veer zeventig menschen) in de golven omgekomen De uitkomst van een ingesteld onderzoek was, dat er groote nalatigheid had plaats gehad, en de derde officier, die op het oogenblik van de ramp met de leiding van het schip belast was geweest, werd wegens manslag in hechtenis genomen. Gisteravond is het te Amsterdam tusschen de menigte en de politie op de Linden- gracht en omliggende straten tot een ernstig treffen gekomen. Het publiek vermaakte zich op die gracht met „palingtrekken", een genoegen dat de politie meende te moeten verhinderen. Daardoor ontston den hevige tooneelen, waarbij al hot volk uit die dichtbewoonde wyken naar de Lindengracht stormde en uit de kuilen, welke daar ter plaatse in de straat lagen, steenen nam om er zich als projec tielen van te bedienen. Het regende op een gegeven oogenblik straatsteenen, waardoor sommige politie beambten meer of minder ernstig werden getrof fen. De politie zag zich toen genoodzaakt, de menigte, door verscheidene charges uiteen te dry- ven, waarbij afwisselend van de sabel en den stok werd gebruik gemaakt. Ook daardoor wer den eenige personen gek west, die later in het gasthuis werden opgenomen. Dank zy het krachtig optreden der politie, welke onder bev6l stond van den hoofdcommissaris mr. Van Doesburgh, gelukte het haar eindelijk, de menigte in bedwang te houden, echter niet dan nadat zy een vyf en-twintigtal arrestanten had gemaakt. Ook de bytyds invallende regen deed het zyne om de menigte te doen bedaren. Ongeveer te negen uren was het rustig geworden en kon de politie zich in het bureel op de Noordermarkt concentreeren, zonder dat het noodig was de nieuwsgierigen, die zich in de buurt verzamelden, uiteen te doen gaan. Het 7de reg. infanterie en een detachement van het 3de reg. huzaren waren in de kazernes gecon signeerd, om desnoodig tot assistentie der politie te kunnen optreden. (Hbl.) Geveilde pcreeelen. Gehouden verkooping aan den Burg alhier op Zaterdag 24 Juli ten overstaan van den notaris A. Van Leeuwen: Acht huizen met het erf der poort, genaamd Alida Maria'shof, aan de zuidzijde van de Narmstraat, Nos. 1 tot 8, gecombineerd kooper J. W. Filippo Jz. qq., voor f 4459; het huis en erf aan de westzijde van de Kruisstraat No. 19, Sectie B, No. 1956, kooper J. v. d. Linden qq., voor f 1325. Ten overstaan van den notaris mr. J. A. F. Coebergh: Het huis en erf met tuintje aan de O.-Z. van de Zijdgracht No. 14, kooper H. De Kier voor f 4115; het huis in de Bregtenpoort No. 3, aan het Levendaal, kooper B. Kret voor /"350een dito aldaar No. 4, kooper P. T. L. Beenakker voor f 350een dito aldaar No. 5, kooper H. P. Lamboo voor f 340een dito aldaar No. 6, kooper B. Krot voor f 330; twee dito aldaar Nos. 7 en 8, kooper H. De Kier voor f 700een dito aldaar No. 9, kooper A. Kret voor f 520; een dito aldaar No. 10, kooper J. J. Huy voor f 530; een huis en erf aan de oostzijde van de Geeregracht No. 38, kooper A. Kret voor f 2025; drie huizen in de Vinkepoort Nos. 7, 8 en 9, aan de Uiterstegracht, gecombi neerd, kooper B. Kret voor 1798; het winkelhuis, waarin brooddepot, aan de oostzijde van de Waard- gracht, hoek Groenesteeg No. 53, kooper Rietkerken voor f 1400; drie huizen en erven aan de oostzijde van de Lange Looiersstraat Nos. 35, 33 en 31, ge combineerd, kooper J. J. Abspoel qq. voor f 2570. Ten overstaan van den notaris W. F. Kaiser: Het dubbel heerenhuis met tuin aan de oostzyde van het Rapenburg nabjj de Breedstraat No. 8, kooper S. Crommelin voor f 18,400; het huis en erf aan de westzijde van de Papengracht No. 7, kooper J. Fles qq. voor f 4000het huis en erf aan de noordzyde van het Levendaal No. 132, kooper A. C. Milikan voor f 2410. Ten overstaan van mr. Th. W. Van der SchalkDe voor weinige jaren geheel vernieuwde en in volle exploitatie zijnde badinrichting, aan de Bloemmarkt alhier, straatnummer 21, kooper W. F. Van der Heyden c. s. voor f 9500. BUITENLAND, Spanje. De zitting der Kamer van Afgevaardigden werd in den nacht van Zaterdag op Zondag om halfvier opgelievon, nadat het handelsverdrag met Engeland was aangenomen. De meeste Catalaansche afge vaardigden namen aan de stemming geen deel;zy verlieten de