N\ 8124. Zatei'tlair 34 .lu"ns( iij-t. A". 1886. <§eze Qourant wordt dagelijks, met uitzondering van fon- en feestdagen, uitgegeven. Leiden, 13 Augustus. LEIDSCH DAfiBTiAT) PRIJS DEZER COURANT: Voor Lolden per 3 meendenL10. Franco per post1-40- Afkonderlgke Hommers0.06. PRIJS DER ADVERTENTIEN Van 1—6 regela 1.05. Iedere regel meer 0.17J. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incas- eeerun buiten de stad wordt 0.10 berekend. Een aantal leden der Haagsche afdeeling van de Maatschappij tot bevordering der Bouwkunst maak ten gisteren gezamenlijk een uitstapje naar Leiden, waar verschillende merkwaardigheden, o. a. de ge restaureerde Hooglandsche kerk, de Lakenhal enz., werden bezocht. Per stoomtram vertrokken de heeren toen naar Noordwjjk en gebruikten aan het Bad hotel te Noordwyk aan Zee het diner. Uit het vroeger vermelde drietal is door stem gerechtigde lidmaten der Ned.-Herv. gemeente te Valkenburg beroepen ds. M. J. Bouman, predikant te De Meern. Men schrijft ons uit Leiderdorp, dd. 11 Aug. Dat de heer Vlug den strijd tegen de Synode en het classikaal bestuur nog niet opgeeft, bleek gis teren weder. Zondag was door ds. Klercq van Kou dekerk bekend gemaakt, dat de catechisatiën voor- loopig zouden stilstaan, maar de heer Vlug dacht daarover anders. Tegen 11 uren, het gewone uur der catechisatie, begaf hij zich naar het daarvoor bestemde lokaal, maar vond de deur gesloten. Een der geschorste ouderlingen begaf zich toen naar den koster om den sleutel, maar de koster, of liever zijn zoon wilde dien niet geven. Ook op aanvraag door den heer Vlug volgde de overgaaf niet. Toen kwamen er nog een geschorst kerkeraads- lid en nog twee kerkvoogden bij en deze vijf heeren wisten eindelijk na lang praten den sleutel in han den te krijgen, en zoo werden ze meester van het lokaal. (F.) In de heden door de Tweede Kamer gehouden zitting werd de discussie over de Gestichtenwet voortgezet en het ontwerp gewijzigd aangenomen met 56 tegen 2 stemmen. O. a. is bepaald dat het jongensgesticht te Ommen vervalt en dat de afzon derlijke opsluiting tijdelijk zal worden ondergaan in andere gestichten. Ingekomen was eene mededeeling van den heer Goeman Borgesius en 10 andere leden (van alle partijen) ten geleide van een voorstel tot het houden van eene enquête (onderzoek)a. omtrent het tegen gaan van overmatigen arbeid; b. omtrent den toe stand van fabrieken en werkplaatsen met het oog op de veiligheid, de gezondheid en het welzijn der werklieden. De heer Borgesius wees er op dat men algemeen overtuigd is dat er verbetering van maatschappelijke toestanden noodig is, maar dat men voortdurend stuit op onbekendheid met de toestanden en de misbruiken. Vandaar het voorstel tot onderzoek. Het ontwerp is naar de afdeelingen verzonden. [Naar wij vernemen, is aan het ministerie van justitie een nieuw wetsontwerp op den kinderarbeid gereed, dat men voornemens was spoedig aan de Staten-Generaal in te zenden, aan welk voornemen nu eerst gevolg kan worden gegeven als de enquête is afgeloopen.] Op de interpellatie van den heer Gildemeester over den toestand der suiker-cultuur op Java, heeft de minister van koloniën geantwoord dat hij nadere gegevens uit Java wacht, doch dat onmiddellijk na ontvangst daarvan ten spoedigste wetsontwer pen zullen worden ingediend om af te wenden wat eene catastrophe voor Java kan genoemd worden. De Kamer is op reces gescheiden. Te Stompwjjk heeft de aanbesteding plaats gehad van het bouwen eener school met onderwij- zerswoning aan den Veenweg. In de bus bevonden zich 17 biljetten. Het laagste werd ingeschreven