I>on.clei*dLas: J uli. "Bit numiaer bestaat Bit Twee Bladen. n A°. 1888, feze jouraat wordt dagelijks, met uitzondering van <gon- en feestdagen, uitgegeven. Leiden, 21 Juli. Mo LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: ■Voor Leiden per S maanden1-10- Franco per post1-40. Afzonderlijke Nommers0.05. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 16 rcgclB 1.05. Iedere regel meer 0.17J. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het inca?- seeren buiten de stad wordt 0.10 berekend. Het was alsof alles er toe meewerkte om den avond van gisteren tot een der schoonste te maken, op Zomerzorg, waar het stafmuziekcorps van het 4de regiment infanterie een buitengewoon harmonie concert gaf. Na de vrij hooge temperatuur, waaraan men overdag had bloot gestaan, verkwikte men er in het lommer, toen de atmosfeer tevens draag lijker werd. Tegelijkertijd echter slaagde de heer Mann met zijne kapel er in het publiek op andere wijze te doen genieten, een schoon muzikaal genot te doen smaken. Vormden het eerste gedeelte van het pro gramma een viertal toonwerken, welke het corps reeds vroeger had ten gehoore gebracht, niet alzoo was dit het geval met een drietal nommers, welke op de tweede afdeeling voorkwamen. Fragmenten uit Wagners „Walküre" werden op het vorige buitengewoon concert ter zelfde plaatse op voortreffelijke wijze uitgevoerd. Daarna werd ook het voorspel uit het Bühnenweihfestspiel „Par- sival" in studie genomen. En met welken uitslag De avond van gisteren gaf het antwoord. Men kan zeggen dat de kapel zich zelve overtrof. Echter niet met dit nommer alléén. Twee andere moesten zelfs op aanhoudende toejuichingen worden her haald, hetgeen tevens als eene waardeering gold voor het solo-spel der heeren Martron (trombone) en Noest (picolo of kleine fluit). Maar ook in het slotnommer, dat op verzoek voor de tweede maal gegeven werd, Mann's uitgebreide fantaisie over motieven van Gounods „Faust", bleek welke wonderen als het ware de directeur met het gezelschap heeft verricht, door de wijze waarop hij de leden er van, blijkbaar heeft weten te inspi- reeren. Het samenspel toch en niet minder de voord»acht, waarop het by goede uitvoeringen vooral zoo aankomt, grensden soms aan het onberispelijke. Zeer juist is dan ook hetgeen nog dezer dagen aan een der in de residentie verschijnende bladen van hier geschreven werd, dat het namelijk bijna ongelooflijk is, in dit uitstekende Harmonie orkest het vroegere te herkennen; want hoewel sedert de komst van den heer Mann het personeel met verschillende nieuwe elementen is versterkt het telt thans 40 personen zjjn toch de voor naamste bestanddeelen van het corps gebleven. Het blykt thans eerst recht over welke uitmuntende krachten de kapel beschikt, als ze maar goed worden ontwikkeld. Niet te verwonderen is het dus dat de concerten in de sociëteiten „Musis Sacrum" en „Amicitia" gegeven, een zeer talrijk publiek trekken, veel talrijker dan ooit het geval was, en dat ook weer dit buitengewoon concert op Zomerzorg hetbewjjs levert hoe eveneens daar deze concerten worden op prijs gesteld. Eene aanzienlijke schare had zich hedenmor gen op de begraafplaats aan de voormalige Marepoort vereenigd om de plechtige begrafenis by te wonen van een stadgenoot, die, in de kracht zjjner man nelijke jaren, aan een eervollen werkkring ontrukt, door een diep bedroefden vader en een aantal treu rende vrienden grafwaarts werd gebracht. De heer Cornelis Marinus Petri, in leven machinist 1ste klasse bij de Kon. Ned. marine, na een herhaald langdurig verblijf in overzeesche gewesten, in Fe bruari jl. in Nederland