NJ. 8122, !Doii<lei.<el£L£>' .A^uggii.® tias. A°. 1886, eze iQonrant wordt dagelijks, met uitzondering van <Eon- en feestdagen, uitgegeven. Leiden, 11 Augustus. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per S maandenf 1.10. Franco per post1-40. Afzonderlijke Nommers0.05. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 16 regels ƒ1.05. Iedere regel meer 0.17 J. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incas- setren buiten de stad wordt 0.10 berekend. Gedurende de tweede helft der maand Juni zijn aan het postkantoor alhier bezorgd de volgende brieven, welke wegens onbekendheid der geadres seerden niet besteld konden worden: M. Knopel, Alkmaar; Mej. A. Groenendijk, H. Ver Guorst, G. v. Ejjk, Mej. Blits, Amsterdam; Mej. Peters, 's-GravenhageMej. L. Kramers, Haarlem G. Nij sen, HarderwijkG. Nols, Hille- gomFrederik Bavelaar, LeidenKoster Keunen, Roozendaal; Nardus Schraar Hadorf, Wetering; Mej. H. v. d. Veen, Zuidbroek. Briefkaarten: Mej. Jannetje, Amersfoort; L. C. Krak, Arnhem. Brieven verzonden geweest naar AmerikaWed. G. Stelzel, Fond du Lac; Mej. Afke Riemersma, Oranje City. Oost-Indië: G. Borst, Kotta-Radja. B\j het examen in het Engelsch is te Utrecht geslaagd mej. G. C. Kolff, van Leiden. Bij den zendmgsdirector den heer J. H. Don- ner alhier is, in verband met de zending der Chris- telijk-Gereformeerde Kerk, een begin gemaakt met een zendings-museum, voorloopig gevestigd in zijne studeerkamer. Onder de voorwerpen, welke daar te bezichtigen zijn, bevinden zich Javaansche ver- sierseleg, Chineesch speelgoed en voorwerpen van Bali, Bofneo, N.-Guinea en de Molukken. Gisteren is te Arnhem, bij het examen voor hoofdonderwijzer, geslaagd de heer D. Pronk, vroeger te Katwijk aan Zee, thans te Utrecht als onder- .wijzer werkzaam. Voor de akte als hoofdonderwijzeres werden gisteren te 's-Hage geëxamineerd 12 candidaten; 7 afgewezen en toegelaten 5, zijnde de dames: E. M. E. Th. Groshans, van GorkumM. G. Kramers, van Rotterdam; E. Elte, van Den Helder; C. B. Renaud en L. J. Looman, van Leiden. Volgens de „Std." traden uit het classikaal bestuur van Leiden achtereenvolgens de heeren L. Van der Plas, ouderling te Katwijk aan Zee, J. G. Verhoeff, predikant te Bodegrave, en J. Van Wal sen:predikant te Alfen. De heer K. Klamer te Alfen is benoemd tot onderwijzer aan eene christelijke school te Amster dam. De adelborsten 1ste kl. jhr. C. Roëll, C. M. Van Rijn, jhr. F. M. L. Van Geen, -S. Van Lennep, W. B. K. Boom, E. baron Van Heerdt Tot Evers- berg, C. Kruys, W. C. B. Wintgens, H. H. Del Court van Krimpen, C. F. Pabst, R. F. Van Brakel Schimmel en L. De Waal worden met 1 Sept. a. s. geplaatst aan boord van Zr. Ms. schroefstoomschip „Zilveren Kruis", terwijl de adelborsten 1ste kl. jhr. H. L. Quarles Van Ufford, P. Te Veltrup, G. Van de Poll, R. Peaux, J. H. Ketjen, C. A. Fock, J. A. Van Zadelhoff, W. H. Nolthenius, L. H. G. Krol, L. Hamming, H. G. Leembruggen, W. F. Gaymans, G. L. 't Hooft, G. J. J. Verdam, C. A. M. Van Vliet en de adjunct-administrateurs J. M. Tromp en G. A. Daey Ouwens (met gelijke dagteekening) worden geplaatst aan boord van Zr. Ms. schroef stoomschip „Koningin Emma der Nederlanden". In de gisteren gehouden vergadering van den gemeenteraad van Gouda was aan de orde het yoorstel van B. en Ws. om te besluiten tot de oprichting en exploitatie eener gasfabriek van ge meentewege en voorts om B. en Ws. te machtigen met het bestuur der Maatschappij voor nieuwe geoctroyeerde gasbereiding in onderhandeling te treden over de overneming der bestaande gasfabriek door de gemeente, op den voet als in het rapport, uitgebracht door deskundigen, is omschreven, het welk reeds ia eene vorige vergadering was