Kt nummer bestaat Hit Twee Bladen. i'. 8108. Dinsdag S7 Juli. A», 1386. Leiden, 26 Juli. §eze jouraat wordt dagelijks, mei uitzondering van fon- en feestdagen, uitgegeven. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per S maanden1.10. Franco per postl-10, Afzonderlijke Nommers0.05. Van de PREMLEPLiATEN zijn nog enkele exemplaren over. AboDné's buiten de stad kunnen toezending ver langen tegen verhooging van 15 cents voor fran- keerkosten. In een der lokalen van het gymnastiekgebouw alhier had Zaterdag-avond eene vergadering plaats van belangstellenden in de oprichting van eene „Leidsche Zwemclub." Ze werd geleid door den heer G. Henri Sythoff, die er op wees hoe goed ook hier ter stede zulk eene vereeniging kon be staan, evenals in zoo menige andere plaats. Reeds nu hadden zich 110 personen als leden aangemeld, zoo dat de club als gevestigd kan worden beschouwd. Echter is het noodig dat in verband met de zeer lage contributie de leden in hun kring nog meer leden trachten aan te werven. Door het organiseeren van goede wedstrijden zal men daarop dan te meer trotsch kunnen zjjn en zal eenmaal de Leidsche Zwemclub met eere kunnen worden genoemd. Voordat tot de behandeling van het concept reglement werd overgegaan, werd besloten dat de leden boven de 16 jaren eene beslissende stem en die beneden dien leeftijd alleen eene advisee- rende stem in de vergaderingen zullen hebben. Het reglement zelf gaf slechts tot enkele opmerkingen en vragen aanleiding en onderging in dien geest eenige wijziging. Het voorloopig bestuur, bestaande uit de heeren C. A. Bader, A. en H. Rappard, A. D. Sala en G. Henri Sythoff, werd, onder dankbetuiging voor de tot nu genomen moeite, voorgoed benoemd; terwijl besloten werd dat nog dit jaar een onder linge wedstrijd zal plaats hebben, en wel op Zon dag 22 Augustus a. s. Op de voordracht voor de benoeming van een directeur voor het academisch ziekenhuis alhier, opgemaakt door het college van curatoren der Leidsche Universiteit, komt als N°. 1 voor de heer Nabal ^huismeester in het krankzinnigen-gesticht te Dordrecht. Aan het in druk verschenen jaarverslag van het doorgangshuis te Leiden is het volgende ont leend De meesten van haar, die de inrichting verlieten, geven door haar gedrag het bewys, dat de liefdo haar en haar kind bewezen, niet tevergeefs is geweest. In den loop dezes jaars werden in het huis ver pleegd 23 .moeders en 27 kinderen. Het g> al dergenen, die de inrichting met jaar- lijksche i> 'dragen willen steunen, nam eenigszins toe; slecb s zeer enkelen, aan wie by vernieuwing om ondersteuning werd gevraagd, hebben die onthouden. Gedurende de tweede helft der maand Mei zjjn aan het oostkantoor alhier bezorgd de volgende brieven, welke wegens onbekendheid der geadres seerden .ni.t besteld konden worden: Mej. ,M. po Groot, H. Leus, J. Meyer, wed. Pies, H. Ter "VJ$1, Amsterdam; J. W. Van "Wijhe, Assen Anna Lezwijn, Baarn; Lagerwey, Bloemendaal; W. J., H. "Wagemakers, 's-Gravenhage; T. Knyf, HaarlemjFranschen, Leiden; Van den Berg, Leid- ....sclienV^ s wed. K. v. d. Rape, Lisse; G. Maas, J. Nyhuis. A. Hinman, niet vermeld. Briefkaar ten: A. JTorzett, Leiden mej. A. Hulst, Oegstgeest; Briever verzonden geweest naar Duitschland: Gustav Beyfuss, Berlijn. By de heden gehouden openbare verkooping van cokes in partijen van 100, 50, 10 en 5 hecto liters, waren de hoogste prijzen 39, f 19, f 3.90 en 1.95; de