0 i s feze Qourant wordt dagelijks, met uitzondering ran fon- en feestdagen, uitgegeven. Leiden, 2J Juli. f 65,941.00*. A0. 8107. 3JIaancla ££C> Juli. N°. 1886. LEIDSCE V Af* DAGBLAD. FRIJ8 DEZER COURANT Tm Lelden p*r 8 mun^a1.10. Fimaoo per port1.40. AAonderljJke Kommen.0.08. I. Aan het verslag van den toestand der gemeente Leiden over 1885, ontleenen wij nog het volgende Op 1 Januari 1886 werden in de geneeskundige gestichten voor krankzinnigen, voor rekening der gemeente verpleegdte Delft 38, te Medemblik 10, te 's-Hertogenbosch 1 en te 's-Hage 1, te zamen 50 personen. De geneeskundige dienst voor de armen, zonder onderscheid van godsdienstige gezindheid, wordt uitgeoefend door: twee geneesheeren, twee heel meesters, een adjunct-genees- en heelkundige, vier gewone vroedvrouwen, een praelector in de verlos kunde, een stads apotheker enz. De levering van geneesmiddelen bedroeg: f 3350.90s. De inkomsten, voortvloeiende uit leverantie aan onderscheiden inrichtingen van liefdadigheid, bedroe gen f 586.55, de uitgaven voor de geheele inrichting beliepen f 6870.42*. Het aantal koepok-inëntingen van arme en be hoeftige personen was 925, waarvan 122 beneden 1 jaar. In het geheel werden gevaccineerd 1224 personen. De gemeente-politie wordt uitgeoefend door: een commissaris, 1 hoofdinspecteur, 3 inspecteurs, 4 agenten der lsfo klasse, 8 der tweede en 40 der 3de klasse. 1 De brandweer bestaat uit: 1 directeur, 1 adjunct-directeur, 1 machinist, 1 adjunct-machinist, 8 opper-brandmeesters, 31 brand meesters, 15 adjunct-brandmeesters, ongeveer 400 spuitgasten. De brandbluschmiddelen bestaan in: 1 stoombrandspuit, 10 brandspuiten, waarvan 5 zoogenaamd nieuwe, 1 volgens oud model, doch thans ingericht gelyk de nieuwe, 4 reserve-spuiten en 2 kleine spuiten, 1 reddingstoestel (schuifladder met zak en vangzeil), 1 lijfgordel mettoebehooren, 1 respirateur, 1 brandladder en voorts de noodige brandemmers, brandhaken, ladders, brandzeilen, eenige lantaarns en twee slangenvlonders. Nog zjjn door het Rijk twee brandspuiten met toebehooren aan het garnizoen verstrekt. In de stedelijke gasfabriek werden 11,994,259 kg. kolen verwerkt, welke 3,244,962 MJ gas opleverden en 7,967,090 kg. cokes, waarvan 5,159,200 kg. in het openbaar werden verkocht tegen den gemid delden prijs van 34.09 cents per hectoliter. Het aantal straatlantaarns bedroeg 670, met 672 vlammen. De kosten bedroegen over 1885: Van de politief 40,979.06. brandweer3,961.94s. straatverlichting. 21,000.00. Aandeel der gemeente in de lichting der Nationale militie94 Ingeschreven in de gemeente, waaruit het aandeel is berekend318 Ingelijfd bij de landmilitie92 zeemilitie2 Tot de ingelijfden behoorden 75 lotelingen, 16 plaatsvervangers en 3 nummerverwisselaars. De werkelijke sterkte der schutterij in de ge meente was772 man. Reserve570 Totaal 1342 Uit de verslagen der Leidsche Studenten-vereeni- ging tot vrijwillige oefening in den wapenhandel, „Pro Patria", blijkt dat deze vereeniging zich steeds in grooten bloei verheugen mag. Wel is het leden tal niet zoo groot als vorige jaren (de vereeniging telt op dit oogenblik 142 leden) maar de ijver en de opkomst zijn bijzonder en de resultaten wijzen op vooruitgang. PRIJS DER AD VERTEN TIEN Tan 16 regels ƒ1.05. Iedere regel meer f ilT4 Grootere lettere naar plaatsruimte. Voor het iaeee- seeren buiten de stad wordt 0.10 berekend. Door do Leidsche Scherpschutters-vereeniging wordt opgemerkt dat, ten gevolge van het steeds ontbreken van eene schietbaan, het onmogelijk blijft het ledental op te voeren. Toch werd er aan het provinciaal concours, uitgeschreven