Pit nummer bestaat Hit Twee Bladen. H\ 8109. Woensdag; Juli. A0. 1886, <§eze <£ourant wordt dagelijks, met uitzondering ran fon- en feestdagen, uitgegeven. Leiden, 21 Jnli. LEIDSCH PRIJS DEZER, COURANT: Voor Leiden per 8 meenden110. Franco per poet.HO. Afzonderlijke Kommore.0.05. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 16 regels 1.05. Icdoro regel meer 0.17J. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incas- eeeren buiten de stad wordt 0.10 berekend. Offloieele Kennisgeyingen. Burgemeester en Wethouders van Leiden; Gezien het adres ran F. C. VAN DEN BEBGH, smid, wonende alhier, houdende verzoek om vergunning tot het oprichten van eene smederij, in het perceel Steenstraat 1 Gelet op de artt. 6 en 7 der wet van 2 Juni 1875, (Staatsblad No. 95); Geven bij deze kennis aan het publiek dat genoemd ver zoek, met de bijlagen, op de Secretarie dezer gemeente ter visie gelegd isalsmede dat op Maandag den 9den Augustus aanst., 'e voormiddags te elf uren, op het Raadhuis, gelegenheid zal worden gegeven om bezwaren tegen dat verzoek in te brengen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 26 Juli 1886. E. KIST, Secretaris. De heer C. M. Pleyte Wzn., assistent bij 's Rijks Ethnographisch Museum alhier, werd dezer dagen benoemd tot buitenlandsch lid van de vereeniging tot bevordering der belangen van het Noordsch Museum te Stockholm. Er bestaat gelegenheid tot verzending der correspondentie naar Banana (Congo) door middel van het stoomschip „Afrikaan". Ten postkantore alhier moeten de brieven enz. uiterlijk Zaterdag middag om 5.55 bezorgd zijn. De broederschap van candidaat-notarissen, afdeeling Zuid-Holland, zal vergaderen op Donder dag 29 Juli aanst., des avonds|te 7 uren, in „Zomer- zorg" bjj Leiden. Tot wethouder van de gemeente Gouderak is benoemd de heer L. De Jong. Prins Albert van Pruisen, vergezeld van vier hoeren van zijn gevolg, en den heer J. H. Lintz Jz., is hedenvoormiddag per Holl. Spoortrein van 10.41 naar Amsterdam vertrokken, van waar hy heden avond om 9 uren te Scheveningen terugkeert. De 1ste luit.-kwartiermeester Brunt, van het 2de reg. veldartillerie, wordt met 1°. Augustus voor den tyd van 6 maanden gedetacheerd by het 7de reg. infanterie, bataljon te Hoorn, ter vervan ging van den lsten luit.-kwartiermeester Arismont, aan wien, buiten bezwaar van 'sRyks schatkist, een verlof van eon half jaar is verleend. Onder de gisteren by de Synode ingekomen stukken behhort ook eene kennisgeving van den kerkeraad der gemeente Kollum (pred. de heer Yan de Kasteel), inhoudende dat de belydende ge meente aldaar zich losgemaakt heeft uit het ver band der Synodale organisatie van 1816, en de kerkorde ingevoerd, welke conform is aan Gods woord. De zevende jaarlyksche examens der „Neder- landsche Toonkunstenaars-Voreeniging" zyn Zater dag-avond en gisteren in Diligentia te 's-Hage voortgezet. Van de zes candidaten zyn geslaagd: voor piano (lager onderwijs)mej. W. C. Molenaar, te Barneveld; mej. J. M. E. Piccardt, (Zutfen); mej. Anna C. Osterloh, (Amsterdam). Uit Den Haag wordt aan het „R. Nbl." gemeld, dat voor het dienstjaar 1887, 15 buitengewone opcenten van het Ryk op het personeel zullen wor den geheven ter bestrijding van tekorten. Prof. A. Pierson, hoogleeraar aan de gemeente universiteit te Amsterdam, is, naar men verneemt, benoemd tot lid van het Oudheidkundig Genoot schap te Athene. Het examen voor ingenieur aan de Polytech nische School te Karlsruhe is, naar wy vernemen, met goed gevolg afgelegd door den heer A. J. C. Vitringa, uit