vergaderzaal voordat tot de stemming werd overgegaan. In de verleden Donderdag gehouden zitting der Kamer heeft in den loop der beraadslagingen de minister van oorlog erkend dat het leger 12,000 officieren te veel telde. Te Barcelona zullen eerstdaags twee groote katoenweveryen worden gesloten, in welk geval 4000 werklieden buiten verdienste zullen zijn. GrooHIritanulS. Sir Charles Dilke heeft in een brief van zyne kiezers afscheid genomen, dewijl hy zyne openbare loopbaan als geëindigd beschouwt. Alle dagbladen laten zich in streng afkeurenden zin over hem uit de „Times" zegt dat de regeering hem als lid van den geheimen raad moet ontslaan en hem wegens meineed behoort te doen vervolgen. Talegrammeiiu SOFIA, 25 Juli. Na de sluiting der Kamerzitting heeft de Regeering de militie opgeroepen tot het houden van geregelde oefeningen, waarmede heden een begin zal gemaakt worden. Deze maatregel, welke van buitengewonen aard is, heeft eenige be vreemding verwekt. LONDEN, 26 Juli. Volgens de „Manchester Gar- dian", heeft de Engelsche regeering beslist gewei gerd, de bezetting der Nieuwe Hebriden, door de Franschen, goed te keuren. LONDEN, 26 Juli. Onder de kleine boeren te Tirce, in Noord-Schotland, zyn ernstige ongeregeld heden uitgebroken. Tot onderdrukking, hiervan is eene kanonneerboot met marine-troepen uit Plymouth vertrokken. De „Times" verneemt dat lord Salisbury lord Hartington de plaats van premier in het nieuwe ministerie heeft aangeboden, ten einde hem te be wegen deel uit te maken van het Tory-kabinet. Lord Hartington weigerde beslist, doch verzekerde lord Salisbury dat de leden zyner partij het Tory- ministerie zouden steunen. BERLIJN, 26 Juli. Op het terrein der kunst jubileum-tentoonstelling, is het dak van het Pano rama, dat de stad Pergamus voorstelt, gisteravond in brand geraakt. Na een paar minuten werd de brand gebluscht, zoodat het schilderwerk en de kunstvoorwerpen geheel onbeschadigd bleven. LONDEN, 26 Juli. Lord Salisbury heeft de op dracht tot vorming van een nieuw ministerie aan vaard. Het nieuwe Parlement zal den 5den Augustus bijeenkomen ten einde een voorzitter te kiezen. LEIDE3T, 26 Juli. Naar aanleiding van het besluit der algemeene Synode dd. 22 Juli jl., dat nl. de predikant en de kerkeraadsleden van Leiderdorp door woord en daad ten duidelijkste getoond hebben, zich af te scheiden van de Ned.-Herv. kerk en derhalve opgehouden hebben tot die kerk te behooren, werd de Ring Alfen aangeschreven voor de vervulling van den predikdienst in de vacante gemeente te zorgen. De eerste vacaturebeurt zou nu gisteren worden waargenomen door den derden consulent ds. H. Wildeboer te Benthuizen. Hy was daartoe 's morgens met mr. J. Bredius, als vertegenwoordiger der Synode, naar genoemde gemeente gekomen, en hem werd door den presi dent van heeren kerkvoogden, dr. W. P. Van Rhyn, die tegen de afscheiding was, dan ook, voordat het kerkgebouw was geopend, toegang daartoe verleend, zoodat, toen de eerste gemeentenaren tempelwaarts gingen, zy den preekstoel door genoemden predikant bezet vonden, hetgeen tot veel misbaar van hunne zijde aanleiding gaf. By het gaan naar het kerkgebouw was bovendien reeds op het kerkplein een gedrang ontstaan, dat later tot handtastelijkheden overging, waarbij de presi dent-kerkvoogd dr. Van Rhyn beleedigd werd, die daarna door de politie in bescherming genomen en huiswaarts geleid werd. Kort daarop traden ook de van de Ned.-Herv. Kerk zich afgescheiden hebbende kerkeraadsleden het kerkgebouw binnen met den predikant, ds. G. Vlug, die eveneens den kansel wilde betreden, waarop zich echter reeds ds. Wildeboer, namens de Synode, bevond. Het misbaar werd nu nog grooter en zelfs werden tegen laatstgenoemde allerlei bedreigingen geuit. Men vloog over stoelen en banken, doch de bestorming van den predikstoel mislukte, want de heer A. Parmentier, die wegens ongesteldheid van den burgemeester, als diens plaatsvervanger in middels was opgetreden, tot handhaving der orde, had 15 rijks- en gemeenteveldwachters ter zyner beschikking. Dit belette evenwel niet dat er zoo'n geweldig leven in het kerkgebouw heerschte, dat het den heer Wildeboer onmogelijk