inge komen. Dit voorstel werd met algemeene stem me* door den Raad aangenomen. Bij den Raad kwam verder ineen voorstel van de raadsleden G. A. Oudijk, C. C. H. Prinoe en J. Post Van der Burg, om het gebouw der Gasthuis- kerk op de Oosthaven (waarover jaren achtereen een proces werd gevoerd) te bestemmen voor en in te richten tot botermarkt, daar de localiteit onder het raadhuis, thans daarvoor gebruikt, daar toe ongeschikt is. Zij stellen tevens voor laatst genoemde localiteit in te richten voor bureel van de secretarie, wat voor hot publiek zeer geriefelijk zou zijn. Burg. en Weths. werden uitgenoodigd over dit voorstel rapport uit te brengen. By de algemeene Synode der Nederl.-Herv. Kerk kwam gisteren wederom een vrij aanzienlijk aantal adressen in van kerkcraden en gemeenteleden, aandringende op het herstel in den vroegeren vorm van art. 27 regl. examen (de onderteekingsformule voor de aanstaande predikanten) en de artt. 38 en 39 regl. godsdienstonderwijs (de aanneming en be vestiging der nieuwe lidmaten). Die adresbeweging breidt zich klaarblijkelijk uit. Het aantal dier vol komen gelijkluidende voorstellen is tot ruim 70 gestegen. De namiddag was bestemd voor eene zitting der „Synodus Contracta", in zake het Amsterdamsche conflict. In de voormiddagzitting der Synode kwam allereerst in behandeling het rapport der commissie, belast met het onderzoek der ingekomen voorstellen tot wetsverandering, betreffende de voorstellen inge- diend door den heer Van Heel, pred. te Roermond, en door den quaestor-generaal, en strekkende om den toestand der algemeene weduwen-beurs te ver beteren en daardoor geleidelijk over te gaan tot de verhooging der jaarlijksche uitkeering. Bjj monde van haar rapporteur, den heer Holleman, stelde do commissie voorlo. Over te nemen het denkbeeld van den eerstgenoemde om den ringen de ver plichting op te leggen 5 pet. van de bruto-vacatuur- gelden in de weduwenbeurs te storten; 2o. het examengeld der candidaten, dat thans 25 be draagt, tot 50 te verhoogen en de meerdere baten, uit deze beide posten te kapitaliseeren gedurende 15 jaren, en 3o. niet over te nemen het denkbeeld van den quaestor-generaal om de jaarlijksche con tributie der predikanten te verdubbelen, noch dat van den heer v. Heel, om elke jaarlijksche vaste bijdrage met de helft te vermeerderen. Na ernstige debatten kwamen de verschil lende conclusiën in stemming. Over de eerste staakten de stemmen, zoodat in eene volgende zit ting eene herstemming moet plaats hebben. Het tweede punt (de verhooging der examengelden) werd aangenomen met groote meerderheid van stemmen. Met de derde conclusie vereenigde zich de vergadering nagenoeg eenparig. De vraag of de, uit de verhooging van het examengeld te verkrij gen bate, gedurende 15 jaren moet worden gekapi. taliseerd, zal, na herstemming over punt 1 worden uitgemaakt. Nadat de quaestor-generaal de vergun ning gevraagd en bekomen had om ƒ10.000 4 pCt. van het Grootboek te doen afschrijven om in de behoeften te voorzien van den dienst, eene behoefte, voortspruitende uit de omstandigheid, dat dit jaar de personeele kerkvisitatie moet plaats hebben en dat de burgerlijke en kerkelijke proceskosten ver moedelijk een hooger cijfer dan in het vorig jaar behoeven, en nadat er op voorstel van de synodale commissie besloten was, de aan de synodale lief defondsen geschonken giften en legaten, voor zoo ver dit nog niet geschied is, te vermelden in de Kerkelijke Courant, was de synode aan het einde van hare finantieele werkzaamheden gekomen, en verliet de quaestor-generaal de vergadering. Vooraf echter werd hem bij monde van den voorzitter een hartelijk „vaarwel" en een hoopvol „tot wederzien" toegeroepen met den