M°. 8103. "Woensdag 21. Juli. A°. 1888, QezeQourant wordt dagelijks, met uitzondering van <gon- en feestdagen, uitgegeven. Leiden, 20 Juli. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1-10. Franco per poet1-40. A&onderlflke Nommere.0.05. FRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 16 regels ƒ1.05. Iedere regel meer/0.17$. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incas- seeren buiten de stad wordt 0.10 berekend. De officier van gezondheid 2de kl. C. A. J. Crol, van het 4de reg. vest. art., thans werkzaam aan het militair hospitaal te Leiden, wordt op 1 Augustus a. s. overgeplaatst by het 3de bat. 4de reg. inf. te Haarlem. In „Eigen Haard" komt onder anderen voor de afbeelding der veelbesproken muurteekeningen in het gebouw der Leidsche Academie van Victor De Stuers, mot een woord van herinnering aan de Alma Mater, door Piet Paaltjens. By de gehouden aanbesteding van het bouwen van een stal en remise voor den Tram-Omnibus- dienst Bloemendaal - Overveen - Haarlem, aan de Baljuwslaan te Haarlem, waren ingeleverd 20 bil jetten. Hoogste inschrijver was de heerJ. C. Thom te Leiden, voor 14,884. Het werk is gegund aan den heer B. Zuithof te Haarlem, voor de som van f 11,300. De heer O. v. d. Lee Jz. te Koudekerk heeft met gunstig gevolg examen gedaan voor de Ryks- Veeartsenyschool te Utrecht. De collecte voor den gewapenden dienst heeft te Koudekerk opgebracht de som van 18.60. Te 's-Hage zyn geslaagd by het examen voor apothekers-bediende: mej. F. C. De Waard, geb. te Dordrecht; mej. W. Perk, geb. te Alfen; A. H. Teljer en D. H. Teljer, geb. te Vreeswyk; mej. G. P. Endt, geb. te Zaandam; mej. G. Jongens, geb. te Wormerveer, en G. A. Bar, geb. te Amboina. Gisteren werden te 's-Hage voor de akte in de gymnastiek geëxamineerd 8 candidaten, 1 trok zich terug; 3 werden afgewezen en toegelaten de heeren A. J. Schreuder en J. Buwalda van Haarlem, J. R. Bakker en H. Van Dyk van Deventer. De examens voor de Hoogduitsche taal, lager- en middelbaar onderwys, die te 's-Hage zullen worden afgenomen, beginnen 9 Aug. a. s. Aange meld hebben zich voor het lager onderwys: 94 mannelyke en 72 vrouwelyke candidaten. Voor het middelbaar onderwijs, akte A, 22 mannelyke en 12 vrouwelyke candidaten; voor akte B, 3 man nelyke en 4 vrouwelyke candidaten. Door den minister van oorlog werd in het vorige jaar eene commissie benoemd, samengesteld uit de heeren P. L. G. Doorman, luit.-kol.-intendant, voor zitter; E. Van Gendt, majoor-intendant, W. G. F. Snyders, kapt. van den generalen staf, G. Burgersdyk, milit.-apotheker 1ste klasse, dr. J. A. Van Stok, off. van gezondheid 1ste kl., en E. G. Winckel, kapt.-intendant, ten einde ten behoeve van het leger proeven te nemen met verduurzaamde levensmiddelen en het doen van voorstellen betreffende het aan schaffen, het opleggen enz. dezer levensmiddelen. Door die commissie is een uitvoerig verslag ingediend, dat thans in druk verschenen en aan de corpscom mandanten van het leger ter kennisneming toege zonden is. De luit. ter zee 2de kl. H. A. Schoonhoven, uit Oost-Indië in Nederland teruggekeerd, is op non-activiteit gesteld. De heer Jellinghaus, oud-resident in Indië, is op 68-jarigen leeftyd in Den Haag overleden. De officier van gezondheid 2de kl. H. A. Van der Hout, van het 3de bat. 4de reg. inf. te Haarlem, wordt op 31 Augustus a. s. overgeplaatst naar Hoorn, als chef van het militair hospitaal aldaar. Door de leden der Maatschappy „Caecilia" te Amsterdam is tot muziekdirecteur in de plaats van den heer Verhulst, die bedankt had met groote meerderheid gekozen de heer Dan. De Lange. Tot leeraar in de Nederl. taal en letterkunde aan het Gymnasium te Amsterdam zyn voorge dragen de heeren dr. G. Kalff, leeraar aan de open bare Handelsschool aldaar, en H. J. Eymael, leeraar aan de H. B.