H\ 8120. A0. 1886. Dinsdag 10 Augustus. feze gourant wordt dagelijks, met uitzondering van fpn- en feestdagen, uitgegeven. Leiden, 9 Augustus. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COUR ART: Voor Leiden per 3 maenden1.10. Franco per post1-40. Afzonderlijke Hommers0.05. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 16 regela ƒ1.05. Iedere regel meer 0.17J. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor bet incas- seeren buiten de stad wordt 0.10 berekend. In de maand Juli zijn binnen deze gemeente geboren 143 kinderen, als: 68 zoons en 75 dochters; overleden 91 personen (van welke 6 elders woon achtig), als: 11 mannen, 5 vrouwen, 36 zoons en 39 dochtersdaarenboven als levenloos aangegeven 3; gehuwd 13 paren. Bij de vanwege het departement van marine gehouden aanbesteding was voor de levering van poortlaken minste inschrijver voor 798, de heer J. Scheltema Jz. te Leiden. By de heden gehouden openbare verkooping van cokes in partijen van 100, 50, 10 en 5 hecto liters, waren de hoogste prijzen 40, 19.50, f 4.20 en f 2.10; de laagste f 39, ƒ19.50, 3.80 en 1.95. Er bestaat gelegenheid tot verzending der cor respondentie naar Batavia en Padang, door middel van het stoomschip „Drente", waarvan de laat ste buslichting aan het postkantoor te Rotterdam is bepaald op Zaterdag den 14den Aug. a. s., des morgens te halfelf. Ten postkantore alhier moeten de brieven enz. dus uiterlijk Zaterdag-morgen om 7.55 bezorgd zijn. Men meldt ons uit LeiderdorpGisteren-, Zon dag-morgen arriveerden hier achtereenvolgens tal van rijksveldwachters, de brigade marechaussées van Scheveningen, een detachement huzaren en infanterie. Er liepen geruchten dat aan ds. Klercq, van Koudekerk, by zijn tocht door de gemeente eene minder aangename ontvangst zou ten deel vallen en nu werden de huzaren naar de grens gezonden om Z.Eerw. te begeleiden. De kerkdeuren werden bezet door infanteristen en de politie in de kerk verdeeld. Toen ds. Klercq was aangeko men, vatten huzaren en marechaussées post op den Lagen Rijndijk, alwaar zij gedurende de gods dienstoefening verbleven. Toen de dienstdoende predikant den predikstoel had beklommen, waren ongeveer 150 personen tegenwoordig, maar de groote menigte bleef voor de kerkdeur staan. Yelen gaven hun misnoegen duidelijk te kennen. De heer Vlug en zijne gewezen kerkeraadsleden bleven afwezig. De voorlezer was niet verschenen en ds. Klercq was genoodzaakt zelf de gebruikelijke voorlezing van een toepasselijk bijbelwoord (Titus 3) te ver richten. De predikant kon niet nalaten er bij zjjne inleiding op te wijzen, hoezeer de omstandigheden hier sedert zjjn laatste optreden veranderd waren. „Ik heb," zoo sprak z.weleerw. ongeveer, „toen ik hier bij de vacature, door de ziekte van dr. Schouw Santvoort ontstaan, consulent was, uw ver trouwen genoten, uwe kinderen geleerd, aan uwe ziekbedden gestaan en by de graven van de uwen gesproken en thans noemt men mij een kerkver- woester, omdat mij de plicht is opgelegd hier op te treden." Spr. bejammerde het, dat zjjne woorden niet gehoord werden door hen voor wie ze juist bestemd waren en noemde de afscheiding, die deze eens zoo bloeiende gemeente verscheurd had, een gevolg van den revolutiegeest, die rondwaart van stad tot dorp. Het palingtrekken op de Lindengracht en het besluit van den kerkeraad om zich van het Syno daal verband los te maken, hadden denzelfden grond slag, de zucht tot revolutie. Ook spr. veroordeelde de tegenwoordige Synode, maar beschouwde haar als eene roede Gods, waaraan men zich niet kon onttrekken, zonder tegen het Godsbestuur in op stand te komen. Tot tekst was gekozen Lukas 5 vers 8 en