g=ggggggggggg .—Til 19 maanden, viel jl. Vrydag van eetlê plank in eene sloot en was zeer spoedig ovormdnti Inde gemeen tol^jk a b d - en Zwem- inrichting aan de Dykgrar^- te Amsterdam, werd gisteren een zwemwedsjCryd g6houden van leerlin gen der Amsterdam"4che Zwemclub. Aan de wed- stryden in snelzw^mmen op buJk of rug> of inhet U1 '81\ Tan ^.ngens boven en beneden 16 jaren W?roor ge veer 100 knapen deelgenomen. Ver se ei ene^ Spaarbanicbo6]Jjes van io, 5 en 3 gulden WArnr m door de knapen gewonnen, van wie velen .yken gaven het grondige onderwijs, dat zy hier gratis ontvangen, zich wel ten nutte te maken. Mr. M. J. De Witt Hamer is van zyne buitenlandsche reis teruggekeerd. De behandeling der zaak van den heer Domela Nieuwenhuis mag nu waarschynlyk spoedig worden verwacht. Door de arrondissements-rechtbank te Groningen is de socialist E. J. Urban aldaar wegens opzetting tot rebellie veroordeeld tot 2 maan den celstraf en ƒ3 boete. Te Lanajje, by Maastricht, heeft Vrydag-avond een hevige brand gewoedvier woon huizen met inboedels, schuren en stallen zyn vol komen door den brand vernield. Het vee is gered. Oor zaak onbekend. Zes gezinnen zyn geheel zonder dak. Te 's- Bosch isindenvoorlaatsten nacht de sigarenfabriek van den heer Th. Houtman tot den grond toe afgebrand. By den landbouwer Joppen op de Wilderhoef te Reuver is gistermorgen omstreeks 6 uren het paard van den stal gestolen. Men meent het spoor van den dief te hebben. In den nacht van Zaterdag op Zon dag zyn er uit de synagoge te Sliedrecht eenige kerkkleederen ontvreemd. De koster had verzuimd het gebouw te sluiten. Tot nog toe heeft men den dader niet kunnen ontdekken. Te Maarsen is de 29-jarige vrouw van den landbouwer K., by het verrichten van eenige werkzaamheden, in eene diepe sloot geraakt. Toen men haar eenige oogenblikken later boven water haalde, was zy reeds overleden. Van Terschelling wordt aan de „N. R. C.", dd. 13 Aug., gemeld: By ongunstige zee werd heden eenmaal op het vermoedelyk gevonden wrak der „Lutine" gedoken. Door het ophalen van eenige kogels en klompjes verhard kruit is het vermoeden dat bovengenoemd wrak gevonden is, tot groote waarschijnlijkheid gekomen. Het zoeken in de riolen van"Parijs naar het hoofd van het in stukken gehakte lyk der vrouw, welker identiteit nog altijd niet bewezen is kunnen worden, heeft niets opgeleverd. Maar Woensdag jl. heeft een visscher uit de Seine eene flesch opgehaald, waarin een papier met de volgende woorden„Ik ben de man, die de vrouw vermoord en in stukken gehakt heeft, welker ledematen men te Montrouge heeft gevonden. Door wroeging ge pijnigd en overtuigd, dat ik toch in handen der justitie zal vallen, werp ik my van de Pont National in het water." Het onderzoek, dat de politie daarna heeft, ingesteld, moet reden gegeven hebben om te vermoeden, dat een man, wiens lijk een dag te voren uit de Seine is opgehaald, inderdaad de schrij ver van bovenstaande regelen is geweest. Zoo luidde het eerste bericht, dat nader echter blijkt slechts gedeeltelijk juist te zyn. Het papier toch. bevatte niet de verklaring van den moord, en het adres, dat by de onderteekening gevoegd was, is gebleken valsch te zynin de opgegeven woning was de naam van den voorgewenden zelf moordenaar onbekend. By de boschbranden inWisconsin kwamen 12 personen om; het verlies aan goed is zeer.groot. Meer dan 500 gezinnen zyn zonder dak. Acht k a t o e n f a b r i e k e n te Atlanta (Geergië) zyn gesloten; 2738 mannen zyn zon der werk. In vijf graafschappen van Texas heerscht hongersnood, ten gevolge van de droogte. Te Leigh, in Lancashire, heeft in een kolenmijn eene ontploffing plaats gevonden terwijl een veertigtal werklieden aan den arbeid was. Ver moedelijk hebben allen het leven verloren. Het ongeluk gebeurde in het westelijk deel der myn. Van de 40 werklieden, die zich in dat gedeelte be vonden, hebben zich slechts twee kunnen redden. «pnderzoek, dat terstond is ingesteld, werd be lemmerd door den verstihkenden damp. Toch werden op denzelfden1 dag reeds 12 lijken gevonden. Volgens het verhaal van een der ontsnapte mijnwerkers werd de ontploffing veroorzaakt door eene