wensch, dat hjj het volgende jaar volkomen hersteld módht terugkomen en met hetzelfde warme hart voor de belangen der kerk. De heer Seholte» betuigde zijn dank voor de tot hem gerichte woorden en bad der Synode bij hare vele gewichtige en moeilijke werkzaamheden, dén besten zegen toe van God, die uit de duisternis het licht kan scheppen, en nam een hartelijk af scheid van die leden der Synode, wier diensttijd het volgende jaar verstreken zal zjjn. De koning van Portugal is hedenmorgen om 11 u. 37 m. per Rjjnspoor to Amsterdam aange komen en in het Doelen-Hotel afgestapt. Naar men verneemt, heeft mr. Pape, substi tuut-officier van justitie te 's-Hage, eervol ontslag aangevraagd uit die betrekking. Maandag den 23sten Augustus zal op plech tige wijze de nieuwe Katholieke kerk in de 2de Parkstraat te Amsterdam door den bisschop van Haarlem worden ingewijd. Zoodra de noodige gel den bijeen zijn, zal er voor het front der kerk een flinke toren verrijzen. De heer Tiemersma, door de Nederlandsche Zendingvereeniging opgeleid en op 3 Juni als zen deling geordend, zal waarschijnlijk in September naar Indië vertrekken. Van de Grondwetsvoorstellen, waarover eind verslag wordt uitgebracht, zal uitgezonderd zijn het hoofdstuk betreffende het kiesrecht. Daarom trent is een voorloopig verslag opgemaakt. Naar- wij vernemen, zegt het „H. Dbl.", is de Regeering niet voornemens het wetsontwerp op den kinderarbeid opnieuw aanhangig te maken. Gisteren zijn de directies der Nederl.-Inü. Landbouwmaatschappij, der Ned.-Ind. Handelsbank, der Koloniale Bank en der Dorrepaalsche Bank bjj den minister van koloniën op audiëntie geweest, om hem den toestand op Java bloot te leggen en op steun van Staatswege aan te dringen. Is het „Hbl." wèl ingelicht, dan heeft de minister zich van bepaalde toezeggingen onthouden, doch zich in 't algemeen bereid getoond te doen wat in zijn vermogen was om de crisis te bezweren. Door B. en Ws. van Rotterdam is aan den Gemeenteraad voorgesteld de gemeenterekening over 1885 vast te stellen op: ontvansten: 9,601,800.73, en uitgaven: 9,218,160,13, batig slot alzoo 383,640.49, en de dito van het voormalige Delftshaven, ontvangsten: ƒ194,864,48, uitgaven: ƒ188,986.43, batig slot ƒ5,878.05. In de te Amsterdam gehouden vergadering der Vereeniging tot bevordering der belangen des Boekhandels zjjn de rekening en de verslagen over het ondersteuningsfonds goedgekeurd. Tot hoofd bestuurders werden gekozen de heeren Lorna a te Bussum, Schillemans te Zutfen en uit het -be stuur tot penningmeester de heer Van Heteren. De jaarljjksche premie van het Thiemefonds werd aan drie leerlingen der Haagsche ambachtschool toegewezen. Op eene prijsvraag over een bibliogra- phisoh onderwerp kwam slechts één antwoord in, dat geen prijs waardig werd gekeurd. Er werd besloten het volgend jaar eene tentoonstelling van drukwerk-proeven te houden, en voortaan alle nieuwe degelijke Nederlandsche werken in de bibliotheek op te nemen. Duitsche bladen verzekeren dat de Nederland sche regeering van plan is om bjj de Europeesche mogendheden een voorstel te doen tot het sluiten van een internationaal verbond ter bestrij ding van anarchistische woelingen. „Hét is vreemd, zegt de „Indépendance," dat dit bericht over Duitschland tot ons komt. Niet dat het onwaasschjjnlijk is dat de Nederlandsche regee- nng er over denkt om het initiatief in deze zaak te nemen, maar toch is het vreemd dat zjj zieh bloot zou gaan stellen aan een échec op een ter rein waar het machtige Duitschland reeds eenigp malen vruchteloos zijne krachten heeft beproefd. Het is toch niet voor het eerst, dat er van een Europeesch verboad tege» de anarchisten spjgke

Leidsch Dagblad | 1886 | | pagina 1