Gemengd Nieuws. De zoon van C. H. v. d. T. te Hoofddorp, gemeente Haarlemmermeer, is van een wagen ge vallen, waardoor zpn been is gebroken. De zoon van A. C. B., aan den Kruisweg aldaar, is met z\jne hand in eene machine geraakt, ten gevolge waarvan de twee middelste vingers zpn verpletterd. "W. D. te Hoofddorp, Haarlemmermeer, is bij het afrijden van de brug van de hondenkar gevallen en met zpn hoofd tegen een boom terechtgekomen. Genees- en heelkundige hulp is moeten worden ingeroepen. Te Nieuw-Yennep is bij J. Yan Wijnen een schelft hooi verbrand. Oorzaak onbekend. Algemeen is men te Woerden van plan om den 31sten Augustus a. s., d. i. de verjaardag van prinses Wilhelmina, tot een feestdag te maken. Yan verschillende zijden worden reeds voorberei dende maatregelen genomen. Reeds is bepaald dat men een vliegerwedstrijd denkt te houden en er een volksconcert zal gegeven worden. Te Roermond en omstreken heeft een verschrikkelijk onweer gewoed. De regen viel bij stroomenals beken liep het water door de straten; in de huizen was het stikdonker en bui ten volgde de eene bliksemschicht op de andere. De wind, die vrij kalm zuidoost was geweest, keerde plotseling naar het noordwesten en wel met zulk eene kracht, dat de wandelwegen met takken werden bezaaid en in het naburige Leerop 33 groote popu lieren in eene laan als grashalmen knakten, terwijl de hagel haver en boekweit aldaar vernielde en van de suikerbieten als het ware het groen wegsneed. Uit Weenen wordt bericht dat we gens het toenemen der cholera-epidemie de manoeu vres der landweer in Croatië niet zullen geschieden. Tot 11 Augustus waren in de Croatische dorpen aangetast 228 personen en 119 van deze overleden. De overleden Amerikaansche staats- man Tilden heeft meer dan twee derde van zjjn vermogen, hetwelk op 5 millioen pd. st. geschat wordt, bij testament bestemd voor het stichten of ondersteunen van volksbibliotheken met leeszalen en andere openbare nuttige instellingen. De familie erft slechts 1 millioen, en men zegt dat zij tegen het testament zal opkomen. Een hevige brand heeft de machine fabriek in Tayvoux te Lyon vernield. De schade bedraagt meer dan 2 millioen fr. en 400 werk lieden zijn broodeloos. Eene in aanbouw zjjnde spoorweg tunnel bij New Ross is ingestort; 6 mannen wer den gedood. Uit Rjjsel wordtberichtdatteAniche brand uitbrak in een stal. Toen men de vlammen meester was en aan hot opruimen ging, vond men onder het puin de lijken van twee kinderen van 8 jaren. Men vermoedt dat zij zelf den brand aan staken, waarbij ZU omkwamen. Eene gevangenisstraf van veertig jaren staat een Amerikaan voor de borst. Hij is tot die straf veroordeeld, omdat hp de reisgezellen, waarmede hij in het gebergte van Colorado ver dwaald was, had gedood en opgegeten. BUITENLAND. Fraukrjik. De veroordeeling van Louise Michel tot 4 maan den gevangenisstraf is het gevolg van hetgeen zij den 3den Mei jl. in eene volksvergadering in het Chateau d'Eau-theater gesproken heeft. Zjj noemde toen de leden der regeering moordenaars, waarmede gehandeld moest worden gelijk moordenaars ver dienen: „in het water met die lieden!" Het hof, thans uitspraak doende, zag daarin aansporing tot moord, waartegen de wet van 29 Juli 1884 eene straf van 6 tot 12 maanden gevangenis bedreigt; haar tot 4 maanden veroordeelende, heeft het hof dus verzachtende omstandigheden in aanmerking genomen. Louise was in het zwart gekleed en antwoordde op de vraag van den president, dat zjj onderwijzeres was. Zp verdedigde zich zelve. Zij verklaarde dat zp niet tot moord had opgewekt, noch tot het ver drinken van hen, die hare denkbeelden niet deelen, of tot het vermoorden van de leden der regeering, die zp dieven en moordenaars had genoemd. Zp zeide dat men haar vervolgde om de familie Orleans genoegen te doenzij beoogde slechts een mensch- lievend doel en wenscfte eene revolutie „qui sera sublime." „Veroordeel mp", zeide zp ten slotte, „indien gp wilt, om mpne denkbeelden, omdat ik anarchiste ben, maar niet om woorden, die ik niet gesproken heb." En zp werd veroordeeld. Alfred Defuisseaux is thans te Parps. Hem