-S. met 5-jarigen cursus te Maastricht. By hot staats-examen tot het verkrijgen van een getuigschrift tot toelating aan eene universiteit, is alsnog aan den heer B. Van Ryswyk, van 's-Gra- venhage, het getuigschrift uitgereikt voor de facul teiten der godgeleerdheid, rechtsgeleerdheid of let teren en wijsbegeerte. De Hollandsche Spoorwegmaatschappij heeft bepaald dat artikelen, bestemd voor de bakkery- tentoonstelling, te Amsterdam te houden, heen en terug vry over hare lijnen kunnen worden vervoerd. De Ryn- en Staatsspoorwegmaatschappijen ver- leenen daarentegen, in verbinding met België, alleen vry vervoer voor artikelen, welke van debakkery- tentoonstelling zullen worden teruggezonden. Gisteren had te Rotterdam in de Luthersche kerk het examen plaats der leerlingen van de doofstommen-inrichting aldaar. De kerk was overvol. De voorzitter herdacht in zyne openingsrede den dood van het bestuurslid den heer Nierstrasz. Er waren onderwezen 156 leerlingen, waarvan 120 kosteloos; 17 verlaten de inrichting. De financiën stonden ongunstig. De directeur, de heer Hirsch, hield eene toepasselijke rede. Daarna had het examen en de prysuitdeeling plaats. Het vyf-en-twintigjarig bestaan der rykskweek- school voor onderwijzers te Groningen zal in Decem ber worden gevierd met eene reünie en eenige feestelijkheden, waarvan het programma thans is vastgesteld. Volgens dat programma zullen de kweekschoolfeesten plaats hebben in de Kerstweek op Dinsdag en Woensdag den 28sten en 29sten December. Dinsdag's Morgens op nader te bepalen uur, samenkomst der feestgenooten in de bovenzaal der „Harmonie." De voorzitter der regelingscommissie zal bij die gelegenheid eene toespraak houden. 's Avonds samenkomst in de groote zaal der „Harmonie." Door de tegenwoordige kweekelingen der kweekschool zal onder leiding van den heer J. Worp een welkomstlied worden gezongen. De heer G. Van Milligen, eere-voorzitter, zal eene feestrede houden, en verder zal de avond worden doorge bracht onder gezellig verkeer. Een gedeelte van het Harmonie-orkest zal door het uitvoeren van eenige muzieknummers de feestvreugde verhoogen. Woensdag's Morgens matinée in de groote zaal der „Harmonie." Door een kinderkoor zal, onder leiding van den heer T. Huges en met begeleiding van klein orkest, de „Lentedag" van Worp ten gehoore worden gebracht. Des namiddags diner. Volgens den briefschrijver uit de hofstad aan de „Midd. Ct." overweegt onze Regeering ernstig, een soort socialisten-wet in het leven te roepen. Het gevoelen van den Raad van State over een dergelijken stap zou reeds zyn ingewonnen. Omtrent den gezondheidstoestand des Konings verneemt de regidentiebriefsehryver van het „Z. D.," dat de maagaandoening, aan welke Z. M. onlangs leed, hem nogal heeft aangedaan. Zyn krachtig gestel overwon die ongesteldheid betrekkelijk spoe dig, maar de Koning hield er uit een gevoel van afmatting, waardoor hij spoedig moede wordt. Groote beweging kan hy zich dan ook nog niet veroorloven. Met eiken dag neemt echter de beter schap toe. Naar de „Haagsche Crt." verneemt, heeft de heer C. Van Vliet Czn., hoofdcommies aan het dep. van waterstaat enz., afdeeling posteryen, zijn eervol ontslag uit die betrekking gevraagd. Naar het „Rott. Nbl." verneemt, wordt thans weder onderhandeld over het tot stand komen van een uitleverings-verdrag tussehen