's-Gravenhage. Het stoomsghlp „Edam", van Nieuw-York vaar

Leidsch Dagblad | 1886 | | pagina 1