was met de godsdienstoefe ning een aanvang te maken. Hy werd geheel over stemd door de schreeuwende menigte, waaronder ook velen uit Leiden werden opgemerkt. Toen die toestand zoo eenigen tijd had voortge duurd, deelde de heer Wildeboer den vertegen woordiger der Synode, den heer Bredius, die in deze qualiteit tevens moest doen wat des kerkeraads is, aangezien de vorige kerkeraad feitelijk ook niet meer bestond, mede dat het hem onmogelijk was voor zulk eene gemeente het woord te voeren. Hy ver liet dus den kansel, waarop onmiddellijk ds. Vlug dien wilde betreden, waarin hy echter werd verhinderd door den waamemenden burgemeester, die met het oog op de plaats gehad hebbende verstoring der openbare godsdienstoefening, het noodig achtte handelend op te treden, de macht daartoe ontlee- nende aan het eerste lid van art. 167 der Grond wet. Hy verbood den heer Vlug om nu nog eene godsdienstoefening te houden; wilde deze tot de gemeente spreken, dan kon hij dit doen van de plaats des voorlezers, doch enkel en alléén om de aanwezigen tot rust en kalmte aan te manen. De toegang tot den predikstoel bleef door de veld wachters bezet. Nauwelijks bevond ds. Vlug zich op de voor lezersplaats, of hy gaf de gemeente op om te zingen Psalm 68 vers 1 en het orgel viel in, waarna de door de Synode vervallen verklaarde predikant van deze plaats tot omstreeks elf uren toch eene gods dienstoefening hield (tot tekst kiezende Psalm 2), waartegen de politie niets vermocht, daar zij tegen eene zoo groote menigte onmachtig was. Aan het einde deelde ds. Vlug tevens mede dat des avonds weder op dezelfde plaats eene godsdienstoefening zou plaats heb ben met bediening van den Heiligen Doop. De gemeen te, die in het genomen besluit tot afscheiding van de Synode door predikant en kerkeraadsleden niet ge héél gekend was, werd aangespoord om getrouw op te komen. Het voorgevallene gaf het hoofd van het bestuur aanleiding om de sleutels van het kerkgebouw in bewaring te nemen, totdat ze door de bevoegde macht werden opgeëischt en de tegen den avond aangekondigde godsdienstoefening te verbieden, het geen sommigen weer allerlei bedreigingen deed uiten. Als maatregel van voorzorg werden van het garni zoen te Leidon door den waamemenden burgemeester evenwel eenige militairen verzocht, die er spoedig ten getale van 60, zoowel artilleristen als infan teristen, aankwamen en het kerkgebouw, evenals enkele punten van het dorp, afzetten. De rust werd evenwel niet verder gestoord, want pogingen om in de kerk te komen, werden niet meer aangewend. Van het voorgevallene was zoo spoedig mogeljjk kennis gegeven aan den commissaris des Konings dezer provincie en aan den officier van justitie te 's-Hage, die weldra ter plaatse aanwezig was om die maatregelen te nemen welke werden noodig geacht. Door de militaire macht werden naar de zyde van Leiden, van waar vele belangstellenden toe stroomden, eenige charges gedaan, doch overigens zyn geene ongevallen voorgekomen en evenmin hadden arrestatiën plaats. Ongeveer halftien rukten de laatste militairen weder in en voorzeker ware alles toon verder rustig gebleven, zoo niet een troepje personen door hunne vrijheidsliederen a la Marseillaise hadden getracht in troebel water te visschen. Tegen den heer Vlug is, op verzoek van ds. Wildeboer, proces-verbaal opgemaakt wegens ver storing van de openbare godsdienstoefening. By raadsbesluit van 22 dezer is tot gemeente vroedvrouw te Rynsburg benoemd mej. M. Van der Hoeven, geboren Fraai, te Leiden en zulRs in de plaats van de eervol ontslagen vroedvrouw mej. de wed. J. Van den Eykel, die op pensioen ge steld is. De collecte voor den gewapenden dienst heeft aldaar opgebracht de som van f 10,945. Hedennamiddag, omstreeks v\jf uren is een meisje, genaamd C., wonende buiten de voormalige Koepoort en die in den Witten Singel bezig was goed te spoelen, daarin gevallen. Een schipper, die daar juist aanwezig was, mocht er in slagen haar uit haren benauwden toestand te redden. Het stoomschip „Zaandam", vertrok 24 Juli van Nieuw-York naar Amsterdam; de „Zuid-Holj land", van Rotterdam naar Java, vertrok .24 Juli

Leidsch Dagblad | 1886 | | pagina 2