werd, op verzoek van de Belgische regeering, het verblpf in het dep. du Nord ontzegd. Tot nu toe hebben zich reeds 12,000 personen aangemeld om betrekkingen by de Parysche ten toonstelling in 1889 te bekleeden. Frankrpk telt, volgens eene statistieke opgave, ongeveer 10,000 militaire en burgerlpke muziek corpsen, waaronder 7000 zwervende. Van de 220,000 muzikanten behandelen er 9000 de groote trom en bespelen 82,000 de ophicléïde of saxophone. Duitschlaud. Eene edele vrouw is dezer dagen te Saar- brücken overleden. Gedurende bpna een menschen- leeftpd was zp dienstmaagd bij eene zelfde familie. Toen het gezin later tot armoede verviel, bewees zy hare diensten zonder vergoeding, ja, als dag loonster verdiende zij er zelfs nog iets bp voor de algemeene kas. Zp heeft zich beroemd gemaakt in den oorlog van 1870. Met een tonnetje water op het hoofd was de moedige vrouw overal op het slagveld te zien, de strpdenden en gewonden la vende. Niettegenstaande alle waarschuwingen bleef zp op de plaatsen waar de kogels haar om de ooren floten, omdat zp wist dat zy daar het meest noodig was. Door den Duitschen keizer werd zy voor haar moed beloond met twee ridderorden. Zondag overleed Katharina Weiszgerber, zittende in haar armstoel. Bp het groote feestmaal ter gelegenheid van het Heidel berger Universiteits-jubilé was de kok op het denkbeeld gekomen om aan het vruchten-ps, dat den Duitschen kroonprins en den groothertog van Baden werd aangeboden, den vorm te geven van des keizers borstbeeld. De man zag zich echter zeer bedrogen in zpne verwachting, den vorstelpken personen daarmede een genoegen te doen, die het natuurlpk minder gepast vonden, neus en ooren van het borstbeeld huns vaders en schoonvaders af te snpden en op te eten. Beiden wezen den schotel met een afkeurenden blik van de hand en het kunstwerk van hen kok moest langzaam weg smelten. België. De rechtbank van Koophandel te Brussel heeft de directie der Brusselsche Stoomtram-maatschappp veroordeeld tot verschillende schadeloosstellingen aan personen, die by eene ten vorigenjare voorge komen ontsporing min of meer ernstige verwon dingen bekwamen. Aan een der eischers is 46,000 fr. toegekend. Het geheele bedrag is niet hooger dan 100,000 fr., voor welke som de Maatschappp zich verzekerd had. Uit Brussel wordt gemeld dat de minister van financiën ernstige voorbereidingen treft tot con versie der 41/, pet. Belgische Staatsschuld in 3'/2 pets. rente, om het deficit van 40 millioen op het volgende budget te verlichten. Het schijnt dat Van der Smissen het goed heeft in de gevangenis. Voorgevende, dat hp niet wel is, heeft hij eene plaats in de „infirmerie" weten te krpgen, hetgeen hem niet verhindert heel sma- kelpk te eten en te drinken. Do „Etoile" vraagt aan welke ernstige ziekte Van der Smissen lpdt en dringt aan op stipte nakoming van het gevangenis reglement ten aanzien van iemand, die zijne vrouw vermoord heeft. De stad Brussel heeft een prps van 6000 fr. uitgeloofd voor gasverwarmingstoestellen, 3000 fr. voor kamerverwarmingstoestellen, 1000 fr. voor kookkachels ten behoeve van burgerlijke huishou dingen. De toestellen moeten vóór 1 October a. s. worden ingezonden bij den ingenieur-chef de service, rue de l'Etude 11a. De werkliedenparty denkt te Brussel morgen, Zondag, 50,000 manifestanten te zullen bpeenbren- gen, doch men gelooft dat dit cijfer te hoog wordt geschat. Alles doet voorzien dat de dag zonder wanordelpkheden zal voorbpgaan; alleen bestaat er eenige vrees voor ongeregeldheden des avonds van hetBrusselsch gepeupel, nadat de werklieden vertrok ken zijn. De stoet der manifestanten zal zich be wegen over de voornaamste straten en langs de boulevards, waar opstopping onmogelpk is. De bur gemeester heeft de geheele burgerwacht opgeroepen, welke, met inbegrip der voorsteden, 6000 man telt. Hij beschikt ook over 600 politie-agenten en gen darmes. Het garnizoen van Brussel is 6000 man sterk, en zal gereed staan, om op de eerste uit- noodiging van den burgemeester tusschenbeiden te komen. Ook de garnizoenen der naburige steden zullen zich gereed houden. De koning zal