teruggekeerd, maar spoedig daarop door eene hevige ziekte aangetast, die maar al te spoedig aan zijn krachtig leven een einde maakte, werd met de militaire eerbewijzen, aan zijn rang verschuldigd, ter aarde besteld. Voorafgegaan door een tamboer en een pijper reed de lijkwagen, die niet in een rouwfloers, maar in de vaderlandsche driekleur was gehuld en door vriendenhanden met prachtige kransen versierd, het kerkhof op, gevolgd door officieren, on derofficieren, manschappen en de jongens der Kweek school voor Zeevaart. Aan de geopende groeve gekomen, werd het stoffelijk overschot met een militair salvo en koraal- muziek begroet, waarna de heer P. A. Van Aken, gepensionneerd officier-machinist der Kon. Ned. Marine, het woord nam om in gevoelvolle taal den jeugdigen kameraad te herdenken, welke bij allen die hem kenden en niet het minst by zjjne supe rieuren geacht en bemind, zich eene schitterende loopbaan geopend had gezien, die nu op droevige wijze voor altijd was gesloten. Een groot voorrecht en een kleine troost noemde hij het voor den ouden vader, dat het hem gegeven was geweest den veel beminden zoon in zyne laatste levensdagen te mogen zien en zelfs te mogen verplegen, terwijl zoo menig zeeman een sterfbed vindt onder vreemden en een doodsbed in den wijden oceaan. Met een woord van dank aan de militairen van land- en zeemacht voor de laatste eer den overledene bewezen, sloot spreker zyne gevoelvolle rede. Daarna nam de heer H. J. Van Ewyk oud vriend van den overledene en in rang met hem gelijk staande, het woord om den vriend te herdenken, die ruim 17 jaren in dienst van land en koning had doorgebracht en van wien nog zooveel gehoopt en verwacht werd, tot de onverbiddelijke dood aan alles een einde maakte. Ook hy noemde het een troost voor den vader dat hy het sterfbed van zijn kind had aanschouwd, en voegde er met De Genestet bij: God heeft u zwaar beproefd, ik weet Eén troostgrond slechts: dat Hy het deed. Nadat een zwager van den overledene alle aanwezenden had bedankt, en eene kleine vriendin bloemen had gestrooid op het graf, werd nogmaals een salvo gelost en een koraal aangeheven, en daarmee was deze plechtigheid, die blijkbaar op alle aanwezigen diepen indruk maakte, afgeloopen. Door de Provinciale Staten van Zuid-Holland is op de adressen van de vereeniging ter beharti ging der stoomvaartbelangen in Nederland e. a. houdende bezwaren tegen de Verordening op de stoomvaart in de boezemwateren, overeenkomstig de conclusion van Ged. Staten en de commissie afwijzend beschikt. Ten aanzien van het voorstel van Ged. Staten tot overneming van het jaagpad langs den Leid- schen Vliet van den Leidsqfcen dam tot Leiden enz., had de commissie, met het onderzoek dezer zaak belast, eenige kleine veranderingen voorgesteld, o. a. om de strafbepalingen in het reglement op de invor dering meer in overeenstemming te brengen met het nieuwe strafwetboek. Met algemeene stemmen werd het voorstel aan genomen. Vervolgens kwam aan de orde de wijziging van het reglement voor het Hoogheemraadschap van Delfland. De algemeene beschouwingen werden geopend door den heer De Constant Rebecque, die betoogde dat het Hoogheemraadschap meer behoefte heeft aan grondiger organisatie dan aan verandering der eischen van benoeming en benoembaarheid. Daarom stelde hij voor, deze zaak uit te stellen en eene speciale commissie te benoemen om in overleg met Delfland eene wijziging van het reglement te overwegen. Dit voorstel werd na eenige discussie met 46 tegen 24 stemmen verworpen. Tot de behandeling werd alsnu overgegaan. By art. 4 verzetten de heeren Duynstee en De Constant