Nederland en Griekenland. Het stoomschip „Soerabaia," van Rotterdam naar Java, arriveerde 19 Juli te Southampton; de „Zuid-Holland," van Rotterdam naar Java, passeerde 19 Juli Kaap Del' Armi; de „Prins Frederik," van Batavia naar Amsterdam, passeerde 19 Juli Oues sant; de „Prinses Marie," van Amsterdam naar Batavia, passeerde 19 Juli Gibraltar; de „Batavia," van Rotterdam naar Java, arriveerde 19 Juli te Batavia. Z. M. heeft met ingang van 1 September 1886, den officier van gezondheid 2de kl. dr. H. Zwaar demaker tydelyk belast met het geven van onder wys in physiologie, pathologische anatomie en alge- meene pathologie aan 's Ryks veeartsenijschool, en wel gedurende den cursus 1886 87goedgekeurd het aan G. J. Clant, burgemeester van Neede, op zijn verzoek, verleend eervol ontslag als secretaris dier gemeenteaan den burgemeester der gemeente Hekendorp, Lange Ruige Weide en Papekop, G. A. Haentjes Dekker, verlof verleend om te Oudewater te wonen; benoemd tot commies der posteryen van de 4de klasse P. N. L. Feltzer en P. M. A. Van Wijk, thans surnumerairs der posteryen. Gontengd Nieuwm* Voor een bejaard paar is het heden een gewichtige dag, de dag immers waarop zy zestig jaar geleden samen, toen nog jongeling en maagd in den bloei van hun leven, naar het stad huis gingen om „aan te teekenen." Het lief en leed van het huwelijksleven hebben ze met elkaar eerlijk gedeeld, maar in de laatste jaren laat het vriendelijk zonnetje in hunne echtelijke woning op de Zijdgracht No. 2c wel wat te veel op zich- wachten. De ouderdom komt met gebreken. Zoo ook hier. Toch waren zoowel de bruid als de brui degom Smagge is zyn naam en hy was vroeger schoenmaker van zyn vak steeds oppassende lui, die wel waard zijn dat ze op den ouden dag door de liefde van hunne medemenschen met een zacht koesterend zonnestraaltje worden beschenen. De ge legenheid is in deze dagen daartoe zoo schoon. By na op elk gebied wordt telkens iets nieuws geleverd, niet het minst wat de huis houdelijke artikelen betreft. Nu reeds wordt voor den aanstaanden winter gezorgd, zoodat de gele genheid wordt ontnomen om onverwachts eene keuze te moeten doen. By den heer Joh. Dee op de Hooigracht zagen we namelijk hedenmorgen een nieuw soort haard, ter vervanging van de be kende insluithaarden. De nieuwe haard heeft aan de voorzijde den vorm van een medaillon, rustend op een schildersezel, waarvan de voeten en het boveneinde dan ook zichtbaar zyn. De medaillons zyn naar keuze van blank of zwartgebrand staal en behoeven dus niet gepoetst te worden, maar alleen afgenomen met natte spons en zeem, en dan enkel met drogen doek nagewreven. De medaillons- of schildhaarden zijn verder versierd of geornamenteerd met nikkel of cuivre poli en zullen in salons of andere kamers zeker hun weg— of liever hunne plaats wel vinden, want ook in het gebruik moeten ze, vóór den schoorsteenmantel, voor hunne voorgangers niet behoeven onder te doen. Naar men thans weer wil weten, zal het Van-der-Werf-park na afloop der Leidsche kermis worden geopend. Tusschen de Leidsche cricket-club „Sixteen" en de „Baarnsche cricket-club" had Zondag 11. te Baarn een cricket-match plaats. „Sixteen" ging het eerst aan bat en maakte in de eerste innings 42 punten, terwijl de Baarnsche cricket-club het tot 25 bracht. Des middags be haalde „Sixteen" nog 20 punten en Baarn 2i punten. De Leidsche cricket-club „Sixteen" overwon dus met 11 punten. Prachtig weder begunstigde deze match, terwijl vele dames en heeren op het met vlaggen versierde terrein aanwezig waren.

Leidsch Dagblad | 1886 | | pagina 1