BMSattEW De kapt. N. W. Hofstede, van de 2de comp. 3de bat. 4de reg. inf. te Haarlem, is overgeplaatst bij de 1ste comp. 4de bat. van dat reg. te Leiden. Primo October hoopt ds. Oorthuys, die het beroep naar Katwijk aan Zee heeft aangenomen, zjjn nieuwen werkkring te aanvaarden. Overgeplaatst is van "Woerden naar Utrecht de kapitein der vesting-artillerie A. D. baron Van Verschuur; van Hellevoetsluis naar Woerden, bij het materieel de 1ste luit. W. J. C. B. Drooglever Fortuijn. Naar de „N. R. C." verneemt, heeft zich eene commissie gevormd uit de officieren van gezond heid van het leger, tot uitvoering van het door die officieren opgevatte voornemen, om hun onlangs afgetreden inspecteur, generaal Van Hees, een be wijs van waardeering aan te bieden. Gemengd Nieuvrfc Wanneer men heden het oogsloeg op den toestand, waarin het Van-der-Werf-park ver keert, kon men den zekeren indruk verkrijgen dat de opening er van nu wel niet lang meer op zich zal laten wachten. Het is thans blijkbaar tot de ontvangst van het publiek gereed, al moet aan het ijzeren hek langs de Raamsteeg nog de laatste hand geslagen worden. Lantarens, banken, grint, een goed ontwikkelende groei en wat daarbij verder behoort, alles is nu aanwezig. Bij definitieve opening bevelen we het Park, evenals bij de opening „per abuis", opnieuw in de bescherming van allen aan. Na de lijdensgeschie denis der Ruïne mogen wij haar versierd met een gedenkteeken dat ons aan eene der roemrijkste bladzijden uit Leidens geschiedenis herinnert in haar nieuw kleed, werkelijk hoog in eere houden! Deze week viel het Park bezoeken van verschil lende voorname personages ten deel, o. a. ook van den minister van Staat en van binnenlandsche zaken, den heer Heemskerk. Eene nieuwe vinding om aan zwart zijden hoeden, welke door regen enz. goleden heb ben, weder een glans van nieuwheid terug te geven, wordt thans door den heer J. J. Sleyser, op de Hoogewoerd, alhier in den handel gebracht. Het is de „Hat Pad", een kussentje, waarmede men den hoed, nadat deze opgedroogd en behoorlijk afgestoft is, eenige malen bestrijkt. Het artikel is niet duur en de behandeling hoogst eenvoudig. Hedenmiddag om halftwee geraakte een jongetje van zeven jaren, door met een stokje iets uit de gracht te willen halen, in het Leven daal over de Slagerspoort te water. Zekere Cornelis Bognetteau, die zich gekleed te water begaf, mocht er ook niet in slagen den knaap boven te brengen. Slechts met een haak mocht dit gelukken. De toe stand van den knaap is hopeloos. Deze week werden op „Rhynzigt" 510 zwembaden door heeren en 48 door dames genomen. De temperatuur van het water is 18° Celcius. De nieuwe kerk te Katwijk aan Zee, welke op 31 Aug. a. s. gereed moet zjjn, nadert met rassche schreden hare voltooiing. Aan den toren wordt flink gewerkt. Men is bezig aan de houten spits. Dat het een groot gebouw is, blijkt o. a. hieruit, dat de nabijgelegen pastorie, anders een flink huis, nu bijna niet opgemerkt wordt. Het dorp van Katwijk aan den Ryn af binnen komende, trof ons het schoone gezicht dat men van daar heeft op de kerk, met de in het groen verscholen pastorie, en op de Hoofdstraat met haar dubbele rij, voor een zeedorp, vrijgoed ontwikkelde hoornen. Een knaapjo van zeven jaren zou „met consent van papa en mama" nabjj Sassen- heim uit