door den bond der rustende schutterij in Zuid-Holland, en aan den nationalen schietwedstrijd te Hoorn deelgenomen. De kas is door zuinig beheer bevredigend. Ten aan zien van de vereeniging van onderofficieren derdd. schutterij „Pugno pro Patria," kan worden mede gedeeld dat de vereeniging haar doel steeds voor oogen houdt, nl. de bevordering van eenheid en kameraadschap tusschen de onderofficieren der dienstdoende schutterij te Leiden. Het getal der leden is met vijf vermeerderd. In de derde zitting der Algemeene Synode van de Nederl.-Herv. Kerk was tegenwoordig de quaestor-generaal, de heer J. R. Scholten, van Am sterdam, die aan de behandeling der finantieele aangelegenheden overeenkomstig het reglement deel nemen moet. Nadat de voorzitter genoemden heer welkom geheeten had, deelde hy hem het besluit der vergadering mede, waarbij zijn beheer goedge keurd was, vertolkte daarbij de gevoelens van erkentelijkheid, die de Synode bezielden voor de toewijding en trouwe zorg waarmede hjj in het afgeloapen jaar werkzaam geweest was, terwijlgjj hem tevens uitnoodigde zijne betrekking tölÈHyveri bekleeden. De. heer Scholten betuigde zijn dank voor de tot heropgerichte vleiende woorden en ver klaarde zich bereid aan den wensch der Synode te voldoen. Hierna maakte de vergadering een aanvang met de behandeling der finantieele aangelegenheden en wel in de eerste plaats met die van het fonds voor noodlijdende kerken en personen. De uitgaven in het jaar 1885 bedroegen f 56,933.60'/,, de ont vangsten f 57,025.99, zoodat er een saldo op nieuwe rekening is overgebracht van f 92.37'/,. De begroo ting van den dienst van 1886 bedraagt in hoofdsom 25,271.37'/, aan uitgaaf en ontvangst. Voorgesteld is om f 10,280 voor kleine toelagen aan gemeenten en personen te bestemmen en voor grooter toelagen f 14,591.37'/,. Een voorstel der synodale commissie om dien laatsten post te verhoogen met f 8480, door afschrijving van het grootboek en met 1408.62'/, uit de baten van een vervolgbundel, om hem te brengen op 24,480, do cijfers, waarop het bedrag der hoogst noodig gekeurde subsidiën geraamd is, zal later, na de behandeling der verschillende aan zoeken, aan de orde worden gesteld. De toelagen, door de synodale commissie voorgedragen voor Spy'k en Sas van Gend (herstel der pastorie), Kats, Wirdum, Everdingen, Roswinkel (alle voor den bouw eener nieuwe pastorie); Kuilenburg (herstel kerkgebouw), werden voorloopig toegestaande eind beslissing moet later volgen. Twee aanzoeken wer den om verschillende redenen aangehouden. De geheimhouding omtrent de samenstelling der synodus contracta ter behandeling van de Amster- damsche tuchtzaak in hooger beroep is opgeheven. Dit college bestaat uit den vice-president J. Douwes, het preadviseerend lid prof J. Reitsma, de leden C. H. Ten Harmsen Van der Beek, E. Cesar Sagers, C. F. Zeeman, F. J. P. Moquette, L. J. Fledderus, M. A. Perk, predikanten, en mr. J. Bredius, mr. T. W. P. Hofstede en mr. C. R. Merkus, ouderlingen. Uit den Haag wordt gemeld dat mr. A. M. D. baron Sweerts de Landas Wyborgh benoemd is tot attaché bij het Departement van Binnenland- sche Zaken. De heer E. Fernandez Arbos, een kunstenaar van grooten naam, zal binnen eenige dagen te 's-Hage aankomen en er als concertmeester bij het Philharmonisch orkest optreden. Jhr. G. W. J. Van Spengler is door den Koning eervol ontslagen van de opdracht betreffende het eventueel voeren van het beheer over het pensioen fonds van wijlen koningin Sophie der Nederlanden. Wij vernemen dat de betrekking van secre taris der cijfers bij het departement van