N\ 8128. A0. 1886. Dinsdao X^ Augustus. feze ijouraat wordt dagelijks, met uit zondering van &on- tn feestdagen, uitgegeven. Leiden, 16 Augustus. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per S m»*nden1.10. Franco per postl-40* Afzonderlijke Nommere.0.05. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 16 regels 1.05. Iedere regel meer/0.17$. Grootere letters naar plaateruimte. Voor het incas- seeren buiten de stad wordt 0.10 berekend. Met genoegen hebben wy vernomen dat het onlangs door den heer Horloos, koopman in anti. quiteiten alhier, te Enkhuizen aangekochte Chineesch porselein en dat welwillend door hem ter bezichti ging is gesteld geweest, nu grootendeels aan een der vorstelijke personen, die onlangs onze stad be zochten, is verkocht. Een twaalftal fraaie borden zijn nog overgebleven, welke liefhebbers van porselein nu zeker zich spoedig zullen aankoopen, daar de hoeveelheid nu niet zoo groot en de aankoop dus minder kostbaar is. De Indische mail per stoomschip „Prins van Oranje" wordt 17 dezer alhier verwacht. Bij de heden gehouden openbare verkooping van cokes in partijen van 100, 50, 10 en 5 hecto- i liters, waren de hoogste prijzen ƒ41, f20.50, ƒ4.30 en f2.15; de laagste ƒ41, f20, ƒ4 en 2.10. De godsdienstoefening te Leiderdorp had gis teren op bijna gelijke wijze plaats als de vorige week. Yoor de kerk stonden de huzaren en aan de kerkdeuren posten infanterie. Een tiental rijks veldwachters waren in en buiten de kerk geplaatst. Ds. Van Haselen, predikant te Zoeterw^ude, die de godsdienstoefening moest leiden, was den vori- gen avond reeds in de gemeente gekomen en begaf zich tegen halftien met den waarnemenden burgemeester en den president-kerkvoogd naar het kerkgebouw. Hij sprak naar aanleiding van 2 Ko- rinthe 5, vers 2. De kerk was vrij goed bezetvooral het aantal vrouwen was aanzienlijk grooter dan den vorigen Zondag. De voorlezer was weder afwezig en deze zal zich deswege voor het klassikaal bestuur, doende wat des kerkeraads is, te verantwoorden hebben. Nu deed ook de predikant diens werk. De ex-predikant Vlug hield 's morgens en 's avonds godsdienstoefening in de Christelijke school. Het aantal nieuwsgierigen op straat was veel geringer dan de vorige week en bestond meest uit Leidsche wandelaars. De waarnemende burge meester deed de militairen reeds te halftwaalf huis waarts keeren. Tot aanvulling van het bericht omtrent het in den loop der vorige week in gebruik nemen van het catechisatielokaal door den heer Vlug wordt nog gemeld, dat de sleutel niet werd terugbezorgd en de president-kerkvoogd daarna de deur aan de binnenzijde deed verzekeren. Toen de heer Vlug nu den volgenden dag in dit gebouwtje een pas gesloten huwelijk kerkelijk wilde inzegenen en de deur met den sleutel wilde openen, weigerde het slot zijn dienst niet, maar wel de scharnieren. Men trok nu naar he*- weeshuis, dat nog in handen van de geschorste diakenen is en waar de plech tigheid thans plaats had. In den avond van dien dag hield de heer Vlug weder een bidstond in de Christelijke school, en vermaande zyn gehoor om zich gisteren, Zondag, te overtuigen of er militairen waren, en zoo ja, dan moest men hem volgen naar het lokaal waar hij zou spreken. Eene groote turfschuur werd voor die godsdienst oefeningen in gereedheid gebracht, zegt men. De uitkomsten van het afdeelingsonderzoek van de Tweede Kamer der thans opnieuw nage noeg geheel onveranderd ingediende voorstellen van verandering in de G-rondwet zjjn in voorloopige ver slagen en verslagen medegedeeld. De algemeene beschouwingen geven de meening terug van