N°. 8127. Woengdag: 18 Auo;ustvis. A0. 1886. <§eze fiourant vrordt dagelijks, met uitzondering 7an gon- en feestdagen, uitgegeven. Leiden, 17 Augustus. LEIDSCH PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1-10. Franco per port1-40. Afzonderlijke Hommers0.05. PRIJS DER ADVERTENTTEN: Van 16 regels ƒ1.05. Iedere regel meer 0.171- Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incas- sceren buiten de stad wordt 0.10 berekend. Oflicioele Kennisgevingen. Hoogere Burgerschool voor Meisjes. Burgemeester en Wethouders der gemeente Leiden bren gen ter kennis van belanghebbenden dat het tweede admissie-examen voor de Hoogere Burgerschool voor Meisjes zal aanvangen op Zaterdag 4 September a. s. en dat de her-examens zullen worden gehouden op Maan dag 6 September a. S., beide des morgens te 9 uren, terwijl zij, die aan het aduiissie-examen wenschen deel te nemen, worden uitgenoodigd zich bij de Directrice aan te melden op Vrijdag 27 Augustus a. s. Burgemeester en Wethouders van Leiden, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 16 Aug. 1886. E. KIST, Secretaris. Burgemeester en Wethouders van Leiden Gezien art. 8, 1ste alinea, der Wet van 2 Juni 1875 (Staatsblad No. 95), tot regeling van het toezicht bij het oprichten van inrichtingen, welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken; Brengen bij deze ter algemeene kennis dat door hen op heden vergunning is verleend aan F. C. VAN DEN BERGH en rechtverkrijgenden, tot het oprichten van eene smederij, in het perceel Steenstraat No. 1. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 16 Aug. 1886. E. KIST,- Secretaris. Hedenmiddag ontvingen we per Nederlandsche mail nog enkele Indische bladen van 3 tot 9 Juli. Naar men weet, deelden we de voornaamste be richten van d(it tijdsverloop, alsook de door den gouverneur-genoraal genomen beschikkingen, reeds met de vorige mail aangebracht, mede. Evenals in andere gemeenten van ons land, heeft zich thans ook, voor de eerste maal, het stafmuziekcorps van het 4de reg. infanterie onder zijn nieuwen leider in de residentie doen hooren, en wel in den Koninklijk-Zoölogisch-Botanischen Tuin. Ongelukkiger kon de heer Mann het echter wel niet treffen. Midden onder het concert toch begon de regen met groote droppels te vallen, en stroomde even vóór het einde met stralen op de vele trouwe bezoekers van den Tuin. De heer Mann was opgetreden met een hoogst belangrijk programma, waaronder twee Fantaisieën van hem zelf, één op motieven uit Lakmó en één op motieven uit „Faust." De „Haagsche Courant" wijdt aan het concert eenige waardeerende woorden. Het belangrijkste nommer leek haar de vier gedeelten uit „Die Wal- küre", maar juist toen werd het publiek gedwongen in de zaal zijne toevlucht te zoeken. „De kapel van den heer Mann", zegt genoemde courant, „heeft recht op erkenning van ieder muziek liefhebber. De uitvoering was in menig opzicht voortreffelijk. Dit muziekcorps werd door zijnen leider bezield en aangevuurd, wat naar onze meening al te veel ontbreekt bij corpsen, welke veel meer naam hebben. Yoor eene jury zou de heer Mann zich met zijne kapel kunnen meten met de beste eigen en buitenlandsche corpsen en een gevaarlijk concurrent blijken. Ons publiek is voor zichtig, wat angstvallig tegenover onbekende corp sen. De toejuichingen toch hadden ongetwijfeld veel luider moeten zijn. Maar dit kunnen wij den talent vollen componist en dirigent verzekeren, dat zij die niet zoo luidruchtig bljjk gaven van ingenomenheid, toch zeer ingenomen waren met zijn optreden. Wjj roepen hem een hartelijk tot weerziens toe." De opbrengst van het vervoer over den spoor weg Leiden Woerden in de vorige maand was als volgt: reizigers (15,525) 10,079.54", bagage (31 ton) 208.58, bestel-, ijl- en vrachtgoederen (1864 ton) 2055.17, levende dieren en rijtuigen ƒ168.67; diverse ontvangsten f totale op brengst 12,511.96s. Totale ontvangst van af 1 Mei tl886 ƒ36,703.07. Het examen in de Fransche taal, middelbaar onderwijs, is te Utrecht met gunstigen uitslag af gelegd door den heer E. F. Van der Werff, van Haarlemmermeer. De heer P. J. Lucassen, pastoor te Boskoop, vierde Zondag onder talrijke bewijzen van belang stelling zjjn 25-jarig jubilé als priester. Denzelfden dag genoot ook het hoofd van prieste- ren en van geloovigen in het bisdom Haarlem, nl. de bisschop Mgr. C. J. M. Bottemanne, het voor recht den dag te herdenken, waarop, veertig jaren geleden, Z. D. H. in de rij der priesters werd op genomen. In de toelichting tot het enquête-voorstel om trent overmatigen arbeid en omtrent den toestand van fabrieken en werkplaatsen, betoogen de voor stellers dat het arbeidscontract principieel ver schilt van een gewoon koopcontract, en daarom handelsnijvorheid niet uitsluit beperkingen van het arbeidscontract. Loonsregeling moet echter buiten de staatsbemoeiing blijven. Voor een onderzoek omtrent de noodzakelijkheid van aanvulling der wet op den kinderarbeid achten zij eene parle mentaire enquête verkieselijk boven eene adminis tratieve, omdat anders geen getuigen kunnen ont boden en tot mededeelingen verplicht worden. Het onderzoek naar den toestand van fabrieken en werkplaatsen moet loopen over de vraag, aan welke gevaren werklieden in de verschillende tak ken van nijverheid blootstaan, Welke voorzorgs maatregelen er worden genomen, in hoever de klacht over hoogst gebrekkige inrichting van fa- briekslokalen gegrond is, in hoever gemeentelijke verordeningen kunnen meewerken tot een beteren toestand, welke wettelijke voorschriften uit tech nisch, hygiënisch en zedelijk oogpunt aanbeveling verdienen, wat noodig is voor preventief toezicht, en hoever men daarmede kan gaan, zonder de industrie te feel te belemmeren. De Koning-Groothertog heeft, naar men ver neemt, benoemd tot commandeur der Orde van de Eikekroon, kolonel Don Francisco d'Amëïda, adjudant, en tot officier dier orde den luitenant ter zee De Serpa Pimentel en dr. May Figuera, lijfarts, allen be- hoorende tot het gevolg van den koning van Por tugal bij zijn jongste bezoek aan Amsterdam. Prins Albert van Pruisen, regent van Bruns- wjjk, heeft na een verblijf van ongeveer eene maand te Scheveningen, gisternamiddag om halfvjjf Den Haag verlaten, de reis aannemende naar Berlijn. Alvorens in den trein te stijgen, nam de prins afscheid van een breeden kring autoriteiten, die aan het station van den Rijnspoorweg vereenigd waren. Van elk hunner nam de prins met een vriendelijk woord hartelijk afscheid. Prins Albert van Pruisen heeft vóór zijne afreis uit Den Haag aan den heer J. Kemps, chef van het Rjjnspoor-station aldaar, als blijk van waar deering zijner diensten een gouden doekspeld met een parel in een kring van diamanten doen ter hand stellen. De residentie-briefschrijver van het „Z. D." ver haalt dat de collectie zilverwerk, welke de Koning heeft, uit meer dan zevenduizend stuks bestaat. Zij bevat nog een groot aantal voorwerpen, welke reeds aan koning Willem van Engeland (stadhouder Willem III) behoorden. Wjj vernemen dat de Koning den eersten lui tenant W. M. Wjjnaendts, van het 7de regiment infanterie, liggende in garnizoen te Amsterdam, bjj wijze van onderscheiding wegens zijne koene en beleidvolle houding tijdens het oproer in den Jordaan, in rang heeft overgeplaatst bjj het regiment grena diers en jagers te 's-Gravenhage. Ds. Gerth Van Wjjck hoopt morgen, Woens dagavond, te 6 uren, zjjn 