Rebecque zich tegen de verandering van den titel van fabriek-landmeter in ingenieur. Na verdediging van die wyziging door de heeren D. Van Weel, Begram en Blussé werd zij aan genomen. Heden te elf uren voortzetting. Opgaaf van het aantal bezoekers der Rijks verzamelingen en monumenten gedurende het tweede kwartaal 1886: Koninklijk Kabinet van Schilderyen te 's-Gravenhage 5850, Museum Meermanno-West- reenianum te 's-Gravenhage 24, Koninklijk Penning kabinet te 's-Gravenhage 40, Rijksmuseum te Am sterdam 104,450, Rijksmuseum van Oudheden te Leiden 1283, Rijks Ethnographisch Museum te Leiden 444, Rijkskabinet van Prenten en Pleister beelden te Leiden 102, Gevangenpoort te's-Graven hage 4861, Muiderslot 228, Ruïne van Brederode 3690, Monument te Heiligerlee 289. De Rijnlandsche Stoomtram vervoerde in de maand Juni 11. tusschen Leiden en Kat wijk 29,286 personen, met eene opbrengst van f 5003.57'/,het goederenvervoer en diversen bracht f 313.32'/, op, totaal f 5316.90. Van 1 Januari tot en met uit0. Juni 1886 bedroeg het aantal vervoerde reizigers 129,259, met eene opbrengst van f 19,673.82'/,; het goederenvervoer en diversen bracht f 1938.92'/, op, totaal f 21,612.75, zynde per dagkilometer f 13.26'/,. Beroepen is te Zevenhoven (cl. Leiden) ds. J. H. Osinga, te Aarlanderveen. Het gewijzigd ontwerp-Adres van Antwoord der Tweede Kamer op de openingsrede luidt: „Sire! 1°. De Tweede Kamer der Staten-Gene- raal waardeert het hoogelyk, dat deze zitting wederom door Uwe Majesteit mocht worden geopend. 2°. Erkentelijk voor de mededeelingen, in Uwer Majesteits rede vervat, mag zij niet verhelen, dat naar hare meening nevens de lichtzijden in 's lands toestand, ook schaduwzijden zyn waar te nemen, en met name in Nederlandsch-Indië meer dan ééne- aangelegenheid bijzondere zorg vereischt. 3°. Aan de behandeling der aangekondigde wets ontwerpen, in het bijzonder aan de herziening der Grondwet, hoopt zij hare beste krachten te wjjden. 4°. Onder de belangrijke voorschriften der hoogste Staatswet, waarvan wijziging raadzaam is, behooren die betreffende het kiesrecht. Naar de overtuiging der Kamer zal 's lands belang het best gediend worden, wanneer aan den gewonen wetgever by, de toekomstige regeling van dat onderwerp eene groote mate van vrijheid wordt toegekend, en aan de gewijzigde Grondwet voorloopige bepalingen worden toegevoegd, strekkende om de kiesbevoegd heid reeds dadelijk uit te breiden buiten den kring, door de tegenwoordige Grondwet afgebakend. 5°. Mogen de werkzaamheden van Uwe Majesteit en van de Staten-Generaal, onder Hoogeren zegen, het welzijn van het Vaderland bevorderen." Het antwoord is dus ditmaal allesbehalve kleur loos. Het teekent bijzonder, vooral wat de para grafen 2 en 4 betreft. In 1887 zullen van de Tweede Kamer vol gens den rooster aftreden de leden: De Ruyter Zjjlker, Borgesius, Smeenge, Zaayer, Heldt, Buma, Kielstra, v. Asch v. Wyck, v. Alphen, v. Delden,. De Ranitz, Van der Sleyden, Reuther, Van Pal- landt, Van Bylandt, A. Mackay, Visser Van Hazers- woude, De Bruyn Kops, Hartogh, Rutgers, De- Beaufort, Cremer, Farncombe Sanders, VanWasse- naer, Huber, Van Berckel, Van Gennep, Van der Loeff, Van der Goes Van Dirksland, Van Osenbrug- gen, De Geer, Buteux, Lohman, Van den Biesen, Borret, Vermeulen, Ruys, Brouwers, Hafifmans en- Van der Schriek. In 1889 de overige leden, bene vens het heden gekozen lid te Amersfoort. De acht enkelvoudige districten (Groningen, Zuidhom, Steenwyk, Hilversum, Haarlemmermeer, Brielle, Zieriksee en Zevenbergen) treden af volgens het bepaalde bij de kiestabel van 1878.

Leidsch Dagblad | 1886 | | pagina 1