vonk uit de lamp van een der werklieden. -n Uit Nieuw- York wordt gemeld dat eene vrouw, Robinson geheeten, te Somerville, in Massachusetts, in hechtenis genomen wegens ver giftiging van haar zoon, verdacht wordt gedurende de laatste vier jaren een honderdtal personen op dozelfde wjjze gedood te hebben, door hun vergif tige eetwaren te verschaffen. Twintig jaren geleden verdweej uit het dorp Girdenten, by Koningsbergen, het drie jarig zoontje van een schoenmaker, en rees het vermoeden dat het kind door eene Zigeunerbende gestólen was. Dezer dagen reisde opnieuw zulk eene bende in den omtrek, toen op den 30sten Juli een jeugdig Zigeuner bjj den schoenmaker aan klopte, om werk te vragen. De vrouw moet toen aan een litteeken aan het hoofd haar verdwenen zoon herkend hebben. Eenige Zigeuners zyn in hechtenis genomen. De koninklijke boschwachter Prieur te Bernschin, in Posen, werd den öden Aug. des nachts om twaalf uren, terwyl hy zich aan tafel nederzette om het avondmaal te gebruiken, door een van buiten op hem gelost schot, doodelyk ge troffen. Zyne huigenooten hadden het schot wel hooren vallen, maar bekommerden zich er niet over en zoo kwam de moord eerst den volgenden morgen vroeg aan het licht, toen de hospita de kamer van Prieur binnentrad. De vermoorde lag op den grond, met een tafelmes in de eene en een stuk brood in de andere hand. Men vermoedt dat de dader een strooper uit den omtrek is geweest. Te Casale (Piemont) heeft een acteur, die uitgefloten werd, zich op het tooneel doodge schoten. Zyne vrouw, die in een loge zat, wilde naar beneden springen, maar werd tijdig tegenge houden en bewusteloos weggebracht. De heer Bayard te Washington heeft den generaal Sedgwick naar Mexico gezonden, om naar de ware toedracht der zaak van Cutting onderzoek te doen. Gehouden verkooping aan den Burg alhier op Zaterdag 14 Aug. ten overstaan van den notaris mr. J. A. F. CoeberghHet huis en erf aan de Korte Raamsteeg No. 10, Sectie E, No. 763, in bod 1825, niet verkocht; het huis en erf naast het voorgaande No. 12, Sectie E, No. 1103, kooper J. Montagne qq. voor ƒ1275; het huis en erf aan de zuidzyde van het Levendaal, hoek Jonaspoort No. 13, en drie huizen en erven in de Jonaspoort, Nos. 1, 2 en 3, Sectie E, Nos. 1100, 1101 en 1102, gecombineerd kooper J. Filippo Hz. qq. voor/" 1921 het winkelhuis en erf aan de oostzijde van de Zjjd- gracht No. 38, aan den hoek der Zakkensteeg, Sectie E, No. 445, en het huis en erf in de Zak kensteeg No. 1, Sectie E, No. 965, gecombineerd kooper J. Van Egmond voor f 1822; vyf huizen ge legen als voren Nos. 2, 4, 6, 8 en 10, Sectie E, Nos. 1153, 1152, 1151, 1150 en 1149, kooper 1. Imans te zamen voor f 2213; een dito aldaar No. 9, Sectie E, No. 440, kooper I. Imans voor 625; het huis en erf aan de westzyde van de Geeregracht No. 27, Sectie E, No. 1067, kooper A. C. Hoppenbrouwer voor 1253; zes huizen en erven in de Slagerspoort aan het Levendaal Nos. 1, 2, 3, 6, 7 en 8, Sectie E, Nos. 790, 791, 1052, 1055, 1056 en 1057, kooper I. Imans, te zamen voor ƒ1460; een dito aldaar No. 4, Sectie E, No. 1053, kooper H. P. Lamboo qq. voor ƒ294; twee dito aldaar No. 5 en No. 13, Sectie E, Ne. 1054 en onge veer de oostelyke helft van het perceel No. 471, kooper P. T. L. Beenakker, te zamen voor ƒ441; een dito aldaar No. 9, Sectie E. No. 1058, in bod ƒ210, niet verkocht; twee dito aldaar No. 10 en No. 11, Sectie E, Nos. 1059 en 1060, kooper L. Ouwerkerk te zamen voor ƒ450twee dito aldaar Nos. 12 en 15, Sectie E, Nos. 1061 en 473, kooper G. W. v. d. Drift, te zamen voor 460; een dito aldaar No. 14, Sectie E, No. 472, in bod 210 niet verkocht; twee dito aldaar Nos. 16 en 17, Sectie E, Nos. 796 en 795, kooper J. G. Lenne te zamen voor ƒ360; het huis en erf in de Daniëlspoort aan het Levendaal No. 8, Sectie E, groot ongeveer de westelijke helft van het perceel No. 471, kooper A. Vin 't Riot qq. voor ƒ167; het huis in de Daalderspoort aan het Levendaal No. 1, Sectie E, No. 876, kooper G. De Vink qq. voor ƒ385; het huis en erf in de Klikstraat No. 10, Sectie E, No. 550, kooper J. Montagne voor 570. BUITENLAND. Fraukrjjk. In den Zaterdag gehouden ministerraad