denzolfden Zondag-morgen ver schillende plechtigheden, ter gelegenheid der natio nale feesten, bywonen. Intusschen bevatten de werkliedenbladen ver schillende raadgevingen en wenken voor het ver voer naar Brussel en de gedragslpn bij den optocht en maakte de algemeene raad der werklieden-partp bereids allerlei toebereidselen. O. a. roept hp ook muzikanten, tamboers en hoornblazers op, om in den stoet plaats te nemen. Verder boveelt hp de deelnemende groepen aan te verschijnen met vaandels en banieren, voorzien van duidelpke op schriften, en voorts met wimpels van 6 meters lang, met opschriften als de volgende: algemeen stemrecht; recht van stemming voor allen; alle Belgen gelijk; alles door het volk, enz. Op de spoorwegen is eene vermindering van 50 pet. aan alle vereenigingen toegestaan, doch onder zekere door den minister vastgestelde voor waarden. Men verwacht alleen uit Gent 4000 mani festanten. De stoet te Brussel zal zich vormen om 10 uren 's morgens in de Allée Verte. Qroot-BrltaunlS. De heer Robert Bourke, vroeger herhaaldelpk minister in conservatieve Kabinetten, is tot gou verneur van-Madras benoemd. De „Daily News" bericht dat de Engelsche regeering het beschermheerschap over de groep der Elhce-eilanden aanvaard heeft. De Elice-groep omvat in het geheel 37 vierk. mplen, heeft eene bevolking van 2503 zielen en draagt haar naam naar het voornaamste eiland Ellice of Funafuti. De grootste der andere eilanden zpn Nanomia of St.-Augustinus, Hudson, Lyax, Nui Eeg, Nukufetau, Nukulailai en Sopia, in de Stille Zuidzee. Deze kleine groep ligt ten Noorden van de Samoa-eilanden en ten Oosten van Nieuw-Guinea. Het proces tegen de socialisten Williams en Naiwaring, wegens het veroorzaken van belemmering in het verkeer op den openbaren weg, is gisteren afgeloopen. De uitspraak der jury luidt tot schul digverklaring. Den aangeklaagden werd gelast ieder eene cautie van 20 pd. st. te stellen, en verdere waar borgen te geven voor hun toekomstig goed gedrag. Baaland. Eene nieuwe secte, eene der zonderlingste waar van men ooit gehoord heeft, is in Rusland gesticht. Zp gaat uit van de stelling, dat men eene misdaad begaat wanneer men zpne naasten laat lpden. Daarom worden alle zieken geworgd. De politie zal natuurlijk aan dit niet onschuldig vermaak een einde maken. Te Kiew is eene commissie gevormd tot het maken van toebereidselen om in 1888 den duizend sten verjaardag der invoering van het Christendom in Rusland te vieren. Te Torgowitza (Kiew) hebben opnieuw anti semitische onlusten plaats gehad. Er werd veel schade aangericht en vele winkels werden geplun derd; 20 personen werden gearresteerd. De gees- telpkheid en de politie herstelden de orde. Door den aanhoudenden regen zijn de voor uitzichten van den oogst in Rusland, die zeer gunstig waren, thans treurig. In verschillende pro vinciën rot het graan op het veld. Bulgarije. De betrekkingen tusschen Servië en Bulgarije worden beter, zoodat men binnenkort de benoe ming van wederzpdsche diplomatieke agenten ver wachten kan. De Turksch-Bulgaarsche commissie zal zich het eerst met de quaestie der schatting bezighouden; daarna zal de zaak wel, zooals men dit van de zaken in het Oosten gewoon is, sleepende worden gehouden. De bescheiden in de Turksche taal wer den door den vorst van Bulgarije geweigerd; hp verlangde dat ze in het Fransch zouden worden opgesteld. MarktberlohteiL Leiden, 14 Augustus. Heden aangevoerd: Tarwe hec toliter. Wintertarwe f 7.40 a f 7.80 Zomertarwe f 6.80 a f 7.30. Kogge H. L. Winteirogge f 5.90 a f 6.20. Zomer- rogge f 5.30 a f 5.80. Gerst - H. L. Zomergerst f 3.80 a t 3.90 Chevalier-gerst f 4.20 a f 4.60. Haver H. L. Zware Haver f 3.80 a f 4.20. Lichte Haver f 3.20 a f 3.60. Duivenboonen hectol. f 7.a f8.Paar- denboonen hectol. f 6.a f 6.50. Boter: 8270 kg. Grasboter, lste qualit. l/4 vat f 40. a f 54; Scheiboter 2de qualit. l/4 vat f a f Grasboter lste qualit. per kilogr. f 1.a f 1.35Schei- boter 2de qualit. per kilogr. f a f Lange Zwarte Turf 5000 dubb. hectol., f 0.28 a f 0.25. Londen, 13 Aug. Fricscho Boter 88/- a 94/-.

Leidsch Dagblad | 1886 | | pagina 2