spr. vermaande aan het slot zjjner rede zjjn gehoor in waarlijk geestdriftvolle woorden tot liefde en ver draagzaamheid tegen andersdenkenden. Gezongen werden Psalm 130 en Gezang 68 vers 1. Na het eindigen van de godsdienstoefening werd ds. Klercq, wien het was aan te zien dat hij eene moeilijke taak had vervuld, weder door huzaren naar zjjne woonplaats geleid. De burgemeester van Koudekerk vergezelde hem. Achtereenvolgens werden nu de militairen en de politie-beambten weggezonden en de eerste gods dienstoefening op last van de Synode had plaats gehad. Het lid van de Synode ds. Ten Harmse Van der Beek was in de kerk tegenwoordig. Ds. Vlug en zjjne gewezen kerkeraadsleden hielden te geljjker tjjd godsdienstoefening in den tuin van de pastorie en 's avonds voor het publiek in de Christelijke school. Onder een groot aantal ingekomen stukken, waarmede de agenda van de Alg. Synode der Nederd.- Herv. Kerk is aangevuld, behooren ook twee voor stellen, ingediend door kerkeraad en leden der ge meente Ter-Aar, het eene strekkende tot wjjziging van art. 53, regl. op de vacatures, volgens hetwelk degene, die eenmaal voor de op hem uitgebrachte beroeping bedankt heeft of gerekend wordt bedankt te hebben, by elke volgende keuze in dezelfde vaca ture uitgesloten is. Het andere beoogt om de ge legenheid te geven tot bekoming eener algemeene dispensatie van art. 23 van hetzelfde reglement, voorschrijvende dat de vervulling van den predik dienst van eene vacature door den ring iederen Zon dag geschiedt. Die voorstellen zjjn gesteld in han den der commissie, belast met het onderzoek der voorstellen tot wetsverandering. Uit officieels mededeelingen is nog gebleken dat de heer Van Walsem eerst in den nacht van Donderdag op Vrjjdag het bericht heeft verzonden, dat hij niet anders kon, dan van zjjn voornemen afzien om Zondags 1 Augustus te Leiderdorp op te treden, zonder dat hjj evenwel, op wien ook als praeses van den ring de verplichting rustte maat regelen te nemen om in eene opengevallen beurt te voorzien, hiertoe eenige stappen heeft gedaan Het bericht was eerst Vrijdag-middag, 5 uren om streeks, officieel bekend geworden. Tevergeefs heb ben toen de consulent en scriba van het classikaa bestuur, doende wat des kerkeraads is, de ijverig ste pogingen in het werk gesteld om den dienst door een der andere ringpredikanten te doen waar nemen. Op den heer Van "Walsem zjjn reeds door het betrokken kerkbestuur de in het reglement op de vacature bepaalde administratieve straffen toegepast. In zjjne Memorie van Antwoord op het voor- loopig verslag omtrent het ontwerp tot uitbreiding van het personeel by de rechtbank te Amsterdam, wjjst de minister den leden die van gevoelen zijn dat de thans voorgestelde uitbreiding van het per soneel der Amsterdamsche rechtbank niet gerecht vaardigd en bovendien ontjjdig zou zjjn, op de omstandigheid dat door de invoering van het nieuwe Strafwetboek de pleidooien in strafzaken zeer zullen vermeerderen en dat derhalve op één dag veel minder zaken zullen kunnen worden behandeld, terwjjl een honderdtal z. g. crimineele zaken jaar lijks ter berechting by de rechtbank komen. Dat eene uitbreiding van de rechtbank te Amster dam aanleiding zou geven tot tal van aanvragen om vermeerdering van personeel van de andere rechterlijke colleges, kan de minister niet toegeven, omdat voor de meeste rechtbanken het aantal der te behandelen z. g. crimineele zaken betrekkelijk gering zal zjjn en voor geen dezer eenigermate geljjk zal zjjn aan dat waarmede de Amsterdam sche rechtbank zal worden belast. De bedenkingen tegen het beroep op de statistiek betreffende de burgerlijke zaken, kan de