8128. IDoiaciGirclag JLÖ '.Ajugustus, A0. 1886. Leiden, 18 Augustus. <§eze (Qourant wordt dagelijks, ziet uitzondering van gon- en feestdagen, uitgegeven. leidsoh PRUS DEZER COURANT: Voor Leiden per 8 maanden1-10. Franco per post1-40. Afzonderlijke Nommers0.05. Officieel© Kennisgevinjfen. De Burgemeester, Hoofd van liet Gemeentebestuur van Leiden, brengt ter algemeene kennis dat aan den ontvan ger der directe belastingen alhier zijn ter hand gesteld een kohier van de personeele belasting, wijk 7, en een kohier van het patentrecht, wijk 6, beide voor den dienst 1886/87 en executoir verklaard den 17den Augustus 1886 en herinnert voorts den belanghebbenden aan hunne verplichting om hunnen aanslag op den bij de Wet bepaalden voet te voldoen. Leiden, De Burgemeester voornoemd, 18 Aug. 1886. DE KANTEB. De langs de huizen der ingezetenen alhier ge houden collecte voor de Scholen met den'Bpel heeft 734.66 opgebracht en die tjjdens den dank en bedestond in de Pieterskerk 256.84, te zamen dus ƒ991.50. De dag van' gisteren bood weder een van die avonden aan, welke in dit seizoen slechts te zelden voorkwamen en in de volle beteekenis zich tot een concert in de open lucht leenen. Niemand zal dan ook willen beweren dat we dit jaar een bepaalden zomer, wel enkele zomersche dagen hebben gehad, want zelfs der op de schoone Augustus-maand ge vestigde hoop werd tot nog toe de bodem inge slagen. Met des te grooter ingenomenheid werd daarom de gelegenheid begroet, welke het voor laatste der „acht concerten" op Zomerzorg aanbood. Bovendien deed het vooraf aangekondigde pro gramma veel schoons en afwisselends verwachten, zoodat, nu alles samenwerkte, er een harmonisch geheel den grondtoon vormde. Was het er dus nu met de „kleine" kapel der grenadiers keurig, hoeveel te meer zal het er dit dan zjjn als het koninklijke muziekcorps zich, onder gelijke omstandigheden, binnenkort in zjjn ge heel zal doen hooren. Dan zal men het Neder- landsche keurcorps bij uitnemendheid, in al zjjne schoonheid, in al zijne kracht, in al zijne fijne nuances, in al zijne volkomenheid kunnen waardeeren. Dat onze stadgenooten alsdan opnieuw zullen too- nen dat zij werkelijke kunst weten op prijs te stellen, spreekt van zelf, vooral nu er aan het aan geboden wordende zeldzame kunstgenot zich een bijzonder doel paart, nl. versterking van hetonder- linge ondersteuningsfonds der musici zeiven. De inteekenaars op dit buitengwoon concert bereiken dus een dubbel doel. Onze stadgenoot dr. D. De Loos deelt de uit komsten van zijn onderzoek over het voorbereidend onderwijs der officieren mede in N°. 12 van de „Berichten en Mededeelingen van de Vereeniging van Leeraren aan inrichtingen van Middelbaar Onder wijs", en knoopt daaraan eenige beschouwingen vast, in verband met de aanstaande herziening der wet op de Koninklijke Militaire Academie te Breda. De zes batterijen van hot 2de reg. veld-artil- lerie uit 's-Gravenhage en Leiden, die, onder bevel van den kolonel A. M. Mazel, sedert 31 Juli j. 1. schietoefeningen hebben gehouden in het kamp bij Oldebroek, zouden heden die legerplaats verlaten en naar hunne garnizoensplaatsen terugkeeren. Hier ter stede is hedenmiddag reeds de „voor hoede" gearriveerd, terwijl, naar wij vernemen, aanstaanden Vrijdag-morgen de beide eigenlijke batterijen alhier zullen aankomen. De heden te 's-Hage aangekomen en door vele autoriteiten aan het Rjjnspoorstation opgewacht groothertog van Saksen-Weimar en zjjne jongste dochter, hertogin Elisabeth, zjjnte Scheveningen afge stapt in het „Hotel Garni." De achtste jaarvergadering van de Unie, een school met den bijbel, is bepaald op Donderdag 14 Oct., des voormiddags te tien