26-jarig leeraarsambt te herdenken in de Groote Kerk te 's-Hage. De 8 adelborsten 1ste kl. die den 12den Sep tember a. s. per stoomschip „Prins Maurits" naar Cüragao zullen worden overgevoerd, zijn de heeren W. Gaade, J. J. Oudemans, E. Maes, J. G. W. J. Eilerts de Haan, F. E. Schaalje, W. P. Pook van Baggen, A. J. Loke en J. H. Junius. Volgens de „Tw. Crt." is de persoon, die zoo wonderbaarlijk gered is door eene Engelsche stoom boot nabjj Melbourne en nu te Scheveningen wordt verpleegd, de heer Johan Gerhard Hoogklimmer, op 6 Oct. 1854 te Almeloo geboren. Gisteren werd te Amsterdam in „Eensgezind heid" gehouden eene buitengewone algemeene ver gadering van aandeelhouders in de „Dorrepaalsche Bank dor Vorstenlanden", onder voorzitterschap van den heer A. C. Wertheim, bij ontstentenis van. jhr. C. Hartsen. Aan de orde was de bespreking van het finantiëele en reeds onlangs door de obli gatiehouders behandelde regelingsvoorstel door (le toestanden in Indië noodzakelijk gemaakt. Vertegenwoordigd waren 11,279 aandeelen, uit brengende 371 stemmen. Met algemeene stemmen, minus zes, die nl. zich van stemming onthielden, werd besloten direc teuren en commissarissen te machtigena. om alle stappen te doen, welke ter voorbereiding der ver wezenlijking van het plan noodig zjjn, en alle daartoe noodige verbintenissen aan te gaan; b. zoodra de uitslag der aan te wenden pogingen bekend zal zjjn, opnieuw eene algemeene Vergadering van aan deelhouders op te roepen, ten einde bij welslagen te besluiten over ontbinding en liquidatie der Von- nootschap; c. bij mislukking der aan te wenden pogingen surseance van betaling aan te vragen. Met een krachtig woord van opwekking van den heer A. C. Wertheim eindigde de vergadering, 't Zou diep te betreuren zjjn, zeide spreker, als eene onderneming als deze, voorbeeld van zuinigheid en goede opbrengst, ten gronde moest gaan. Bijna al de leden van het classikaal bestuur van Dokkum hebben hun ontslag als zoodanig genomen en aan de Synode hiervan kennisgeving gezonden. In het jongste nommer van zjjn weekblad „Vooruit I" doet de heer G. A. Vorsterman Van Oyen de volgende mededeeling: „In No. 603 plaatsten wjj eene oproeping om gelden te verzamelen om den heer Goeverneur een aangenamen ouden dag te bezorgen. Nu ons ge bleken is dat genoemde heer reeds zoo gelukkig is, dat hjj onze hulp niet noodig heeft, zullen wij de reeds ontvangen gelden in den loop der volgende- week onder dankzegging voor de betoonde bereid willigheid terugzenden." De verwarming der derde-klasse-waggons in den winter zal waarschijnlijk met den aanvang van den winterdienst 1886-87 op alle lijnen der groote spoorwegondernemingen worden in gevoerd. Vad Door een aantal fabrikanten te Helmond, De venter en Tilburg zijn adressen tot de Regeering gericht, waarin wordt aangedrongen op de aan stelling van een Neder!andschen consul in den. Congo-Staat. Uit Baarn meldt men dat, dank zij de krach tige medewerking van de Koningin, een aldaar ge houden bazaar ten voordeele van de Weesinrichting te Neerbosch de zeer aanzienlijke som van ƒ945 heeft opgebracht. De tweede serie groot ƒ200,000, rentende 3'/, pCt., van de geldleening der provincie Zuid- Holland, is a pari toegewezen. De hoogste in schrijving was a 1025/, pCt., de laagste a 98'/, pCt. Het stoomschip „Drente," van Rotterdam naar Java, arriveerde 16 Aug. te Southampton; de „Limburg," van Java naar Rotterdam, arriveerde 16 Aug. te Marseille; de „Noord-Brabant," van Java naar Rotterdam, passeerde 17 Aug. Sagres; de „Schiedam," van Amsterdam, is 14 Aug. te Nieuw-York aangekomen; de „Zaandam," van Am sterdam naar Nieuw-York, passeerde 16 Aug. Lizard;

Leidsch Dagblad | 1886 | | pagina 1