deelde de heer De Freycinet mede dat de JPaus nog geen onvoorwaardelijke beslissing heeft genomen betref fende het zenden van een legaat naar Peking. De onderhandelingen worden nog voortgezet. De Belgische socialisten te Parjjs hadden eene deputatie van vyf leden naar Brussel gezonden om aan de gisteren aldaar gehouden groote demonstratie deel te nemen. Het geldt thans als zeker dat generaal Bou- langer, ten minste tot de opening der Kamers, minister van oorlog bljjven zal. De commissie voor Chevreul zal de deputatie der Berlynsche academie zeer vereerend ontvangen. De leden der deputatie zullen by den heerFremy, directeur van het museum van natuurlijke historie, logeeren en de Academie van Wetenschappen zal te hunner eere eene buitengewone zitting houden. Dult-selilmid. Het gezonde voorkomen des keizers trekt de aandacht van allen, die Z. M. na zyne terugkomst van zyne badkuren op het kasteel Babelsberg gezien hebben. Niettemin hebben zyne geneesheeren den keizer geraden, zich voorshands aan geene groote vermoeienissen bloot te stellen, ook met het oog op de legermanoeuvres in dën Elzas, die de keizer dit najaar wil bijwonen. Het is thans 'zeker dat baron De Courcel met het einde dezer maand zyn diplomatieken post te Berlyn verlaat. Oroot-BrltannlS. De „Daily News" citeert een paar zinsneden uit eene verkiezingsrede, door den nieuwen minister van binnenlandsche zaken, den heer Matthews, in 1874 gehouden,, waarin hy zich zeer bepaald een voorstander van home-rule" verklaart. Wat be- teekent het nu, vraagt het blad, dat lord Salisbury, die Woensdag eene louter dwangstelsel ademende rede hield, zulk een minister in zyn Kabinet heeft opgenomen. Het gedeelte van de rede van lord Salisbury, waarin hy hulde brengt aan den afgetreden minister lord Rosebery, wegens diens streven om in de buitenlandsche politiek continuïteit tusschen opeen volgende regeeringen te handhaven, vindt in alle bladen bijval. Uit het ministerie is eene commissie benoemd, ton einde over den toestand in Ierland te beraad slagen. De nationale feesten te Brussel, welke, met het oog op de aangekondigde monster manifestatie der werklieden, met zooveel belang stelling werden te gemoet gezien, namen Zaterdag avond een aanvang, voorafgegaan door slecht weer overdag, maar dat later iets beterde. Overal waar de groote militaire taptoe met flambouwen pas seerde, stond eene dicht opeengepakte menigte langs den weg. Geen oogenblik echter werd de orde ge: stoord. Wel werden de militairen voorafgegaan door eene bende opgeschoten jongens, die nu en dan de „Marseillaise" zongen, maar deze werden daarin door het zingen eener andere menigte overstemd. De indruk, welken het geheel maakte, was dan ook bepaald grootsch, vooral toen de troep op de „Place du Palais" was aangekomen en een schitterend vuur werk op de Kolom van het Congres werd ontstoken. De eerste der drie eigenlijke feestdagen, de 15de Augustus, begon met een helderen zonneschijn, welke den feesttooi, waarin de stad gehuld werd of reeds was, des te meer deed uitkomen. Reeds vroeg in den morgen had Brussel een buitengewoon levendig aanzien, want druk is het er altyd. In verband met de vaderlandsche beteekenis van het feest, maar tevens ook als protest tegen de te verwachten manifestatie, wapperde van de meeste huizen de nationale driekleur. Alle militaire maatregelen waren vastgesteld. Twee regimenten waren ook uit Antwerpen te Brus sel gekomen. Men zou de meest mogelijke toege vendheid betrachten in het zingen van liederen en het voeren van zinnebeelden, en ook de roode vlag zou worden toegelaten; maar ingeval van wan ordelijkheden zou de onderdrukking snel en kracht dadig zyn. Terwyl in den loop van den morgen tal van treinen van de verschillende stations de deelnemers aan de „betooging" uit de provinciën aanvoerden, woonden de koning en de koningin de plechtige uitreiking by van de eereblyken voor betoonden moed en zelfopoffering. Het talrijk publiek, hierbij tegenwoordig, begroette het koninklijke paar met. geestdrift. De deelnemers aan den groeten optocht veree- nigden zich inmiddels in de „Allée verte Hun

Leidsch Dagblad | 1886 | | pagina 2