buiten- landsche zaken, van welke de heer Bij van ck op zijn verzoek eervol ontheven is, niet meer zal wor den vervuld. In 1886 kunnen zestien surnumerairs der directe belastingen, invoerrechten en accijnzen wor den aangesteld. In November dezes jaars op nader to bepalen tijd en plaats zal het vergelijkend exa men voor die betrekking worden afgenomen. Tevens zal het examen worden gehouden voor adspirant-verificateur. De heer H. Pijttersen Tz., uitgever te Sneek, die hoe langer zoo meer naam in den lande be gint te maken door vele uitstekende uitgaven, heeft thans een plan opgevat, dat men met groot® ingenomenheid, met de meeste sympathie kan be groeten. Hij heeft het voornemen eene „Goedkoope Bibliotheek" in het leven te roepen, waarvan reeds twee deeltjes het licht zagen, die eene vloeiende vertaling bevatten van den boeiender. Australische» roman van Marcus Clarke „Voor het leven buite* de beschaafde wereld." Terwijl de goedkoope En- gelsche uitgave f 3.90 kost, ontvangt de Neder- landsche lezer deze vertaling voor slechts f 1.20, een prijs, die werkelijk zeer miniem mag worden genoemd. De werkjes zien er keurig en smaakvol uit. Ze zijn gedrukt op geel getint papier met-een® duidelijke letter, zoo aangenaam voor de oogen, dat het lezen ook daardoor bevorderd wordt, 't Kan niet anders of het publiek zal den heer Pijttersen in dezen gaarne zijn onmisbaren steun verleenen en het hem mogelijk maken verder gevolg aan zijn voornemen te geven. Nog een ander werkje hebben wy aan te kondi gen en ook daarvoor hebben we niets dan lof. Nu, dank zy de gebr. Cohen, de volledige werken van Charles Dickens in zoo grooten getale over ons geheele land verspreid zjjn, zullen zeker velen gaarne meer bekend worden met de bijzonderheden uit het leven van den beroemden schrijver, aan wien de geheele wereld zulke kostelijke oogenblikken te dan ken heeft. De uitgever G. G. Vonk te Haarlem stelt daartoe thans, in de gelegenheid. By hem is verschenen„Charles Dickens beschreven door zijne oudste dochter," uit het Engelsch vertaald door Adriane. Allen, die deze levensgeschiedenis ter hand nemen en lezen, zullen van Dickens zeggen wat hjj eens van een ander zei: „Hy was goed, vriendelijk en edelmoedig; hy onderscheidde zich boven ande ren door zyn fynen geest, en wie hem ontmoette, aarzelde geen oogenblik hem dien hoogeren rang toe te kennen." Druk en papier laten ook hier niets te wenschen over. Op den omslag komt een portret voor, uit Chuzzlewit genomen, dat door hen, die 't werk kennen, ongetwyfeld oogenblikke- lyk zal herkend worden. Marktb«rlohten> Leiden, 24 Juli. Heden aangevoerd: Tarwe 4 beo- toliter. Wintertarwe f 7.40 a f 7.80 Zomertarwe f 6.80 a f 7.30. Rogge 3 H. L. Winterrogge f 5.90 a f 6.20. Zomer- rogge f 5.30 a f 5.80. Gerst 4 H. L. Zomergerat f3.80 f 3.90 Chevalier-gerst f 4.20 a f 4.60. Haver 5 H. L. Zware Haver f 3.80 a f 4.20. Lichte Haver f 3.20 a f 3.60. Duivenboonen 2 hectol. f 7.a f 8.Paar- denboonen 2 hectol. f 6.a f 6.50. Boter: 8510 kg. Grasboter, late qualit. l/4 vat f 40. a f 54; Scheiboter 2de qualit. 1/+ vat f a f Grasboter late qualit. per kilogr. f 1.a f 1.35Schei- boter 2de qualit. per kilogr. f a f Lange Zwarte Turf 12000 dubb. hectol., f 0.24 a f 0.26- Amsterdam, 23 Juli. Aardappelen. RijnsburgcrB f 0.90 a f 1.20; Katwjjker zand f 2.50 a f3.50; Andijker Muisjes f 1.20 af 2.50; dito ronde f 1.20 a f 1.80; Westlandsche Klei in manden f 1.20 a f 1.30; dito losse f 0.80 a 0.90; dito Klei Muisjes f a f dito Zand f af Pruis. Hamburgers fNocrdwijUerZand faf alles berekend per HL.

Leidsch Dagblad | 1886 | | pagina 1