benoemd en aangesteld tot officier van gez. 2de k'. bij het personeel van den geneeskundigen dienst van het leger in Ned.-Indië; pensioen verleend, ton laste van den Staat, aan T. Yan Hoenderdaal, gew. rijksveldwachter (brigadier-tit.), ten bedrage van f 288 'sjaars; aan W. De Gelder, gewezen secretaris der commissie van administratie over d9 gevangenis voor jeugdige vrouwelijke veroordeelden, tevens huis van verbetering en opvoeding voor meisjes te Montfoort, verleend een pensioen van 122 's jaarsden heer D. L. Stibbe, arts, be noemd en aangesteld tot officier van gezondheid 2de kl. by den geneeskundigen dienst van het leger in Ned.-Indië; aan jhr. mr. M. J. Schuur- beque Boeye, op zijn daartoe gedaan verzoek, met ingang van 1 Aug. a. s., eervol ontslag verleend uit zyne betrekking van president der arr.-rechtbank te Zieriksee, met dankbetuiging voor do door hem in rechterlyke betrekkingen bewezen diensten; benoemd tot gouverneur der Kon. Mil. Academie, den kol. J. N. A. baron Taets Van Amerongen, van den generalen staf, die in verband daarmede wordt teruggeplaatst by het wapen der infanterie; den lsten luit. J. H. Matthyssen, van het 7de reg. inf., op non-activiteit gesteld, in afwachting dat omtrent hem nader zal worden beschikt. Gemeagd Nieuw» Gysbertus Van der Sluis, aardappel- ineter hier ter stede, mocht "Woensdag-avond het genoegen smaken, voor de 35ste maal een menschen- loven te redden. In de Kyfgracht alhier geraakte op dien avond een jongen te water, die zeker ver dronken zou zyn als Van der Sluis, die in de naby- heid was, zich niet dadelyk te water had begeven en hem, hoewel bewusteloos, op het droge had gebracht. De levensgeesten van den drenkeling konden golukkig weder worden opgewekt. Van dei- Sluis heeft reeds verscheidene bronzen en zilveren medailles voor het redden van drenkelingen ont vangen. Voor het kantongerecht alhier is vorschonen A. L., beschuldigd van het visschen met palingstekken in gesloten vischtyd in eens anders water enz. Deze persoon schynt nog meer vervolgingen op zyn boekje te hebben, want toen de kantonrechter hem vroeg hoe oud hy was, vroeg L. welk tegen hom opgemaakt procos-verbaal be doeld werd. Was het dat van 4 Mei dan was hy 28, maar was het dat van 10 Juni, dan was hy 25 jaren. De kantonrechter had,begrypelykerwyze, met die draaierij geen vrede en moest weten hoe oud besch. werkelijk was. Zyn leeftyd bleek toen 28 jaren te zyn. Waarom hy daarmede zoo zon derling omsprong, kwam thans niet duidelijk uit; dit zal waarschynlyk wel later blijken. Wat echter vaststond was, dat de persoon, K. geheeten, in wiens water hy vischte, de hem wel 2 jaren ge leden verleende vergunning later weer had inge trokken, en dit nu, staande de terechtzitting, nog maals deed, met verzoek het briefje te vernietigen, want zooals L. in den laatsten tyd aan het vis schen was, ging het een beetje te bar. Tegen A. L. werd, evenals tegen A. S., die in gesloten tyd met schakels aan het visschen was geweest, drie gulden boete geëischt, te vervangen door 2 d. gev. Deed L. zich als een onschuldige voor wat de wetenschap omtrent zyn leeftijd betreft, Th. D., die vervolgd werd omdat hy óók met paling- stekken had gevischt, liet het voorkomen alsof liy niet wist wat eigenlijk palingstekken zyn. Hy heeft gevischt met houtjes, waaraan wormen. En waar staat in de wet dat dit verboden is? Dien tengevolge achtte de kantonrechter het noodig dat door den bekeurder eene beschrijving gegeven werd van het vischtuig by het gebruik waarvan D. betrapt was geworden. Deze, nl. D., was het met die beschrijving blijkbaar niet eens, want telkens viel hij in de reden, om ook den kantonrechter te ondervragen, waarop hem onder het oog ge bracht werd dat dit alleen den rechter toekomt, waarop hij van dezen zelfs begon te verlangen maar ook dit mocht hy niet. Het beviel hem alles behalve dat hy hier alleen maar had te „antwoor den" en enkel mocht „verzoeken." Na de verkregen inlichtingen kwam men tot het juiste onderscheid tusschen losse dobbers en vaste zoogenaamde stek ken (d. i. een in den graskant gestoken houtje, waar aan een touw met hoek of zoo iets met een pier of worm, welke, in hot water geworpen, natuur lijk zinkt, om later daaruit ongemerkt metgrooter of kleiner visch, door middel van het houtje te worden opgehaald). D. kon maar niet begrijpen dat men hem het visschen op