sommigen, die twijfelden aan het tot stand komen van grondwetsherziening by de be staande party verhouding en aan de noodzakelijkheid der herziening, waar kiesrechtverbetering door be lastinghervorming onder de tegenwoordige Grondwet ;o verkrygen ware. Dit gevoelen werd niet gedeeld. De tegenstanders der schoolwetgeving hadden gaarne gezien dat eene verandering van Hoofdstuk X ware voorgesteld, ofschoon anderen onder hen verklaarbaar vonden dat de Reg. na mislukking van de eerste poging, zich thans van herziening van het art. 194 onthield. Deze bleven niettemin aan dringen op wegneming der bekende grieven. De meerderheid oordeelde aandrang tot wijziging van het Xde hoofdstuk niet noodig en meende dat de voorstanders van verandering daartoe het initia tief hadden te nemen, bereid als zjj was gematigde voorstellen in het belang eener bevredigende op lossing van den strjjd ernstig te overwegen. Sommige tegenstanders der bestaande schoolwet geving betoogden evenwel het hooge belang van kiesrechtsherziening en van wijziging in de regelen omtrent de troonsopvolging. Beperking van den om vang der grondwetsherziening wilden ook voorstan ders der onderwysregeling, maar anderen vonden voor het buiten behandeling laten van een deel der Regeeringsvoorstellen geen reden. Het verslag omtrent de bepalingen over de troons opvolging loopt hoofdzakelijk over de al of niet noodzakelijkheid van den waarborg der wettelijke erkenning van huwelijken van Prinsen of Prinses sen uit een ander dan het regeerend 6tamhuis. Bij het onderzoek van Hoofdstuk III (kiesrecht) werd breedvoerig gehandeld over de reeds bij het adres-debat behandelde vraag over het toekennen van eenfe groote mate van vrijheid aan den gewo nen wetgever by de toekomstige regeling van het kiesrecht. Tegenover de aanwijzing der gevaren aan het niet aan banden leggen van den wetgever in dit opzicht verbonden, herinnerde de meerderheid aan de gezind heid van Regeering en Kamer-meerderheid tot sa menwerking op dezen grondslag, dat do Grondwet zich onthoude den gewonen wetgever een bepaald kiesstelsel voor te schrijven, maar hem in de ge legenheid te stellen om de kiesbevoegdheid gelijken tred te doen houden met de ontwikkeling der natie, zonder evenwel den weg te banen tot het algemeen stemrecht. Naar een lid meende, moest de Grondwet wel degelyk het algemeen stemrecht, in gezonden zin opgevat, mogelyk maken. De meerderheid meende niet geroepen te zjjn hare zienswijze, in het Adres van Antwoord neder- gelegd, thans in een artikel te formuleeren en achtte het beter de zaak over te laten aan de Regeering, tot wie men het verzoek richtte zich spoedig bezig te willen houden met het ontwerpen der voorstellen, opdat de Kamer haar oordeel kunne vestigen over hetgeen in de plaats zal komen van het minder doelmatig gebleken kiesstelsel op den grondslag der huurwaarde. In het verslag over Hoofdstuk IV wordt als het oordeel van vele leden vermeld dat de kiesbevoegd heid voor de leden der Gemeenteraden geheel moet worden losgemaakt van die voor de leden der Tweede Kamer en der Provinciale Staten, omdat, waar voor Ryk en Provinciën geen census meer vereischt wordt, bydragen in de gemeentebelastingen als voorwaarde van kiesbevoegdheid wenschelijk kunnen blyken. De ontwerpen der Staatsbegrooting voor 1887 zyn zoo verre gereed, dat zy binnen weinige dagen naar den Raad van State kunnen worden verzonden. Zijn wy goed ingelicht, zoo heeft de Regeering, niettegenstaande den bekenden toestand der schat kist, goedgevonden de uitgaven op het hoofdstuk Marine andermaal met een belangrijk cyfer te ver zwaren. Daartegenover zouden 15 buitengewone opcenten op het personeel worden gelegd. (N. R. C.) By gelegenheid van het bezoek van den koning van Portugal te Soestdyk werd door Z. M. aan prinses Wilhelmina de koninklijke Portugeesche damesorde der Heilige Isabella vereerd. Tot lid van den Raad der gemeente Zoetermeer is gekozen de heer M. Van der Helm, die 42 van de 73 uitgebrachte stemmen verkreeg. De gemeenteraad van Groningen heeft benoemd tot tydelyk leeraar in de Fransche taal aan de H. B.