wandelen gaan met zjjne vriendin, nl. eene geit. Of laatstgenoemde echter eenigszins lang op stal had gestaan is niet zeker, maar wel dat zij zulke rare bokkesprongen maakte, dat de knaap in een minimum van tjjd in eene diepe sloot lag te spartelen. Ware niemand in de nabijheid geweest, de jeugdige koetsier had zjjne wandeling duur moeten bekoopen. Op zjjn geroep naderde echter J. Geerling, die te water sprong en de vol doening had den knaap te redden. De plaat van „De Neder 1. Spectator" behandelt heden een zeer ernstig onderwerp. De Indische toestanden schijnen haar vrees in te boe zemen; wjj zien ten minste de heeren Sprenger Yan Eyk en Van Rees aan een maaltijd vereenigd, omgeven door inlanders, die wijnen en spijzen aan brengen, welke zjj met een lachend gelaat veror beren. Met geschaduwde letter staan door de plaat gedrukt de bekende woorden, die koning Belsazar aan den maaltjjd vereenigd, plotseling door eene onzichtbare hand op de kalk van den wand van het paleis zag geschreven„mené, mené, tekel, uphar- sïn." Onder de plaat lezen wjj de woorden„Waakt! Waakt! of van daar begint de ondergang." Rechts vóór de tafel zit de Nederlandsche maagd te weenen en links komt van onder de aangerechte tafel de dood te voorschijn. KOLONIËN. BATAVIA, 28-30 Juni. Met betrekking tot het gebeurde met het stoom schip „Hok Canton" ter Westkust van Atjeh, is van den civielen en militairen gouverneur van Atjeh en Onderhoorigheden ten vervolge op zjjn eerste [zie L. D. van 31 Juli] het volgende tele gram ontvangen „Een en twintig Juni expeditie geland Telok Gloempang en Rigas. Te Rigas vereenigd. Alleen op marsch beschoten. Gewond luitenant Cornelius licht en twee minderen. Oemar ontvlucht met ge vangenen. Operatie voortgezet." (Aangeboden te Penang den 26sten Juni.) Naar aanleiding van dit telegram schrjjft het „Bat. Nbl." dat reeds dadelijk op het eerste be richt van het gebeurde met de „Hok Canton" de redactie hare overtuiging had uitgesproken, dat in casu machtsvertoon machteloos zal bljjken, indien het althans in de bedoeling ligt de gevangenen te bevrjjden, ja dat eene expeditie alleen kan leiden tot eene voortdurende marteling der armen, die door Toekoe Oemar onbarmhartig in het gebergte en in de wildernis zullen worden gevoerd van de eene zijde des lands naar de andere. Toekoe Oemar wil niet vechten, maar hij wil geld, en alles doende om het een te vermjjden en het ander te krjjgen, ligt het resultaat van dezen tocht, met welke goede en flinke bedoelingen ook ondernomen, voor de hand. Of men kampongs al streng bestraft, wat stoort zich daaraan Toekoe Oemar? Te Tjilatjap is eene locomotief met zandwagens vierkant de zee ingestoomd. De machinist en stoker zwommen, hoewel gewond, aan wal. Soerhbl.) Men verneemt met leedwezen het overlijden te Atjeh van den lsten luitenant der infanterie J. C. J. Le Cocq d'Armandville, ridder der Milit. Willemsorde, aan de gevolgen van beri-beri. Door den gouverneur-generaal van Ned.-Indië zijn de volgende beschikkingen genomen Civiel Departement. Verleend: Een 2-jarig verlof n. Europa, w. ziekte, aan den ads.-res. van Groot-Atjeh (Atjeh en onderh.) K. F. H. Van Langen; wegens 15 jaren onafgebro ken dienst in Ned.-Indië, aan de contra, lste kl. bij het binnenl. bestuur op de bez. buiten Java en Madura H. A. L. Kamp, waarn. ads.