deze wyze dorst ver bieden en toen de ambtenaar van hot openbaar ministerie tegen hem daarvoor bovendien nog 2-maal f 6 boete eischte, te vervangen door 2-maal 3 dagon gevangenisstraf en nog 3 dagen principaal daarby, (want het was niet de eerste maal dat hy veroor deeld werd), begon hy nog meer te mopperen en dreigde ten slotte dat, als hy dan niet mocht visschen wanneer hij wilde, hy zich dan ook nooit meer eene vischakte zou aanschaffen. Het valt te betwijfelen of die bangmakerij hem veel zal helpen. Door do politie te Zoeter meer is proces-verbaal opgemaakt tegen J. Muller, stoolen- matter te Breda, en Johanna Waarthuizen te Delft, wegens diefstal van een paar schoenen van den landbouwer A. Bos Mz. De eerste maakte zich uit de voeten, terwyl de laatste hare medeplichtig heid aan de misdaad heeft bekend. Te Haarlemmermeer is Woensdag jl. Antonie Split, oud 55 jaren, by P. Bier, Hoofd weg by den Spaarnwouderweg, uit den hooiberg gevallen en daarby zoodanig verwond en gekneusd dat hy naar het ziokenhuis te Leiden is overgebracht. Naar wjj vernemen, zyn uit den brand, welke de fabriek van verduurzaamde levens middelen der firma W. A. Blokhuis te Noordwyk grootendeels vernielde, bohalve het meubilair, ook emige duizenden blikken gered; terwijl men de hoop voedt dat een groot gedeelte van het in de kelders geborgene behouden is. De firma zal dus zooveel mogelijk trachten de gedane bestellingen uit te voeren. (R. N.) De berijders van een twee wieier en een driewieler waren gistermorgen op den weg langs het Boorhuis bij Den Haag zich aan het oefenen in het hardrijden, toon do driewieler in aanraking kwam mot een eenwieler, in de ge daante van een scharenslijperswagen, wiens rad tot wiel gebezigd werd. Hierdoor ontstond een hevige woordenstrijd, totdat er een vierwieler, een huurrytuig, aankwam, welks bestuurder een einde aan den twist maakte, door te roepen„Vooruit, als je durft, wie het eerst van ons vieron aan het eind van de laan is1" Als een pijl uit den boog vlogen de tweewieler met den driewielor naast den vierwieler. Do laatste met zyn viervoeter moest het echter opgeven, en het geheel werd door den oigonaar van den eenwieler, die wyselyk aan den wed strijd geen deel nam, vertoornd gadegeslagen. HC-) Een m i 1 i t ai r o p p a s s e r i n D e n H a a g was Woensdag uitgezonden om vier flesschen in maak-brandewijn te halen, en in iedere hand er twee aan den hals vasthoudende, was hy de Wil lemstraat ingeslagen. Toen lijj die halverwege ton einde was, zag hij eon kapitein, die hem van de Mauritskade te gemoet kwam. Niet wetende op welke wijze hij dien nu zou groeten, besloot hy maar terug te gaan, om dan de Parkstraat te nemen. Het rechtsomkeert in den marsch werd onmiddellijk in vyf bewegingen door den soldaat ten uitvoer gebracht; doch het gezegde: een onge luk komt zelden alleen, werd ook hier bewaarheid want de zoon van Mars kreeg nu een luitenant in het vizier, die uit de Kazernestraat komende, hom thans passeeren moest. V/at nu te doen? Zou hij het wagen, om den minsten in rang maar zonder groeten voorbij te loopen, of naar de uitgestalde photographieën gaan staan kjjken, en net doen alsof hy zjjn meerderen niet zag? Noch het één, noch het ander werd door hem raadzaam gevon den, doch de rekrutenschool gaf hem een goeden inval. Hy zette de flesschen op den grond op een gelid, plaatste zich toen op den rechtervleugel daar van, salueerde voor de beide officieren, die hem voorbijgingen, en had op deze manier den knoop weten door te hakken. Uit vrees van deze beweging te moeten herhalen, werd, nadat by den drank weder had opgenomen, de versnelde pas doorhem aangenomen. Eene eigenaardige tooneel-scène heeft te Schiedam plaats gehad. Bij gelegenheid der kermis speelt daar de heer Van Lier met zyn gezelschap, en daarby behoort ook de bekende komiek Bigot. Evenals meer too- neelspelers kan deze heer het met de critiek niet te best vinden. De heer Horn, op tooneelgebied aldaar welbekend, schreef in zijne tooneelverslagen in de „Schied. Crt." dat de heer Bigot in alle rollen Bigot blijft en zich zoo weinig moeite geeft om ook eens iemand anders voor te stellen, wat hy wel kon, als h\j maar wilde. Bovendien verweet de recensent den heer Bigot dat hy nooit, zooals Judels, zich eens inwerkte in de locale toestanden, en in een kermisstuk nooit iets van localen aard nii ■■■iiiiwa—am—»—amiMfcwirmrmitiii \tt te hooren geeft. In al zy'no couplotten zinspeelde hy op Amstordamsche toestanden en op zaken Yan algemeenen aard. En het publiek wil zoo gaarne iets hooren uit eigen knng. Om zich over die opmerkingon te wreken, richtte nu de heer Bigot den volgenden avond in een brief, dien hy in zijn rol had voor te lezen, allerlei lage insinuaties aan het adres van den heer Horn, en tastte hij daarin diens privaat leven aan. Het publiek toonde echter op afdoende wyze dat het die handelwyze sterk afkeurde; den vol genden avond bleef het by de voorstelling van een stuk, waarin de heer Bigot de hoofdrol zou ver vullen, eenvoudig weg en de voorstelling kon niet plaats hebben. De correctioneele zitting van het ge rechtshof te 's-Hage van heden was bestemd voor de behandeling van het hooger beroep, ingesteld door Domela Nieuwenhuis tegen zyne veroordeeling tot 1 jaar celstraf door de rechtbank in Den Haag, wegens beleediging van den persoon des Konings en den commissaris van politie Stork te Amsterdam. De appellant was verschenen, maar verzocht na afroeping zyner zaak, den Hove de behandeling daarvan uit te stellen, op grond dat mr. De Witt Hamer, advocaat te Middelburg, die beklaagde's verdediging op zich zou nemen, hem geschreven had dat hy door ongesteldheid niet in staat was dit te doen. De appellant legde tot bevestiging van die mededeeling een telegram over. Op de vraag van den president, mr. Spoor, of bekl. zich tydig van den bystand van een verdediger had voorzien, antwoordde appellant, dat hy zich dien reeds 8 a 10 dagen geleden verzekerd had. Het O. M., waargenomen door adv.-gen. mr. Byle- veld, had geen bezwaar tegen het verlangde uitstel en adviseerde derhalve het verzoek toe te staan. Het Hof begaf zich in raadkamer om daarover te raadplegen. Bij heropening der geschorste terechtzitting heeft het gerechtshof: gelet op het verzoek van bekl.; op den brief aan het Hof gericht door mr. J. De Witt Hamer, advocaat te Middelburg, waarby deze verklaart bereid te zyn de verdediging van appel lant op zich te nemen, doch door zyn gezondheids toestand niet in staat te zyn voor den Hove te verschijnen, maar voor verbetering van zyn gezond heid een badkuur noodig heeft; mede gelet op het advies van den proc. gen. tot uitstel, beslist dat de zaak onbepaald zal worden uitgesteld. Hot veertigtal boringen, door de hoeren Gebr. Goedkoop, volgens opdracht van het departement van Waterstaat, tot onderzoek naar den ondergrond der bekapping van het nieuwe Cen traalstation te Amsterdam ondernomen, zyn afge- loopen en hebben vry bevredigende resultaten op geleverd. Thans is men tot ruim veertig meter door gedrongen en heeft daar zand, vaste klei en klei vermengd met zand, gevonden. De verzakking, welke men eenigen tyd geleden waarnam en die tot sta king van het werk der bekapping aanleiding gaf, vermindert gaandeweg, waarschijnlijk omdat de bodem van Z9lf allengs vaster wordt, zoodat men binnen een niet te ver verwijderd, doch nog niet vastgesteld tijdstip, met het werk zal kunnen voortgaan. Deze onderzoekingen naar den ondergrond staan in geenerlei verband met het werk der architecten, do heeren Cuypers en Van Gendt. Aan het stations gebouw zelf wordt de laatste hand ter voltooiing gelegd en is men met het binnenwerk bezig. (Hbl.) Bij een twist tusschen twee vrou wen te Amsterdam in de Nieuwezijds Armsteeg, wierp de een hare tegenpartij een emmer heet water over het boveniyf, ten gevolge waarvan laatstbe doelde zoo ernstige brandwonden bekomen heeft, dat zy in het gasthuis moest verpleegd worden.— Een metselaar, die op de Prins Hendrikkade van den toren viel der in aanbouw zynde R.-K. kerk, is aan de gevolgen bezweken. Te Beesel (Limburg) zyn Woensdag namiddag drie woningen door brand vernield. Het vee en de inboedel werden gered. Uit Ommerschans wordt aan de „Asser Crt." het volgende geschreven: Dinsdag stierf hier een der verpleegden, 't welk op zich zelf genomen geen opmerkenswaardig feit is, wijl dat hier dikwerf geschiedt, doch deze verpleegde was op last van den ziekenvader naar het doodenhuis overgebracht. Vervolgens werd aan den pastoor de verpleegde was Katholiek bericht gezonden, dat de persoon overleden was. De pastoor wenschte den man echter nog eens te zien en men liet hem toe in het doodenhuis, hetwelk zich op eenigen

Leidsch Dagblad | 1886 | | pagina 2