-School met 3-jarigen cursus den heer C. J. Gigandel en tot leerares in het Fransch aan de H. B.-School voor meisjes mej. C. W. Daubanton, beiden aldaar. Door een onbekende te Zierik;see is ƒ1000 geschonken aan het ondersteuningsfonds voor het Ned. Ond.-Genootschap. Het stoomschip „Utrecht", van Rotterdam naar Java, vertrok 14 Aug. van Marseillede „P. Caland" vertrok 14 Aug. van Nieuw-York naar Rotterdam de „Voorwaarts", van Amsterdam naar Batavia, vertrok van Southampton 14 Aug.de „Zaandam", van Amsterdam naar Nieuw-York, passeerde 15 Aug. Dover. De off. van gez. 2de kl. by de zeemacht J. H. Smit, uit Oost-Indië in Nederland teruggekeerd, is op non-activiteit gesteld. Door den minister van koloniën zyn de heeren C. W. F. Kooiman, W. J. Ketjen, H. Altmann, J. C. Jansen, H. Carpentier Alting, A. Pecqueur, D. H. Van der Hoek en A. C. Veenhuyzen ter be schikking gesteld van den gouv.-gen. van Nederl.- Indië, om aldaar in administratieve betrekkingen te worden geplaatst. Z. M. heeft aan O. Van Slooten, op zjjn daartoe gedaan verzoek, eervol ontslag verleend als lid der commissie van administratie over de gevangenissen te Groningen, onder dankbetuiging voor de in die betrekking bewezen diensten. Gemengd NieuWA In de afgeloopen week z ij n binnen deze gemeente slechts 2 personen aangegeven als door mazelen aangetast en is één patiënt aan die ziekte overleden. Er is derhalve eene belangrijke vermindering op te merken, zoodat met grond mag worden verwacht dat de epidemie weldra geacht kan worden te zyn geweken. De aandacht van onze lezers we n- schen wy te vestigen op den pleiziertrein, welken de IJselstoomtramweg-Maatschappy op "Woensdag 18 Augustus zal laten loopen van hier naar Den Haag,, waarvan ongetwijfeld velen gebruik zullen maken. Een hond door liefhebbers bestem peld met den naam van tijgerhond had heden middag by Zomerzorg, nabjj den overweg, het ongeluk met een der treinen in aanraking te komen. Het dier werd weggeslingerd en oogenschijnlijk zonder wonden, stierf het, een laatsten blik werpende op zyn eigenaar. Wij deelen dit feit mede ten einde zoo mogelijk onze lezers als zy tevens honden-; liefhebbers zyn, voor dergelijk geval te vrijwaren. Aangaande den brand, welke Vrijdag nacht te Valkenburg woedde, kan nog worden' bericht dat men eerst om 5 uren in den namiddag van den volgenden dag het vuur geheel meester was, dank zy de flinke maatregelen der autoriteiten en van de verschillende fabrikanten, die al hunn^-< arbeiders beschikbaar stelden tot blussching en verwijdering der brandende stoffen. Den geheelen Zaterdag bleef ééne spuit in werking, terwijl des avonds wakers werden aangesteld om verder© onheilen zoo mogelijk te voorkomen. Meldenswaardig is nog, dat ouderen van dagen zich herinneren dat- dezelfde steenoven door het vuur werd geteisterd op Paaschmaandag van het jaar 1830. De zoon van A. S. te Haarlemmer-, meer, geraakte te Hoofddorp zoodanig tusschen ee» wagen en de leuning der brug bekneld, dat genees kundige hulp is moeten worden ingeroepen. Een zoontje van P. Van Dam, Sloterweg, oud

Leidsch Dagblad | 1886 | | pagina 1