-res. voor de politieke aanrakingen met de Atjeh- Bche onderh. en hoofden in het algemeen, en M. H. Wit- hols Feugen. Benoemd: Tot adsistent-resident: van Bodjonegoro (Rembang) B. H. H. Ravenswaay; van Tjilatjap, tevens vendumeester aldaar, I. N. Labaar. Ontslagen: Eervol, de tijdelijke adjunct-boekhouder bij het vendukantoor te Semarang J. B. Boeve; eervol uit 's lands dienst, de gewezen griffier bij de landraden te PamakaBsan en Sampang (Madura) G. Van Noord Borski; als agent G. I. Maliën, lste klerk op het ads.-res.-kant. te Bangkalan. Aangesteld: Tot makelaar te Batavia W. H. J. Keuchenius. Gesteld: Ter beschikking van den president van den raad van justitie te Semarang, ten einde met griffiers-werk zaamheden bij dat college te worden belast, mr. B. H. P. Yan der Zwaan. Ontheven: Op verz. eervol van hare tijdel. werkzaam heden als hulponderwijzcres J. C. Cramer, geb. Dibbets. Tijdelijk werkzaam gesteld: Als hulponder wijzeres S. J. Cramer, thans zonder bezoldiging werkz. aan de o. 1. school te Poerwakarta. Geplaatst: In de afd. Padang Lawas (Tapanoli) de contr. 2de kl. C. E. P. Van Kerckboff. Toegevoegd: Aan den ads.-res. der L. Kotta's (Pa- dangsche Bovenlanden), de adsp.-contr. A. Ris. Verplaatst: Door den resident van Palembang. Van de onderafd. Ranau-distr. Komering, Ogan-Oeloe en Enam en de Ranau-distr. naar de afd. Ogan en Komering Ilir en Blidah, met intr. van zijne verplaatsing naar de onderafd. Tebing Tinggi, de contr. lste kl. G. A. Schouten. Departement van Oorlog. Verleend: Een 2-jarig ver lof, w. 15 jaren onafgebroken dienst in Ned.-Indië, aan den kapt. der genie J. G. Kerlen. Betuigd: De bijzondere tevredenheid der Regeering aan den luit.-kol. der inf. H. K. F. Van Teijn, en zulks voor de buitengewone plichtsbetrachting en den onverdroten ijver door hem aan den dag gelegd gedurende zijie toe voeging aan den civ. en mil. gouv. van Atjeh en onderh., in het bijzonder in de jaren 1884 en 1885. Geplaatst: De 2de luit. der art. J. C. E. Van Deventer bij de 18de comp. te Batavia. Overgeplaatst: De kapt. der genie M. P. M. Kuyl naar Medan. Ontslagen: Eervol als mil. comm. in de res. Banks, de sedert tot luit.-kol. bevorderde majoor der infanterie M. Segov. Benoemd: Tot mil. commandant van Banka, de kapt. der inf. F. P. Sievers. Verleend: Een tweejarig verlof naar Europa, wegens ziekte, aan den kapt. der inf. G. G. F. Von Lindheim, O p gedragen: Aan den van het leger in Nederland bij dat in Ned.-Indië godetacheerden sedert tot kapt. bevor- derdon lston luit. der inf. C. W. Van Suchtelen, om vóór of op den 20sten Sept. 1886 naar Nederland terug te keeren. BUITENLAND. Fraukrfik. 150 Italiaansche soldaten in uniform trokken Zondag-avond, niettegenstaande het nadrukkelijk protest van twee tolbeambten, de Fransche grenzen over en het duurde langen tijd voor zjj op de uitdrukkelijke bevelen der tolbeambten en gendarmes zich terugtrokken. Men zegt dat de regeering stap pen zal doen om in het vervolg zulke voorvallen te voorkomen. Paul Bert wil in Tonkin 7 nieuwe vice-resi- denten benoemen, om den geregelden gang van zaken te waarborgen. Dat zou minstens 84,000 fr- jaarlijks kosten. Volgens gerucht, zal de heer Grévy den 20sten September en de heer De Freycinet tusschen 22 en 25 Augustus te Parijs terugkomen. Donderdag zjjn drie infanteristen