Deventer. (D.) Gisteren werd te Haarlem aanbesteed het bouwen van eone nieuwe Remonstrantsche kerk aldaar. De laagste insehryver was B. Zuithof voor 29,493. Men verwacht dat de Tweede Kamer na af doening van wetsontwerpen van ondergeschikt belang, waaronder de wyziging van de gestichten- wet, die met 1 Sept. in werking moet treden, aan 't einde der week tot nadere by eenroeping zal uiteengaan. De gewone audiëntiën van de ministers van financiën en van oorlog op 29 en die van den mi nister van marine op 30 dezer, zullen niet plaats hebben. —Het stoomschip „Noord-Brabant," van Java naar Rotterdam, passeerde 24 JuliPerim;de „Sumatra", van Amsterdam naar Batavia, passeerde Aden 25 Juli. Z. M. heeft aan de volgende personen verlof verleend tot het aannemen en dragen der onder scheidingsteekenen, achter hunne namen vermeld: W. A. H. bar. Van Voorst van Lynden te Nyme- gen, gepens. Ie luit. der inf., ridder 4e kl. der orde van Medjidié van TurkyeC. A. Fol, te Amsterdam, ridder 5e kl. der orde van Medjidié van Turkye; J. Brown Corsira, te Leiden, student aan de Rijks universiteit aldaar, ridder 4e kl. der orde van den Bevryder van Venezuela; J. Ph. Wesselink, met 1 Aug. e. k., benoemd tot burgemeester van Brou wershaven; den heer C. Van Hoek, laatsteiyk commandeur voor het vak van scheepsbouw by het marine-etablissement te Soerabaia, thans met ver lof hier te lande, met 1 Aug. a. s., op zyn ver zoek, eervol uit 's lands dienst ontslagen, met toe kenning van pensioen; benoemd tot ontv. der dir. bel. en acc.te Viymen c. a. P. J. A. Groene- walt, thans te Hasselt c. a.; te Zevenbergen c. a. J. J. A. Willemse, thans ontv. der dir. bel., invoerr. en acc. te "Wageningen. Gemengd Nienvr» De kermis heeft hier weer haar in tocht gedaan. Is er niet veel van eigenlyk groote tenten merkbaar, des te meer wordt ze bezocht door kleinere, in ruime verscheidenheid. De eerste dag kenmerkte zich niet door die byzondere drukte van vroegere jaren, niettegenstaande aan de tenten evenmin zulk een talryk bezoek ten deel viel, omdat men zich dan hoofdzakelyk bepaalt tot het bezich tigen van wat er alzoo op de kermis zelf staat. Gelegenheid om zich te amuseeren ontbreekt er niet. Dit bewees de schouwburg-loge van den heer Van Lierop de Doezastraat, wiens gezelschap voor de eerste maal een blyspel opvoerde, dat de aanwezigen bijna den geheelen avond doodlachen. „De Trompetter-Majoor", al moge het geen by zondere aanspraak maken op een bepaald boeiende intrige, is niettemin een stuk, dat door de eigen aardige coupletten en de goede muziek het publiek van het begin tot het einde onderhoudt. Alleraardigste tooneeltjes komen er in menigte in voor, welke niet het minst tot hun recht komen door het spel zoowel van de dames als derheeren die er in optreden, waaronder goede oude-bekenden. Zeer veel succes van hen verwierf bv. mevr. Albregt- Engelman, die, hoe bejaard ook, op de planken toch nog jong blijft en reeds bij haar eerste ver. schyning daverend werd toegejuicht, welke bewyzen van ingenomenheid te haren opzichte zy zich ook nu weder volkomen waardig toonde. Nog steeds blyft zy menigmaal onverbeterlyk in hare rol. Dapper werd zy ter zyde gestaan ook door mej. Evelina Kapper, die, niet alleen door haar los, opgewekt spel, maar vooral door de voordracht van sommige coupletten, eveneens daverenden byval vond. De bewerker van het stuk, de heer Bigot, ge noot insgelyks een ruimen oogst der belangstelling van het publiek. Geen wonder 1 Hy -is een ver- schyning die het nog steeds gaarne ziet. Zonder