door W. F. Schmal te Voorburg, voor f 7483daarop volgde A. Van Tilburg te Stompwijk, voor ƒ7485 De hoogste inschrijving bedroeg /HO,800. Aartshertog Lodewijk Victor tan Oostenrijk wordt binnenkort te Amsterdam verwacht. De heer E. Brine te 's-Hage is benoemd tot vice-consul van Groot-Britannië te Scheveningen in plaats van wijlen den heer Maas. Gisteren is te Driesum op den leeftijd van 70 jaren overleden de heer D. J. V. baron Van Sytzama, commandeur der orde van de Eikekroon, kamerheer des Konings in buitengewonen dienst, oud-burgemeester en oud-lid van den Raad der ge meente Dant.umadeel. Gelijk uit Kaapstad aan de Engelsche bladen wordt gemeld, heeft de Transvaalsche Volksraad besloten, de Nederlandsche concessie voor den spoor weg naar de Delagoa-baai vervallen te verklaren, wanneer niet binnen zes maanden met het werk een aanvang wordt gemaakt. Te Tienhoven zullen in de maand Sept. de oefeningen in den vestingoorlog plaats hebben, op en bij de forten Kijkuit, Spion en Tienhoven, in de Nieuwe Hollandsche waterlinie. Aan deze oefe ningen zullen deelnemen: het 1ste bat. van het 4de reg. inf., het 1ste bat. van het 8ste reg. inf., een detachement vesting-artillerie, het 1ste detachement van het corps pontonniers, een detachement trein, een detachement huzaren, een detachement van het corps genietroepen en een detachement hospitaal soldaten. De luitenant ter zee 1ste kl. H. Bernelot Moens, uit Oost-Indië in Nederland teruggekeerd, is op non-activiteit gesteld. Naar wjj vernemen, heeft mr. J. W. Romer, sedert 27 Februari 1877 procureur-generaal bij den Hoogen Raad der Nederlanden, en gedurende 42 jaren lid van de rechterlijke macht, met 1 Sep tember e. k. een eervol ontslag uit zijne betrekking aangevraagd. Met groot leedwezen zullen ongetwij feld velen dezen kundigen en rechtschapen rechter lijken ambtenaar zijne gewichtige betrekking zien vaarwel zeggen. (N. R. C.) Het stoomschip „W. A. Scholten," van Nieuw- York naar Rotterdam passeerde 12 Aug. Dover; de „Prins Maurits," van Paramaribo naar Amster dam, vertrok 12 Aug. naar Havrede „Prins Hen drik," van Amsterdam naar Batavia, vertrok van Marseille 12 Aug.; de „Prinses Marie," van Am sterdam naar Batavia, vertrok van Marseille 12 Aug.; de „Voorwaarts," van Amsterdam naar Ba tavia, arriveerde te Southampton 12 Augustus. Z. M. heeft, met ingang van 1 Sept. a. s., tot leeraar aan de Rijks hoogere burgerschool te Venloo benoemd den heer J. C. W. Ising, thans leeraar aan de Rijks hoogere burgerschool te Meppel, uit welke betrekking hij met genoemd tijdstip eervol wordt ontslagen; den heer J. C. C. Slier, gewezen adspirant-controleur bij het binnenlandsch bestuur op Java en Madura, laatstelijk met verlof hier te lande, op zijn verzoek, eervol uit 's lands dienst ontslagenmr. Gerard Anthon Nahuys te Arnhem, en Gerard Johan Nahuys te Utrecht, met al hunne wettige, zoowel mannelijke als vrouwelijke afstam melingen, in den Nederlandschen adel ingelijfd met de praedicaten van jonkheer en jonkvrouw; be noemd tot notaris binnen het arr. Zwolle, ter standplaats Blokzijl, G. H. Cramer, cand.-notaris aldaar; aan mr. Ph. A. Haas Az., advocaat te Amsterdam, verlof verleend tot het aannemen der versierselen van commandeur der orde van Karei III van Spanje, hem door de koningin-regentes van Spanje geschonkenbenoemdby het wapen der artillerie, by den staf van het wapen, tot kapitein- magazijnmeester der artillerie te Woudrichem, den kapt. H. F. Hubner, adjudant van het 3de reg. vesting-artillerie; bij het 1ste reg. vesting-artillerie, kit kapt. de 1ste luits. J. A. Lehmann van het 2de reg. vesting-artillerie, gedetaeheerd bij de art. cursus-comp., en C. R. Van Steenes, van den staf van het wapen,- werkzaam bij de artillerie stapel en constructie-magazijnen; by het 4de reg. vest.