laagste f 39, f 19, 3.80 en ƒ1.90. Er bestaat gelegenheid tot verzending der cor respondentie naar Batavia en Padang, door middel van het stoomschip „Utrecht", waarvan de laat ste buslichting aan het postkantoor te Rotterdam is bepaald op Zaterdag den 31sten Juli a. s., des morgens te halfelf. Ten postkantore alhier moeten de brieven enz. dus uiterlijk Zaterdag-morgen om 7.55 bezorgd zijn. De rekening der gemeente Stompwyk over het dienstjaar 1885 is door den Raad voorloopig vastgesteld in ontvangst op f 17587.27, in uitgaaf op f 16223.46 en mitsdien met een goed slot van 1363.81. In dezelfde vergadering werd goedgekeurd het bestek en de teekening voor eene aan den Veen- weg te bouwen 3de openbare school met onder wijzerswoning. Beroepen is te Zevenhoven ds. J. Osinga, te Aarlanderveen. By de examens der Nederlandsche Toonkun- stenaarsvereeniging zijn Zaterdag te 's-Gravenhage van de vyf candidaten geslaagd: voor piano (lager onderwijs), mej. D. A. Kennen ('s-Hage), mevr. A. Cardinaal Ledeboer (Tilburg), de heer J. Hooft (Zaandam). Voor koorzang (onderwijskunst), de heer N. A. H. Jansen (Nykerk, prov. Gelderland). Bij gelegenheid van den verjaardag van de Koningin, op 2 Augustus, zal ten Hove op Soestdijk een groot gala-diner plaats hebben. Het op 10 dezer van Amsterdam naar Batavia vertrokken stoomschip der Maatschappij „Neder land" wordt wegens averij te Marseille opgehouden. De brievenmalen uit Nederland voor Ned.-Indië, die door genoemd stoomschip te Marseille zouden moeten zijn ingescheept, zijn dientengevolge naar Brindisi verzonden, om aldaar te worden aan boord genomen door de Britsclie pakketboot, welke den 26sten dezer naar Indië vertrekt. St.-Crt Bij den boekhandelaar H. G. Bom te Amster dam is eene keurig uitgevoerde handleiding voor het zwemmen verschenen, bewerkt door den heer D. Vrijdag, voorzitter van de Amsterdamsche zwem club. Het boekje is van onderscheidene figuren voorzien, waardoor de verschillende standen bij het zwemmen worden voorgesteld, en verschijnt by de tegenwoordige warmte zeker op een gunstig oogenblik. Z. M. heeft by het personeel van den genees kundigen dienst der landmacht benoemd- tot off. van gez. 2de kl., den student voor genoemden dienst (arts) K. E. Ziegeler; pensioen verleend aan G. Starke, gewezen rijksveldwachter 2de kl. (brig.- maj.-tit.), ten bedrage 353 'sjaars; aan den lsten luit. der art. J. S. Theunissen, thans op non- activiteit, op het daartoe door hem gedaan verzoek, eervol ontslag verleend uit den militairen dienst, en aan genoemden lsten luitenant vergund de acti- viteits-uniform te blijven dragen. Gemengd Nieuwte. De Sphynx Tau-Ma mag met recht een levend raadsel genoemd worden. De vrouw heeft geen onderlichaam, doch wij voegen er dadelijk bij dat dit maar een aardig gezichtsbedrog is, merk waardig om over na te denken. Voor de denkers voegen wij er ook by dat het samenhangt met een der 64 formules over het 'licht! Zaterdag jl. is aan de Nieuwemeer een knecht van den aardappelenschipper De Bruin, van Katwijk, J. De Jong genaamd, oud 20 jaren, gedomicilieerd te Katwyk, van een vaartuig gevallen en verdronken. Na drie uren zoekens werd het lijk gevonden. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 16 regels ƒ1.05. Iedere regel meer ƒ0.171. Grootcre letters naar plaatsruimte. Voor het inca3- 8eeren buiten de stad wordt 0.10 berekend. Den 24sten Juli jl. waren op de paar denmarkt te Hoofddorp, Haarlemmermeer, aange voerd 116 paarden, hitten en veulens. Van den gisteren gehouden zwemwed strijd te Amsterdam, uitgeschreven door de Am sterdamsche zwemclub, is de uitslag als volgt: Snelswemmen op den buik. Lengte der baan 90 meter. Prys: M. H. B. Enthoven, Den Haag, in 1 m. 24 sec.; premie: K. Pander Jr., Haarlem, lm. 26 sec. Snelswemmen op den buik. Lengte der baan 20O meter. Prys: J. D. Bloeme, Amsterdam, in 3 m. 52 sec.premieK. Pander Jr., Haarlem, 4 m. 5 sec. Snelswemmen op den rug. Lengte der baan 40 meter. Prys: M. H. B. Enthoven, Den Haag, in 34 sec.premieG. H. W. Musschenbroek, Delft, in 3-5 sec. Buiken. Diepte ca. 2,/ï meter. Prys: M. H. B. Enthoven, Den Haag, in 15 sec.premieJ. Zeegers Jr., Amsterdam, in 164/5 sec. Buiken. Diepte ca. 5 meter. Prijs: H. K. V. C. Fontein, Den Haag, in 29 sec.; premie: M. H. B. Enthoven, Den Haag, in 293/4 sec. Fraai zwemmen. Prys T. B. M. Stachelhausen, Amsterdam; premie: A. J. v. d. Steur, Haarlem. Leden der jury warenD. Vrijdag, Amsterdam, D. Fockema, Arnhem; J. P. v. Hoorn, Amsterdam M. L. Q. v. Ledden Hulsebosch, id.C. J. G. Miere- met, Utrecht; G. Henri Sythoff, LeidenH. J. Vonk, Alkmaar. Uit Utrecht wordt dd. 24 Juli aan de „N. R. C." geschreven: De kermis 'is dit jaar weinig opgewekt, zooals na de studentenfeesten dan ook wel niet anders te verwachten was. Donderdag reeds begonnen enkele tenten op het Vreeburg af te breken, om te Leiden hun geluk te gaan beproeven. Zy, di« nog blijven, maken slechte zaken, behalve de draai molens, die, ook wel niet zoo vol als andere jaren, er toch lustig op los draaien, en hunne kosten wel zullen dekken. Het mag dan ook wel, als men hoort dat een dezer niet minder dan 600 betaald heeft aan zyn gelukkigen concurrent, die bij de loting om te plaatsen No. 1 trok. Voor de politie is de kermis ditmaal ook niet lastig. Baldadige troepen van andere jaren ontbreken geheel. Zy deed gisteren op de kermis nog eene goede vangst, waarbij de adjunct-hoofdinspecteur Dammers en de rechercheur Werkmeester zich opnieuw door hun slim beleid deden kennen. Zekere H. D., mens uitlevering door de Pruisische regeering wegens valsche getuigenis was gevraagd, werd door hen op de markt herkend, in de val gelokt en gearresteerd. Omtrent de schipbreuk van de „Lyce- Moon", welk stoomschip, ruim eene maand geleden, by Kaap Howe (de zuid-oostpunt van Nieuw-Hol- land) verging, wordt het volgende nader bericht: Tien minuten nadat het schip op de noodlottige klip had gestooten, spleet het in tweeën. Het ach tergedeelte dreef naar de kust, terwyl de golven er woest overheensloegen. De voormast werd weg geslagen, maar de vier mannen, die er op waren, kwamen behouden aa# land, en hielpen later mede by het redden van de overigen op het voorge deelte. Dit geschiedde door middel van een touw, dat men aan boord had vastgemaakt. Al de salon- paasagiers en de bemanning op dat gedeelte van het schip werden gered, met uitzondering van een meisje, dat bij de pogingen tot redding verdronk, en een jonkman, die van uitputting stierf. Het was niet mogelijk hun, die op het achter gedeelte van het schip waren, ter hulp te komen. De zee was zoo onstuimig, dat de rots, waarop het vast zat, niet te genaken was. By het aan breken van den dag was dat stuk van het wrak verdwenen en waren allen die er op waren (onge- LEIDSCH mm DAGBLAD

Leidsch Dagblad | 1886 | | pagina 1