men, in het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen te Utrecht. Onder de gewone werkzaamheden behoort ook de verkiezing van twee bestuursleden. De aftro- denden zjjn de heeren J. C. Fabius (herkiesbaar), te Delft, en J. Van Alphen, te Hengeloo. De door het bestuur opgemaakte tweetallen zijnvoor de vacature-Fabius, de heeren J. C. Fabius, te Delft, en A. J. Rijshouwer, te Leiden, en voor de vacature- Van Alphen, C. Rubsaam, te Bergen-op-Zoom, en A. J. Stal, te Breda. De uitkomsten van den rondgang in de drie laatste maanden met inteekenljjsten op een adres tot behoud van de kermis te 's-Hage zjjn in de Raadszitting van gisteren bekend geworden. Aan het slot zjjner mededeeling bracht de burgemeester een verzoek in van den eersten onderteekenaar en tal van anderen, om terug te komen op 's Raads besluit tot afschaffing van de kermis. Even vóór het uiteengaan dezer overigens geheel aan onder werpen van zuiver plaatselijken aard bestede ver gadering, vertelde de heer Hora Siccama dat het adres door meer dan 15,000 inwoners was onder teekend. Op zijne vraag, wat B. en Ws. met die monster-petitie zouden doen, kreeg hjj ten ant woord dat men in de burgemeesterskamer nog geen tijd had gehad daarover te praten, omdat het verzoek B. en Ws. even vóór den aanvang der Raadszitting kwam verrassen. De rekening van inkomsten en uitgaven over 1885 der gemeente Amsterdam bedraagt in ontvan- sten 15,659,877.15 en in uitgaven 13,096,257.01 '/j, zoodat het genoemde dienstjaar eene bate van 2,5 63,620.13oplevert. De kapitein-kwartiermeester Kley meldt aan de „N. R. C.", ter logenstraffing van een dezer dagen verspreid bericht, dat hjj de hem vóór zjjn ver trek uit Indië opgelegde provooststraf nog niet heeft ondergaan. Wel heeft hij zich reeds op den 31sten Maart 1885 daartoe ter beschikking gesteld, maar tot nu toe is de minister van koloniën, voor zoover hem bekend is, niet van het toen door Z. E. gegeven antwoord teruggekomen. Naar wjj vernemen, is de heer J. A. Yorst, lste luitenant der infanterie in Ned.-Indië, bevorderd tot kapitein. (D. v. N.) Groningen's ontzet zal op 28 Augustus fees telijk gevierd worden's morgens muziekuitvoerin gen, daarna eene keuring van tuigpaarden, latei- harddraverij om prjjzen van ƒ800 en eindelijk illuminatie. Volgens de „Tjjd" is de cellulaire gevangenis te Breda zeer slecht ingericht. De verwarmings buizen zjjn zóó gemaakt, dat de gevangenen daar door met elkander kunnen spreken. De acoustiek is zeer slecht, de exploitatie van het tonnenstelsel zal een lastpost zjjn, enz. Het gebouw heeft circa vijf ton gekost. Naar men ons mededeelt, wordt het getal beschikbare plaatsen aan de militaire school te Haarlem verre overtroffen door dat der adspiran- ten. Onder dezen bevinden zich zelfs heeren, in het bezit van het diploma als civiel-ingenieur, zoo dat men mettertijd infanterie-officieren zal kunnen bekomen, geschikt om den dienst hunner collega's bjj de genie waar te nemen. (Arnh. Cf.) Gisteren vertrokken van het instructie-batal jon te Kampen naar de regimenten infanterie 33 korporaals-titulair, resp. 1, 7, 5, 4, 2, 5, 3 en 4 en naar het regiment grenadiers en jagers 2. Volgens officieel bericht uit Rome is pater C. Reynen, de administrator van het vicariaat van Curasao, tot vicarius apostolicus benoemd. Te Utrecht heeft de Augustus-collecte opge bracht een totaal van ƒ3000.06, waaronder 402.25 voor de diaconiescholen, ƒ117.50 voor eene op te richten school buiten Catharijne, 2382.61 voor te verdoelen giften, enz. Verleden jaar was de opbrengst op den collecte dag f 2790.47'/2. Het stoomschip „Prins Alexander", van Batavia naar Amsterdam, vertrok van Aden 17 Augustus. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 16 regels ƒ1.05. Iedere regel meer/ 0.17j. Crootere letters naar plaatsruimte. Voor het incaa- seeren buiten de stad wordt 0.10 berekend. De gewone audiëntie van den minister van marine zal op 20 dezer niet plaats hebben. Z. M. heeft als bljjk van goedkeuring en te vredenheid de bronzen medaille en een loffelijk getuigschrift toegekend aan: C. Th. Van Son, te Amsterdam, wegens de met levensgevaar volbrachte redding van een drenkeling op 19 Juli 11. uit de Leliegracht aldaar; M. J. Groeneweg, matroos 2de kl., aan boord van Zr. Ms. wachtschip „Gedoh," wegens de met levensgevaar volbrachte redding op 4 Juni 11. van een inlandschen matroos, die ter reede van Batavia uit de officierssloep te water was geraaktP. E. Van der Lem, te 's-Gravenhage, wegens het redden met gevaar voor eigen leven, op 2 Mei 11., van een kind dat in het water der Veenkade was gevallen; aan mr. J. W. Römer, op zjjn daartoe gedaan verzoek, met ingang van. 1 Sept. a. s., eervol ontslag verleend als proc.- generaal bjj den Hoogen Raad der Nederlanden, met dankbetuiging voor de vele en gewichtige diensten, door hem in verschillende rechterlijke betrekkingen aan den Koning en den lande bewe zen; den archivaris in Noord-Holland, C. J. Gonnet, gemachtigd tevens de betrekking van archi varis en bibliothecaris der prov. Noord-Holland te vervullenaan Ludwig Rascher, geboren te Veitshóchheim, vergunning verleend tot uitoefening der geneeskunst op Nederlandsche zeeschepen, met uitzondering van oorlogsvaartuigen, onder voorwaarde dat hjj de wettelijke bepalingen, om trent de uitoefening der geneeskunst in Nederland stiptelijk nakome. Gemengd Nieuw* Van den pleiziertrein, welken de IJselstoomtrammaatschappij heden tusschen Leiden en Den Haag liet loopen, werd van hier door slechts 14 personen gebruik gemaakt. Het volgende ver makel ij k e tooneel had dezer dagen aan het Haagsche station van den Hollandschen Spoorweg plaats. Een conducteur bemerkte dat in een waggon derde klasse eene vrouw had plaats genomen, vergezeld'- van haar hondje. Daar dit ten eerste niet geoor loofd is en in de tweede plaats de vracht voor het beestje moest betaald worden, welke verschul digd is wanneer een hond de reis als „bagage" medemaakt, sprak de beambte de vrouw voor die vracht aan. Daarvan wilde zij echter niets hooren. „Zjj liet nog veel liever haar hond in don steek.'" De daad bjj het woord voegende, liet zy den hond in handen van den conducteur achter en verdween door den uitgang. Daar stond onze conducteur met het dier, vastgemaakt aan een grof touw. De be ambte besloot naar den chef te gaan om het geval1 mede te deelen. Maar wat geschiedde op weg naar het hoofd van het station? Het hondje, dat bemerkt had door welke deur zjjne „bazin" vertrokken was, kreeg heimwee, lichtte behendig met de voorpootjes het touw van zijn nek en poetste 'm, hetgeen door den conducteur niet opgemerkt werd. Deze liep met het enkele touw naar den chef en ver telde dezen het geval. „Maar waar is die hond dan?" was de eerste vraag van den chef. „Hier is ie mijnheer, ik heballemachtig,, hij is weggeloopen"Tableau! (H. G.) Peter Eull is, geljjk men weet, met zijn. pleizierbootje „Lohengrin" te Scheveningen geland. Daaromtrent meldt men het volgende: Het bootje- werd tegenover het Oranjehotel door een der bad knechts opgemerkt, die het voor eene sloep hield, waarin waarschjjnljjk schipbreukelingen gezeten waren; toem evenwel later „Lohengrin" zoo nabjj gekomen was, dat hulp zou kunnen verleend wor den, was Peter Eull spoedig door de branding heen en trok zijn bootje op het strand.

Leidsch Dagblad | 1886 | | pagina 1