minister niet deelendat de ongunstige tijdsomstandigheden van invloed zouden zijn op het aantal civiele zaken, en dus de vermeerderde werkzaamheden slechts van tjjdelyken aard zouden zjjn, kan de minister niet toegeven. De toeneming der bevolking van Amsterdam oefent volgens den minister grooten invloed op die ver meerdering van werkzaamheden uit en het is niet te voorzien dat daarin vooreerst verandering zal komen. Op de vraag, welke het feitelijk verschil is tusschen de twee afdeelingen waarin thans de kamer voor burgerlijke zaken verdeeld is, en de twee kamers welke men wenscht in te stellen, antwoordt de minister dat de vermeerdering moet komen ten bate van de 1ste kamer, ten einde de leden daar van door splitsing in twee afdeelingen, in staat te stellen tot het houden van één zittingsdag meer dan tot nu toe het geval was. Den leden die vroegen of tegenover de meerdere uitgaaf die uit de voorgedragen regeling zal voort vloeien, niet eene bezuiniging ware te stellen door vermindering van het wettelijk minimum van per soneel bjj de rechtbanken 1ste klasse, wjjst de minister er op dat eene vergelijking van den om vang der werkzaamheden van de rechtbanken 1ste klasse met die der overige rechtbanken reeds vol doende aantoont dat het verschil in getalsterkte tusschen het personeel der eerstgenoemde en dat der laatstbedoelde geen reden van bestaan heeft. Directe bezuiniging verwacht de minister van dezen maatregel niet en ook het tjjdstip tot het nemen daarvan acht hjj, met het oog op de invoe ring van het nieuwe Strafwetboek, niet geschikt. Opheffing van de rechtbank te Haarlem en her stel van die te Hoorn, acht de minister voor den geregelden gang van dienst zeer nadeelig en ook uit een finantieel oogpunt af te raden. De rekening der gemeente Hillegom bedroeg over 1885 in ontvangst 33,003.43 en in uitgaaf f 31,103.31 en sluit dus met een batig saldo van 1900.12. In de afgeloopen week is voor het tweede ge deelte van het notariëele Staatsexamen o. a. ge slaagd mr. J. Loeff, van Leiden. De leden der Eerste Kamer zjjn tot hervat ting der werkzaamheden bijeengeroepen tegen Maandag 23 dezer, des avonds te acht uren. De heer Frederik Van Hogendorp, die onder den naam „Damas" in het „Vaderland" de bekende „Haagsche omtrekken" schreef, neemt in het nom- mer van heden van dat blad afscheid van zjjne lezers. -Naar men vrjj algemeen verzekert, is eene nieuwe combinatie in wording tot de stichting van eene derde omvangrijke onderneming voor publieke ver makelijkheden te Scheveningen. Het ontwerp moet zjjn een gebouw, waarin tal van amusementen zouden worden vereenigd, o. a. een circus, een café-concert en meer ontspanningsgelegenheden van dien aard. Naar het „Vad." uit goede bron verneemt, is besloten dat verschillende geldschieters in Indië hunne relaties met eenige suikerfabrieken, waar. onder gouvernements-contracten, met opoffering van eigen vorderingen, zullen afbreken. Het katholieke blad „Ons Noorden" pleit naar aanleiding van het gebeurde te Amsterdam voor wederinvoering van de doodstraf. Als een dertigtal uit eene bedrogen volksmenigte zonder vorm van proces door het moordend lood worden neergeveld, herkrijgt, meent het blad, de eisch tot wederin voering van de doodstraf voor groote misdadigers weder zyne gansche actualiteit. Na de fusillade te Amsterdam zou het, naar het oordeel van „Ons Noorden," onverantwoordelijk zijn, voor sommige misdaden de doodstraf niet te herstellen. Het stoomschip „Limburg", van Java naar Rotterdam, is 7 Aug. te Suez aangekomen; de „Edam" vertrok 7 Aug. var» Nieuw-York naar Amsterdam; de „Gelderland!", van Java naar Rot-

Leidsch Dagblad | 1886 | | pagina 1