aan zyne rol schade te doen, weet hy er bovendien aardigheden in te brengen, welke hij veronderstelt dat in goeden grond vallen, óók om hare te ver onderstellen bekendheid. Zoo werd de voor het kantongerecht alhier behandelde lepeltjes-visscherj) in de Zyl niet vergeten. De overige medewerkenden te veel om hier allen te bespreken zorgden dat het geheel flink van stapel liep. In één woord, de heer Van Lier mag de volgende avonden zeker op een druk be zoek rekenen. Het gezelschap specialiteiten en excentriciteiten van de heeren Frits Van Haarlem en Co., dat zyne voorstellingen geeft in de Stadssaal, doet den pachter van die zaal, den heer Duyser, alle eer aan; zelden zagen wy een café-chantant- gezelschap, dat zóó volledig en zóó fyn was, als dat wy gisteravond mochten zien en hooren. "Waarljjk kunstenaars zyn er by; om maar iets te noemen: de heer Abe Daniels doet op zyne viool en „Amerikanische Bratpfanne" wonderen, met zyne viool bootst hy o. a. dierengeluiden na, dat men, de oogen sluitende, waarlyk zou geloo- ven in het gezelschap eener leggende hen, van een kraaienden haan, van een balkenden ezel te zyn; zyn „braadpan" wordt by hem tot eene guitare, die hy meesterlijk bespeelt. De dames Schmidt zyn allerliefste verschynin- gen met stemmen „a ravir!" De heer De Winter* de Hollandsche komiek van het gezelschap, deed door zyne voordracht het publiek schateren, vooral door het in zyne coupletten te pas brengen van de „Leiderdorpsche quaestie." De overige leden van het gezelschap munten uit in verschillende kunsten; omdat onze ruimt» beperkt is, kunnen wy ook hen niet allen noemen; een» uitzondering moeten wy echter nog maken voor mej. Durand, eene jonge dame, die èn door har» stem èn door hare mimiek wèl verdiende dat z» driemalen teruggeroepen werd, zooals gisteravond gebeurde. De muziek is goed; de kapelmeester weet met de hem beschoren krachten te woekeren. De „Kermismarsch" vonden we echter wel wat één tonig, daarentegen de „Ouverture" voor het doel zeer geschikt en opwekkend. Over de door den heer Speet aangebrachte ver siering hebben wij vroeger reeds gesproken, zij is waarlyk schoon. De kurkschors-decoratie om- en de twee kolossale spiegels naast het tooneel maken daarby een fraai geheel. Een avond in de Gehoorzaal doorgebracht, zal men zich niet beklagen. De jeugd zende men naar de brillante voorstel lingen van Spriet's Thóatre des nouveautés, op d» Lammerenmarkt. Welk een afwisseling ook weder dit jaar! Prof. Stephan, een der beste goochelaars van onzen tyd, opent de ry der artisten met zyne wondertoeren. Dan volgen de stoute vertooningen van de familie Félix, acrobaten, waarvan men byna zou zeggen dat het „te veel is"ook de evolutiën van mile. Perisyna op den gespannen telegraaf draad grenzen aan 't roekelooze. De heer Spriet vergast zyne bezoekers voorts op de nieuwste toe passing van 't geheim der „vliegende dames",, terwyl bovendien de kunsten van den kronkelenden- „Slangenmensch" en aardige entrées comiques van- de clowns, de voorstellingen zóó gezellig maken, dat men ze met veel genoegen zelfs by her haling bywoont. Men schryft van heden uit Katwyk aan Zee: In de afgeloopen week werd de versch- visschery door 4 schuiten uitgeoefend, welke be- 8>mden van f 80 tot f 135 in 5 dagen. Er werd' besteed voor levende tongen ƒ0.50 per stuk; klein» schol f 5 a 6 en droogscharren 7 a 10 per mand. Gisteren is een schuit op de kustvisschery uit gegaan. Tot heden zijn 45 bommen naar de haring- visschery vertrokken.

Leidsch Dagblad | 1886 | | pagina 1