- ait., tot kapt., den lsten luit. S. J. Droogleever, van den staf van het wapen, werkzaam by de art. stapel- en constructie-magazynenverleend aan J. H. M. Sprée, ontv. der registr. voor de burgerl. akten te 's-Gravenhage een pensioen van ƒ4000. Gemengd NieuwA Ten einde te voorkomen dat de run deren, welke naar de wekelyksche veomarkt alhier worden geleid, een minder gewenscht bezoek aan het Van-der-Werf-park zouden brengen, was heden van den vroegen morgen tot den middag langs de boompjes aan de zyde der Doezastraat een touw gespannen, terwyl bovendien twee personen er de „wacht" hielden. Of deze maatregel slechts tydelyk of voorgoed is, weten we niet. Is het laatste het geval, dan zou het misschien overweging verdienen om insge lijks rekening met de koppels schapen te houden, want deze konden nu gemakkelijk onder het touw door. Intusscben, het verdient toejuiching dat ook op deze wyze getracht wordt het Park voor vernieling te vrijwaren. Enkele jeugdige deugnieten en zelfs volwassen personen mochten daaraan wel een voor beeld nemen, want de breede wandelpaden blijken voor hen soms nog te smal te zyn, terwijl zy ook nog niet eens schjjnen te weten waartoe de in die paden en op de pleinen liggende grint eigenlijk dient. Misschien zullen ze dit pas gaan begrypen als elk, die het bezit van het Park waardeert, hen dit op minder aangename wijze dan tot heden ge schiedde, aan het verstand brengt. Baldadigheid toch, hoe gering ook, kan ieder weldenkende niet anders dan met weerzin aanzien. Voor de harddraverij te Nieuw-Ven nep bedroeg het aantal deelnemers 11. De uitslag is als volgt: prys Y. Ran, berijder dezelfde; 1ste premie v. d. Bun, berijder dezelfde; 2de premie C. Dijt, berijder D. Dyt3de premie P. v. d. Sar, dez. Bij het ringryden is de prys behaald door G. Boogaard Azn. en de premie door D. v. d. Wal. By het sleuteltrekken won den prys Gerritje Verheul, de premie Mietje Doeswyk. Uitgenomen eene kleine schermutseling, waardoor drie personen, D. B., J. F. F. en M. B., in ver zekerde bewaring werden gebracht, liep alles in de beste orde af. Door de politie te Haarlem is gevat een 17-jarige tamboer van het 4de rog. inf. in garnizoen te Leiden, die zich den vorigen dag, zonder verlof, van zyn corps had verwijderd en aldaar' dief stal gepleegd van eenige voorwerpen in den bazaar aan de Anegang. In den afgeloopen n a c h t o n t s t o n d in een magazijn van manufacturen op de Wester- markt No. 14 te Amsterdam een kleine binnen brand, welke met behulp van één handspuit door de brandweer werd gebluscht. Het getal der naar aanleiding der jongste ongeregeldheden te Amsterdam in hech tenis genomen personen bedraagt 24. Als vierde en laatste beursvacan- tiedag is door het bestuur der Vereeniging voor den Effectenhandel te Amsterdam vastgesteld Zater dag 14 Augustus a. s., zoodat dien dag de officieele beursnoteering niet wordt opgemaakt. - De lijst der wedloopen, die alsdan zullen worden gehouden, is nog met een belangrijk nummer ver meerderd. Er zal namelijk tusschen de zes beste inlandsche harddravers een wedren gehouden worden over 3®00 meters. Te Amsterdam is eene vrouw in de Passeerderstraat uit een venster gevallen. Zy kwam terecht op eene andere vrouw, die juist over de binnenplaats ging. Met zware inwendige kneuzingen werd zij per brancard naar hot gasthuis vervoerd.

Leidsch Dagblad | 1886 | | pagina 1