van het garnizoen te Metz, te Pont a Mousson gekomen en verklaarden dionst te willen nemen bjj het Vreem delingen-legioen. Delaunay, de beroemde voormalige sociétaire van het „Théatre Francais," krijgt een pensioen van 8600 fr. I Dui ttsoli land. Ter gelegenheid van de jubileum-feesten te Hei delberg zijn de volgende personen tot doctoren „honoris causa" benoemd: In de faculteit der theologie: de groothertog, de heer Von Stoffer, president van den Evangelischen Kerkeraad, prof. Cornill, te Marburg, de hofprediker Helbing, de deken Zittel en het lid van den ker keraad Sehringer te Karlsruhe, de predikant Buis te Glarus. In de faculteit der rechtsgeleerdheidde erfgroot- hertog, vrijheer Bedens te Zevenbergen, de heer Kiefers te Konstanz, de hoofd-financie-raad Koch te Berlijn, prof. R. Scholl, te Munchen, Rudolf Von Bennings, de geheim justitie-raad Dorn, te Leip zig, de president van den Senaat, Von Stoffer, te Karlsruhe, prof. Stubbs, te Oxford, Henri Taine, van de „Academie Franchise", prof. Willems, te Leuven, de professor in de geschiedenis Winkel- mann, te Heidelberg, dr. Zeumer, te Berlijn. In de faculteit der geneeskundede heer Graham Bell, te Washington, prof Chevreuil, te Parijs, prof. Von Baijer, te Munchen, de minister van Staat, Jolly, te Karlsruhe, de heer De Marignat, te Genève, de heer Von Nordenskjöld, te Stockholm, de presi dent van het aardrijkskundig genootschap, prof. Von Richthofen, te Berlijn, de prof. in de chemie, Roscoe, te Manchester, de heer Werner Siemens, te Berlijn, prof. Sir William Thomson, te Glasgow, prof. Töplez, te Dresden, Caspasso, Super-intendant van de Italiaansche Staatsinrichting en Hauche- corne, directeur der bergwerk-academie te Berlijn. In de faculteit der philosophie: de heer Brioschi, president der „Academia dei Lincei", te Milaan, prof. Cayley te Cambridge, prof. Caperro, te Napels, prof. Cope, te Philadelphia, de heer De Gandolle, te Genève, dr. Durrn, de lste luit. van den gene- ralen staf, Max Jahns, te Berlijn, de geheimraad prof. Koch, te Berlijn, prof. Marsh, te Newhaven (Amerika), prof Simon, te Newcombe (Amerika), prof. Powell, in Amerika, prof. Sweet, te Londen, de pauselijke bibliothecaris, Enrico Stevenson, te Rome, prof. J. W. Stutt, in Engeland, lord Raleigh, in Engeland, dr. Töpke, te Heidelberg, prof Pflüger, te Bonn, de minister van staat Turban, en prof. Pegorini, te Rome. Op plechtige wijze werden de diploma's in de „Heiliggeist-Kirche" uitgereikt. De Duitsche kroon prins was den vorigen avond reeds vertrokken, maar de groothertog was weer met de leden van het vorstelijk huis tegenwoordig. Uit de handen van den pro-rector Bekker, die de toespraak hield, ontving de groothertog het diploma, waarbij hij tot doctor in de theologie werd bevorderd, terwijl zijn oudste zoon, de kroonprins, den graad van doctor in de rechten ontving. Ook deze plechtig heid begon en eindigde met eene muziekuitvoering. Ten besluite der feestelijkheden noodigde de groothertog de vertegenwoordigers der vreemde universiteiten en de gasten aan zijn disch te Karls ruhe. Met extra-treinen werden de gasten naar de hoofdstad vervoerd. Te Heidelberg had gisteravond de algemeene door 5000 personen bezochte studenten-bijeenkomst plaats, welke door den groothertog van Baden werd

Leidsch Dagblad | 1886 | | pagina 2